19 Jan 2026


Мая Станудина с трето място на планинския супермаратон “Витоша-100”

Публикувано на 24 Jun 2014 09:06

Любителката на екстремните преживявания и на силните усещания в търсене на нови приключения из непознати и далечни места в България и по целия свят, отново остана вярна на себе си и се изправи пред поредното си предизвикателство. 24-годишната велинградчанка Мая Станудина се впусна в изключително тежкото спортно събитие известно като “Скороходна и колоездачна обиколка на Витоша - 100 км”.
Тази година обиколката на Витоша се проведе на 14 и 15 юни 2014 г., като включваше състезания за колоездачи - мъже и жени (50 и 100 км), за бегачи/скороходци (мъже и жени) на 100 км и дуотлон на 200 км - комбинация от колоездене и бягане . Мая стартира на 100 км бягане в надпревара с още 44 жени на възраст от 17 до 50 г. и се класира на престижното трето място, като пробягва разстоянието от 100 км за 10:52:51 ч. А това означава, че тя се е движела със средна скорост от малко над 9 км/ч.
За нейното изключително постижение в този ултрамаратон говорят и още няколко факта, които доказват силната й воля, непреклонен характер и желание за добро представяне, както и голямата й физическа и психическа издръжливост. На първо място Мая е дебютант в такова тежко състезание и въпреки това влиза в призовата тройка. На контролата в средата на трасето тя е с второ време след победителката. Счупен нокът и наранен пръст на крака й причиняват болки, но не се отказва докрай. Не е провела специално насочена подготовка за такъв тип маратонско бягане в пресечена местност. Нейното време е по-добро от постиженията на доста от мъжете на същата дистанция. От стартиралите общо 184 мъже Мая побеждава 165 от тях! Наистина впечатляващо!
Класиране на първите пет жени – 100 км:
50 км Финал
1. Мария Николова 31 г. 4:17:09.9 9:54:52.8
2. Нина Енчева 31 г. 5:00:33.7 10:24:02.5
3. Мая Станудина 24 г. 4:36:59.7 10:52:51.3
4. Малина Вацкичева 49 г. 5:04:35.3 11:27:59.1
5. Елеонора Григорова 33 г. 5:04:20.6 11:45:34.7
Организаторите на супермаратона (два магазина от София за спортни стоки и за оборудване на велосипеди) са се погрижили за осигуряване на всичко необходимо за подготовка на трасето и неговата маркировка с цветни колчета, табели и ленти. Заедно със своите партньори и спонсори подсигуряват и наградите за победителите. Те получават ваучери за закупуване стоки от спортните магазини, както и енергийни гелове, тениски, медали и грамоти. За своята безопасност всички участници са подписали декларации за съгласие с условията на състеазнието и са потвърдили, че здравословното, физическото, психическо и спортно-техническото им състояние отговарят на трудността на маршрута и позволяват да участват в Обиколка на Витоша - 100 км.
Няколко дни след успешното си представяне на супермаратона във Витоша специално за в. “Темпо” Мая Станудина отговори на няколко въпроса;
- Разкажи нещо повече за трасето на това тежко състезание?
- Теренът е планински предимно, минава се и през някои села, където е асфалт. Имаше няколко по-сериозни изкачвания, точно преди средата, което е с. Чуйпетлово. Стартирахме в 24.00 ч. през нощта от паркинга пред резиденция „Бояна”. Тръгнахме по бул.“България” по посока на кв. “Бояна”, като се спазват правилата за движение по пътищата. Продължихме по пътя за м. “Златни мостове” и после през планината.
- Изисква ли се някаква специална екипировка? - Всеки участник си има челник (прожектор, който се закрепва на главата) и преценява сам какво му е необходимо. Аз бях с малка раничка за бягане, с вода, няколко фурми и направени от мен сурови бонбони.
- А какви бяха атмосферните условия? Нямаше ли проблеми, че стартирате през нощта?
- Тази година е била при най-трудни условия от 20 години насам, по твърденията на други състезатели, които са бягали през всичките тези години. Имаше изключително много кал, беше студено, много тъмно, нямаше осветление, освен светлоотразителната маркировка. Беше голям мрак, по едно време стана и мъгливо - не се виждаше добре, дори с челника и това беше точно, когато бях останала сама в гората и бягах по-бързо, само и само да настигна някого.
- Имаше ли задължителен медицински преглед преди състезание с толкова голямо натоварване?
- Нямаше задължителен медицински преглед, всеки участник сам трябва да го извърши преди да предприеме такъв подвиг (аз специално не съм). Всеки състезател трябва да е минал медицински преглед и да е в добро здравословно състояние. Имаше подкрепителни пунктове, бяха 9 и на тях имаше вода и други напитки, храна - сушени плодове, лимони, сандвичи и т.н. Аз лично съм изяла няколко резенчета краставичка, лимон, фурми и нищо повече
- Няколко думи за подготовката ти. Има ли треньор, който да я води?
- Нямам треньор, дори въобще подготовката ми не беше за такова бягане. Аз се запалих по планинско бягане и дълги разстояния съвсем отскоро - просто за форма, здраве и удоволствие. Моят приятел Евелин Милев е бивш лекоатлет и ми даваше много насоки, тренирахме заедно, той също бяга обиколката с мен и ми даваше много сили, оказа ми голяма подкрепа, малко преди средата на трасето го настигнах и до края бягахме заедно. От март т.г. започнах да бягам, но не повече от 5-6 км, три пъти седмично. Постепенно обаче увеличих броя на тренировките и километрите, започнах почти всеки ден да тичам по 10 км. И имам само няколко тренировки от 21, 25, 27 и 35 км, което е крайно недостатъчно при подготовка за подобно състезание. За тренировките ми в последния месец голяма роля оказаха и приятели от групите за бягане, към които се присъединих. Те са хора от цяла България, които бягат и се готвят за различни състезания и организират групови бягания на рзлични места. Та и аз се включих с 3-4 тренировки с някои от бегачите, които си търсят компания за бягане около язовирите Белмекен, Беглика, Широка поляна, Батак, връх Острец. А моето любимо място за бягане е от Велинград до Булин чаир и Славееви скали, това е мястото, на което най-много тренировки съм направила - 6 км изкачване и 6 км спускане.
- Не са ли това прекалено тежки натоваряания?
- Но аз бягам за удоволствие, никога не преминавам тази граница, просто се оказа, че ми се отдава да издържам дълго време на бягане, бързо се възстановявам и имам голяма издръжливост. Тези качества съм придобила от плуването, водната аеробика и планинския туризъм, но най-голяма роля в такъв вид натоварване, толкова продължително и физически изтощително, оказва психиката, човек трябва да притежава изключително голяма воля, за да се справи с такова изпитание като този ултрамаратон. Още нещо много важно от подготовката - не пропускам ден без плуване и водна аеробика, може да се пропусне бягане, но силата на водата е огромна!
- Как определяш за себе си това, което постигна на този супермаратон?
- Като дебютант се наредих в челната тройка, което е наистина голямо постижение, тъй като призьорите в такива състезания се подготвят дълго време за това и се занимават с бягане от много години, но аз знаех, че ще завърша и то бързо. Имаше моменти по време на бягането, когато ми се искаше да спра, защото си ударих много лошо палеца на крака, нокътят ми се заби навътре и се отлепи наполовина, което допринесе за адска болка. Това беше още по средата на трасето, но се опитвах да не мисля за това, желаех да завърша и въобще не исках да си помислям да се откажа. Просто си бях казала, че трябва да завърша, каквото и да става.
- Пожелаваме ти още успехи и нови предизвикателства!
- Благодаря! В заключение ще добавя, че ми се иска да виждам повече велинградчани да се интересуват и участват в такива спортни прояви. Може и не в толкова екстемни, но поне в някакъв вид спорт. Иска ми се и повече от тях да се включват в подобни спортни събития.
Темпо

Велинград тел: 0876521487


ОИК реши: кметът на Драгиново остава на поста

Публикувано на 19 Jan 2026 09:12

че кметът на Кметство Драгиново Бисер Маджиров през месец май 2025 г. има частично отработени дни, а за периода от 01.06.2025 г. до 31.12.2025 г. няма отработени дни.

В чл. 42 на Закона за местното самоуправление и местната администрация са изброени случаите, в които предсрочно се прекратява мандата на кмет. Един от тези случаи е „при трайна фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си за повече от 6 месеца поради заболяване“.

Във връзка със своите правомощията ОИК ­ Велинград е в

Към цялата статия »


Общината ще приема заявления за дърва от 2 февруари

Публикувано на 15 Jan 2026 17:04

Засега от Южноцентралното държавно предприятие все още не са обявили цените, по които ще продават дърва за огрев през 2026 година. На сайта на държавното предприятие има информация само за цените през 2025 г. и то само в лева, но не и в евро.
Темпо

Към цялата статия »


АДФИ проверява поръчки за училищни СТЕМ кабинети

Публикувано на 15 Jan 2026 17:03


Обществената поръчка на СУ „В. Левски“ е за доставка, монтаж и гаранционна поддръжка на оборудване за изграждане на STEM среда на обща стойност 135 944 лева. В ОбУ „В. Левски“ в Кръстава поръчката възлиза на 69 909 лева. Двете училища са сключили договори за изпълнение с „А 1“. ПГД „Иван Вазов“ е сключила договор за 131 209 лева с „МАИВ БИЛД“ ООД. Основно училище „Неофит Рилски“ в гр. Костандово е избрало за изпълнител на обществената поръчка „Юнион Интерактив“ за сумата от 110 760 лева.
И четирите проверки на АДФИ са приключили със с

Към цялата статия »


Общината стартира трети ремонт на Покрития плувен басейн

Публикувано на 13 Jan 2026 10:16

Целта на този ремонт, извършван от фирма „Делчев инженеринг“ ООД, е въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сградата на басейна: цялостна топлоизолация на външните стени, покрива, пода и подмяна на дограмата; изграждане на съвременни вентилационна и отоплителна система, с абонатна станция с топлообменник за битова гореща вода и система за автоматично управление на микроклимата; енергоефективно осветление и достъпна среда за хора с увреждания. Този ремонт трябва да приключи до април 2026 г.
Паралелно с това се наложи извършването на

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 13. 01. 2026

Публикувано на 13 Jan 2026 10:15

От МОСВ са пропуснали да внесат дължимата държавна такса, но най-вероятно това ще бъде поправено и спорът ще продължи във Върховния административен съд. Припомняме, че битката срещу министерската заповед, която намалява площта на обявената през 1966 г. защитената зона „Клептуза“, се води от сдружение „НИЛЕТ“.

ПЕНСИИ Спокойно и без никакво напрежение и проблеми премина първото изплащане на пенсиите в евро в пощата във Велинград. Очакванията за опашки и забавяне не се оправдаха. В някои от по-малките населени места в региона в местните

Към цялата статия »


ТЕМПО КОМЕНТАР: Оригиналът винаги е по-добър избор от ментето

Публикувано на 13 Jan 2026 10:10

самочувствието на журналисти и медии... Самочувствие, което се гради на „таланта“ да откраднеш труда на истински автор, да сътвориш бомбастично заглавие и да манипулираш фактите така, че да станат удобни а собствените ти тенденциозни внушения. През годините бяха изфабрикувани толкова много „новини“ на наш гръб, че можем да направим голяма и богата изложба с откраднати от „Темпо“ статии - идея, която обмисляме да осъществим, за да хвърли светлина върху преписвачите.
Една от най-силните отрови за мозъка на всеки от нас днес са фалшивите нов

Към цялата статия »


Изпратихме поредна година с отрицателен прираст за Велинград

Публикувано на 13 Jan 2026 10:08

- точно толкова, колкото са били и през 2024 г. Няма точна статистика колко от тези бебета са жители на община Велинград, защото в местната болница се раждат и доста деца от съседни общини. В същото време не са малко и велинградчанките, които избират да родят в здравно заведение в по-голям град. А около 60 от тези 274 бебета са родени в чужбина, а след това са записани в регистрите на нашата община. 
В таблицата ясно се вижда как от година на година броят на новородените намалява. Този факто явно не буди никаква тревога сред местните

Към цялата статия »


Нов съдия в Районен съд - Велинград

Публикувано на 13 Jan 2026 10:06


Георги Милкотев бе представен от съдия Лилия Терзиева, председател на РС - Велинград. Той е на 40 години, от град Пещера, завършил висшето си образование по специалността „Право“ в Нов български университет – град София, през 2010 година. Работил е близо 10 години като юрисконсулт в Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите в София. В периода 2023 – 2025 година работи като младши съдия в Окръжен съд – Хасково, откъдето идва в съда във Велинград.
Темпо

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 13. 01. 2026

Публикувано на 13 Jan 2026 10:05

 И на двете места е извършен оглед от дежурна група на полицейското управление в Септември. За работа по случая бил сформиран екип от полицейски служители, към който се присъединили и колегите им от РУ-Велинград. Не след дълго разследващите установили, че автори на посегателствата са 19-годишен жител на Брацигово и негов 21-годишен съучастник от Велинград. Двамата са задържани в ареста на РУ - Септември за срок от 24 часа. По случаите са образувани досъдебни производства под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.


АЛКОХ

Към цялата статия »


До 19 януари общината записва за Бабинден

Публикувано на 13 Jan 2026 10:04

 Целта на инициативата е да се съхрани българската традиция и да се отбележи по тържествен начин появата на нов живот.
Записването ще се извършва до 19 януари всеки делничен ден в рамките на работното време – от 8:30 до 12:30 часа и от 13:00 до 17:00 часа.
Родителите могат да получат допълнителна информация и да заявят участие и на телефон: 0359/5 50 26, 0886 273 322 и 0886 434 625.
На 21 януари във Велинград ще бъде връчена и титлата „Акушер-гинеколог на България“ за 2025 г.
Темпо

Към цялата статия »


154 бабинчета ще празнуват в Ракитово

Публикувано на 13 Jan 2026 10:02

 В Костандово те са 40, а в Дорково - 18.
На Бабинден в ОНЧ “Будилник” в 10:30ч. в Ракитово общинският кмет Георги Холянов ще извърши ритуал по даване име на дете и наричането му.
В Костандово и Дорково ритуалът ще бъде извършен от кметовете Вигнев и Ковачев. 
Всяко бабинче ще получи подарък от община Ракитово. Молим родителите на бабинчетата, които искат да вземат участие в тържеството, да внесат таксата от 5 лв. във фронт-офиса на общината или в районните кметства. 
Пресцентър на
Община Ракитово

Към цялата статия »


Поклон пред паметта на Христо Ботев

Публикувано на 13 Jan 2026 10:02

а в кратката програма се включи Младежката музикална формация при ЦПЛР – ОДК Велинград.
Цветя бяха поднесени и пред паметника на Христо Ботев в двора на ОУ „Христо Ботев“, където прозвучаха негови стихове и бе подредена изложба с рисунки на ученици, посветени на патрона на училището в кв. Каменица.
Темпо 

Към цялата статия »


Богоявление - неучебен ден и голям празник в община Ракитово

Публикувано на 13 Jan 2026 10:01

 с голямо лиитйно шествие от църквата „Св. прор. Илия“ до река Мътница. След водосвета, отслужен от отец Георги, кръстът бе спасен от Димитър Тасев. В Костандово кръстът бе изваден за трета поредна година от Валери Пашомов. В Ракитово литийното шествие премина от църквата „Св. вмчца Неделя“ до местността попин камък, водено от кмета Г. Холянов и отец Стоил. Кръстът бе изваден от Тодор Марков, а празникът продължи с мъжко хоро и курбан, раздаден от общината.
Темпо

Към цялата статия »


Театралната година започва с „Писателското кафене“

Публикувано на 13 Jan 2026 10:00

 възражда атмосферата на емблематичната софийска сладкарница „Цар Освободител“ от периода между двете световни войни. На сцената оживяват творци като Иван Милев, Христо Ясенов, Гео Милев, Елисавета Багряна, Дора Габе, Адриана Будевска, Кръстьо Сарафов, Йордан Йовков, Никола Вапцаров. Основна тема на спектакъла е мисията на Твореца и ролята на изкуството във време на социална, политическа, икономическа и личностна криза. Постановката насърчава преосмислянето на националното културно наследство като жив източник на гордост и вдъхновение,

Към цялата статия »


Малки обяви: 13. 01. 2026

Публикувано на 13 Jan 2026 09:59



Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
***
Продавам два парцела по 2.450 дка на Цигов чарк, местност Коилето. 0887 080501, 0887 080502.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC55504. 0888 910323.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, це

Към цялата статия »


Безплатна HPV ваксина вече и за момичета от 15 до 18 ненавършени години

Публикувано на 13 Jan 2026 09:59

основни целеви групи за безплатна имунизация по Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030 г. са момичета от 10 до 15 ненавършени години и момчета от 10 до 14 ненавършени години. Имунизацията срещу HPV е препоръчителна и се прилага по желание на родител/настойник от общопрактикуващи лекари, педиатри и акушер-гинеколози, работещи по програмата.
С разширяването на обхвата от тази година право на безплатна имунизация вече имат момичета от 10 до 18 ненавършени годи

Към цялата статия »


Отбелязахме 148 г. от Освобождението на Чепинско

Публикувано на 13 Jan 2026 09:58


Всяка година на 8 януари велинградчани се събират край чешмата-паметник при Сярна баня, за да отбележат годишнината от Освобождението. На 8 януари 2026 г. тържеството започна с молебен в църквата „Св. Трроица“, отслужен от отец Александър и литийно шествие под звъна на църковните камбани, водено от гайдарската група към НЧ „Васил Левски-1904“. В програмата с водещ Иван Гергов участва Мъжка фолклорна група „Каменчани“ към НЧ „Васил Левски-1904“. Цветя поднесоха кметът Костадин Коев, общински съветници, политически партии, читалища, училищ

Към цялата статия »


60 години вярна служба на дизеловите локомотиви

Публикувано на 13 Jan 2026 09:57


И още в началото на 2026 г. дойде моментът да отбележим 60 години от заминаването на първия влак с дизелов локомотив по теснолинейката и 60 години вярна служба на локомотиви серия 75! 
От гражданското сдружение „За теснолинейката“ и сайта „Родопската теснолинейка“ припомнят:
„На 7 януари 1966 г. от гара Септември е изпратен с тържество първият влак, теглен от дизелов локомотив серия 75, заменяйки парната тяга. На 7 януари 2026 година отбелязваме 60 години вярна служба на тези ветерани, които до днес си остават главни герои по

Към цялата статия »


СПОРТЪТ ПРЕЗ 2025 Г.

Публикувано на 13 Jan 2026 09:56


На турнир в Смолян ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови.
На 27 април Ракитово беше домакин на Спартакиадата по традиционния тракийски многобой, организиран от Българската асоциация за селски спорт. Състезанието се проведе в дисциплините: 100 м гладко бягане, тласкане на гюле,  хвърляне на копие, хвърляне на топка, скок

Към цялата статия »


Спомени за знакови обекти във Велинград: Лятното кино

Публикувано на 13 Jan 2026 09:50

Кмет е Георги Димитров Шулев (Марко) – партизанин. Явно са били добър тандем, защото в годините от 1960 до 1970 са най-щедрите за Велинград. 
На 30 юни 1966 г. в залата на новопостроения ресторант „Бор” се провежда съвместно заседание на Бюрото на Окръжния комитет на БКП и Окръжният народен съвет в Пазарджик. Участие вземат Лъчезар Аврамов - секретар на ЦК на БКП, Пеко Таков - зам.-министър председател, Тано Цолов - председател на Държавния комитет по планиране, д-р Сибила Радева - зам.-министър на здравеопазването, Петко Тодоров - п

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023