18 Jul 2025


Историята на Баня-Чепинското училище (1889-1930 г.)

Публикувано на 01 Nov 2011 08:26

В югозападната част на Чепинското корито, край топлите минарални извори, от римско време имало селище. Според стари турски документи още в 1576 г. селото се наричало Баня. Това име носи до 1909 г., след което започнали да го наричат Баня Чепино. Официално от 1934 г. се наложило името Чепино.
Селото е било най-голямото в Чепинското корито. До 1885 г. в селото живеели само българомохемедани. Според Стефан Захариев, в книгата му “Географико-историко-статистическо описание на Татар-Пазарджишката кааза” (1870), по това време в селото е имало 350 къщи, една джамия, един мечит (параклис), едно медресе (духовно мохамеданско училище), две бани и 1050 жители. Години по-късно, през 1887 г., в селото е имало 480 къщи, 6 хана, дюкяни, 27 воденици, 2 джамии, 4 мехтепа (начални училища - 2 за момичета и 2 за момчета), двама ходжи-учители и две учителки. На ходжите-учители заплатата е била 1000 гроша годишно, а на учителките - 600 гроша. В селото е било седалището на надзирателя на българомохамеданските училища и на наместника на пазарджишкия мюфтия. Тези две длъжности заемали двама от най-влиятелните и учени българомохамедани.
С годините селото се променя. От началото на 1886 г. по верски и други съображения, подбуждани от някой си хаджи Атип, около 100 мохамедански семейства се изселват в Турция, продавайки имотите си на заселници християни от Разложко и Неврокопско.
Първото българско семейство, дошло в селото през 1887 г., е било това на дядо Никола Грънчаров. През следващите години тук се заселват още много семейства, като през 1892 г. те са вече 33. Разбирайки голямото значение на новото българско училище за напредъка на своите деца, те се заели да открият училище. Родолюбивите българи християни успели чрез общината и откриват такова. Дядо Никола Грънчаров, макар и с многолюдно семейство, самият той неграмотен, но голям родолюбец, с положително отношение към училището и просветата, предоставил най-голямата стая от къщата си. Тя се ползвала за училище и за църква. Къщата се намирала срещу сегашната църква “Св. Георги”. На едно от построените по-късно къщи на наследниците му днес стои скромна плоча, която напомня на поколенията за първите стъпки на учебното дело в с. Чепино Баня.
На 1 септември 1889 г. първият учител в с. Баня Иван Ищев, в присъствието на родители и ученици и с молебен, открива училището. Първите ученици, 18 на брой, се учили в три слети отделения през учебната 1889/1890 г. През следващата учебна година броят на учениците нараства на 50 ученика, обучавани в 4 отделения. След 2 години Иван Ищев напуснал и за по 1-2 години учителствали Богомил Партениев, Методи Герогиев и Никола Бележков.
До 1909 г. е съществувало общо училище за българи християни и българи мохамедани. След тази година мохамеданското училище е било отделено и се помещавало в общинска сграда, намираща се зад днешната сграда на чиатлището и къщата на Скабрини. Училищни настоятели по това време били хаджи Алиш и Юсеин Юсеинов. За двете училища се изразходвали по равно парични средства за заплати на учители, на ходжата, за помагала, прислуга и др. Но мохамеданското училище вървяло зле. Докато в началото на учебната година всички ученици в българското училище до 10 септември били прибрани, в мохаеданското от 300 подлежащи на обучение са били прибрани една 45. Причината за това е бил верският фанатизъм на българомохамеданите, независимо от глобите, с които били наказвани за отсъствията.
На 1 септември 1897 г. започнал учителстването си в това училище известният народен учител и общественик Филип Главеев, назоваван от всички “дядо Филип”. Цели 40 години той е учител. В Каменица е главен учител след Стою Докумов, учителства и в с. Лъджене, и в с. Баня. Денем при децата в училището, вечер при възрастните в читалището, на сцената, в кооперацията. Всичко е вършил тихо, скромно и всеотдайно. Виждайки, че борят на учениците се увеличава, той замисля построяването на училищна сграда в “долната махала”. Училището било построено през 1903 г. с участието на цялото население и от септември същата година децата учат в новопостроената едноетажна училищна сграда с учители Йордан Джунев и Тодора Радославова от Пловдив - първата жена учителка в с. Баня. Училищната камбанка, която с мелодичния си звън будела децата всяка сутрин, била подарена от Кръстьо Палигоров. От 1904 г. учители са Миладин Досев, Минко Кръстев, Станислав Станев и др. Дядо Филип няма щастието да влезе пръв като учител в новопостроеното училище. Горещ патриот, той намира сили и време да работи и за страната като четник в четата на Михаил Чаков. През 1907 г. учениците са вече 182 и училището става тясно, та се наложило построяването на втори етаж. Окончателно строителството било завършено през 1911 г.
След неуспешния край на Илинденската епопея дядо Филип се завръща при семейството си. Започва учителстването в новопостроеното училище, в което повече от 20 г. е учител и много години директор, създал и оставил един здрав учителски колектив с традиции. Тук учители са били Филип Главеев, Мойсей Праматаров, Миладин Досев, Асен Дамянов, Ана и Илия Главееви, Мария Медникарова, Теофана Илинова, Кадифа Дамянова, Мара Николова, Благородна Попова, Георги Попов, Елена Стефанова, Петър Попатанасов, Мара Колчагова, Ана Огнянова, Вера Петрова, Ангел Масларов, Вера Масларова, Костадина Дурева и др.
Училищното настоятелство съществува от 1915 г. с председател Богомил Партениев, а от 1918 г. негов председател е Александър Лачев. Училищните настоятели били избирани и макар от различни партии са правили всичко възможно да бъдат помощ на училището.
До 1933 г. училището се именова “Баня-Чепинско основно училище”. Когато през лятото на същата година умира Филип Главеев, училищното настоятелство единодушно решава същото да носи името “Филип Главеев” в знак на почит и признателност за големите му заслуги като учител, общественик, кооперативен и читалищен деятел. Това име училището носи до 1949 г., когато сградата е предоставена на промишленото училище, сегашната Професионална гиманзия по дървообработване “Иван Вазов”.
В началото училището е имало три отделения, а през следващите години, с увеличаване броя на учениците, отделенията стават четири. През октомври 1921 г. е открит първият прогимназиален клас, а от 1923 г. се оформя пълно основно училище (от I до VII клас) и като такова съществува до 1930 г.
Инициативните учители Георги Попов и Мойсей Праматаров през 1923 г. сложили началото на кабинетите по химия и физика и работилница по ръчен труд. Тук учитества и синът на Филип Главеев - Илия Главеев, който взема активно участие в Септемврийското въстание през 1923 г. Училището се превръща в любимо място на учители и ученици. Една от класните стаи е определена за театрален салон с малка сцена, на която учители и ученици представяли пиеси и литературно-музикални програми, умело и с много любов подготвяни от талантливата и амбициозна учителка Ана Главеева. С много положителни емоции е било съпроводено коледуването и лазаруването, започнало през 1928 г. Всяка къща очаквала малките коледари, а събраните средства били за бедни деца и сираци. Имало е и безплатна ученическа трапезария, уредена от учителите и родителско-учителския колектив, в която се хранели повече от 80 деца. Откритата малка книжарничка в училището за учебни пособия била ръководена от самите ученици. Същестувала и образцова уччилищна градина-разсадник. В нея правили опити, които служили за нагледност в обучението. В цялата тази многостранна училищна и обществено-полезна дейност изпъкват имената на учителите Филип Главеев, Асен Дамянов, Ангел Масларов, Илия Делибалтов, Вера Масларова, Ана Главеева, Вера Петрова и др.
През 1930 г. било завършено строителството на новата учебна сграда в южната част на Баня Чепино и от учебната 1930-31 г. започва да съществува новооткритото училище “Чепино-Банско основно училище “Неофит Рилски”, а от 1949 г. е II основно училище “Неофит Рилски”, което име носи и до днес. Приемник на всички прогресивни традиции на предшестващите го училища, вече 122 години същото не престава да разпръсква неугасващата светлина на знанието, а учителите с любов и всеотдайност работят, поемайки предизвикателствата на новото време.
Ана Цанова-Лачева

Факти, за които малко знаем
В края на XIX век село Баня било най-голямото от всички чепински села. По-късно е наречено Баня Чепино, сега Чепино, квартал на Велинград. Селото е било религиозен и образователен център на Чепинския край. Тук живеели най-влиятелните големци.
Още в 1855 г. в Баня е имало медресе - мохамеданско духовно училище, което било мерило за мохамеданска набожност и образование. Училището е имало 13 класни стаи и е било отворено от Абдула Ефенди, родом от село Арда. Тук изучавали богословието над 50 младежи-българомохамедани от Чепинско, Доспат и Бабек. Учениците от другите села са живеели в медресето. Те се учили по 10-15 години, за да избегнат военната повинност. Обучението се водело от Абдула Ефенди, който дори не знаел литературния турски език. Медресето често се посещавало от Стою Докумов. С познанията си по Кората и Шериата, с литературния си турски език, с доброжелателното отношение към мохамеданите, той спечелил доверието им. Това оказало силно влияние при агитацията на някои младежи българомохамедани да изучават българско четмо и пислмо. В знак на уважение и почит те започнали да се обръщат към него почитателно с “миджо Докум”.
През 1883 г. Абдула Ефенди заминал за Мека и управлението на медресето било възложено на Тахир Ефенди от с. Лъджене, който го управлявал само една година. След смъртта на Абдула Ефенди медресето било занемарено и в 1885 г. било закрито.
Тук са учили много будни младежи като Алиш Юсеинов и Мехмед Тумбев от с. Баня. Последният изучавал в продължение на няколко години в медресето арабска писменост, но без особен успех, защото арабското писмо било трудно, особено за онези, които не знаели турски или арабски език. Затова младежите с готовност приели да се обучават на кирилицата и били радостни и горди от бързия напредък при усвояването й. Те оказали влияние върху други младежи-мохамедани като Мустафа и Халил Доспатски, Мехмед Тропов от Ракитово, Имамов и Синапов от Костандово, Алиш Паров и Диваков от Лъджене и др. Така в началото на 1882 г. било формирано едно отделение от 22 младежи-мохамедани в новото училище в с. Каменица. Били им предоставени две училищни стаи, едната за занималня, а другата за спалня. Това било нещо като първи пансион за българо-мохамеданчета. Между тези ученици нямало младежи от с. Корово. Това се обяснява с факта, че от това село нямало ученици в медресето в с. Баня.
Обучението на първия випуск на учениците българомохамедани било на висота. Имало голяма успеваемост. Един от тях станал офицер, друг писар при софийското мюфтийство, трети чепински мюфтия, четвърти негов писар, пети служащ в лъдженската митница и др.
Днес обучението на кирилица на българо-мохамеданите е съвсем естествено, но тогава, преди повече от 120 г., е било просто невероятно мохамеданин да изучава кирилицата вместо арабската писменост, на която са написани Корана и Шериата. Благодарение на този пробив започва трудният и бавен процес на културното издигане на чепинските българомохамедани.
Ана Лачева-Цанова

Велинград тел: 0876521487


Полицията разкри депо за откраднати луксозни автомобили във Велинград

Публикувано на 17 Jul 2025 15:15

, СДВР, ОДМВР-Пазарджик и РУ-Велинград е открит и иззет луксозен автомобил на стойност над 350 000 лева. Установени са множество части и елементи от други откраднати превозни средства.
Откритият луксозен автомобил, обявен за издирване от СДВР, е транспортиран с платформа до РУ-Велинград за по-нататъшни действия.
Разследването по случая продължава под надзора на прокуратурата, с цел установяване на всички съпричастни лица и тяхното привличане под отговорност.
Темпо

Към цялата статия »


ПРОГРАМА на ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 15 Jul 2025 17:48



20 часа: Вечерен джаз концерт на площад „Н. Гяуров“: Бигбендът на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще представи проекта „Вдъхновение за ново поколение“ с участието на легендата Мими Николова и с обичани български шедьоври от 50-те до 80-те години.

16 юли, сряда: V Джаз фестивал „Джаз Велинград-2025” 
16 часа: Oткрит урок по музика и работилници за деца в ЦПЛР-ОДК

20 часа: Вечерен джаз концерт на площад „Н. Гяуров“: Милена Караджова квартет и Ангел Демирев трио – формации, които ще предста

Към цялата статия »


Спешната помощ се завърна в обновените си кабинети

Публикувано на 15 Jul 2025 17:44

 „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ“ с бенефициент Министерство на здравеопазването.
В присъствието на медицинския персонал изцяло реновираните помещения на Спешната полощ бяха осветени от отец Станимир от храма „Успение Богородично“. Гости на тържеството бяха областният управител Валентина Кайтазова, кметът Костадин Коев, заместник-кметът Светла Томова и директорът на Центъра за спешна медицинска помощ - Пазарджик д-р Борис Манев. Ръководителят на велинградския филиал за спешна помощ Катерина Петричева бла

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 07. 2027

Публикувано на 15 Jul 2025 17:43



УЛИЦА Община Велинград стартира обществена поръчка за проектиране, строителство и авторски надзор за реконструкция на ул. „Никола Бандаков” в участъка от кръстовището с ул. „Никола Вапцаров” до кръстовището с ул. „Жасмин”. Поръчката е на стойност 485 000 лева, публичното състезание за избор на изпълнител е на 30 юли 2025 г.

ВОДОПРОВОД „Делчев Инженеринг“ ООД печели обществената поръчка за реконструкция на съществуващ уличен водопровод от ВПС „Клептуза“ до ул.“Братя Маврикови“ във Велинград. Общината е подписала договор с фирма

Към цялата статия »


Браншът поиска, министърът обеща ново начало в туризма

Публикувано на 15 Jul 2025 17:42


Първоначално се състоя среща между ръководния екип на домакините от общината - кмета Костадин Коев, председателя на Общинския съвет Димитър Гечев и четиримата заместник кметове, екипа на Министерството на туризма (МТ) начело с министър Мирослав Боршош, народния представител Дафинка Семерджиева и областния управител Валентина Кайтазова.
Последва среща с представители на туристическия сектор, читалища и училища. Кметът К. Коев откри дискусията с думите, че за първи път вижда институционална подкрепа за важни прироритети на Велинград от

Към цялата статия »


Да пием по една студена вода в жегата

Публикувано на 15 Jul 2025 17:39


Тръгваме от площад „Възраждане“ в кв. Каменица, където човек може да пие вода от чешма до моста. Добре е да го направи, защото следва дълъг участък от булеварда, по който вода няма. Чешмата на спирка „Финансовото“ отдавна не работи, същата е ситуацията с чешмата при „Еделвайс“. А и за двете чешми преди години са избрани точни локации - до парк с детска площадка и до детска градина, така че да са удобство и за деца, и за родители, и за туристи. Но и на двете места вода чешмите от години не са нищо повече от декоративен елемент от градскат

Към цялата статия »


ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 15 Jul 2025 17:35

7 юли
В програмата на Празниците на културата 7 юли бе определен като ден на ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“. Първата изява на самодейците от кв. Чепино беше в Историческия музей, където се проведе детско утро с участието на музикалната школа по тамбура. Вечерта на сцената на площад „Н. Гяуров“ концертна програма представи ПАНПТ „Чепино“ и бяха отбелязани 50 години от създаването на  мъжката фолклорна група „Чепинци“ с ръководител Иван Пещерски. Юбилярите получиха грамоти от читалището, както и плакети и цветя от Община Велинград.

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 07. 2025

Публикувано на 15 Jul 2025 17:31


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 15 Jul 2025 17:30


В първото си участие в Регионалното първенство за деца през сезон 1994/1995 г. отборът на „Атлетик” е безапелационен победител в групата, заемайки 1-во място с 19 победи и само 1 загуба с голова разлика 105:6 и почти 100% актив от 57 т. Първото място дава право на „атлетиците“ да играят квалификации с първенеца от софийската зона - отбора на „Левски”. Велинградчани не успяват да преодолеят по-класния си съперник и пропускат възможността да се класират за Републиканското първенство още при първото си участие. 
Отличният старт на д

Към цялата статия »


ТК „Велинград“ с първо участие в турнир

Публикувано на 15 Jul 2025 17:29


Платон Михайлюк от ТК „Велинград“ взе участие в този турнир и постигна една заслужена победа, като допусна и две загуби, но срещите, които изигра, ще му донесоха важен опит за следващите състезания.
Темпо

Към цялата статия »


Две театрални класики за малки и големи

Публикувано на 15 Jul 2025 17:28

 в сценична версия и режисура на Боил Банов и с участието на: Адриана Димова, Атанас Димитров - Фози, Александър Андреев, Петър Рангелов и Дилян Николов. Станислав Стратиев е истински майстор на сатирата и познавач на българския модел, а „Сако от велур“ е една от неговите познати и обичани класики.
В съботната сутрин на 19 юли е време за театър за деца. Драматичен театър „Рачо Стоянов“ - Габрово, който празнува 95 години, гостува в нашия град с вечната „Историята на Пепеляшка“. Драматизацията, режисурата и сценографията по приказката

Към цялата статия »


ОУ „Христо Ботев“ в Ракитово ще има нов физкултурен салон

Публикувано на 15 Jul 2025 17:27


В новопроектираната сграда ще бъдат разположени физкултурен салон, битова част с две съблекални с бани и санитарни възли, помещение за учители с баня и санитарен възел, склад за спортен инвентар. Салонът ще бъде с размери на спортната площадка за футбол на малко поле, баскетбол и волейбол. Общата площ на игралната зала е 616,44 кв.м.
С изграждането на физкултурен салон в ОУ „Христо Ботев“ ще се създаде модерна спортна база в училището и ще се повиши качеството на предлаганите спортни услуги, дейности и социални възможности.
Темпо

Към цялата статия »


Творец-емигрант спечели национланата литературна наградата „Милош Зяпков“

Публикувано на 15 Jul 2025 17:25


Националната литературна награда „Милош Зяпков“ е за поезия, проза и сатира за издадена книга през предходната година, а има и съпътстващи конкурси за млади творци. През 2025 г. носител на наградата стана Васил Славов, автор на излезлите през 2024 г. книги „Строфи на кръвта“ - проза и „Ахав“ - поезия. Победителят не успя да присъства на церемонията по награждаването, тъй като живее със семейството си в Питсбърг, щата Пенсилвания. Той е син на писателя Атанас Славов и емигрира в САЩ веднага след промените през 1989 година.
В съпътстващ

Към цялата статия »


Музеят направи фурор с „Каменски джаджорици“

Публикувано на 12 Jul 2025 09:21

нещо като сутрешните предавания по телевизиите, където куп хора са се събрали и всеки приказва, без много-много да слуша другите.
Стойчо Маров е авторът на идеята за хумористично-сатиричната постановка „Каменски джаджорици“, която на 9 юли взриви сцената и салона на читалището в Каменица.  Беше взрив от смях, настроение, аплодисменти и толкова позитивни емоции, че зрителите, изпълнили залата не до, а над краен предел, още дълго ще помнят тази вечер и радостта от общото преживяване на нещо ценно, хубаво и смислено.
Точно като много

Към цялата статия »


8 години общината не провежда конкурс за управител на „ВКТВ“

Публикувано на 11 Jul 2025 09:09


Темата обаче видимо изобщо не вълнува нашите управници. На сесията на 26 юни общинските съветници безмълвно, безкритично и без грам загриженост гласуваха годишния финансов отчет на своето дружество „ВКТВ“. Отчет, в който временно изпълняващата длъжността управител Рени Тренова ясно е написала, че фирмата върви към обявяване на несъстоятелност. Въпреки тежкото състояние на „ВКТВ“, г-жа Тренова не дойде нито на комисиите, нито на сесията. Но получи защита от кмета Костадин Коев, който заяви, че никой друг не иска да седи на стола на управи

Към цялата статия »


Мъж от Разлог загина в катастрофа до Света Петка

Публикувано на 10 Jul 2025 19:38


Веднага след сигнала на местопроизшествието са пристигнали полиция, пожарен автомобила и линейка на Спешна помощ от Велинград. Констатирано е, че при сблъсъка е починал шофьорът на леката кола, който е 37-годишен мъж от град Разлог. Водачът на товарния автомобил е от град Пещера, пробите му за употреба на алкохол и наркотици са отрицателни, информира пресцентърът на ОД на МВР - Пазарджик.
Темпо

Към цялата статия »


Гасят голям пожар в стопанския двор в Сърница

Публикувано на 10 Jul 2025 10:27


В гасенето участват екипи на РСПБЗН - Велинград и РСПБЗН - Доспат, доброволното формирование в Сърница и Доспат, местното население с трактори и стопанска техника.
Причините за пожара и щетите от огъня тевърва ще се изясняват.
Само на 9 юли сигналите за пожари в област Пазарджик са над 30. Призивът към гражданите е за бдителност и отговорно отношение във връзка с летните горещини и рисковете от възникване на пожари.
Темпо
Снимки: ОД на МВР - Пазарджик

Към цялата статия »


В кои пощенски станции ще обменят левове в евро

Публикувано на 09 Jul 2025 09:15


„Български пощи“ обяви на сайта си списък на пощенските станции, в които ще се извършва обмен на банкноти и монети от левове в евро.
За територията на община Велинград услугата ще се предлага в 7 пощенски станции в селата Юндола, Пашово, Горна Дъбева, Кръстава, Грашево, Света Петка и Драгиново. Във Велинград, където има три пощенски клона, няма да се прави обмен на левове в евро, тъй като в града има банкови офиси.
В община Ракитово „Български пощи“ ще извършва обмен на левове в евро в пощенските станции в трите населени места: Рак

Към цялата статия »


Кои са имотите, които държавата готви за продажба в нашия регион

Публикувано на 08 Jul 2025 10:12

 Затова Боян Юруков е получил нужните данни с искане по Закона за достъп до обществена информация и на тази база е направил картата с подготвените за продажба държавни имоти.
Според информацията в тази карта (https://yurukov.net/blog/2025/signali-4400/) на територията на Велинград държавата се готви да продаде общо 12 имота. Най-активно е Министерството на здравеопазването, което е представило общо 8 имота с отпаднала необходимост. Четири имота са на СБПЛРПФЗ „Св. Петка Българ

Към цялата статия »


Започнаха два месеца Празници на културата във Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 10:10

 Сценарият не изненада: сутринта бе отслужена литургия за здраве и благоденствие в църквата „Успение Богородично“, след което на гарата тържествено посрещната теснолинейката - за радост на пътуващите туристи от България и Германия, които се хванаха на хоро с танцьорите от велинградските клубове „Надежда“, „Росица“ и „ Играорци“.
В жаркия юлски следобед парк Вельова баня привлече децата, желаещи да видят демонстрациите на прабългарската школа „Бага-тур“. Най-любопитните пробваха  стрелба с лък, битки с обезопасени мечове, въртене

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023