

Вместо съкращения - временни договори за възпитателите
Публикувано на 28 Oct 2002 14:45

Наложените от Министерството на образованието съкращения на 55 човека събра съветниците на извънредна сесия на 22 октомври.
Заседанието бе предшествано от няколко съвместни срещи на директорите на училища, общинска администрация, комисиите по образование и законност към Общинския съвет. Бяха обсъдени 4 възможни варианта за съкращения и след като бе постигнат консесус по един от тях, общинска администрация го внесе за одобрение от местния парламент. Предложението бе всичките 58 възпитатели в общинските училища да бъдат преназначени на извънщатни бройки по реда на 66-то постановление на Министерския съвет: намалено работно време и заплащане до 180 лева плюс осигуровките. Тъй като водените от възпитателите полуинтернатни групи са заложени в Образец 1, тези бройки и заплатите им са гарантирани до 31 август 2003 г., обясни директорката на “Хуманитарна политика” в общината Марияна Владимирова. Така общината запазва работните места поне до тази дата, а е ясно, че понататашната политика на МОН предвижда закриване на занималните. Този вариант бе подкрепен от кмета д-р Дафов, който каза, че не няма логично обяснение за съкращенията и че всяко действие ще е свързано с негативи, но общината търси баланс и ще запази образованието като свой приоритет.
От името на комисията по образование говори нейният председател Емил Моллов, който бе категоричен, че с тези съкращения се нарушават Конституцията и подписаната от България Харта за защита правата на детето. Според него предложеният вариант с ПМС - 66 е заиграване, за да не се съкратят хората още от следващия ден, но няма да бъде приет от възпитателите, ще последват съдебни дела и накрая общината ще трябва да плаща обезщетения. Без полуинтернатни групи обричаме децата в района на неграмотност, каза г-н Моллов и внесе друго предложение: да не се пипат възпитателите, а да се съкращава помощен непедагогически персонал.
Ако се съкращава помощен персонал, който и без това е на минимума, съществува опасност например голямо училище като СОУ “Св.св. Кирил и Методий” да остане с 8 чистачки, които трябва да зареждат с въглища и дърва 48 печки на 4 етажа, обясни М. Владимирова.
Съветниците от БСП да изкажат мнение, настоя председателят на Комисията по икономика Георги Михайлов. Заварин Маров му отговори, че този проблем не иска политизация, а търсене на решение. Според него директорите ще са уязвими при подписване на нови договори с възпитателите, но трябва честно да се каже, че догодина полуинтернатни групи няма да има. В МОН или нещата не са им ясни, или изпълняват политическа поръчка, допълни Димитър Аршинков.
От името на колегите си говори директорката на СОУ “Св.св. Кирил и Методий” Мария Полежанска. Тя подчерта, че за Велинград и двама съкратени са голяма беда, че без възпитатели учебният процес ще бъде на много по-ниско ниво, че решението трябва да се вземе против собствената воля. Г-жа Полежанска призова съветниците да мислят как ще започне следващата учебна година и да преценят възможността да не загубим двойно - и помощния персонал, и възпитателите, които според публикуваните нови стандарти не са предвидени за 2003 г.
След думите на г-га Полежанска съветниците решиха да се обединят около предложението на Общинска администрация, а другото предложение на Комисията по образованието бе изтеглено от вносителите. Преди гласуването мнение изказа председателят на Общинския съвет Неджат Кехайов, според когото съветниците не могат да бъдат инструмент за решаване на такъв проблем. Той също напомни възможността да се стигне до изплащане на големи обезщетения от общинската хазна.
От присъстващите 20 съветници трима се въздържаха, а останалите приеха непопулярното решение 58 възпитатели да преминат на временни договори като извънщатни бройки.
Елена Баева
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023