

В Сърница хората се гордеят с етническия мир
Публикувано на 29 Oct 2001 22:58

Лесно е да се види защо Бин Ладен би могъл да избере Сърница за религиозно училище за обучение на терористи. Дълбоко в югозападната част на Родопите, заобиколено от хълмове и борови гори, до селото се стига по един криволичещ път, който е истинско изпитание и за най-силния стомах.
Безработицата е голяма и местният бизнесмен Деян Сиджимов се оплака, че общината във Велинград не прави много по въпроса за подобряване на положението в селото и неговата инфраструктура.
Слуховете за незаконно фундаменталистко училище в Сърница са били публикуване в пловдивски вестник две седмици след атаката в Световния търговски център и бързо бяха подети от националните медии. Вследствие на атаката на 11 септември и тези публикации в пресата хората започнаха да си задават въпроса откъде идват парите за ислямските училища в района - обяснява Нино Парпулов, производител на килими в района.
Мюсюлманите представляват 10% от населението в района и стриктно спазват своята религия. Явор - шофьор от Костандово, казва, че се носят слухове за арабски бизнесмени, които плащат по 100 долара на местни семейства да карат жените да ходят забрадени, което според него, ако се окаже вярно, би могло да представлява опасност, защото парите се дават със скрита причина.
В регион, където хората са горди с “българския модел на етнически мир и хармония” и се отнасят към сегашната ситуация като “деликатно положение”, понякога е като “да ходиш по тънък лед”. Вредата, която подобни слухове могат да причинят, е сериозна: не само от етническа гледна точка, но и от икономическа. Г-н Деян Сиджимов твърди, че се забелязва, че по-малко хора посещават селото. Въобразяват си лоши неща за нас, казва той, а ние се опитваме да развиваме туризъм и да привличаме посетители, но това ги спира.
Саид Мотлу - директор на религиозното училище в Сърница, е местен имам. Той наистина изглежда по-различно от по-бедно облечените възрастни хора около него. Но пък училището му е далеч от представите ни за голям луксозен палат - то представлява една сива бетонна сграда, а неговите ученици са тинейджъри, които показват по-голям интерес към играта на тенис, отколкото към уроците в училището и те самите отговориха, че слуховете са “глупости”.
Г-н Мотлу обясни, че последните няколко седмици той е трябвало да защитава своята институция (училището), която е напълно законно построена с лиценз и е собственост на Централната мюсюлманска организация като в нея се провежда 9-месечен курс за подготовка на имами. Според него слуховете се разпространяват от Недим Генджев и са изцяло на лична основа.
Мустафа Алиш Хаджи - председател на Висшия мюсюлмански съвет смята, че “Недим Генджев ще навреди не само на мюсюлманите в България, но и на всички българи. Той си играе с огъня.” Мустафа Хаджи се страхува, че слуховете могат да предизвикат излишни вълнения.
Сара Смит,
в. “Гардиън”,
22 октомври 2001 г.
Аз не вярвам, че училището е фундаменталистко или финансирано от Бин Ладен и моята статия в “Гардиън” го показва ясно. Не разбирам как вестник “Труд” може да го предаде по различен начин.
Нино Парпунов е цитиран, правейки общ коментар за вълненията и съмненията, породени сред хората след публикациите в българската преса.
Деян Сиджимов е цитиран като човек, загрижен от факта, че слуховете могат да повлияят върху репутацията на селото и да влошат икономическото му положение.
Явор е цитиран, коментирайки слуховете за арабска намеса в района. Но думите му нямат и най-малка връзка с училището в Сърница.
Саид Мотлу категорично отрича слуховете за училището му и твърди, че това е отмъщение на личностна основа от страна на Недим Генджев.
Мустафа Хаджи коментира опасността, че подобни клевети могат да нарушат етническото спокойствие и мир в България.
И отново искам да благодаря на всички, които ми отделиха време да разговарят с мен и да кажа, че много съжалявам за неочакваните неприятности, които са им били причинени.
Сара Смит,
25 октомври 2001 г.
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023