История се пише след 100 години
Публикувано на 31 Mar 2002 20:25
Поканата на ВМРО и читалище “Отец Паисий” към директора на Националния исторически музей проф. д-р Божидар Димитров бе “удар в десятката”. Многобройната публика в залата на 28 март бе доказателство, че професорът е желан събеседник и гост във Велинград. Заедно с него бе Спас Ташев от Държавната агенция за българите в чужбина.
Божидар Димитров представи книги си “Хроника на Освободителната война 1877-1878” и “Войните за национално обединение 1912-1913, 1915-1918”. Според него тези събития са жалони в българската история, но около тях има и редица спорни въпроси:
Имало ли е друга алтернатива за България освен руско-турската война? Б. Димитров изрази убеждението, че за България в края на XIX век не е имало друг начин да възстанови държавата си. Тогава българите наброяват малко над 2 милиона население. Дори при всеобща революция не биха постигнали военна победа с 200 000 въоръжена войска срещу прекрасно обучената армия на Турция, която едва не изхвърля Русия отвъд Дунава през юли-август 1877 г.
Според учения вариантът за Българо-Турска монархия по примера на Австро-Унгария също е бил невъзможен. Австрийците и унгарците са католици с близка култура, докато османската империя е изградена на религиозна основа. А и в онзи момент, когато империята се е разпростряла на 3 континента, Високата порта не се вълнува особено от малка България.
Трябвало ли е да се чакат по-добри времена, за да се освободят българските земи в техните етнически граници? Такова чакане би било погрешно, заяви Б. Димитров. Ако българите биха организирали по-мащабно въстание от Априлското, резултатът щял да е геноцид, подобно на този в началото на ХХ век срещу арменците. В годините преди Освободителната овйна огромна част от българите емигрират: милиони отиват в Румъния, шопи подават прошение техните земи да са в Сърбия, почти цялото ни Черноморие е погърчено. Освободителната овйна дойде навреме, защото българският народ можеше да изчезне в следващото десетилетие, обясни професорът. Било ли е предварително обречено на неуспех нашето обединение?
Според Б. Димитров - категорично не. Българската политическа мисъл е увеличила двойно територията на страната с блестящия акт на Съединението, българският народ също по блестящ начин е изнесъл на плещите си Балканската война, която ни дава излаз на две морета. България можеше да завърши Балканската война с 200 000 кв.км. територия, но много лоши политически ходове провалиха това с обявената от Фердинанд Междусъюзническа война, каза Б. Димитров. Лоши политици пропуснаха да поправят грешката и ни наредиха през Първата световна война на страната на очевидно губещите. Всички балкански народи приеха да се присъединят към Антантата, само ние не решихме една проста сметка, бяхме максималисти в исканията си и загубихме, съжали Б. Димитров. Според него не е имало никакъв предопределен неуспех, били сме на косъм от обединението на всички български земи през 1913 и 1915 г., но политиците ни са грешили.
Веднага след изложението на проф. Димитров залата се активизира и бяха зададени множество въпроси: Наши естествени врагове или естествени съюзници са Сърбия и Русия? Сърбия и Русия са несъизмерими величини, отговори историкът. Русия е велика сила, с която главозамаялият се от победите Фердинанд не може да си играе и да къса договори, защото оттук нататък ни чакат шамари. Сръбските политици се показаха по-опитни играчи по отношение на Русия. Б. Димитров припомни и старото правило: в политиката няма обич, има интереси и е добре те да съвпадат.
Кои разрешиха замяната на имената на българомохамеданите с турски и арабски и не разделя ли това българския народ? Професорът напомни, че правото на име е личен избор на всеки и че целият проблем е да бъде примамливо да си българин. Така е било в Средновековието, когато големият брой различни племена по нашите земи стават българи, защото е престижно. А от разделението на хората винаги се възползват политиците. Ако не се разделяме и мразим, кой би гласувал за българските политици, които са хора неуспели в занаята си и затова са се хвърлили в политиката, попита Б. Димитров.
Дали Русия ни е освободила, за да вземе проливите? За черни очи никой не си мърда пръста, Русия наистина се е стремила към проливите още от времето на Петър I. Но Русия не е претендирала върху български земи и не е искала да ни прави Задунайска губерния, подчерта Б. Димитров. Голямата грешка на Русия обаче е, че се обяви против Съединението.
Кога българите сме дошли в Европа? Не знаем, отговори професорът. Той не приема основаните на Именника на българските ханове изчисления, че това е станало през 165 година. Тези изчисления се базират на т.нар. “легендарни числа”, а история има там, където има документи. При всички положения българите са едни от древните обитатели на Европа, тръгнали от Северен Афганистан (Хиндокуш), през Кавказ до Балканите. В сега подготвяната за печат “История на България”, която ще излезе с много илюстрации и на 4 езика, проф. Димитров ще разказва пред Западна Европа колко древна и сериозна държава е България.
Български политици се извиняват за възродителния процес, защо турските не се извиняват за 500 години робство? Тъжно е, поне наши политици като П. Стоянов, Ив. Костов и Анг. Марин да не ходеха да се извиняват, каза професорът и напомни, че наскоро вицепрезидентът Марин се извини за възродителния процес в Барутин - селото, което изкла родния му Батак. Турците не ни се извиняват, защото смятат, че Турция няма нищо общо с Османската империя, както обяви Кемал Ататюрк. Затова през 1926 г. Турция ни продаде архивите на Османската империя като стара хартия. В рамките на Османската империя турците също са страдали, огромен брой загиват във войните, плащат непосилни данъци, близо 600 000 мирни турци са убити в Освободителната война. Проф. Димитров разказа как българи са купували за по 2 жълтици турски деца от техните майки-вдовици и са ги давали за еничари. Стигнало се до парадокса 90% от събраните момчета да са обрязани и тогава турският султан отменил еничарството. Има ли втори Ньойски договор в момента? Проф. Димитров първо обясни, че не е вярно твърдението, че Ньойският договор давал на България излаз на Бяло море след 80 години. Безжалостният Ньойски договор се е разсипал в Югославия, която се надула като цепелин и се спукала. Сега самото развитие на Европа дава възможност на България да преодолее последиците от договора и да се обединим с братята-българи по нашите граници. В Европа без граници обединението ще дойде само по себе си. Българският народ вече се увеличава за сметка на македонците - не че всички вярват, че са българи, но търсят български паспорти заради Шенген. Рано или късно в ЕС ще влезе и Русия, която е европейска държава, прогнозира историкът. Македонци и бесарабски студенти нямат българско самосъзнание, но България ги издържа за сметка на българските студенти? Пръст в болезнената тема сложи студенка във Велико Търново. Божидар Димитров й отговори, че щом тези студенти остават тук (независимо по какви причини), то поне поколението им ще е българско. Това става за сметка на днешни български студенти, но за националната кауза трябва да се плаща. След колко години се оценяват историческите събития? Във Ватикана отварят документите на 100, в Англия на 30, във Франция на 50 години. Ние ги отваряме когато си поискаме, включително съвсем нови, ако трябва да халосаме някого по главата, обясни Б. Димитров. Истинска история се пише като минат 100 години, иначе липсват достатчно документи, но има емоции, страсти, политическа конюнктура. Управляващите също оказват влияние и има историци, които си налагат самоцензура, за да си пазят работата.
Автентичен ли е летописът на поп Методи Драгинов?
Абсолютно автентичен е, защото отразява автентични събития, смята Б. Димитров. Според него Майкъл Кил изпълнява поръчки и пише обратното, защото му плащат. Същото правела и Антонина Желязкова. Как “История славянобългарска” дойде в България и не дължат ли извинение тези, които я върнаха?
Той замина за Америка, отговори Б. Димитров, визирайки предишния перзидент П. Стоянов. След това разказа как през 1984 г. румънските монаси в Атонския манастир стават с един повече, избират игумен и има реална опасност да превземат българския манастир. Тогава нашето разузнаване решава да донесе най-ценното в България. “Историята...” я донесе Бриго Аспарухов, всъщност той чакаше отсреща в кафенето, а я донесоха негови офицери, обясни директорът на НИМ. “За Паисиевата история бъдете спокойни!”, каза той със загадъчна усмивка. Как оценява делото на Яне Сандански след 1905 година?
Яне е българин, тогава македонци няма, отговори Б. Димитров. Въпреки поканата от ВМРО, той не спести оценките си: Яне има мърлява роля във ВМРО, защото е редоначалник на серия убийства. Сами се трепят, братска ръка избива лидерите на ВМРО заради борбата кой да води бащина дружина, обобщи професорът. След срещата с Божидар Димитров велинградчани чуха и изпълнения на ансамбъл “Гоце Делчев” от Пазарджик.
Елена Баева
Божидар Димитров представи книги си “Хроника на Освободителната война 1877-1878” и “Войните за национално обединение 1912-1913, 1915-1918”. Според него тези събития са жалони в българската история, но около тях има и редица спорни въпроси:
Имало ли е друга алтернатива за България освен руско-турската война? Б. Димитров изрази убеждението, че за България в края на XIX век не е имало друг начин да възстанови държавата си. Тогава българите наброяват малко над 2 милиона население. Дори при всеобща революция не биха постигнали военна победа с 200 000 въоръжена войска срещу прекрасно обучената армия на Турция, която едва не изхвърля Русия отвъд Дунава през юли-август 1877 г.
Според учения вариантът за Българо-Турска монархия по примера на Австро-Унгария също е бил невъзможен. Австрийците и унгарците са католици с близка култура, докато османската империя е изградена на религиозна основа. А и в онзи момент, когато империята се е разпростряла на 3 континента, Високата порта не се вълнува особено от малка България.
Трябвало ли е да се чакат по-добри времена, за да се освободят българските земи в техните етнически граници? Такова чакане би било погрешно, заяви Б. Димитров. Ако българите биха организирали по-мащабно въстание от Априлското, резултатът щял да е геноцид, подобно на този в началото на ХХ век срещу арменците. В годините преди Освободителната овйна огромна част от българите емигрират: милиони отиват в Румъния, шопи подават прошение техните земи да са в Сърбия, почти цялото ни Черноморие е погърчено. Освободителната овйна дойде навреме, защото българският народ можеше да изчезне в следващото десетилетие, обясни професорът. Било ли е предварително обречено на неуспех нашето обединение?
Според Б. Димитров - категорично не. Българската политическа мисъл е увеличила двойно територията на страната с блестящия акт на Съединението, българският народ също по блестящ начин е изнесъл на плещите си Балканската война, която ни дава излаз на две морета. България можеше да завърши Балканската война с 200 000 кв.км. територия, но много лоши политически ходове провалиха това с обявената от Фердинанд Междусъюзническа война, каза Б. Димитров. Лоши политици пропуснаха да поправят грешката и ни наредиха през Първата световна война на страната на очевидно губещите. Всички балкански народи приеха да се присъединят към Антантата, само ние не решихме една проста сметка, бяхме максималисти в исканията си и загубихме, съжали Б. Димитров. Според него не е имало никакъв предопределен неуспех, били сме на косъм от обединението на всички български земи през 1913 и 1915 г., но политиците ни са грешили.
Веднага след изложението на проф. Димитров залата се активизира и бяха зададени множество въпроси: Наши естествени врагове или естествени съюзници са Сърбия и Русия? Сърбия и Русия са несъизмерими величини, отговори историкът. Русия е велика сила, с която главозамаялият се от победите Фердинанд не може да си играе и да къса договори, защото оттук нататък ни чакат шамари. Сръбските политици се показаха по-опитни играчи по отношение на Русия. Б. Димитров припомни и старото правило: в политиката няма обич, има интереси и е добре те да съвпадат.
Кои разрешиха замяната на имената на българомохамеданите с турски и арабски и не разделя ли това българския народ? Професорът напомни, че правото на име е личен избор на всеки и че целият проблем е да бъде примамливо да си българин. Така е било в Средновековието, когато големият брой различни племена по нашите земи стават българи, защото е престижно. А от разделението на хората винаги се възползват политиците. Ако не се разделяме и мразим, кой би гласувал за българските политици, които са хора неуспели в занаята си и затова са се хвърлили в политиката, попита Б. Димитров.
Дали Русия ни е освободила, за да вземе проливите? За черни очи никой не си мърда пръста, Русия наистина се е стремила към проливите още от времето на Петър I. Но Русия не е претендирала върху български земи и не е искала да ни прави Задунайска губерния, подчерта Б. Димитров. Голямата грешка на Русия обаче е, че се обяви против Съединението.
Кога българите сме дошли в Европа? Не знаем, отговори професорът. Той не приема основаните на Именника на българските ханове изчисления, че това е станало през 165 година. Тези изчисления се базират на т.нар. “легендарни числа”, а история има там, където има документи. При всички положения българите са едни от древните обитатели на Европа, тръгнали от Северен Афганистан (Хиндокуш), през Кавказ до Балканите. В сега подготвяната за печат “История на България”, която ще излезе с много илюстрации и на 4 езика, проф. Димитров ще разказва пред Западна Европа колко древна и сериозна държава е България.
Български политици се извиняват за възродителния процес, защо турските не се извиняват за 500 години робство? Тъжно е, поне наши политици като П. Стоянов, Ив. Костов и Анг. Марин да не ходеха да се извиняват, каза професорът и напомни, че наскоро вицепрезидентът Марин се извини за възродителния процес в Барутин - селото, което изкла родния му Батак. Турците не ни се извиняват, защото смятат, че Турция няма нищо общо с Османската империя, както обяви Кемал Ататюрк. Затова през 1926 г. Турция ни продаде архивите на Османската империя като стара хартия. В рамките на Османската империя турците също са страдали, огромен брой загиват във войните, плащат непосилни данъци, близо 600 000 мирни турци са убити в Освободителната война. Проф. Димитров разказа как българи са купували за по 2 жълтици турски деца от техните майки-вдовици и са ги давали за еничари. Стигнало се до парадокса 90% от събраните момчета да са обрязани и тогава турският султан отменил еничарството. Има ли втори Ньойски договор в момента? Проф. Димитров първо обясни, че не е вярно твърдението, че Ньойският договор давал на България излаз на Бяло море след 80 години. Безжалостният Ньойски договор се е разсипал в Югославия, която се надула като цепелин и се спукала. Сега самото развитие на Европа дава възможност на България да преодолее последиците от договора и да се обединим с братята-българи по нашите граници. В Европа без граници обединението ще дойде само по себе си. Българският народ вече се увеличава за сметка на македонците - не че всички вярват, че са българи, но търсят български паспорти заради Шенген. Рано или късно в ЕС ще влезе и Русия, която е европейска държава, прогнозира историкът. Македонци и бесарабски студенти нямат българско самосъзнание, но България ги издържа за сметка на българските студенти? Пръст в болезнената тема сложи студенка във Велико Търново. Божидар Димитров й отговори, че щом тези студенти остават тук (независимо по какви причини), то поне поколението им ще е българско. Това става за сметка на днешни български студенти, но за националната кауза трябва да се плаща. След колко години се оценяват историческите събития? Във Ватикана отварят документите на 100, в Англия на 30, във Франция на 50 години. Ние ги отваряме когато си поискаме, включително съвсем нови, ако трябва да халосаме някого по главата, обясни Б. Димитров. Истинска история се пише като минат 100 години, иначе липсват достатчно документи, но има емоции, страсти, политическа конюнктура. Управляващите също оказват влияние и има историци, които си налагат самоцензура, за да си пазят работата.
Автентичен ли е летописът на поп Методи Драгинов?
Абсолютно автентичен е, защото отразява автентични събития, смята Б. Димитров. Според него Майкъл Кил изпълнява поръчки и пише обратното, защото му плащат. Същото правела и Антонина Желязкова. Как “История славянобългарска” дойде в България и не дължат ли извинение тези, които я върнаха?
Той замина за Америка, отговори Б. Димитров, визирайки предишния перзидент П. Стоянов. След това разказа как през 1984 г. румънските монаси в Атонския манастир стават с един повече, избират игумен и има реална опасност да превземат българския манастир. Тогава нашето разузнаване решава да донесе най-ценното в България. “Историята...” я донесе Бриго Аспарухов, всъщност той чакаше отсреща в кафенето, а я донесоха негови офицери, обясни директорът на НИМ. “За Паисиевата история бъдете спокойни!”, каза той със загадъчна усмивка. Как оценява делото на Яне Сандански след 1905 година?
Яне е българин, тогава македонци няма, отговори Б. Димитров. Въпреки поканата от ВМРО, той не спести оценките си: Яне има мърлява роля във ВМРО, защото е редоначалник на серия убийства. Сами се трепят, братска ръка избива лидерите на ВМРО заради борбата кой да води бащина дружина, обобщи професорът. След срещата с Божидар Димитров велинградчани чуха и изпълнения на ансамбъл “Гоце Делчев” от Пазарджик.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023