Местният ресурс не се справя с развитието на Велинград
Публикувано на 30 Mar 2004 07:40
Вицепремиерът и министър на икономиката Лидия Шулева се отзова на поканата за работна среща “Велинград - европейски курортен и туристически център”, която се проведе на 28 март в залата на “Марица Изток”. За форума пристигнаха още депутатите от НДСВ Милена Милотинова и Валентин Милтенов, областният управител Иван Димитров и заместникът му Иван Аврамов. Участва цялото ръководство на общината - кметът Фидел Беев и екипът му, всички общински съветници, ръководители на общински фирми, читалища, бизнесмени, НПО и др.
Водещ на срещата бе председателят на Общинския съвет Неджат Кехайов, който постави като цел да се открият механизми и резерви за развитието на града и общината. Кратка характеристика на общината, последните данни от доклада на Програмата на ООН за развитие, силните и слабите страни на Велинград бяха представени в синтезиран вид от управителката на ЦБИ Васка Милушева. Зам.-кметът Милиян Арсов набеляза основните проблеми: да се подобри комуникацията между местната и другите власти; липсата на приемственост заради обективни и субективни фактори; липсата на богат опит в общината за реализиране на проекти по европейските програми.
Изказаха се много от участниците в работната среща, поставени бяха голям кръг въпроси и проблеми, имаше и залитания в дребнотемие. Атанас Водев акцентира върху добрата практика между общината и Бюрото по труда, благодарение на която по проект “От социални помощи към заетост” миналата година работиха над 1300 човека и която ще продължи с осигуряване на заетост на 1700 безработни. Д-р Цветан Дафов постави като проблем липсата на квалифицирана и добре обучена работна ръка, което създава големи трудности на хотелите и заведенията. Трима председатели на читалища Г. Василев, Н. Делиев и Д. Мечев бяха единодушни, че туризъм без култура не може да се прави и затова културните институции трябва да бъдат подкрепяни. Д-р Йорданка Савова обърна внимание върху нуждите на болницата и особено от разширяване на материалната й база. Председателят на Асоциацията на картофопроизводителите Атанас Бирников подчерта, че няма да има курорт, докато районът около Велинград не се оправи. Обработваема земя се унищожава, без уедряване няма да има земеделие, липсва координация между отделите в Министерството на земеделието, каза г-н Бирников. Управителят на “Спортни имоти и плажове” Никола Тодев представи 3 проекта за спортни обекти и разкритикува несъвършения закон за водите, на базата на който се издават разрешителни за ползване на минералните води. Областният управител Иван Димитров пое ангажимент да съдейства, ако общините по жп-линията Септември - Добринище решат да създадат сдружение за превръщане на теснолинейката в атракцион. Акцентът на срещата бе изказването на г-жа Шулева. Като основен проблем на Велинград тя посочи състоянието на образованието. Потресена съм от изнесените данни от доклада на Програмата на ООН за развитие, че 54% от населението на общината има образование по-ниско от основно, откровено заяви Лидия Шулева. При такъв висок процент неуки и необразовани хора няма защо да се чудим, че има висока безработица, така не в XXI, а XIX век не може да имаме развитие. Г-жа Шулева препоръча всички други проекти на общината трябва да минат на втори план и да се вземат незабавни мерки за обучение и квалификация на работната ръка. Тя разкритикува местните техникуми, че предлагат престижни професии като “Мениджър в туризма”, а забравят конкретните нужди на отрасъла от камериерки и обслужващ персонал. Дори в Лозана има училище за камериерки, а българското образование дава много знания и малко практически умения. Ршението на проблема според Л. Шулева е в квалификационни курсове и учебен център, който да дава квалификация и преквалификация за нуждите на туризма. Тук трябва да се обединят усилията заедно с бизнеса, а държавата е създала механизми да помага.
Години наред проблемите с геотермалните източници се решават на парче, съгласи се министърката. Но подчерта, че проблемът не е в собствеността на минералните води (във Велинград те са държавни), а в липсата на ясна концепция от страна на общината за използването им. Кметът Ф. Беев обяви намерението си да поиска собствеността на минералните води да бъде прехвърлена на общината, а г-жа Шулева го попита дали тогава общината ще разрешава да се ползва безплатно и отново препоръча да се направи концепция за използване на източниците.
Лидия Шулева съобщи очакваната добра новина: правителството ще отпусне средства за три обекта във Велинград по проект “Красива България”. Първоначално е бил одобрен само проектът за Дома за стари хора, имало е и нагласа да се подкрепят общини, в които досега програмата не е работила. След личната намеса на г-жа Шулева са одобрени и ремонтите на читалищата в Лъджене и Каменица. Държавата ще се ангажира с отпускането на 150 хиляди лева по трите проекта, своя финансов ангажимент трябва да изпълни и общината. На последвалата пресконференция кметът Ф. Беев каза, че ще се търсят средства от приватизация, ще се преразглеждат цени на обекти, защото нищо друго не може да се направи. Г-жа Шулева напомни, че по проекта има срокове и те трябва да се спазват, както и че общината има големи възможности от типа на концесии, които носят приходи. Тя препоръча специална работна среща за ресурсното обезпечаване на проектите.
По голямата тема за туризма Лидия Шулева обяви, че Велинград все още не е намерил точната си идентификация като курорт. Големите туроператори познават определени туристически продукти и затова трябва да е ясен продуктът, който предлагаме - балнеология, ски, екотуризъм, културен туризъм или нещо друго. Разнообразието от туристически продукти във Велинград трябва да се ориентира ясно към конкретни потребители, а не въобще. Общината трябва да присъства на всички туристически борси и да има ясен план как ще събира курортните такси и как ще ги влага в туристическа инфраструктура и реклама. Авансово г-жа Шулева представи възможностите на новия проект по ФАР за екотуризъм, по който страната ни ще получи безвъзмездно 4.9 милиона евро от ЕС. По време на пресконференцията Лидия Шулева постави още един акцент: местният ресурс показа, че не е в състояние да се справи с развитието на Велинград, затова трябва да се привличат големи национални и международни инвеститори. Общината е длъжна да направи всичко, за да се чувстват инвеститорите гостоприемно приети и добре дошли. Дълбокото ми убеждение е, че само привличането на инвестиори ще помогне за развитието на града, каза именитата ни съгражданка. Не спести, че конкуренцията за инвеститори е много голяма и посочи как определени общини се възползват от факта, че при тях има нулев данък печалба, а Велинград не го прави. Велинград има огромен потенциал, но активността и климатът за привличане на инвеститори не са добри, обобщи тя. Този климат значително се е подобрил, отбеляза кметът Беев.
Срещата завърши с още добри новини. По всяка вероятност ще получи одобрение проектът, с който СОУ “Св.св. Кирил и Методий” кандидатства пред Социалния инвестиционен фонд и ще се подмени изцяло дограмата на училищната сграда. Милена Милотинова съобщи, че ще бъде одобрен и проекът по СИФ на новото ръководство на Община Ракитово за облагородяване на градския център. Още тази седмица Министерството на икономиката ще направи дарение от компютри за читалище “Отец Паисий” и неговата библиотека и за Детския комплекс.
Елена Баева
Водещ на срещата бе председателят на Общинския съвет Неджат Кехайов, който постави като цел да се открият механизми и резерви за развитието на града и общината. Кратка характеристика на общината, последните данни от доклада на Програмата на ООН за развитие, силните и слабите страни на Велинград бяха представени в синтезиран вид от управителката на ЦБИ Васка Милушева. Зам.-кметът Милиян Арсов набеляза основните проблеми: да се подобри комуникацията между местната и другите власти; липсата на приемственост заради обективни и субективни фактори; липсата на богат опит в общината за реализиране на проекти по европейските програми.
Изказаха се много от участниците в работната среща, поставени бяха голям кръг въпроси и проблеми, имаше и залитания в дребнотемие. Атанас Водев акцентира върху добрата практика между общината и Бюрото по труда, благодарение на която по проект “От социални помощи към заетост” миналата година работиха над 1300 човека и която ще продължи с осигуряване на заетост на 1700 безработни. Д-р Цветан Дафов постави като проблем липсата на квалифицирана и добре обучена работна ръка, което създава големи трудности на хотелите и заведенията. Трима председатели на читалища Г. Василев, Н. Делиев и Д. Мечев бяха единодушни, че туризъм без култура не може да се прави и затова културните институции трябва да бъдат подкрепяни. Д-р Йорданка Савова обърна внимание върху нуждите на болницата и особено от разширяване на материалната й база. Председателят на Асоциацията на картофопроизводителите Атанас Бирников подчерта, че няма да има курорт, докато районът около Велинград не се оправи. Обработваема земя се унищожава, без уедряване няма да има земеделие, липсва координация между отделите в Министерството на земеделието, каза г-н Бирников. Управителят на “Спортни имоти и плажове” Никола Тодев представи 3 проекта за спортни обекти и разкритикува несъвършения закон за водите, на базата на който се издават разрешителни за ползване на минералните води. Областният управител Иван Димитров пое ангажимент да съдейства, ако общините по жп-линията Септември - Добринище решат да създадат сдружение за превръщане на теснолинейката в атракцион. Акцентът на срещата бе изказването на г-жа Шулева. Като основен проблем на Велинград тя посочи състоянието на образованието. Потресена съм от изнесените данни от доклада на Програмата на ООН за развитие, че 54% от населението на общината има образование по-ниско от основно, откровено заяви Лидия Шулева. При такъв висок процент неуки и необразовани хора няма защо да се чудим, че има висока безработица, така не в XXI, а XIX век не може да имаме развитие. Г-жа Шулева препоръча всички други проекти на общината трябва да минат на втори план и да се вземат незабавни мерки за обучение и квалификация на работната ръка. Тя разкритикува местните техникуми, че предлагат престижни професии като “Мениджър в туризма”, а забравят конкретните нужди на отрасъла от камериерки и обслужващ персонал. Дори в Лозана има училище за камериерки, а българското образование дава много знания и малко практически умения. Ршението на проблема според Л. Шулева е в квалификационни курсове и учебен център, който да дава квалификация и преквалификация за нуждите на туризма. Тук трябва да се обединят усилията заедно с бизнеса, а държавата е създала механизми да помага.
Години наред проблемите с геотермалните източници се решават на парче, съгласи се министърката. Но подчерта, че проблемът не е в собствеността на минералните води (във Велинград те са държавни), а в липсата на ясна концепция от страна на общината за използването им. Кметът Ф. Беев обяви намерението си да поиска собствеността на минералните води да бъде прехвърлена на общината, а г-жа Шулева го попита дали тогава общината ще разрешава да се ползва безплатно и отново препоръча да се направи концепция за използване на източниците.
Лидия Шулева съобщи очакваната добра новина: правителството ще отпусне средства за три обекта във Велинград по проект “Красива България”. Първоначално е бил одобрен само проектът за Дома за стари хора, имало е и нагласа да се подкрепят общини, в които досега програмата не е работила. След личната намеса на г-жа Шулева са одобрени и ремонтите на читалищата в Лъджене и Каменица. Държавата ще се ангажира с отпускането на 150 хиляди лева по трите проекта, своя финансов ангажимент трябва да изпълни и общината. На последвалата пресконференция кметът Ф. Беев каза, че ще се търсят средства от приватизация, ще се преразглеждат цени на обекти, защото нищо друго не може да се направи. Г-жа Шулева напомни, че по проекта има срокове и те трябва да се спазват, както и че общината има големи възможности от типа на концесии, които носят приходи. Тя препоръча специална работна среща за ресурсното обезпечаване на проектите.
По голямата тема за туризма Лидия Шулева обяви, че Велинград все още не е намерил точната си идентификация като курорт. Големите туроператори познават определени туристически продукти и затова трябва да е ясен продуктът, който предлагаме - балнеология, ски, екотуризъм, културен туризъм или нещо друго. Разнообразието от туристически продукти във Велинград трябва да се ориентира ясно към конкретни потребители, а не въобще. Общината трябва да присъства на всички туристически борси и да има ясен план как ще събира курортните такси и как ще ги влага в туристическа инфраструктура и реклама. Авансово г-жа Шулева представи възможностите на новия проект по ФАР за екотуризъм, по който страната ни ще получи безвъзмездно 4.9 милиона евро от ЕС. По време на пресконференцията Лидия Шулева постави още един акцент: местният ресурс показа, че не е в състояние да се справи с развитието на Велинград, затова трябва да се привличат големи национални и международни инвеститори. Общината е длъжна да направи всичко, за да се чувстват инвеститорите гостоприемно приети и добре дошли. Дълбокото ми убеждение е, че само привличането на инвестиори ще помогне за развитието на града, каза именитата ни съгражданка. Не спести, че конкуренцията за инвеститори е много голяма и посочи как определени общини се възползват от факта, че при тях има нулев данък печалба, а Велинград не го прави. Велинград има огромен потенциал, но активността и климатът за привличане на инвеститори не са добри, обобщи тя. Този климат значително се е подобрил, отбеляза кметът Беев.
Срещата завърши с още добри новини. По всяка вероятност ще получи одобрение проектът, с който СОУ “Св.св. Кирил и Методий” кандидатства пред Социалния инвестиционен фонд и ще се подмени изцяло дограмата на училищната сграда. Милена Милотинова съобщи, че ще бъде одобрен и проекът по СИФ на новото ръководство на Община Ракитово за облагородяване на градския център. Още тази седмица Министерството на икономиката ще направи дарение от компютри за читалище “Отец Паисий” и неговата библиотека и за Детския комплекс.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023