

Ще възкръсне ли паното на Г. Божилов-Слона на центъра на Велинград?
Публикувано на 25 Mar 2025 21:14

Точно преди една година сложихме началото на нашата рубрика „30 истории от 30 години“. Открихме я, за да отбележим 30 години от създаването на вестник „Темпо“, да съберем и припомним имената на авторите, които са писали на страниците на вестника. Надяваме се, че за читателите е било интересно да се върнат към хора и истории, които са част от живота ни през последните 30 години. На 25 март 2025 г. „Темпо“ навършва 31 години. Време е да „закрием“ юбилейната рубрика и го правим със статия на Елена Баева - главен редактор на „Темпо“ от неговото създаване. Статията е от 2017 г., когато започваше мащабният ремонт на центъра. Снимките с днешна дата показват, че продължаваме да сме свидетели на рушаща се културна ценност в центъра на Велинград и на неизпълнени обещания от страна на местната власт. Но това не значи, че трябва да спрем да спрем да пишем, да питаме и да се борим за каузи, в които вярваме:
На провелата се преди седмица във Велинград среща с художника Васил Горанов, за която „Темпо“ вече информира подробно, беше поставен въпрос за спасяването на паното сграфито на Георги Божилов-Слона в центъра на нашия град. За проблема с рушащото се от десетилетия ценно произведение на изкуството алармира Цвета Андонова, собственик на хотел „Деви“. Кметът Костадин Коев, който също присъства на срещата, отговори, че при предстоящия ремонт на централния площад общината ще се погрижи и за паното.
Спасяването на сграфитото на Георги Божилов-Слона е кауза, която „Темпо“ подкрепя вече две десетилетия. За съжаление - безрезултатно! С надеждата, че вече е дошло време хубавите думи и обещания да се превърнат в дела, ще върнем лентата назад през годините.
Георги Божилов, по прякор Слона, e роден през 1935 г. в Пловдив. През 1959 г. завършва ВИИИ „Н. Павлович“ специалност декоративно-монументална живопис в класа на проф. Георги Богданов. Има над 25 самостоятелни изложби в България[и чужбина. Името му се нарежда сред творците известната „Пловдивска школа от 1960-те“ наред с с Енчо Пиронков, Димитър Киров, Йоан Левиев, Колю Витковски, Христо Стефанов.Георги Божилов-Слона е известен както със своята живопис, така и с поредицата от монументални приложни творби, които създава в Пловдив: стенопис в Народната библиотека „Иван Вазов“, мозайка в Централната поща, сграфито при Художествената галерия в Стария Пловдив. Носител е на награда на СБХ през 1964 г. и на званието „заслужил художник“ през 1979 г. През 2001 г. 66-годишният художник загива в тежка автомобилна катастрофа. Днес домът му в Пловдив е превърнат в арт център, а дъщеря му Мия Божилова заедно с група творци от града създават и фондация на името на Георги Божилов-Слона.
Георги Божилов е много голямо име в българската живопис и можем да се гордеем, че в центъра на Велинград има две негови творби. Едната е мозайката на Орфей и Евридика върху фасадата на хотел „Здравец“, а втората е паното сграфито на стената на сградата на КООП на самия централен площад „Николай Гяуров“. Голям пропуск и грешка е, че през всички изминали години липсва всякаква публична информация, от която велинградчани и гостите на курорта да научат, че в центъра на града присъства с творбите си един емблематичен български художник като Георги Божилов-Слона. Вместо да рекламираме ценните творби, няма дори малки табелки с името на автора и паната.
Паното върху стената на сградата на ЦКС е създадено в периода 1975-76 година. В центъра на композицията е темата за водата – голямото богатство, с което е благословен Велинград. Преди повече от 15 години уредникът на общинската Художествена галерия Бранко Манушев сигнализира, че уникалното и ценно сграфито на Георги Божилов се руши и трябва да бъдат взети спешни мерки за неговото спасяване. Проблемът бе поставен на вниманието на Съюза на българските художници (СБХ), за да се търсят най-верните начини за реставрация и консервация. На 27 август 2003 г. се провежда извънредно заседание на обществената комисия за паметниците на културата и монументалната украса, свикано по молба на главния архитект на общината Тодор Енев. На това заседание Бранко Манушев запознава комисията с мнението на специалистите и че секретарят на СБХ Ивайло Мирчев е препотвърдил позицията на съюза за пълно съдействие от тяхна страна, защото става дума за творба на един от най-известните съвременни български художници. Договорено е да дойдат специалисти на място и да се получи експертна оценка от двама художници и един реставратор, за което е нужно общината да плати 160 лева. Крайното предложение на комисията за паметниците на културата е да се извърви процедурата, да не се форсират нещата и в никакъв случай да не се постъпва аматьорски.
Обаче решенията са едно, а действителността съвсем друго. Нещата не само че „не се форсират“, а на практика не се стига до никакви ефективни действия. И в следващите години сграфитото продължава да се разпада пред очите и на общинската власт, и на велинградчани, и на гостите на курорта. Темата е забравена, затрупана от лавината градски проблеми и опитите да бъде обърнато внимание върху съсипването на един безспорен културен обект остават „глас в пустиня“.
А гласове в защита на паното не липсват! Ето какво разказа в интервю за „Темпо“ през септември 2010 г. Методи Пешунов – пазарджишки художник, който заедно със Стоян Куюмджиев е автор на мозаечното платно на сградата на общината във Велинград: „Бях личен приятел с Георги Божилов-Слона, който беше велик човек. Хубаво е да се запази нещо от него във Велинград. В момента е много разрушено. Нашата идея е това, което все още е запазено, да залегне в една бъдеща стенопис. Да запазим неговите неща, няма да бягаме и ще запазим същата тема за водата и на базата на това, което го има, да включим и нови елементи. Така ще почетем паметта на Слона - като продължим направеното от него и като последователи на неговото мислене. Това е базисен проект, допълнително трябва да се направи и идеен проект, който да се разглежда. Идеята е което не е разрушено, да остане, като включим и по-съвременно виждане. Не да реставрираме, защото е нетрайна техника, а и ерозията е страхотна. Добре е се запази този калкан, който е много хубав като архитектура, но плаче нещо да се направи и да се работи с мозайка, която е вечна техника. В центъра на Велинград има още една творба на Г. Божилов-Слона - мозайката “Орфей и Евридика” върху сградата на хотел “Здравец”. Та е правена през 1968 г., жалко, че сега са я боядисали, но поне е запазена. Сграфитото на калкана на сградата на ЦКБ е по-късно, от 1975-76 г. Сега имаме произведение на изкуството, което е част от историята на Велинград, но се руши и никой нищо не прави. Хайде да го направим и да се види, че разрухата е спряна!“
Сега предстои мащабен ремонт на централната градска част и наистина е крйано време разрухата на паното да бъде спряна! По проект сцената, която в момента закрива част от стената със сграфитото, ще бъде преместена и пространството пред творбата ще се отвори. Друг е въпросът дали в следващите години там няма да бъде издигната висока сграда, тъй като мястото в съседство е частна собственост!
Бъдещият нов център на Велинград заслужава да има като украса възкръсналото пано на Георги Божилов-Слона. Нашата община би могла да почерпи опит от община Пловдив, която през 2013 г. възстанови сграфито на художника в Стария Пловдив и облагороди околното пространство със зеленина и специално осветление. При добра воля от страна на нашата общинатова би могло да се случи и във Велинград. Кметът Костадин Коев обяви намеренията си в тази посока. Велинград само ще спечели, ако тези добри намерения станат дела. Защото един град на 70 години има нужда и от дух и художествена памет. Ще е символично сграфитото на центъра на Велинград да възкръсне през 2018 – европейската година на културното наследство.
Елена Баева, 2017
5 години след ковид - научихме ли уроците на кризата?
Публикувано на 18 Mar 2025 10:07

Изминаха 5 години от 13 март 2020 г. - датата, на която в цяла България беше обявено извънредно положение заради пандемията от ковид-19. Първият случай на болен в област Пазарджик беше регистриран на 21 март, а в община Велинград на 22 април. Шок, недоверие, тревога - различните емоци
На стотния конгрес на есперанто във Франция
Публикувано на 18 Mar 2025 09:50
30 истории от 30 години
С пътеписите на Иван Сергиев през годините читателите на „Темпо“ стигнаха до различни страни и континенти: от кубинската столица Хавана до Великата китайска стена, от Виетнам до Полша, от Копенхаген до Метеора... Едно дълго пътешествие с езика на мира и приятелството
103 години от рождението на Вела Пеева
Публикувано на 18 Mar 2025 09:49

103 години от рождението на патрона на Велинград – Вела Пеева бяха отбелязани с концерт, организиран от НЧ „Васил Левски – 1904“ на 14 март. В концертната програма взеха участие читалищните самодейци от Група за стари градски песни „Вела“, Представителен детско-юношески ансамбъл за народни
Град без памет и история не е град
Публикувано на 11 Mar 2025 10:13

Ландшафтният архитект Невена Фендрина многократно е писала на страниците на „Темпо“ по важни за града ни теми като озеленяването, състоянието на парковете и растителността, историята на зелените площи, нуждата от много по-вече грижа и отношение от страна на общината към запазването на зеленото бо
Малик – скулптор на 60-те и 70-те във Велинград
Публикувано на 06 Mar 2025 09:52

Велинград се променя пред очите ни. Строят се нови хотели, жилищни кооперации, офиси. Сред новите сгради и магазини остават някак срамежливо сгушени или дори незабележими за преминаващия колонади, скулптури, орнаменти. Тези скромни образци на градската архитектура и украса са били пре
Безсмъртието на Апостола
Публикувано на 25 Feb 2025 10:06

На 19 февруари във Велинград беше почетена паметта на Апостола на българската свобода Васил Левски. В църквата „Света Троица“ в кв. Каменица отец Антон отслужи панахида за 152 години от смъртта на героя. Пред паметната плоча на Васил Левски в кв. Каменица бяха поднесени цветя от представите
Преди 45 години Иван Лебанов записа най-славната олимпийска страница на нашата ски школа
Публикувано на 13 Feb 2025 09:41

Преди 45 години - на 13 февруари 1980 г. възпитаникът на велинградската ски школа Иван Лебанов печели първия за България медал от зимна олимпиада. Това е спортен подвиг, към който се връщаме с откъси от биографичната книга на Михаил Алексиев за Иван Лебанов, която излезе през 2011 г.
113 години от убийството на Васил Попов – пазителят на българската гора
Публикувано на 11 Feb 2025 10:10

На 02.02.2025 г. се навършиха 113 години от убийството на Васил Василев Попов – лесовъд, защитник на българската гора и природа.
Васил Попов остава завинаги „свързан на живот и смърт с горското дело и непоколебим разобличител на всички далавери в горите“. Едва на 34-годишна възраст Васил
„Родопската теснолинейка – 80 години история“
Публикувано на 04 Feb 2025 10:18

На 5 февруари 2025 г. в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик ще бъде открита изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“. Проявата се осъществява от РИМ – Пазарджик и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, сред чийто членове има много велинградчани
Как Гео Милев е помагал на театъра в Лъджене
Публикувано на 28 Jan 2025 10:22

30 истории от 30 години
В началото на февруари се навършват 26 години от смъртта на Стела Начева - актриса в самодейния театър към НЧ „Отец Паисий-1893“, творческа личност с огромен талант, която пее в Градския хор, свири на акордеон, а за нас е чест, че написа няколко текста за вестн
Велинградският футбол през последните 30 години
Публикувано на 28 Jan 2025 10:12

Сезон 2012/2013 г.
Отново във втората половина на класирането
Старши треньорът Митко Ваклинов разчита на няколко основни футболисти от миналия сезон във всяка една от линиите. На вратата е Ст. Томов, в защита Ст. Караманов и Н. Салджиев, в халфовата линия са Н. Байраков и Ил, Иванов, а в на
Светилището на Острец става обект с национално значение
Публикувано на 27 Jan 2025 11:33

На 7 януари се състоя първото за 2025 г. заседание на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ) към Министерството на културата. В дневния ред беше разгледано и предложението за актуализиране на статута на археологическия обект „Култово място на връх О