21 Nov 2024


История се пише след 100 години

Публикувано на 31 Mar 2002 20:25

Поканата на ВМРО и читалище “Отец Паисий” към директора на Националния исторически музей проф. д-р Божидар Димитров бе “удар в десятката”. Многобройната публика в залата на 28 март бе доказателство, че професорът е желан събеседник и гост във Велинград. Заедно с него бе Спас Ташев от Държавната агенция за българите в чужбина.
Божидар Димитров представи книги си “Хроника на Освободителната война 1877-1878” и “Войните за национално обединение 1912-1913, 1915-1918”. Според него тези събития са жалони в българската история, но около тях има и редица спорни въпроси:
Имало ли е друга алтернатива за България освен руско-турската война? Б. Димитров изрази убеждението, че за България в края на XIX век не е имало друг начин да възстанови държавата си. Тогава българите наброяват малко над 2 милиона население. Дори при всеобща революция не биха постигнали военна победа с 200 000 въоръжена войска срещу прекрасно обучената армия на Турция, която едва не изхвърля Русия отвъд Дунава през юли-август 1877 г.
Според учения вариантът за Българо-Турска монархия по примера на Австро-Унгария също е бил невъзможен. Австрийците и унгарците са католици с близка култура, докато османската империя е изградена на религиозна основа. А и в онзи момент, когато империята се е разпростряла на 3 континента, Високата порта не се вълнува особено от малка България.
Трябвало ли е да се чакат по-добри времена, за да се освободят българските земи в техните етнически граници? Такова чакане би било погрешно, заяви Б. Димитров. Ако българите биха организирали по-мащабно въстание от Априлското, резултатът щял да е геноцид, подобно на този в началото на ХХ век срещу арменците. В годините преди Освободителната овйна огромна част от българите емигрират: милиони отиват в Румъния, шопи подават прошение техните земи да са в Сърбия, почти цялото ни Черноморие е погърчено. Освободителната овйна дойде навреме, защото българският народ можеше да изчезне в следващото десетилетие, обясни професорът. Било ли е предварително обречено на неуспех нашето обединение?
Според Б. Димитров - категорично не. Българската политическа мисъл е увеличила двойно територията на страната с блестящия акт на Съединението, българският народ също по блестящ начин е изнесъл на плещите си Балканската война, която ни дава излаз на две морета. България можеше да завърши Балканската война с 200 000 кв.км. територия, но много лоши политически ходове провалиха това с обявената от Фердинанд Междусъюзническа война, каза Б. Димитров. Лоши политици пропуснаха да поправят грешката и ни наредиха през Първата световна война на страната на очевидно губещите. Всички балкански народи приеха да се присъединят към Антантата, само ние не решихме една проста сметка, бяхме максималисти в исканията си и загубихме, съжали Б. Димитров. Според него не е имало никакъв предопределен неуспех, били сме на косъм от обединението на всички български земи през 1913 и 1915 г., но политиците ни са грешили.
Веднага след изложението на проф. Димитров залата се активизира и бяха зададени множество въпроси: Наши естествени врагове или естествени съюзници са Сърбия и Русия? Сърбия и Русия са несъизмерими величини, отговори историкът. Русия е велика сила, с която главозамаялият се от победите Фердинанд не може да си играе и да къса договори, защото оттук нататък ни чакат шамари. Сръбските политици се показаха по-опитни играчи по отношение на Русия. Б. Димитров припомни и старото правило: в политиката няма обич, има интереси и е добре те да съвпадат.
Кои разрешиха замяната на имената на българомохамеданите с турски и арабски и не разделя ли това българския народ? Професорът напомни, че правото на име е личен избор на всеки и че целият проблем е да бъде примамливо да си българин. Така е било в Средновековието, когато големият брой различни племена по нашите земи стават българи, защото е престижно. А от разделението на хората винаги се възползват политиците. Ако не се разделяме и мразим, кой би гласувал за българските политици, които са хора неуспели в занаята си и затова са се хвърлили в политиката, попита Б. Димитров.
Дали Русия ни е освободила, за да вземе проливите? За черни очи никой не си мърда пръста, Русия наистина се е стремила към проливите още от времето на Петър I. Но Русия не е претендирала върху български земи и не е искала да ни прави Задунайска губерния, подчерта Б. Димитров. Голямата грешка на Русия обаче е, че се обяви против Съединението.
Кога българите сме дошли в Европа? Не знаем, отговори професорът. Той не приема основаните на Именника на българските ханове изчисления, че това е станало през 165 година. Тези изчисления се базират на т.нар. “легендарни числа”, а история има там, където има документи. При всички положения българите са едни от древните обитатели на Европа, тръгнали от Северен Афганистан (Хиндокуш), през Кавказ до Балканите. В сега подготвяната за печат “История на България”, която ще излезе с много илюстрации и на 4 езика, проф. Димитров ще разказва пред Западна Европа колко древна и сериозна държава е България.
Български политици се извиняват за възродителния процес, защо турските не се извиняват за 500 години робство? Тъжно е, поне наши политици като П. Стоянов, Ив. Костов и Анг. Марин да не ходеха да се извиняват, каза професорът и напомни, че наскоро вицепрезидентът Марин се извини за възродителния процес в Барутин - селото, което изкла родния му Батак. Турците не ни се извиняват, защото смятат, че Турция няма нищо общо с Османската империя, както обяви Кемал Ататюрк. Затова през 1926 г. Турция ни продаде архивите на Османската империя като стара хартия. В рамките на Османската империя турците също са страдали, огромен брой загиват във войните, плащат непосилни данъци, близо 600 000 мирни турци са убити в Освободителната война. Проф. Димитров разказа как българи са купували за по 2 жълтици турски деца от техните майки-вдовици и са ги давали за еничари. Стигнало се до парадокса 90% от събраните момчета да са обрязани и тогава турският султан отменил еничарството. Има ли втори Ньойски договор в момента? Проф. Димитров първо обясни, че не е вярно твърдението, че Ньойският договор давал на България излаз на Бяло море след 80 години. Безжалостният Ньойски договор се е разсипал в Югославия, която се надула като цепелин и се спукала. Сега самото развитие на Европа дава възможност на България да преодолее последиците от договора и да се обединим с братята-българи по нашите граници. В Европа без граници обединението ще дойде само по себе си. Българският народ вече се увеличава за сметка на македонците - не че всички вярват, че са българи, но търсят български паспорти заради Шенген. Рано или късно в ЕС ще влезе и Русия, която е европейска държава, прогнозира историкът. Македонци и бесарабски студенти нямат българско самосъзнание, но България ги издържа за сметка на българските студенти? Пръст в болезнената тема сложи студенка във Велико Търново. Божидар Димитров й отговори, че щом тези студенти остават тук (независимо по какви причини), то поне поколението им ще е българско. Това става за сметка на днешни български студенти, но за националната кауза трябва да се плаща. След колко години се оценяват историческите събития? Във Ватикана отварят документите на 100, в Англия на 30, във Франция на 50 години. Ние ги отваряме когато си поискаме, включително съвсем нови, ако трябва да халосаме някого по главата, обясни Б. Димитров. Истинска история се пише като минат 100 години, иначе липсват достатчно документи, но има емоции, страсти, политическа конюнктура. Управляващите също оказват влияние и има историци, които си налагат самоцензура, за да си пазят работата.
Автентичен ли е летописът на поп Методи Драгинов?
Абсолютно автентичен е, защото отразява автентични събития, смята Б. Димитров. Според него Майкъл Кил изпълнява поръчки и пише обратното, защото му плащат. Същото правела и Антонина Желязкова. Как “История славянобългарска” дойде в България и не дължат ли извинение тези, които я върнаха?
Той замина за Америка, отговори Б. Димитров, визирайки предишния перзидент П. Стоянов. След това разказа как през 1984 г. румънските монаси в Атонския манастир стават с един повече, избират игумен и има реална опасност да превземат българския манастир. Тогава нашето разузнаване решава да донесе най-ценното в България. “Историята...” я донесе Бриго Аспарухов, всъщност той чакаше отсреща в кафенето, а я донесоха негови офицери, обясни директорът на НИМ. “За Паисиевата история бъдете спокойни!”, каза той със загадъчна усмивка. Как оценява делото на Яне Сандански след 1905 година?
Яне е българин, тогава македонци няма, отговори Б. Димитров. Въпреки поканата от ВМРО, той не спести оценките си: Яне има мърлява роля във ВМРО, защото е редоначалник на серия убийства. Сами се трепят, братска ръка избива лидерите на ВМРО заради борбата кой да води бащина дружина, обобщи професорът. След срещата с Божидар Димитров велинградчани чуха и изпълнения на ансамбъл “Гоце Делчев” от Пазарджик.
Елена Баева


Такситата протестират срещу увеличението на застраховка

Публикувано на 20 Nov 2024 12:36

Десетки таксиметрови шофьори от Велинград се включиха в националния протест на 20 ноември 2024 г. Браншът в цялата страна настоява за мораториум върху повишението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Според таксиметровите превозваци увеличението е „брутално“ - от 300% до над 10

Към цялата статия »


НЕК приключи ремонта предсрочно, проблемите на ВКТВ продължават

Публикувано на 19 Nov 2024 10:26

На 16 ноември пресцентърът на Община Велинград съобщи, че ремонтът на НЕК по съоръженията от събирателна деривация „Бистрица“ е приключил. Ремонтните дейности са финализирани в късния следобед на 15 ноември, тоест с 5 дни по-рано от предвидения краен срок 20 ноември. Ремонтът, предприет от държав

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 19. 11. 2024

Публикувано на 19 Nov 2024 10:24

ВОДОПРОВОД Община Велинград обяви обществена поръчка за изграждане на съществуващ довеждащ водопровод „Сухата лъка” по бул. „Съединение” от кръстовището с ул. „Осми март” до кръстовище с ул. „Цар Самуил”. Поръчката е за инженеринг - проектиране, упражняване на авторски надзор и изпълнение на стро

Към цялата статия »


Читалище „Васил Левски“ - 120 години история, култура и дух

Публикувано на 19 Nov 2024 10:19

На 21 ноември Народно читалище „Васил Левски-1904“ във Велинград ще чества 120 години от своето създаване. Читалището в Каменица е учредено през 1904 г. на тази дата (по стар стил или 4 декември по нов стил), която в църковния календар съвпада с големия празник Въведение Богородично или Ден на хр

Към цялата статия »


Велинград може да кандидатства с проекти за интегрирано градкко развитие

Публикувано на 19 Nov 2024 10:14

Велинград е една от общо 40 български общини, които имат възможност да кандидатстват с проекти по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. 40-те градски общини са от шестте региона за планиране в България. Общото между тях е, че имат разработени планове за интегрирано градско развитие - във

Към цялата статия »


Общината трябва да се погрижи за Голямата зала

Публикувано на 19 Nov 2024 10:12

Голямата зала на Община Велинград е натоварена с редица представителни функции. В нея се провеждат редовните и тържествените сесии на Общинския съвет, важни обществени обсъждания, церемонии по връчване на награди. Залата е място за събрания на местни организации, за срещи на общността, за концерт

Към цялата статия »


Велинград в 3х3 разходки

Публикувано на 19 Nov 2024 10:07

Какво се крие зад оригиналното заглавие „Велинград 3х3“ на най-новата туристическа брошура за нашия град? Отговорът е: три разходки в трите квартала на Велинград и още 3 разходки в близките околности на града.
Идеята е на местните екскурзоводи Огнян Златев, Мария Линчева и Цвета Андонова. Това

Към цялата статия »


Успешно приключи международна квалификация на педагогически специалисти

Публикувано на 19 Nov 2024 10:06

Педагогически специалисти от ЦСОП – Велинград успешно участваха в проект „Изучаване на иновации за работа с учениците с комплексни потребности в процеса на приобщаване“, където обогатиха своите умения и компетентности за използване на дигитални инструменти и платформи при осъществяването на допъл

Към цялата статия »


Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза

Публикувано на 19 Nov 2024 10:03

ОУ „Неофит Рилски“ спечели финансиране от Европейския съюз по програма „Еразъм+“, Ключово действие 1 - мобилност на членовете на персонала в училищното образование. Темата на проекта е „Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза”. Проектът е със срок на реализация 12 месеца -

Към цялата статия »


Две местни сдружения влязоха в асоциация за планинско колоездене

Публикувано на 19 Nov 2024 10:02

На 9 ноември 2024 г. 14 велоорганизации създадоха Българска маунтин байк асоциация (БМБА). Сред учредителите са Сдружение „Алабак“ (Варвара/Велинград) и Сдружение „Байкария“ (Велинград/Западни Родопи). Активната работа на двете сдружения по почистване, маркиране и създаване на трасета за планинск

Към цялата статия »


Малки обяви: 19. 11. 2024

Публикувано на 19 Nov 2024 10:01

НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
ПРОДАВА
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. "Еделвайс“ (до "Камена“). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.

Към цялата статия »


30 истории от 30 години

Публикувано на 19 Nov 2024 10:00

Г-н Никола Делиев е сред авторите, разказали в „Темпо“ някои от най-интересните истории от историята на Чепинско. По образование икономист, по професия профсъюзен и стопански ръководител, активен партиен член и общински съветник, председател на читалището в кв. Каменица и на Футболен клуб „Чепине

Към цялата статия »


„Чепинец“ отново усети вкуса на победата

Публикувано на 19 Nov 2024 09:53

Чепинец 7
Звезда 0
След две поредни загуби футболистите на „Чепинец“ бяха длъжни да измият част от срама, особено след конфузното поражение от „Драгиново“ с 4:1 в миналия кръг. И каква по-добра възможност от домакински мач срещу  най-слабия отбор в групата. Съставът на „Звезда“ (Семчин

Към цялата статия »


Омаломощеният отбор на „Драгиново“ се пречупи в Белово

Публикувано на 19 Nov 2024 09:52

Марица 3
Драгиново 1
 В мач от ХII кръг на футболното първенство в „А“ ОГ – Пазарджик, Група II, отборът на „Драгиново“ гостува в Белово на състава на „Марица“. При отсъствието на наказаните титуляри Н. Атипов и И. Качаков (заради получени червени картони)

Към цялата статия »


КСТ „Импулс“ – Велинград с държавни шампиони

Публикувано на 19 Nov 2024 09:50

На 09.11.2024 г. в  Казанлък се проведе Държавното лично отборно първенство (ДЛОП) по възраст. ДЛОП „Млади надежди“   и турнир за Националната  купа  „България“ („Киара-Н 2024“) - V кръг, където танцовите двойки и индивидуални състезателки на КСТ  „Импулс” - Велинград взе

Към цялата статия »


Победители във футболния турнир

Публикувано на 19 Nov 2024 09:49

Приключи футболният турнир от Ученическите спортни игри, организирани от Община Велинград.
На 11 ноември се играха финалите при момчетата V - VII клас. На трето място се класира отборът на СУ „ М. Драгинов“, след като се наложи с 4:2 на момчетата от ОУ „ Г. Бенковски“. 

Към цялата статия »


Концерт в подкрепа на толерантността и многообразието

Публикувано на 19 Nov 2024 09:47

На 15 ноември в Центъра за подкрепа за личностно развитие във Велинград тържествено бе отбелязан Международният ден на толерантността - 16 ноември. Толерантност означава уважение, приемане и разбиране на богатото многообразие от култури в нашия свят, на всички форми на самоизява и способите за пр

Към цялата статия »


Ремонтират светофарите при църквата в Лъджене

Публикувано на 17 Nov 2024 10:16

Община Велинград съобщи, че през настоящата седмица ще бъде направен ремонт на светофарната уредба на кръстовището между ул. Александър Стамболийски“ и ул. „Св. св. Кирил и Методий“ в центъра на Велинград.
Светофарите при църквата „Успение Богородично” в Лъджене са на повече от 30 години.

Към цялата статия »


Стартира поръчка за зимно поддържане на общинската пътна мрежа

Публикувано на 15 Nov 2024 11:24

Община Велинград обяви обществена поръчка, с която търси фирма за зимно поддържане и снегопочистване на общинската пътна мрежа и населени места в общината (без републиканска пътна мрежа в населените места).
Поръчката е за срок от 1 година, а прогнозната стойност възлиза на 385 670 лева. <

Към цялата статия »


Д-р Гурдев съди общината за имуществени и неимуществени вреди

Публикувано на 13 Nov 2024 12:02

На 31 октомври Административен съд - Пазарджик образува дело по искова молба от д-р Данчо Гурдев срещу Община Велинград. Делото ще започне в началото на 2025 г.
Д-р Гурдев иска от общината заплащане на обезщетение от 130 500 лева за претърпени вреди:

Към цялата статия »



CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023