Търпението на протестиращите от “Новотекс-Р” свърши
Публикувано на 24 Oct 2001 19:10
През февруари 1999 г. в резултат на инфаркт умира Миран Дриков, работник в текстилния завод “Новотекс-Р” Ракитово. За съпругата му Неджие Дрикова освен тежката орисия започват безрезултатните усилия да получи неизплатените на покойния работни заплати от октомври 1998 г. до февруари 1999 г. Сумата е 526 лева и 50 стотинки. Г-жа Дрикова има нужда от заработените пари, има нужда и малката Айлин Дрикова, която има вроден дефект на езофагата. Диагнозата на детето означава запушване на хранопровода и изисква през определен период оперативно лечение в Клиниката по детска хирургия в Пловдив. Периодичното бужиране (изкуствено разширяване на хранопровода със сонда) вече близо 4 години съпътства детството на Айлин. Заради заболяването на дъщеричката г-жа Дрикова е принудена да напусне работа и трябва да се справя с мизерната помощ, отпусната от държавата - около 30 лева месечно.
Като отговор на молба за съдействие от г-жа Дрикова през май 2000 г. от Министерството на икономиката настояват пред изпълнителния директор на “Новотекс-Р” в най-кратък срок да представи пред дирекция “Социално сътрудничество и стимулиране на заетостта” становище относно възможността да се изплати дължимото на наследниците на Миран Дриков.
Горното остава познатия “глас в пустиня”. Г-жа Дрикова пише до президента Петър Стоянов. От Президентството препращат молбата до Главната инспекция по труда към Министерството на труда и социалната политика. Заместник-началникът на ГИТ през юни 2000 г. писмено съветва жената да предяви съдебен иск, защото в случая е налице трудово-правен спор.
Велинградският районен съд взима решение на 8 март 2001 г.: осъжда “Новотекс-Р”, представляван от изпълнителния директор Костадин Чилингиров, да заплати на Неджие Дрикова дължимите 526.50 лева плюс обезщетение от 151.86 лева за забавено плащане. Обаче изпълнителният лист от съда и досега е само лист хартия, защото и след спечеленото съдебно дело жената все още не е успяла да получи заплатите на починалия си съпруг.
Още много истории като тази на Ниджие Дрикова могат да разкажат бившите работници и служители в “Новотекс-Р”. За пореден път миналата седмица те се срещнаха с представители на двата холдинга, приватизирали фирмата - “Труд и капитал” и “Албена инвест” и изпълнителния директор Костадин Чилингиров. На срещата на 17 октомври искането на протестиращите за незабавно изплащане на трудовите възнаграждения не е било прието. Става въпрос за около 130 000 лева общо, дължими от 1998 г.
Късно следобед на 17 октомври се е провела и среща с председателя на КНСБ Желязко Христов. Той е изслушал и двете страни, консултирал се е с длъжниците и е предложил начини за уреждане на спора. Вариантът двете страни да се споразумеят по схемата за замяна “дълг срещу собственост” е бил отхвърлен от работниците, тъй като има наложени забрани за продажба на имущество на фирмата от страна на държавата. Вторият предложен начин за решаване на казуса е по съдебен път работниците да предяват иск за обявяване на предприятието в несъстоятелност и на по-късен етап да си получат парите.
Голяма част от протестиращите обаче имат съдебни решения и молби за доброволен иск за изплащане на заплатите. “Нито държавата, нито съдебната власт вогат да принудят собствениците да ни платят заплатите”, пишат работниците в нарочно съобщение за медиите. Затова на 18 октомври решават да преминат към гражданско неподчинение като блокират пътя Велинград - Пазарджик и ежеседмично изпращат протестни декларации до президента, министър-председателя, парламента и националните медии. Хората разчитат на съпричастност от страна на обществеността към техния проблем. А документите за съдбата на Неджие Дрикова са изпратили на директора Чилингиров с искане за спешно решаване на нейния случай.
Първият ден на протеста ще бъде 24 октомври, сряда. Намерението на протестиращите е да блакират пътя Велинград - Пазарджик в района на гара Костандово рано сутринта, между 7.30 и 8 часа.
Темпо
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023