

Българите знаят малко за бежанците, но ги подкрепят
Публикувано на 02 Dec 2008 09:08
В периода от 14 до 17 ноември 2008 г. бе проведено национално представително проучване на тема “Нагласите на българските граждани към бежанците”. Резултатите от него показват, че много малка част от българите - едва 2%, имат чести контакти и преки впечатления от общуването с бежанци. 88% от запитаните отговарят, че нямат никакви наблюдения и знания за живота и проблемите на бежанците. Българинът не знае по колко лева заделя държавата за подкрепа и помощ на бежанците у нас, не може да посочи и броят на бежанците на наша територия. Нагласата към хората с бежански статут у нас е умерено положителна, но има и предразъдъци по отношение на образование, религия, здраве и др.
Тези и още много подробни резултати от проучването бяха представени пред журналисти от национални медии на 26 ноември в гранд-хотел “Велинград”. Срещата бе организирана от Държавната агенция за бежанците към Министерския съвет. Експерти от агенцията акцентираха върху политиките, които провежда България спрямо бежанците. Водещ акт на международното бежанско право е Женевската конвенция за статута на бежанците, която е ратифицирана от нашето Народно събрание през 1992 г. Тя дава определение на термина “бежанец” - “чужденец, който основателно се страхува от преследване поради своята раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или поради политическо мнение и/или убеждение, намира се извън държавата си по произход и поради тези причини не може или не желае да се ползва от закрилата на тази държава или да се завърне в нея”. Българската държава предоставя 4 вида закрила на бежанците: убежище, временна закрила, статут на бежанец и хуманитарен статут.
По време на срещата във Велинград бяха разисквани и конкретни случаи на бежанци, които показват как работи системата. Като цяло заключението на експертите от Държавната агенция за бежанците е, че въпреки различията и някои предразсъдъци, българското общество е склонно да подкрепя изпадналите в беда и търсещите закрила в нашата страна.
Темпо
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023