20 Jul 2025


ПРЯКА РЕЧ: Сагата Цигов чарк и „батащината” в България

Публикувано на 11 Aug 2008 22:42

Дългогодишният спор между общините Ракитово и Батак за земи на Цигов чарк навлезе в поредната си фаза. Преди седмица в Батак се проведе поредната среща между кметските администрации с участието и на областната управа. Публикуваме материала на ракитовското сдружение “Суткя”, за да бъде огласена и позицията на активното гражданско общество по актуалната тема.

Герои на нашето време
Беше времето, когато в биографията на всеки амбициозен младеж пишеше: ”...произхожда от прогресивно работническо/селско семейство.” Мина и времето, когато успяваха яки момчета със звучни прозвища, наричащи се взаимно „брато”. Днес успехът е свързан с необходимостта да си имаш партия. Още по-добре да са няколко партии. Подкрепяш тази, която е на власт в страната в момента. Ако някой се пита как това може да бъде съвместено с идеали, идеи, програми и други ценности, то отговорът е лесен – това не са никакви ценности, а само помощни средства. Истинската ценност са само и единствено парите. Който не мисли така, е просто един неудачник и бъдещето му е да бъде маргинал или да се изнася от България. В страната ни вече няма място за идеи и идеали, защото навсякъде положението се владее от политическата хамелеонщина. Политическите елити по места, а и на национално ниво, смениха по няколко партии. Повсеместното нагаждачество, интриги и безхаберие изтриха като с гума ентусиазма на хората и в огромната духовна яма остана само апатията. Вече няма никакво значение за кого гласуваме, защото кандидатите за съветници, кметове, депутати имат различни имена, но едно и също лице – хамелеони, които по време на изборите се показват, усмихват се, дори поздравяват, но седмица след това изчезват в канцеларии или кой знае къде и само от време на време се чува, че са разрешили успешно техен личен проблем. Един властимащ уредил децата си в чужбина, друг властимащ си купил парче държавна гора, трети властимащ...
„Е, ще попита любознателният читател, а има ли модел или някакъв челен опит, за да се поучат хората”? Както беше казал философът Хегел, щом като това положение съществува, значи има някакъв разум в него, има някаква полза. Има модел, любознателни читателю. Ако искаш да видиш героите на нашето време, иди в историческия град Батак. Той е емблема на новото време в България. Вероятно от там идва терминът „политически батак”. Там след демократичните промени кметът и повечето общински съветници са от управляващата в момента партия или коалиция в страната. Депутатите неизменно са издигнати или подкрепени от уж критикуваната партия ДПС. Ако някой ви каже, че може би това е политическа прозорливост, отговорете му – не, обикновено нагаждачество и хамелеонщина на местния елит, от която страдат и обикновените батачани. Доказателствата са много, но в крайна сметка те еманират в едно - хората бягат от града и от района. В града са останали само около 3000 души, населението застарява, има десетина първокласници за следващата учебна година. Бягат и хората от околните селища, подгонени от безработицата и липсата на перспектива. А районът има невероятни природни и исторически дадености, всички наши и чужди туристи са очаровани.
Проблемът
Районът е в застой, защото Велинград и Батак по времето на социализма отбелязаха значителен напредък в областта на курортното дело, а Ракитово изостана. Те успяха да изградят леглова база и инфраструктура, а Ракитово е още бяло петно. Но голяма част от културно-историческите обекти и местата, подходящи за туризъм и спорт са на територията на община Ракитово, в това число и почти целия курорт Цигов чарк и мястото на бъдещия ски център Сютка. Липсата на обща стратегия и визия на района води до противоречия. Силните в политическо отношение Батак и Велинград, вместо да подадат ръка на Ракитово, просто си вземат онова, което им трябва. Особено драстичен е примерът с курорта Цигов чарк. Там беззаконието и корупцията имат дълга история и по своята изобретателност и наглост са се превърнали в емблема на „батащината” в държавата.
История на сагата
Цигов чарк
С Решение №54/22.06.1971 г. бившият Окръжен народен съвет – Пазарджик възлага на тогавашния ГОНС – Батак „провеждане на благоустройствените мероприятия, организацията на търговското снабдяване, контрол по строителството, поддържане хигиената и други. В срок до 15.VII.1971 г. да се проведе среща с представителите на ГОНС – Батак, Пещера и Ракитово и представители на Окръжния кооперативен съюз и обсъди въпроса за единно ръководство на търговската мрежа на курорта язовир Батак.
От текста личат добрите намерения на бившия ОНС – Пазарджик, който цели резултат в две посоки: от една страна да се организира правилното стопанисване на легловата база и инфраструктурата около целия язовир Батак и от друга – да се подпомогне стабилизирането на гр. Батак, където вече е започнал демографският срив. Но както често се случва добрите намерения водят към ада. Батак се възползва от дадената възможност и вместо да се ограничи само в сферата на стопанисването, започва да се разпорежда като пълноправен собственик на курорта. Община Пещера е силна (тогавашният Председател на Окръжния народен съвет – Пазарджик е Коста Атанасов, от Пещера), затова пещерската земя е непокътната и там се развива курортът “Св. Константин”. Ракитовските позиции са слаби и батачани се разпореждат с ракитовската земя. Първоначално го правят чрез бившия ОНС – Пазарджик, а след това директно, защото Пазарджик предава неодобрения Застроителен регулационен план на курорта Цигов чарк на Батак. И започва сагата на незаконността и корупцията. Община Батак сключва сделка след сделка. Всички представители на партията-столетница и на държавата от средния и висшия ешелон, от които зависи някакъв проблем на Батак, веднага получават хубав парцел и помощ за построяване на вила на Цигов чарк. Какво по-хубаво от това – земята е ракитовска, а всички облаги са за Батак. Ето така се прави помен с чужда пита. Ракитовци да пият една студена вода. Още повече, че на Ракитово са възложени само изпълнителски и технически дейности, за да си заслужат водата с пот на челото: поддръжка и обслужване на ел. мрежата, на телефонната мрежа, на търговската мрежа, опазване на гората от бракониери, захранване на курорта с вода от ракитовския водопровод от м. Скелите. Дейност, свързана само с отговорности и никакви облаги. И така до промените през ноември 1989 г.
Първите опити за узаконяване на грабежа на земята са направени още през 1979 г. и впоследствие през 1984 г. През 1979 г. Агропромпроект разработва нов кадастър и включва целия поземлен фонд около яз. Батак в землището на община Батак. Поради недовършване на процедурата, предвидена в Закона за единния кадастър от 1971 г., по-късно нанесените граници са обявени за незаконосъобразни. През 1984 г. Геопланпроект изработва нова карта, като този път включва в баташкото землище и ракитовска гора, която според неодобрения Застроителен регулационен план /ЗРП/ на курорта е продадена от батачани на различни предприятия и организации и незаконно застроена. Процедурата, предвидена в Закона за единния кадастър от 1971 г., не е довършена и по-късно картата отново е обявена за незаконосъобразна.
В този спор се намесва и бившият Областен народен съвет – Пловдив, който с Решение № 41/21.04.1989 г. се опитва да определи нова граница между Ракитово и Батак, въпреки че областните съвети тогава нямат такива правомощия. Чудно ли е, че и тогавашният Председател на Областен народен съвет – Пловдив Стоянка Кръстенова има вила като палат на Цигов чарк?
Справедливостта временно е възстановена, когато с Решение №200/24.09.1990 г. Бюрото на Министерски съвет „на основание чл. 103, т. 15 от Конституцията на НР България отменя Решение №54 на Изпълнителния комитет на бившия Окръжен народен съвет - Пазарджик, от 1971 г. и Решение №41 на Изпълнителния комитет на Областния народен съвет – Пловдив, от 1989 година”. Ракитовци си отдъхват. Възстановена е границата, определена и утвърдена с Указ на Народното събрание съгласно изискванията на Постановление №274/18.07.1955 г., обнародван във вестник „Известия” – бр.7/23.01.1959 г. Сложен е край на тридесет годишната неправда друг да се разпорежда със земите им. Но радостта им е кратка – само около месец. Батачани са решили да предизвикат отмяна на решението на МС. Баташкият народен представител и министър на финансите Белчо Белчев организира среща на Цигов чарк между ръководствата на двете общини. На нея са поканени вицепрезидентът на Република България Атанас Семерджиев, министърът на земеделието Тодор Пандов и негови експерти. Баташкото ръководство не присъства на Цигов чарк и искат срещата да се проведе в Батак. Белчо Белчев уверява всички, че срещата ще протече нормално, макар че знае за скритите намерения на батачани да вкарат участниците в капан. Същия ден там от обяд се раздава безплатна ракия. След като участниците в срещата влизат за разговор в сградата на общината в Батак на площада се пускат уредбите, гърми революционна музика, започва да бие историческата баташка камбана. „Боят настана, тупкат сърца ни, ето ги близо наште душмани...” Преговори в такава обстановка не могат да се проведат. Вицепрезидентът, министър Пандов и народният представител д-р Александър Попов (от Велинград) се готвят да си тръгнат. На изхода ги посрещат озверели пияни батачани с викове и дръжки на знамена. Вицепрезидентът е ударен с дръжка от знаме и след като се скрива в сградата на общината, тълпата се нахвърля върху служебната му волга и я преобръща. Скандалът е потулен набързо, но „героичните” батачани постигат своето – министър-председателят Андрей Луканов решава, че справедливостта и приложението на законите ще почакат и последва Решение №214/1990 г. на Бюрото на Министерски съвет, с което се замразява предишното Решение №200/1990 г. Доволните батачани продължават беззаконията във времето напред.
Продължението на сагата Цигов чарк
Землищният спор придобива нови измерения през 1992 г., когато Министерство на земеделието, управление „Поземлена реформа” предава на Поземлена комисия – Батак правото да връща земеделската земя на собствениците в спорната зона. Това е нова несправедливост, защото според границата, утвърдена с Указ на Народното събрание, обнародван в бр. 7/23.01.1959 г. на в. „Известия” спорната зона си е изцяло в землището на община Ракитово. Отнето е правото на Ракитово да администрира територията си. Независимо от уверенията на управление „Поземлена реформа” (писмо №92-00-7/23.02.1993 г.), че това не е определяне на нови граници, на практика ракитовци са принудени да пътуват до гр. Батак, за да си търсят земите. Мнозина са загубили през годините на социализма документите и губят собствената си земя, която община Батак актува като своя мера и започва да я разпродава. Говори се, че част от батачани, чиято земя е попаднала в язовира, чрез заменки са се сдобили със земя от мерата на Батак (ракитовските неопознати земи). Така например все още са спорни 18 дка ракитовски джамийски земи, а 99 дка ракитовски вакъфски земи уж били в язовира.
Но както се казва, апетитът идва с яденето. На някого му хрумва гениалната престъпна идея част от ракитовската гора, попадаща в курортната зона, да бъде извадена от горския фонд и Поземлена комисия – Батак да я актува като общинска мера на Батак. Какво от това, че горският фонд на Ракитово има повече от 100 годишна история, подкрепена с картен материал от преди Освобождението и твърдо определени гранични знаци на терена?
През 1999 г. в новия лесоустройствен проект на ДДС-Ракитово тези зони се появяват като бели петна, сиреч някаква неопозната, ничия земя. Първоначално тази „ничия” земя включва 28 горски отдела покрай цялата язовирна ивица от стената на язовир Батак (Дъното) до пътя Ракитово-Батак (центъра на курорта) в рамките на около 1200 дка, стигаща чак до промишлената зона на Костандово и гробището на Ракитово. Вероятно засрамени, батачани все пак са се отказали наполовина от претенциите си и са се задоволили с около 630 дка вековна гора (100-130 годишни борове и ели) само в района на неодобрения ЗРП в м.Голям Голак, м. Янева скала, м. Къртач. Но пък бързината по разпродаването на „новата баташка мера” е невероятна – десетки продажби на безценица.
Някой би казал:”Не е възможно през 21 век в България, член на ЕС, вековна гора да се продава като ливада!” Оказа се, че може! Баташкият кмет продава, ракитовските горски пишат актове, пещерският районен съд ги отменя, понеже кметът си е актувал тези гори като своя мера и издава строителни книжа на основание на многократно цитирания неодобрен Застроителен регулационен план на курорта. Схемата работи безотказно! Гора си е купил даже Беев-баща и то по 15 лв. квадратния метър. Той би казал, че дори е скъпо, защото има други, които са се облажили за 6, 9 или 11лв. квадратния метър. Министърът на земеделието мълчи и не реагира, нищо че още през 2003 и 2004 г. Районното управление на горите – Пазарджик протестира срещу беззаконието. На среща в община Ракитово на 09.06.2008 г. председателят на Комисията по земеделие и гори при НС Васил Калинов казва, че не е запознат с проблема, макар че има на два пъти парламентарни питания по въпроса. Обещава да провери и да има реакция, но реакция няма. Но само той губи, защото според отработената схема ако се активизира малко, за да го спрат батачани може и вила да му построят. Няма никакви действия и от новия шеф на Държавната агенция на горите – Стефан Юруков. Няма реакция и от прокуратурата, може би защото Главна прокуратура – България има почивна база на Цигов чарк и се говори, че главният прокурор си пие кафето в Батак.
Президентът Първанов като историк се изказа в защита на исторически Батак, но едва ли ще се изкаже срещу провежданото беззаконие на батачани. Та нали вицепрезидентът Ангел Марин е батачанин?
Държавата ни постепенно се превърна в един пълен батак, едно политическо блато. Вярно, Батак може да бъде емблема на това политическо нагаждачество, беззаконие, безхаберие, но не искаме да засягаме обикновените батачани, повечето от които са честни хора и също страдат от действията на своите управляващи. Те самите виждат, че никой не смее да се противопостави на беззаконието. Това беззаконие продължава десетки години и се върши от община Батак, от областни управи, от министерства, от прокурори и съдилища. Нали те знаят, че всички документи се издават по неодобрен Застроителен регулационен план, т. е. са незаконни. Никой не реагира и всеки тихомълком гледа да докачи парче от баницата – ракитовската гора и ливадите, които ракитовското джамийско настоятелство, ракитовци, костандовци и дорковци не са успели да си върнат. Ракитовското общинско ръководство твърди, че спор няма, защото държавните органи са се произнесли по въпроса, коя е действащата граница.
В протокол от 16.04.2004 г.,одобрен от Министъра на земеделието и горите Мехмед Дикме, на Комисия от МЗГ и МРРБ в т. 1 от констатациите четем: ”Определената по изискванията на Постановление №274/18.07.1955 г. землищна граница и утвърдена с указ на Народното събрание на НРБ, обнародван във вестник „Известия” бр. 7/23.01.1959 г., е нанесена в Геокартфонда върху карти в М 1:25 000, но не е означена с трайни знаци. За означаване на същата са дадени указания на община Ракитово с писмо с изх. №09-9/15.03.2004 г. на Агенция по кадастъра”. Предишното общинско ръководство на Ракитово вместо да изпълни указанията и да материализира границата с трайни знаци, се обръща към Областния управител – Пазарджик, той да означи границата. Той не се е намесил и границата остава неозначена. Това води до продължаване на беззаконията, а хората в Ракитово са тотално объркани. Те чакат да видят реакцията на сегашното общинско ръководство. Дали ще защити интересите на жителите на общината или по примера на Санчо Панса ще се задоволи с врабче в ръката, вместо да търси орел в небето.
Отзвукът
В Ракитово вече почти никой не вярва, че границата с Батак ще бъде материализирана според законите на страната и ракитовци ще могат да администрират цялата си територия. Самото споменаване на името Батак предизвиква буря от страсти. Нека си припомним проектът на Мартина Балева и немския културолог проф. Бредекамп от Хумболтовия университет в Берлин. Веднага ги обвиниха, че искат да ревизират историята, а те самите казват, че не искат подобно нещо. Те само твърдят, че събитията от 1876 г. продължават да влияят върху обществения живот и днес. На проведената дискусия в Хумболтовия университет – Берлин през месец май 2008 г. един от участниците, Маркус, казва: ”...но явно има нещо по-дълбоко. Нещо, което не е изяснено около българската идентичност, какво е да си част от тази нация. Вие, българите, явно имате да дебатирате помежду си още много” (в. Капитал, 10-16 май 2008 г.,стр. 33). Вероятно е така, защото как иначе ще си обясним желанието на батачани да потъпчат действащите закони и да искат да се прилага историческото право, правото на силния. Сигурно трябва да поканим културолозите от Хумболтовия университет да проведат следващата си дискусия в Ракитово и да им дадем доказателства за тяхната правота. Вече повече от век батачани притискат околните селища. Първата изселническа вълна е била веднага след Освобождението. За нея свидетелства дори Митхад паша, който твърди, че от изселниците от България над 1 милион са чисти българи, приели исляма. Втората изселническа вълна е през 1912-1913 г., по време и след Балканската и Междусъюсническата войни. Голяма част от имотите на изселниците са купени на безценица или просто са завладени от батачани в района на Баташкото блато (дн. язовир Батак). Така скоро, натрупали имоти, батачани започват през 30-те години на ХХ век опити за промяна на землищните граници. Но тогава е имало спазване на законите и независими съдилища, които си позволяват да отменят дори Указ на цар Борис III, издаден в полза на Батак. Днес независимите съд и прокуратура са партийно зависими. Местните и държавни администрации работят срещу държавния интерес и нарушават законите. На обикновените хора не им остава нищо друго, освен да гледат как толерирани селища като Батак правят каквото си искат.
Опит за оптимистичен край
Политолозите се умориха да повтарят, че преходът в България е приключил. Повечето хора сигурно са склонни да им вярват. Днес предлагаме нов критерий за край на прехода – преходът ще е свършил, когато героите на времето са честни хора, спазващи действащите закони, които имат предсказуемо ежедневие. Сега журналистите клатят разсеяно и разочаровано глава, когато трябва да пишат за кражби и беззаконие, за политически чадъри, интриги и нагаждачество. Сиреч: ”Пак ли? Кой ще го чете това? И после пак нищо няма да се промени”. Може би са прави, а може би не... Ами ако главният прокурор се заинтересува и реши да сложи край на беззаконието? Ако шефът на Държавната агенция на горите реши да брани държавната гора? Ако вицепремиерът Плугчиева и министърът на вътрешните работи Миков решат да се борят срещу корупцията? Ако Доган за един ден забрави интересите на управляващите в Батак и запита електората си от околните селища как живеят? Ако омбудсманът на републиката Г. Ганев защити гражданския интерес и законите? Ако президентът Първанов реши да бъде президент не само на „баташките българи”, а на всички? Ако батачани, както казва краеведът от преди Освобождението Ст. Захариев, пак станат „батьове”, сиреч големи не на ръст, а със своята справедливост, честност и чистота?
Тогава България ще стане добро място за живеене.
Свилен Топчиев, председател на УС на сдружение “Суткя”

Предложения от Сдружението с обществено полезна дейност „СУТКЯ” – Ракитово:
1. Областният управител – Пазарджик да разпореди да се материализира землищната граница между общините Ракитово и Батак според изискванията на Агенцията по кадастъра – София. Тази граница е определена и утвърдена с Указ на Народното събрание , съгласно изискванията на Постановление №274/18.07.1955 г., обнародван във вестник „Известия”, брой 7/23.01.1959 г., нанесена е в Геокартфонда - София върху карти в М 1:25 000.
2. Незабавно да се спре издаването на строителни книжа по неодобрен Застроителен регулационин план на курорта Цигов чарк от община Батак, защото тези документи са незаконосъобразни.
3. Да се възстанови правото на Поземлена комисия – Ракитово да администрира цялото землище на общината и да изготви съответната Карта на възстановената собственост (КВС). 4. Да се обсъди възможността за съвместно управление на курорта Цигов чарк след изпълнение на точки от 1 до 3 на договорна основа от общините Ракитово и Батак.

Велинград тел: 0876521487


Полицията разкри депо за откраднати луксозни автомобили във Велинград

Публикувано на 17 Jul 2025 15:15

, СДВР, ОДМВР-Пазарджик и РУ-Велинград е открит и иззет луксозен автомобил на стойност над 350 000 лева. Установени са множество части и елементи от други откраднати превозни средства.
Откритият луксозен автомобил, обявен за издирване от СДВР, е транспортиран с платформа до РУ-Велинград за по-нататъшни действия.
Разследването по случая продължава под надзора на прокуратурата, с цел установяване на всички съпричастни лица и тяхното привличане под отговорност.
Темпо

Към цялата статия »


ПРОГРАМА на ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 15 Jul 2025 17:48



20 часа: Вечерен джаз концерт на площад „Н. Гяуров“: Бигбендът на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще представи проекта „Вдъхновение за ново поколение“ с участието на легендата Мими Николова и с обичани български шедьоври от 50-те до 80-те години.

16 юли, сряда: V Джаз фестивал „Джаз Велинград-2025” 
16 часа: Oткрит урок по музика и работилници за деца в ЦПЛР-ОДК

20 часа: Вечерен джаз концерт на площад „Н. Гяуров“: Милена Караджова квартет и Ангел Демирев трио – формации, които ще предста

Към цялата статия »


Спешната помощ се завърна в обновените си кабинети

Публикувано на 15 Jul 2025 17:44

 „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ“ с бенефициент Министерство на здравеопазването.
В присъствието на медицинския персонал изцяло реновираните помещения на Спешната полощ бяха осветени от отец Станимир от храма „Успение Богородично“. Гости на тържеството бяха областният управител Валентина Кайтазова, кметът Костадин Коев, заместник-кметът Светла Томова и директорът на Центъра за спешна медицинска помощ - Пазарджик д-р Борис Манев. Ръководителят на велинградския филиал за спешна помощ Катерина Петричева бла

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 07. 2027

Публикувано на 15 Jul 2025 17:43



УЛИЦА Община Велинград стартира обществена поръчка за проектиране, строителство и авторски надзор за реконструкция на ул. „Никола Бандаков” в участъка от кръстовището с ул. „Никола Вапцаров” до кръстовището с ул. „Жасмин”. Поръчката е на стойност 485 000 лева, публичното състезание за избор на изпълнител е на 30 юли 2025 г.

ВОДОПРОВОД „Делчев Инженеринг“ ООД печели обществената поръчка за реконструкция на съществуващ уличен водопровод от ВПС „Клептуза“ до ул.“Братя Маврикови“ във Велинград. Общината е подписала договор с фирма

Към цялата статия »


Браншът поиска, министърът обеща ново начало в туризма

Публикувано на 15 Jul 2025 17:42


Първоначално се състоя среща между ръководния екип на домакините от общината - кмета Костадин Коев, председателя на Общинския съвет Димитър Гечев и четиримата заместник кметове, екипа на Министерството на туризма (МТ) начело с министър Мирослав Боршош, народния представител Дафинка Семерджиева и областния управител Валентина Кайтазова.
Последва среща с представители на туристическия сектор, читалища и училища. Кметът К. Коев откри дискусията с думите, че за първи път вижда институционална подкрепа за важни прироритети на Велинград от

Към цялата статия »


Да пием по една студена вода в жегата

Публикувано на 15 Jul 2025 17:39


Тръгваме от площад „Възраждане“ в кв. Каменица, където човек може да пие вода от чешма до моста. Добре е да го направи, защото следва дълъг участък от булеварда, по който вода няма. Чешмата на спирка „Финансовото“ отдавна не работи, същата е ситуацията с чешмата при „Еделвайс“. А и за двете чешми преди години са избрани точни локации - до парк с детска площадка и до детска градина, така че да са удобство и за деца, и за родители, и за туристи. Но и на двете места вода чешмите от години не са нищо повече от декоративен елемент от градскат

Към цялата статия »


ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 15 Jul 2025 17:35

7 юли
В програмата на Празниците на културата 7 юли бе определен като ден на ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“. Първата изява на самодейците от кв. Чепино беше в Историческия музей, където се проведе детско утро с участието на музикалната школа по тамбура. Вечерта на сцената на площад „Н. Гяуров“ концертна програма представи ПАНПТ „Чепино“ и бяха отбелязани 50 години от създаването на  мъжката фолклорна група „Чепинци“ с ръководител Иван Пещерски. Юбилярите получиха грамоти от читалището, както и плакети и цветя от Община Велинград.

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 07. 2025

Публикувано на 15 Jul 2025 17:31


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 15 Jul 2025 17:30


В първото си участие в Регионалното първенство за деца през сезон 1994/1995 г. отборът на „Атлетик” е безапелационен победител в групата, заемайки 1-во място с 19 победи и само 1 загуба с голова разлика 105:6 и почти 100% актив от 57 т. Първото място дава право на „атлетиците“ да играят квалификации с първенеца от софийската зона - отбора на „Левски”. Велинградчани не успяват да преодолеят по-класния си съперник и пропускат възможността да се класират за Републиканското първенство още при първото си участие. 
Отличният старт на д

Към цялата статия »


ТК „Велинград“ с първо участие в турнир

Публикувано на 15 Jul 2025 17:29


Платон Михайлюк от ТК „Велинград“ взе участие в този турнир и постигна една заслужена победа, като допусна и две загуби, но срещите, които изигра, ще му донесоха важен опит за следващите състезания.
Темпо

Към цялата статия »


Две театрални класики за малки и големи

Публикувано на 15 Jul 2025 17:28

 в сценична версия и режисура на Боил Банов и с участието на: Адриана Димова, Атанас Димитров - Фози, Александър Андреев, Петър Рангелов и Дилян Николов. Станислав Стратиев е истински майстор на сатирата и познавач на българския модел, а „Сако от велур“ е една от неговите познати и обичани класики.
В съботната сутрин на 19 юли е време за театър за деца. Драматичен театър „Рачо Стоянов“ - Габрово, който празнува 95 години, гостува в нашия град с вечната „Историята на Пепеляшка“. Драматизацията, режисурата и сценографията по приказката

Към цялата статия »


ОУ „Христо Ботев“ в Ракитово ще има нов физкултурен салон

Публикувано на 15 Jul 2025 17:27


В новопроектираната сграда ще бъдат разположени физкултурен салон, битова част с две съблекални с бани и санитарни възли, помещение за учители с баня и санитарен възел, склад за спортен инвентар. Салонът ще бъде с размери на спортната площадка за футбол на малко поле, баскетбол и волейбол. Общата площ на игралната зала е 616,44 кв.м.
С изграждането на физкултурен салон в ОУ „Христо Ботев“ ще се създаде модерна спортна база в училището и ще се повиши качеството на предлаганите спортни услуги, дейности и социални възможности.
Темпо

Към цялата статия »


Творец-емигрант спечели национланата литературна наградата „Милош Зяпков“

Публикувано на 15 Jul 2025 17:25


Националната литературна награда „Милош Зяпков“ е за поезия, проза и сатира за издадена книга през предходната година, а има и съпътстващи конкурси за млади творци. През 2025 г. носител на наградата стана Васил Славов, автор на излезлите през 2024 г. книги „Строфи на кръвта“ - проза и „Ахав“ - поезия. Победителят не успя да присъства на церемонията по награждаването, тъй като живее със семейството си в Питсбърг, щата Пенсилвания. Той е син на писателя Атанас Славов и емигрира в САЩ веднага след промените през 1989 година.
В съпътстващ

Към цялата статия »


Музеят направи фурор с „Каменски джаджорици“

Публикувано на 12 Jul 2025 09:21

нещо като сутрешните предавания по телевизиите, където куп хора са се събрали и всеки приказва, без много-много да слуша другите.
Стойчо Маров е авторът на идеята за хумористично-сатиричната постановка „Каменски джаджорици“, която на 9 юли взриви сцената и салона на читалището в Каменица.  Беше взрив от смях, настроение, аплодисменти и толкова позитивни емоции, че зрителите, изпълнили залата не до, а над краен предел, още дълго ще помнят тази вечер и радостта от общото преживяване на нещо ценно, хубаво и смислено.
Точно като много

Към цялата статия »


8 години общината не провежда конкурс за управител на „ВКТВ“

Публикувано на 11 Jul 2025 09:09


Темата обаче видимо изобщо не вълнува нашите управници. На сесията на 26 юни общинските съветници безмълвно, безкритично и без грам загриженост гласуваха годишния финансов отчет на своето дружество „ВКТВ“. Отчет, в който временно изпълняващата длъжността управител Рени Тренова ясно е написала, че фирмата върви към обявяване на несъстоятелност. Въпреки тежкото състояние на „ВКТВ“, г-жа Тренова не дойде нито на комисиите, нито на сесията. Но получи защита от кмета Костадин Коев, който заяви, че никой друг не иска да седи на стола на управи

Към цялата статия »


Мъж от Разлог загина в катастрофа до Света Петка

Публикувано на 10 Jul 2025 19:38


Веднага след сигнала на местопроизшествието са пристигнали полиция, пожарен автомобила и линейка на Спешна помощ от Велинград. Констатирано е, че при сблъсъка е починал шофьорът на леката кола, който е 37-годишен мъж от град Разлог. Водачът на товарния автомобил е от град Пещера, пробите му за употреба на алкохол и наркотици са отрицателни, информира пресцентърът на ОД на МВР - Пазарджик.
Темпо

Към цялата статия »


Гасят голям пожар в стопанския двор в Сърница

Публикувано на 10 Jul 2025 10:27


В гасенето участват екипи на РСПБЗН - Велинград и РСПБЗН - Доспат, доброволното формирование в Сърница и Доспат, местното население с трактори и стопанска техника.
Причините за пожара и щетите от огъня тевърва ще се изясняват.
Само на 9 юли сигналите за пожари в област Пазарджик са над 30. Призивът към гражданите е за бдителност и отговорно отношение във връзка с летните горещини и рисковете от възникване на пожари.
Темпо
Снимки: ОД на МВР - Пазарджик

Към цялата статия »


В кои пощенски станции ще обменят левове в евро

Публикувано на 09 Jul 2025 09:15


„Български пощи“ обяви на сайта си списък на пощенските станции, в които ще се извършва обмен на банкноти и монети от левове в евро.
За територията на община Велинград услугата ще се предлага в 7 пощенски станции в селата Юндола, Пашово, Горна Дъбева, Кръстава, Грашево, Света Петка и Драгиново. Във Велинград, където има три пощенски клона, няма да се прави обмен на левове в евро, тъй като в града има банкови офиси.
В община Ракитово „Български пощи“ ще извършва обмен на левове в евро в пощенските станции в трите населени места: Рак

Към цялата статия »


Кои са имотите, които държавата готви за продажба в нашия регион

Публикувано на 08 Jul 2025 10:12

 Затова Боян Юруков е получил нужните данни с искане по Закона за достъп до обществена информация и на тази база е направил картата с подготвените за продажба държавни имоти.
Според информацията в тази карта (https://yurukov.net/blog/2025/signali-4400/) на територията на Велинград държавата се готви да продаде общо 12 имота. Най-активно е Министерството на здравеопазването, което е представило общо 8 имота с отпаднала необходимост. Четири имота са на СБПЛРПФЗ „Св. Петка Българ

Към цялата статия »


Започнаха два месеца Празници на културата във Велинград

Публикувано на 08 Jul 2025 10:10

 Сценарият не изненада: сутринта бе отслужена литургия за здраве и благоденствие в църквата „Успение Богородично“, след което на гарата тържествено посрещната теснолинейката - за радост на пътуващите туристи от България и Германия, които се хванаха на хоро с танцьорите от велинградските клубове „Надежда“, „Росица“ и „ Играорци“.
В жаркия юлски следобед парк Вельова баня привлече децата, желаещи да видят демонстрациите на прабългарската школа „Бага-тур“. Най-любопитните пробваха  стрелба с лък, битки с обезопасени мечове, въртене

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023