19 Jan 2026


Думата на читателя

Публикувано на 25 Mar 2014 09:41

Сашка Кацарова, управител на “Баланс-2004”: Честит юбилей, вестник “Темпо”! Бъдете здрави, напористи и дръзки в отразяване на действителността ни! Желая много успехи в журналистическата ви работа и дълго да списвате вестника, та нашите внуци да могат да го четат! Редовно чета вашия вестник. Радвам се, че всеки брой отразява обективно икономическата, политическата, социалната, спортната и не на последно място културната действителност на нашата не много голяма община. Давате възможност на гражданите да изразят своята позиция по наболели ежедневни въпроси. Моето предложение е поне един път в месеца вестникът да е посветен на благотворителността в общината и на публикуване на литературни произведения от местни литератори - малки и големи творци. Весел празник и наздраве!
Кирил Ташков, пенсионер: “Темпо” е единственият вестник, който дава пълна информация за обществения, политическия и икономическия живот във Велинград. Списването му е много добро и го харесвам. Засяга всякакви теми - и лични, и социални. Чета с интерес за работата на общинските съветници в местния парламент, за “боричканията” в него. Имам препоръка за повече критични материали за инфраструктурата в града ни и за проблемите в ел. осветлението, водопровода, канализацията и уличните настилки. Ако е възможно, имената на нарушителите на обществения ред да се изписват целите, а не само инициалите им.
Васка Благоева, състезателка по ски бягане: Не мога да се изкажа много обстойно за вестника, тъй като рядко съм си във Велинград и нямам възможност да го чета всяка седмица, но когато имам, го прочитам целия. Естествено, най-голямо удоволствие ми доставят спортните новини и съм изключително щастлива, че въпреки положението, в което е държавата и общината ни, все още има толкова много спортни постижения, които да отразявате.
Люба Кривошийска, пенсионерка: Обичам да чета вестник “Темпо”, защото чрез него следя живота във Велинград и разбирам за проблемите. Преди 2 г. бях за известно време в Абу Даби и мога да кажа, че “Темпо” беше единствената ми връзка с България и Велинград през онова време. Чаках с нетърпение на компютъра да видя, че страницата на вестника в интернет е заредена и разбирах какво се е случило. Мисля, че и за много наши съграждани в чужбина този вестник една възможност да разберат какво се случва в родния им град. Господ ни е дал чудесна природа и ми се иска да чета повече за положителни събития, за хубави новини, защото градът и хората ги заслужават.
Стефан Сергиев, гл. учител в ОУ “Н. Рилски” Костандово: Чета вестника предимно в електронния му вариант. Допада ми и си личи, че редакцията се старае да бъде в крак с времето. Разглеждат се разнообразни и актуални за нашия град теми и се дава право на глас на граждани. Смятам, че дизайнът е малко демоде и би било добре да се помисли и за по-атрактивен. Като препоръка, дори наложително е, в онлайн варианта да се създаде “live“ секция, за да може да се отбелязват по-интересните събития в реално време. Живеем в интензивни времена, в които информацията чрез интернет се разпространява за секунди по целия свят и читателите на вестника, които живеят в чужбина, ще бъдат добре и навреме информирани за случващото се в нашия хубав град. Желая успех на в. “Темпо”!
Никола Янев, музикант и ръководител на духов оркестър и самодейни състави в община Ракитово: Редовен читател съм на в. “Темпо”. С нетърпение го разлиствам всеки вторник. Харесва ми, че отразява обширно обществено-политическия живот, културата и спорта в общините Велинград и Ракитово. Сърдечно благодаря на кореспондента в Ракитово Невена Павлова и на целия екип на вестника за тяхната неуморна и всеотдайна работа, за да ни информират за всичко, което се случва в Чепинското корито. Честит 20-годишен юбилей!
Димитър Гаджев, едноличен търговец: Мисля, че вестник “Темпо” успя да се наложи на местно ниво като медия. Поднася обективна, интересна и актуална информация за града и района. Има отдавна изграден и утвърден стил при представяне на информацията с водещи новини, места за реклами и обяви, спортна страница. Харесва ми рубриката “Сесиен обектив”, в която се акцентира на по-важните решения на Общинския съвет. Добре е под даден критичен материал да се пише името на неговия автори, а не това на редакцията.
Д-р Стоян Гаров, стоматолог: Вестникът в началото започна с много добри публикации, коментари и журналистически разследвания. Струва ми се, че последните години “Темпо” позагуби темпо. Напълно обяснимо е във време на медиен дискомфорт, дефицит на ценностна система, морален, нравствен и духовен упадък. Обществото, в което живеем, е попаднало в глух коловоз на безизходица. Вашият вестник трябва да бъде локомотивът, който да се старае да премести вагоните, пълни със заблудени хора, които смятат, че без инициатива и работа някой ще им помогне и “оправи”. Сега е моментът да покажете журналистическите си умения. Перото ви трябва да бъде изключително остро и непримиримо, безпощадно към всички, които заслужават това. Желателно е да има повече статии и коментари за успели българи и за тези, които работят в чужбина. Желателно е да се дистанцирате от мързеливите, мрънкащите, чакащите помощи, добавки и надбавки. Чрез вестник “Темпо” трябва да се докоснем до едно по-различно мислене, манталитет и усещане за повече свобода и демокрация. Останете достойни, свободни и независими! Достойнството е преди свободата и над всичко. А ние, читателите на вестник “Темпо”, трябва да усещаме един друг свят, по-различен от този, в който живеем.
Илия Тупчев, ст. учител в ПГИТ “А.Константинов”: През последните две десетилетия в.”Темпо” стана една от най-уважаваните медии и е истинска гражданска трибуна за хората от Велинград и региона. Моите впечатления са, че всеки нов брой се очаква и прочита с интерес. Темите са разнообразни и актуални. Новините се представят обективно. Моята препоръка е да се открие нова рубрика “Имам идея”, в която жителите и гостите на града да изразяват своите виждания и идеи по всички въпроси, свързани с настоящето и бъдещето на Велинград. Мисля , че така ще има по-тесни контакти между гражданите и местната власт.
Александра Сеферова, XI клас, СОУ “В. Левски”: Чета вестник “Темпо” редовно, след като имах възможността по програмата “Джуниър Ачийвмънт” в “Мениджър за един ден” да видя и да разбера начините, по които се събира и обработва информацията за вестника. Харесва ми, че се отразяват най-важните, интересни и актуални събития в града и общината.
Цвета Спасова, бивш журналист: За “Темпо” - вестникът на Велинград от 20 години, мога да кажа само хубави неща. Най-важното от всичко е, че отразява местните новини за Чепинския край на разбираем език, точно и ясно. Разказва ни за хора, живели по различно време във Велинградско, Ракитовско и Сърнишко . Голяма част от тях може и да са забравени, но чрез “Темпо” си ги припомняме и ги виждаме в правилната светлина. Представя по интересен начин минали събития - хубави и не чак толкова хубави. Непрекъснато сме в час по отношение на запазените вековни традиции, новите събития в културата и политиката. Виждаме различни гледни точки на един проблем и сами можем да си направим изводите. Изобщо в “Темпо” има за всекиго по нещо - за любителите на спорта, на политиката, на историята, на изкуството. За хората, които просто искат да продадат или купят нещо, предлагат или търсят работа “Малките обяви” са много полезни. Само не знам защо ваши колеги си позволяват да копират статиите от “Темпо”. Това ни дава да разберем нивото на журналистическите статии и желанието на хората от другите медии да го достигнат. Единствената ми препоръка е повече снимки и пожелание “Темпо” да излиза цветен.

Велинград тел: 0876521487


ОИК реши: кметът на Драгиново остава на поста

Публикувано на 19 Jan 2026 09:12

че кметът на Кметство Драгиново Бисер Маджиров през месец май 2025 г. има частично отработени дни, а за периода от 01.06.2025 г. до 31.12.2025 г. няма отработени дни.

В чл. 42 на Закона за местното самоуправление и местната администрация са изброени случаите, в които предсрочно се прекратява мандата на кмет. Един от тези случаи е „при трайна фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си за повече от 6 месеца поради заболяване“.

Във връзка със своите правомощията ОИК ­ Велинград е в

Към цялата статия »


Общината ще приема заявления за дърва от 2 февруари

Публикувано на 15 Jan 2026 17:04

Засега от Южноцентралното държавно предприятие все още не са обявили цените, по които ще продават дърва за огрев през 2026 година. На сайта на държавното предприятие има информация само за цените през 2025 г. и то само в лева, но не и в евро.
Темпо

Към цялата статия »


АДФИ проверява поръчки за училищни СТЕМ кабинети

Публикувано на 15 Jan 2026 17:03


Обществената поръчка на СУ „В. Левски“ е за доставка, монтаж и гаранционна поддръжка на оборудване за изграждане на STEM среда на обща стойност 135 944 лева. В ОбУ „В. Левски“ в Кръстава поръчката възлиза на 69 909 лева. Двете училища са сключили договори за изпълнение с „А 1“. ПГД „Иван Вазов“ е сключила договор за 131 209 лева с „МАИВ БИЛД“ ООД. Основно училище „Неофит Рилски“ в гр. Костандово е избрало за изпълнител на обществената поръчка „Юнион Интерактив“ за сумата от 110 760 лева.
И четирите проверки на АДФИ са приключили със с

Към цялата статия »


Общината стартира трети ремонт на Покрития плувен басейн

Публикувано на 13 Jan 2026 10:16

Целта на този ремонт, извършван от фирма „Делчев инженеринг“ ООД, е въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сградата на басейна: цялостна топлоизолация на външните стени, покрива, пода и подмяна на дограмата; изграждане на съвременни вентилационна и отоплителна система, с абонатна станция с топлообменник за битова гореща вода и система за автоматично управление на микроклимата; енергоефективно осветление и достъпна среда за хора с увреждания. Този ремонт трябва да приключи до април 2026 г.
Паралелно с това се наложи извършването на

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 13. 01. 2026

Публикувано на 13 Jan 2026 10:15

От МОСВ са пропуснали да внесат дължимата държавна такса, но най-вероятно това ще бъде поправено и спорът ще продължи във Върховния административен съд. Припомняме, че битката срещу министерската заповед, която намалява площта на обявената през 1966 г. защитената зона „Клептуза“, се води от сдружение „НИЛЕТ“.

ПЕНСИИ Спокойно и без никакво напрежение и проблеми премина първото изплащане на пенсиите в евро в пощата във Велинград. Очакванията за опашки и забавяне не се оправдаха. В някои от по-малките населени места в региона в местните

Към цялата статия »


ТЕМПО КОМЕНТАР: Оригиналът винаги е по-добър избор от ментето

Публикувано на 13 Jan 2026 10:10

самочувствието на журналисти и медии... Самочувствие, което се гради на „таланта“ да откраднеш труда на истински автор, да сътвориш бомбастично заглавие и да манипулираш фактите така, че да станат удобни а собствените ти тенденциозни внушения. През годините бяха изфабрикувани толкова много „новини“ на наш гръб, че можем да направим голяма и богата изложба с откраднати от „Темпо“ статии - идея, която обмисляме да осъществим, за да хвърли светлина върху преписвачите.
Една от най-силните отрови за мозъка на всеки от нас днес са фалшивите нов

Към цялата статия »


Изпратихме поредна година с отрицателен прираст за Велинград

Публикувано на 13 Jan 2026 10:08

- точно толкова, колкото са били и през 2024 г. Няма точна статистика колко от тези бебета са жители на община Велинград, защото в местната болница се раждат и доста деца от съседни общини. В същото време не са малко и велинградчанките, които избират да родят в здравно заведение в по-голям град. А около 60 от тези 274 бебета са родени в чужбина, а след това са записани в регистрите на нашата община. 
В таблицата ясно се вижда как от година на година броят на новородените намалява. Този факто явно не буди никаква тревога сред местните

Към цялата статия »


Нов съдия в Районен съд - Велинград

Публикувано на 13 Jan 2026 10:06


Георги Милкотев бе представен от съдия Лилия Терзиева, председател на РС - Велинград. Той е на 40 години, от град Пещера, завършил висшето си образование по специалността „Право“ в Нов български университет – град София, през 2010 година. Работил е близо 10 години като юрисконсулт в Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите в София. В периода 2023 – 2025 година работи като младши съдия в Окръжен съд – Хасково, откъдето идва в съда във Велинград.
Темпо

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 13. 01. 2026

Публикувано на 13 Jan 2026 10:05

 И на двете места е извършен оглед от дежурна група на полицейското управление в Септември. За работа по случая бил сформиран екип от полицейски служители, към който се присъединили и колегите им от РУ-Велинград. Не след дълго разследващите установили, че автори на посегателствата са 19-годишен жител на Брацигово и негов 21-годишен съучастник от Велинград. Двамата са задържани в ареста на РУ - Септември за срок от 24 часа. По случаите са образувани досъдебни производства под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.


АЛКОХ

Към цялата статия »


До 19 януари общината записва за Бабинден

Публикувано на 13 Jan 2026 10:04

 Целта на инициативата е да се съхрани българската традиция и да се отбележи по тържествен начин появата на нов живот.
Записването ще се извършва до 19 януари всеки делничен ден в рамките на работното време – от 8:30 до 12:30 часа и от 13:00 до 17:00 часа.
Родителите могат да получат допълнителна информация и да заявят участие и на телефон: 0359/5 50 26, 0886 273 322 и 0886 434 625.
На 21 януари във Велинград ще бъде връчена и титлата „Акушер-гинеколог на България“ за 2025 г.
Темпо

Към цялата статия »


154 бабинчета ще празнуват в Ракитово

Публикувано на 13 Jan 2026 10:02

 В Костандово те са 40, а в Дорково - 18.
На Бабинден в ОНЧ “Будилник” в 10:30ч. в Ракитово общинският кмет Георги Холянов ще извърши ритуал по даване име на дете и наричането му.
В Костандово и Дорково ритуалът ще бъде извършен от кметовете Вигнев и Ковачев. 
Всяко бабинче ще получи подарък от община Ракитово. Молим родителите на бабинчетата, които искат да вземат участие в тържеството, да внесат таксата от 5 лв. във фронт-офиса на общината или в районните кметства. 
Пресцентър на
Община Ракитово

Към цялата статия »


Поклон пред паметта на Христо Ботев

Публикувано на 13 Jan 2026 10:02

а в кратката програма се включи Младежката музикална формация при ЦПЛР – ОДК Велинград.
Цветя бяха поднесени и пред паметника на Христо Ботев в двора на ОУ „Христо Ботев“, където прозвучаха негови стихове и бе подредена изложба с рисунки на ученици, посветени на патрона на училището в кв. Каменица.
Темпо 

Към цялата статия »


Богоявление - неучебен ден и голям празник в община Ракитово

Публикувано на 13 Jan 2026 10:01

 с голямо лиитйно шествие от църквата „Св. прор. Илия“ до река Мътница. След водосвета, отслужен от отец Георги, кръстът бе спасен от Димитър Тасев. В Костандово кръстът бе изваден за трета поредна година от Валери Пашомов. В Ракитово литийното шествие премина от църквата „Св. вмчца Неделя“ до местността попин камък, водено от кмета Г. Холянов и отец Стоил. Кръстът бе изваден от Тодор Марков, а празникът продължи с мъжко хоро и курбан, раздаден от общината.
Темпо

Към цялата статия »


Театралната година започва с „Писателското кафене“

Публикувано на 13 Jan 2026 10:00

 възражда атмосферата на емблематичната софийска сладкарница „Цар Освободител“ от периода между двете световни войни. На сцената оживяват творци като Иван Милев, Христо Ясенов, Гео Милев, Елисавета Багряна, Дора Габе, Адриана Будевска, Кръстьо Сарафов, Йордан Йовков, Никола Вапцаров. Основна тема на спектакъла е мисията на Твореца и ролята на изкуството във време на социална, политическа, икономическа и личностна криза. Постановката насърчава преосмислянето на националното културно наследство като жив източник на гордост и вдъхновение,

Към цялата статия »


Малки обяви: 13. 01. 2026

Публикувано на 13 Jan 2026 09:59



Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
***
Продавам два парцела по 2.450 дка на Цигов чарк, местност Коилето. 0887 080501, 0887 080502.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC55504. 0888 910323.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, це

Към цялата статия »


Безплатна HPV ваксина вече и за момичета от 15 до 18 ненавършени години

Публикувано на 13 Jan 2026 09:59

основни целеви групи за безплатна имунизация по Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030 г. са момичета от 10 до 15 ненавършени години и момчета от 10 до 14 ненавършени години. Имунизацията срещу HPV е препоръчителна и се прилага по желание на родител/настойник от общопрактикуващи лекари, педиатри и акушер-гинеколози, работещи по програмата.
С разширяването на обхвата от тази година право на безплатна имунизация вече имат момичета от 10 до 18 ненавършени годи

Към цялата статия »


Отбелязахме 148 г. от Освобождението на Чепинско

Публикувано на 13 Jan 2026 09:58


Всяка година на 8 януари велинградчани се събират край чешмата-паметник при Сярна баня, за да отбележат годишнината от Освобождението. На 8 януари 2026 г. тържеството започна с молебен в църквата „Св. Трроица“, отслужен от отец Александър и литийно шествие под звъна на църковните камбани, водено от гайдарската група към НЧ „Васил Левски-1904“. В програмата с водещ Иван Гергов участва Мъжка фолклорна група „Каменчани“ към НЧ „Васил Левски-1904“. Цветя поднесоха кметът Костадин Коев, общински съветници, политически партии, читалища, училищ

Към цялата статия »


60 години вярна служба на дизеловите локомотиви

Публикувано на 13 Jan 2026 09:57


И още в началото на 2026 г. дойде моментът да отбележим 60 години от заминаването на първия влак с дизелов локомотив по теснолинейката и 60 години вярна служба на локомотиви серия 75! 
От гражданското сдружение „За теснолинейката“ и сайта „Родопската теснолинейка“ припомнят:
„На 7 януари 1966 г. от гара Септември е изпратен с тържество първият влак, теглен от дизелов локомотив серия 75, заменяйки парната тяга. На 7 януари 2026 година отбелязваме 60 години вярна служба на тези ветерани, които до днес си остават главни герои по

Към цялата статия »


СПОРТЪТ ПРЕЗ 2025 Г.

Публикувано на 13 Jan 2026 09:56


На турнир в Смолян ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови.
На 27 април Ракитово беше домакин на Спартакиадата по традиционния тракийски многобой, организиран от Българската асоциация за селски спорт. Състезанието се проведе в дисциплините: 100 м гладко бягане, тласкане на гюле,  хвърляне на копие, хвърляне на топка, скок

Към цялата статия »


Спомени за знакови обекти във Велинград: Лятното кино

Публикувано на 13 Jan 2026 09:50

Кмет е Георги Димитров Шулев (Марко) – партизанин. Явно са били добър тандем, защото в годините от 1960 до 1970 са най-щедрите за Велинград. 
На 30 юни 1966 г. в залата на новопостроения ресторант „Бор” се провежда съвместно заседание на Бюрото на Окръжния комитет на БКП и Окръжният народен съвет в Пазарджик. Участие вземат Лъчезар Аврамов - секретар на ЦК на БКП, Пеко Таков - зам.-министър председател, Тано Цолов - председател на Държавния комитет по планиране, д-р Сибила Радева - зам.-министър на здравеопазването, Петко Тодоров - п

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023