21 Aug 2025


НДСВ: гражданите имат отговорността да избират

Публикувано на 26 Sep 2003 14:37

Активисти на НДСВ от цяла Пазарджишка област се събраха в неделя в БЛЦ “Камена” на семинар, посветен на предизборната кампания. Обучението се организира от фондация “Фр. Науман”, Институтът за либерални стратегии и НДСВ. То приключи с пресконференция, в която участваха заместник-председателят на Централния предизборен щаб на НСДВ доц. Атанас Щерев, депутатите Милена Милотинова, Пенка Пенева и Валентин Милтенов, областният управител Иван Димитров, Ник Маринов от кабинета на премиера. Пред медиите застанаха и кандидатите за кметове в Пазарджик - д-р Александър Димитров, Велинград - Николай Делиев, Пещера - Иван Аврамов, Ракитово - Николай Гаврилов, Панагюрище - Пламен Търкаланов и Стрелча - Яко Бойчев.
Доц. Щерев огласи данните от национално социологическо проучване, проведено в началото на септември със 7000 анкетирани в 15 градове, включително Пазарджик. Резултатите опровергават много от мълвите, които се носят, подчерта г-н Щерев. Първото, което не е вярно, са прогнозите за лява вълна - проучването сочи, че в момента 17.4% биха гласували за НДСВ, 16.4% за БСП, 14.3% за СДС и 11% за друга политическа сила. Свършено е с двуполюсния модел, българите разбраха, че многопартийната ситема им дава право да избират. Тези резултати доказват, че НДСВ вече е трайно на политическата сцена. Другият развенчан мит е, че хората няма да гласуват - 56% заявяват желание да дадат своя вот, 24% се колебаят, 20% са категорични, че няма да отидат до урните. Доц. Щерев прогнозира, че местните избори ще са крах за тяснопартийните кандидати и мнозинството избиратели ще припознаят своя кмет сред независимите претенденти. Крайният извод на депутата бе, че днес в България оптимистите са повече от песимистите.
Много от въпросите бяха около рекордния брой кандидати за местната власт и механизма на сегашния избирателен закон. Доцент Щерев и Милена Милотинова се обединиха около позицията, че НДСВ не би ограничило по никакъв начин желанието на всеки да се кандидатира. Наследената система бе на прекален ред и бе отречена, сега е времето на либерализацията и управляващите нямат намерение да слагат никакви прегради пред желаещите да се кандидатират. В същото време българинът е зрял човек и не се раздвоява между 100 партии, самите избиратели ще спрат с бюлетините си тези, които не са за високите постове, каза Ат. Щерев. Наличието на толкова много претенденти Милена Милотинова обясни с факта, че реалната власт е по места, че хората искат да участват във взимането на решения за тяхното селище. Тук е и голямата отговорност на гражданите да делегират права на онези личности, които ще вземат правилните решения. Тя обяви като амбиция на НДСВ за изборите формирането на по-отговорни общински съвети. Най-важното е да се получат конфигурации, които да са полезни за общините, защото не може областната администрация да бъде вечен коректив. По отношение на бъдеща промяна на избирателния закон със засилване на мажоритарния елемент доц. Щерев каза, че според него такава промяна не е необходима. Общинските съвети в сегашния им вид не са носители на колективна безотговорност, всяка политическа сила в тях плаща сметката на избори. Политиката на едно населено място не може да се прави само от мажоритарно избрани личности, тя се прави от политически партии. Д-р Щерев бе категоричен, че въобще не отговарят на истината твърденията, че премиерът Симеон Сакскобургготски е против съществуването на партиите. Той изясни и предизборните отношения между НДСВ и ДПС, които се основават на принципа на взаимната изгода. Той подчерта, че имат коалиционно споразумение с ДПС и те са лоялен партньор в правителството, но за местните избори нямат коалиционно споразумение. Причината - всяка политическа сила има свои интереси по места, в нашата област се водят консултации между НДСВ и ДПС.
В отговор на въпрос независимият кандидат-кмет за Велинград Николай Делиев заяви, че осъзнава трудностите, но като икономист се чувства подготвен за местното управление. Той не назова кои ще са основните му конкуренти, посочвайки че предизборната борба се води между всички кандидати.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Половин месец смрад, мръсотия, зарази и позорно бездействие

Публикувано на 19 Aug 2025 09:36

 Имотната треска, която е завладяла България, с пълна сила се вихри и във Велинград, така че строителството е под път и над път. В нашия случай строителството е без контрол: обекти без информационни табели, на места без огради, без осигуряване на безопасност за строителите и за преминаващите граждани, без спазване на изисквания за изхвърляне на пръст и строителни отпадъци, без контрол кой къде и какво зауства и т.н.
Резултатът вече върви към екологична катастрофа! Голяма част от пътя, по който ежедневно минават десетки и стотици хора

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 19. 08. 2025

Публикувано на 19 Aug 2025 09:34


ФИЗКУЛТУРНИ САЛОНИ С постановление от 8 август 2025 г. Министерският съвет отпусна 37.7 милиона лева като допълнителни трансфери за общините, с които ще бъдат покрити капиталови разходи в сферата на образованието образование. По Програмата за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в държавните и общинските училища 2024 – 2027 и решение на МС от 2023 г. Община Велинград получава 15 473 лева за изграждане на физкултурен салон с мултифункционална зала към СУ „Св. св. Кирил и Методий“ във Велинград и 410

Към цялата статия »


Кога сайтът на Община Велинград ще влезе в крак с времето?

Публикувано на 19 Aug 2025 09:33


Концепцията за сайта е от миналия век, а много голям процент от предлаганата информация е застинала в миналото десетилетие или преди него. за Велинград това не е добре, тъй като днес сайтовете на общините са дигиталната визитна картичка, с която се представят пред своите граждани и гости. За разлика от много общини със съвременни сайтове, Велинград изостава и то не с години, а с десетилетия. 
Ето произволно взет от текст от раздел „Обща информация“:
„Всички населени места са водоснабдени от 6 водоизточника. В по-голямата част

Към цялата статия »


Открадната скулптура се завърна в центъра на Чепино

Публикувано на 19 Aug 2025 09:32


Това лято по инициатива на близкия хотел градинката в центъра на квартала беше почистена и зацветена. Така скулптурата намери своето място пред ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“. В сградата в момента тече голям ремонт, който ще преобрази бившата зала „Знаме на мира“.
Темпо

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 19. 08. 2025

Публикувано на 19 Aug 2025 09:31

В резултат на двата удара велинградчанинът загива на място. На местопроизшествието е направен оглед от екип от РУ - Пещера, а фаталният инцидент е предаден на Окръжна прокуратура - Пазарджик.

НАРКОТИЦИ В УЧИЛИЩЕ Ракитовски полицаи задържаха тийнейджър с наркотици в двора на местно училище. По време на обход на района автопатрул при участъка в Ракитово забелязал 19-годишен мъж от града в училищния двор. Последвала незабавна проверка, при която у него били открити 6 полиетиленови пликчета със суха зелена листна маса. След направен полев

Към цялата статия »


И на Кооперативния пазар вече се появиха цени в евро

Публикувано на 19 Aug 2025 09:31

За да рекламират своите промоции, част от търговците поставиха подробни етикети с отбелязване на предишната и настоящата цена в лева и евро.
За разлика от магазинната мрежа, все още в делничните дни на Кооперативния пазар във Велинград цените на плодовете и зеленчуците са поосочени само в левове, но не и в евро. Но на традиционния неделен пазар много от търговците, които идват от други населени места, сложиха цени в лева и в евро. Паралелно с това обаче има и доста сергии, на които етикетите са само с цени в левове. А на друга част от сер

Към цялата статия »


Съхраненa памет за бъдещето

Публикувано на 19 Aug 2025 09:29

 И двете книги представляват библиографска рядкост, затова тяхното запазване е сред основните приоритети на музея. Спешната необходимост от намеса на реставратори се дължи не толкова на неправилно съхранение от страна на дарителите Богомил Партенев и Кирил Досев от с. Чепино, колкото от честата им употреба и прелистване.

Към цялата статия »


ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 19 Aug 2025 09:23

а синът и дъщерята в пълен синхрон и с много любов въплътиха спомена за своята майка в музика. Публиката, изпълнила залата на галерията, аплодира таланта и признателността, с които бе зареден концертът „С любов от Светлинка“.

От сцената на Празниците на културата певицата Дара Екимова представи динамично шоу, в което се включиха и многобройните фенове от публиката. Множество снимки запечатиха спомени от вечерта, изпълнена с гласа на Дара Екимова и танците на нейните партньори.

Късно вечерта в събота площад „Николай Гяуров“ се о

Към цялата статия »


Малки обяви: 19. 08. 2025

Публикувано на 19 Aug 2025 09:21

Бул. Съединение,център кв.Каменица,ет.1, вход от към булеварда, площ 50 кв.м; ток,вода; 1/360 и.ч. двор; 1/360 и.ч.от общите части; 25 кв.м избено помещение. Цена по договаряне. За контакт: +359 89 5130263.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за ст

Към цялата статия »


Юндола посрещна стотици гости на събора

Публикувано на 19 Aug 2025 09:20

За многобройните гости на празника беше оргнизиран автобусен транспорт от Велинград и Драгиново.
От сцената на поляните на Юндола съборът бе открит от заместник-кмета Любомир Перчинков, а поздрав към гостите отправи домакинът Мехмед Местан, кмет на село Юндола. За настроението на стотиците хора, дошли на събора, се погрижиха участниците в програмата: НЧ „Развитие“, с. Дриново, обл. Търговище; НЧ „Петко Рачов Славейков – 1938“, с. Брезница – мъжка и женска фолклорна група; НЧ „Пробуда – 1951“ – ДФГ „Пашовски звънчета“; НЧ „Никола Вапцаров“

Към цялата статия »


„2015 г. беше нашето ново начало“

Публикувано на 19 Aug 2025 09:18


На 9 август кметът на Община Сърница Неби Бозов посрещна множество официални гости: народни представители, ръководители на държавни институции, кметове на близки общини, сред които Велинград и Ракитово, партийни лидери и активисти на ДПС-Ново начало. 
В словото си кметът Неби Бозов обобщи: „2015 година беше нашето ново начало“. И още: „Десет години по-късно стоим на тази сцена с изправен гръб - не защото всичко е свършено, а защото посоката е вярна и резултатите се виждат. Днес Сърница е община с по-уредена инфраструктура и по-до

Към цялата статия »


Пълен комплект медали за Петко Главинов в Сингапур

Публикувано на 19 Aug 2025 09:17


Поредното доказателство за спортното дълголетие на Петко Главинов е постигнатото от него на Световното първенство по водни спортове за ветерани (World Masters Aquatics Championships), което се проведе в началото на август 2025 г. в Сингапур. Още в първия си старт на първенството, във възрастовата група 70-74 години, Петко Главинов безапелационно спечели шампионската титла на 200 м гръб с време време 2.56.34 мин., което е с повече от 10 сек. преднина пред втория. Блестящото начало беше продължено със сребърен медал и вицешампионска титла

Към цялата статия »


Маркираха още една част от международния маршрут Е8

Публикувано на 19 Aug 2025 09:16

рекламна агенция proof. и сдружение „Байкария“ и се реализира за трета поредна година.
„За този период успяхме да поставим указателни табели от началото на маршрута в курорта Боровец до района на Белинташ в Родопите. Надявам се, че в рамките на следващите две години ще успеем да покрием и разстоянието до финала на международния маршрут Рила - Родопи в село Мезек“,  разказа председателят на „Байкария“ Васил Тодев.
Темпо

Към цялата статия »


Засилени мерки за пътна и пожарна безопасност на събора на Юндола

Публикувано на 16 Aug 2025 15:49

На място ще бъдат разположени екипи на районните управления във Велинград, Пещера, Септември, сектор „Пътна полиция“ от ОД МВР - Пазарджик. В охраната на събора ще се включат и мобилни екипи от Зоналното жандармерийско управление в Пловдив.
Ще се извършват рутинни проверки на водачи за шофиране под въздействието на алкохол, наркотични или упойващи вещества, както и за наличие на неправоспособни шофьори. От полицията апелират гражданите, които ще пътуват с автомобили, да спазват стриктно указанията на охраняващите мероприятието полицейски

Към цялата статия »


Книга и изложбата - памет и светлина за фотографина Христо Спасов

Публикувано на 12 Aug 2025 21:34

. Тя благодари на домакините от Художествената галерия, на Община Велинград и на хората, които дойдоха от Лондон, Дъблин, Атланта, София и Велинград. Специална благодарност имаше за всички, участвали в създаването на книгата и за човека, направил премиерата във Велинград възможна - приятелката Диана Зашкева. 
Мария Спасова разказа как през 1905 г. 18-годишният Христо Спасов идва в Чепино с един сандък с фотографски принадлежности и с мечтата да създаде дом. (Читателите на „Темпо“ познават историята от статията на Мария Спасова „Фотог

Към цялата статия »


Къде е входната табела на Велинград в посока Сърница?

Публикувано на 12 Aug 2025 09:43


Двете табели са важни за всички участници в движението. Входната табела е сигнал за шофьорите, че трябва да спазват всички ограничения за движение в населено място. Изходната табела сигнализира, че ограниченията отпадат, но вече е нужна винетка или платена тол такса и т.н. 
Ясен пример за това колко важна роля имат табелите за вход и изход имаме на пътя в посока Пазарджик. По новия план за устройство на територията Велинград се „разшири“ в тази посока, табелата за изход беше преместена след отбивката за Хмела и доста шофьори палт

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 12. 08. 2025

Публикувано на 12 Aug 2025 09:40



КОНКУРСИ Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обяви конкурси за 4 длъжности за старши експерти в Регионалното управление на образованието - Пазарджик. Местата са за експерти по организация на средното образование, по обществени науки, гражданско образование и религия; по професионално образование и обучение и по приобщаващо образование. Кандидатите могат да подават документи до 14 август 2025 г. 

УЯЗВИМИ ГРУПИ Правителството одобри допълнителни трансфери за работа с деца и ученици от уязвими групи в разме

Към цялата статия »


Осъдиха общината да плати 22 000 лева заради клатеща се тротоарна плочка

Публикувано на 12 Aug 2025 09:39

 изгубила равновесие и паднала на тротоара. Присъстващите на място хора се обадили на спешен телефон 112, дошъл медицински екип, който я завел в болницата. От направените изследвания било установено, че има счупване на горния край на раменната кост. Била извършена оперативна интервенция, наложило се поставяне на 4,5 динамично компресивна права плака тясна, за което жената платила 1543 лв. Пострадалата платила още потребителска такса и допълнителни медицински процедури. Пред съда е заявила, че след инцидента изпитвала силни болки, била з

Към цялата статия »


60 години духова музика, вдъхновение, памет...

Публикувано на 12 Aug 2025 09:38


Благодарим на Национален фонд „Култура“ за подкрепата, която направи възможна тази празнична година. Съвместната работа между млади любители и утвърдени професионалисти доведе до силен художествен резултат и доказа, че традицията може да бъде едновременно жива и новаторска. Проектът показа, че когато талантът срещне опит и подкрепа – се случват великолепни сценични партньорства и нови артистични хоризонти. Реализираните дейности, лектории, репетиции на открито, семейни събития, оставиха дълбока следа – тя пролича не само в празничния кон

Към цялата статия »


Общински проекти за милиони очакват финансиране

Публикувано на 12 Aug 2025 09:37

Тъй като програмата е нова, интересът от страна на общините е огромен и това личи по многобройните проекти, които те са подали към МРРБ.
Община Велинград е подала 64 проекта, като общата им стойност е около 53 миилона лева. Проектите са главно за смяна на водопроводи и асфалтиране на улици, както във Велинград, така и в населените места от общината. Най-големият проекти е за ремонт на сградите за обществено хранене, развлечения и посетителски информационен център в парк „Клептуза“. За този проект в програмата са заложени общо 8 250 000 ле

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023