

“Красива България” прави табели по маршрута София - Велинград
Публикувано на 21 Oct 2001 02:34
Местен управителен съвет по проект “Красива България” се проведе на 5 октомври във Велинград. От страна на проекта участваха програмният директор Цвета Наньова, главният координатор на регионалния офис Надежда Петрова, Марияна Трифонова и Нелия Динева. Общината представляваха кметът Цветан Дафов, заместник-кметът Снежана Велева, главният архитект Тодор Енев, а Бюрото по труда - Елка Терзиева.
Управителният съвет бе определен от г-жа Наньова като “равносметка преди края”. Във Велинград по проекта “Красива България” се работи на 7 обекта, 2 от тях вече са готови, а до края на октомври предстои предаването на останалите 5. Отличната оценка за свършеното не подлежи на сънение: доказват го новите тротоари по ул. “Хан Аспарух” и “Ал. Стамболийски”, обновената църква и ремонтът на площада в кв. Чепино, цялостната реконструкция на градската тоалетна, ремонтът на Историческия музей в Каменица и на читалището в Лъджене. С изключение на софийската фирма “ЕКСА” всички други фирми са местни, а това е добре дошло за строителния бранш в града.
Обектите осигуриха работа на 180 регистрирани безработни и откриха 225 работни места. Особено радващ е фактът, че заради съвестната си работа някои от безработните ще останат трайно на работа към строителните фирми, които са ги наели по “Красива България”.
По инициативата “Гражданско участие” от Велинград са постъпили 26 молби, от които са одобрени 4. Изискванията към кандидатстващите тук са като по проекта “Красива България”: кандидатстват частни лица, които желаят да развиват туристически бизнес и имат нужда от финансова помощ за ремонти и довършителни работи на лично жилище. Те обаче трябва да ползват услугите на регистрирани безработи, да поемат 50% от разходите, да преминат задължителен едноседмичен курс и др.
Отчетено бе, че засега е минимален ефектът от проведените във Велинград курсове за озеленители и главни готвачи. Очаква се по-голямо търсене на такива специалисти през следващия туристически сезон.
Сега предстои последният етап от проекта, който предвижда поставяне на пътни табели и указателни туристически карти в града. Г-жа Петрова съобщи, че ще има нужната вертикална пътна маркировка по целия маршрут от София до Велинград. табелите ще бъдат на български и английски език с посочени километри до крайната точка. Поръчани са табели за входовете и изходите от Велинград, а в самия град ще има информационни табели-карти с отбелязани най-важните забележителности и маршрути за туристите. Кметът д-р Дафов потърси съдействие за озеленяване и осветление на кръстовището на Чуката, което създава първото впечатление от Чепинската долина и има сериозна нужда от ремонт. Оказа се обаче, че парите за този последен етап все още не са отпуснати от Министерството на труда и социалните грижи, където правят анализ за деветмесечието.
Участниците в Управителния съвет си размениха взаимни комплименти за съвместната работа. Отличните си впечатления за проект “Красива България” общината ще изпрати писмено до министър Лидия Шулева. Ще продължи ли сътрудничеството е въпрос на бъдеще, но вече е ясно, че занапред паричното участие на общините в съфинансирането на проекта процентно ще се увеличи.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023