06 Oct 2025


Велинград се нуждае от културен дом и нова визия за културата

Публикувано на 03 Mar 2008 10:59

Програмата за честване 60-тия юбилей на Велинград вече е готова. В нея непредубеденият човек ще съзре стремежа и амбициите на новия кмет и новото ръководство на Общинския съвет да се преодолее шаблона и посредствеността в културните прояви и разкрепости времето на тяхното провеждане.
Програма с достойнство
За първи път след прехода общинското ръководство си поставя четириединната благородна и обществено значима цел: * всички мероприятия да са в интерес на гражданите и гостите на града;
* да се провеждат на високо професионално равнище;
* да се популяризира Велинград като възраждащ се град;
* велинградската общественост да покаже и демонстрира своето съзидателно участие и културно присъствие в юбилейните прояви. За първи път след прехода в програмата има инициативи, свързани с нова визия за промяна на централната градска част и сцената на площада, бул. “Съединение”, някои паркове, зелени площи и възстановяване исторически паметници. Всички инициативи като изложби, издаване на нови книги, училищни и читалищни прояви и спортни състезания ще се проведат под знака на 60-тия юбилей на Велинград. За първи път юбилейната програма е разположена за изпълнение през цялата година. За първи път е потърсен и намерен реален баланс между професионалните и самодейни изяви. Велинградчани и гостите на града наред със самодейните колективи ще имат възможност да се срещнат с творческите колективи от Народния театър „Иван Вазов”; Театърът на Българската армия; Сатиричния театър; Военния ансамбъл; ансамбъла на Николина Чакардъкова; група Сигнал; видни поети, писатели, художници и професионално музикални изпълнители. В концерта-спектакъл, който ще се състои в София, наред с местните сили, ще участват изпълнители от Националната опера, ансамбъла и театърът на Българската армия.
Всичко това е добре и похвално. Но ми се струва, че велинградската общественост очаква като гвоздей на програмата да бъде откриването на паметника на световно известния първи бас на планетата и почетен гражданин на града – Николай Гяуров. Та нали неговата пътека към широкия друм на планетарната слава започва от читалище „Отец Паисий” и ученическата самодейност в местната гимназия?! Не искам да бъда лош пророк, но ако не се преодолее този пропуск в програмата, сигурно общинското ръководство ще получи укори от много културни институции и културни дейци. А защо не и от президента на Република България Георги Първанов, който е патрон на празниците. Защо да не си спестим този срам?
Милост за Културния дом
Като става дума за културната програма, искам да използвам случая, за да поставя още два жизнени проблема.
Първият е свързан със съдбата и бъдещето на Културния дом. Ще припомня, че идеята за неговото построяване се роди в една друга юбилейна годишнина. Построяването се превърна в реална мечта на велинградчани. Копката беше направена от Людмила Живкова и ген. Атанас Семерджиев. Изградени бяха основите и първият етаж. И до тук. Домът остана кървяща рана в сърцата и трън в очите на велинградчани и гостите на града. Повечето от кметовете след 1989 г. забулиха в мъгла и лъжи истината за неговата съдба. Сигурно те са имали някакво основание, а може би и лични интереси. Дано новото общинско ръководство не се хване на тяхното хоро. Дошло е време то да направи публичен отчет и каже цялата истина за съдбата и бъдещето на тази обител на духовността. Хората вече се страхуват не само от тъмнината по улиците, но и от тъмнината в душите на управляващите. А Културният дом е емблематичен и знаков обект.
Давам си сметка, че новото ръководство трябва да сложи ръцете си в много гореща жар, но съм сигурен, че една такава проява ще повиши доверието и подкрепата на всички поколения. А не е тайна, че устойчивостта на всяко управление зависи от доверието и подкрепата на хората. Затова не може да се борим за възраждането на града като национален и международен туристически, балнолечебен и спортен център, а да загърбим потребността от културен дом, в който да могат да гостуват не само национални дарования и таланти, но и световния културен и бизнес елит. Може би трябва да се изучи опита на пловдивската и пернишката общини, чиито ръководства преодоляха много трудности и възстановиха и модернизираха своите културни домове като ги превърнаха в истински средища на духовността. За нова културна политика
Вторият проблем, който искам да поставя е свързан с потребността от нова културна визия и културна политика на общината. Това е жизнен проблем за града и района. Културата не бива повече да бъде нито заварено, нито доведено дете. Тя трябва да бъде галеното чедо на общината, защото тя не е прищявка или хоби на културните дейци, а кауза на общината и мисия на културните дейци.
Времената се менят. Сменяват се управляващите. Но ролята на духовността остава непреходна. Ето защо културната стратегия и политика не бива да се градят конюнктурно и на „парче”. Трябва да има единна дългосрочна и осмислена културна стратегия, отговаряща на предизвикателствата на 21 век и световната глобализация, която поставя проблема за съхраняване на идентичността и опазване на духовното наследство. Крайно време е да се промени мисленето и отношението към културата и културните дейци. Това ще се постигне, ако новата културна стратегия има българско и европейско лице. Ако в основата и залегне не безразличието, враждата и омразата, а сътрудничеството, разбирателството и цивилизованото поведение.
Не съм сърдит културен деец, нито злонамерено старче. Но правдата изисква да кажа, че рушителите на Културния дом и духовността историята ще осъди. Защото без Културен дом и без нова визия за духовността, Велинград не може да бъде истински възроден град. Той ще се развива в коловозите на посредствеността, корупцията и организираната престъпност. За това съдбата на Културния дом и новата културна политика трябва да станат приоритетни, дългосрочни задачи и неразделна част от грижите за възраждането на Велинград. Георги Златинов

От редакцията: Както в. “Темпо” вече обяви, очакваме и ще публикуваме читателски мнения и предложения за отбелязването на 60-годишнината на Велинград. Пишете ни на адрес Велинград, п.к. 124 или e-mail: tempovelingrad@abv.bg.

Велинград тел: 0876521487


Как Велинград да стане не най-скъпата, а най-желаната туристическа дестинация

Публикувано на 30 Sep 2025 10:55

 Това бе поредицата от теми на кръглата маса, организирана от Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константинов“ в навечерието на Световния ден на туризма 27 септември. В дискусията се включиха ученици от VIII до XII клас, преподаватели и гости, свързани със сферата на туризма: общинските съветници Атанас Рангелов - представител на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите и Веселина Сотирова - мениджър продажби в хотел „Вела Хилс“, д-р Таня Беличенова – главен експерт по медицински туризъм, балнеология, спа и уелне

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 30. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:53

Иван Семерджие от клуб „Родопчани“, Музикална школа „Звънче“ с „Децата на България“, Кристияна Кирилова и Калоян Шолев от КСТ „Импулс – Велинград 2002“, Вокална група „Караоке“ с „Родина“ и Представителният фолклорен ансамбъл „Здравче-Венче“ при НЧ „Васил Левски-1904“.

ИНОВАТИВНИ Министерският съвет прие списъка на иновативните училища в България за учебната 2025/2026 година. Със статут на иновативни тази година ще бъдат 4 училища на територията на община Велинград: Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константино“,

Към цялата статия »


Общинският съвет подобрява собствените си рекорди по бързи сесии

Публикувано на 30 Sep 2025 10:53


Септемврийското заседание на местния парламент протече без нито едно (!) изказване - нито от общински съветници, нито от кмета Костадин Коев, който остана на сесията само броени минути в началото. Цялата процедура се сведе до познатия сценарий: председателят прочита точката от дневния ред, комисиите съобщават, че са „за“ и следва гласуване. При гласуванията цареше пълно единодушие. Показателно е, че в приетите 39 решения има само три различни гласувание: двама съветници са гласували против и един въздържал се.
Повече за решенията в СЕ

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 30. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:52

Произшествието е ликвидирано с 1 противопожарен автомобил от РС ПБЗН - Велинград. След ликвидиране на пожара е установено, че в колата е имало човек. Загинал е Д. И. Г. - мъж на 76 г.. Информацията е от прессъобщение на ГД ПБЗН.

ПЕШЕХОДКА На 21 септември в района железопътътния прелез до Клептуза 47-годишна велинградчанка е блъснала с джип „Мерцедес“ движеща се по пешеходна пътека 54-годишна жена от гр. Пловдив. Пешеходката е транспортирана първоначално в МБАЛ - Велинград, а по-късно в пловдивска болница с множество фрактури, наранява

Към цялата статия »


Само служители на общината посетиха срещата за еврото

Публикувано на 30 Sep 2025 10:51


Темата на информационната среща видимо не провокира никакъв интерес от страна на велинградчани. В голямата зала на общината публика беше осигурена, но присъстваха единствено и само служители на Общинска администрация. От аудиторията не беше зададен нито един въпрос и срещата протече формално, в рамките на половин час.
А всъщност имаше какво да се чуе и научи по темата за въвеждането на еврото, особено от гледна точка на бизнеса. Началникът на НАП - Пазарджик Петко Петков синтезира основните проблеми от сферата на счетоводството, с кои

Към цялата статия »


С над 1 милион лева обезопасяват дере в Сърница

Публикувано на 30 Sep 2025 10:50

 и водосток, които ще спомогнат за отвеждането на водите в определеното корито на дерето. По този начин ще се предотврати затлачването му, изнасянето на земни масти от прииждащите води в гробищния парк и нанасянето на щети към имотите в съседство на дерето и гробището. Дължината на отсечката, в която се извършват ремонтните дейности, е 340 метра. Предвижданията са до края на годината строителството да приключи. Ще се изградят и два моста към улиците, които пресичат дерето в този участък.
Средствата за реализацията на проекта са осигу

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 25. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:49



ЮБИЛЕИ Финансова помощ в размер на 7000 лева ще получи музикалната школа „Звънче“ по случай своята 30-годишнина. Средствата са за сценични облекла, сценична украса, фото и видеозаснемане, професионално озвучаване и др. Съветниците отпуснаха и 10 000 лева за предстоящата 50-годишнина на Детска градина „Кокиче“ в село Грашево.

СОЛИДАРЕН ФОНД Приети бяха промени в състава на Общинския солидарен фонд за подпомагане лечението на болни граждани на територията на Община Велингра. Като представител на Общинска администрация – Велингра

Към цялата статия »


Успешно приключи „Terra Bessica 2025“

Публикувано на 30 Sep 2025 10:48


Участниците в „Terra Bessica“ проучиха и почистиха голям брой пещери в района на Ракитово. Бе направен поредният пробив в новооткритата пещера „Здравец“, като след извършените дейности дължината на пещерата е нарастнала на 412 м при денивелация 60 м.
Темпо

Към цялата статия »


ЦПЛР-Велинград бе отличен с национална награда „Про култура“

Публикувано на 30 Sep 2025 10:47


Директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева взе участие в XI Национална конференция „Достъп на младите хора до култура“, която се проведе на 26 и 27 септември в конферентен център „Яйцето“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и се организира от Граждански институт Българска асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) в партньорство с Факултета  по науки за образование и изкуства в СУ „Св. Климент Охридски“. Наградата бе връчена на Катерина Мирчева от д-р Христо Христозов и проф. д-р Момчил Георгиев. 
Г

Към цялата статия »


20 години с мисията, че всеки човек е ценен

Публикувано на 30 Sep 2025 10:47

 Дневният център бе създаден с мечтата, че всеки човек е ценен, че различията не трябва да ни плашат, а да ни вдъхновяват. Хората, които са работили тук през изминалите 20 години, вярват в своята мисия - да създадат един свят, макар и малък, в който всяко дете и млад човек да бъде разбран, да намери своето място и подкрепа. Горди сме, че не се отказахме и благодарим, че бяхте до нас в това дълго, споделено и истински човешко пътуване, казаха служителите в Дневния център. Директорката Мариана Атанасова допълни, че сили им е давал всеки м

Към цялата статия »


Местна инициативна група Белово, Септември, Велинград отчита успешно изпълнена Стратегия

Публикувано на 30 Sep 2025 10:45


През целия програмен период са подадени общо 108 проектни предложения, от които 62 са одобрени от управляващите органи. Сключени са 60 договора за безвъзмездна финансова помощ, а над 50 от тях вече са преминали успешно през финално отчитане. Общата заявена субсидия възлиза на над 8,7 млн. лв., като до момента изплатената подкрепа е над 1,8 млн. лв.
Но зад тези числа стоят реални промени в живота на хората. Благодарение на подкрепата бяха рехабилитирани улици и тротоари в населените места на трите общини, изградена бе велоалея, която с

Към цялата статия »


Малки обяви: 30. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:41


***
Продавам два етажа от къща в кв. Лъджене, без двор, с гараж, от собственик. 0888 551418.
***
Продава търговско помещение, подходящо за магазин, офис, мед.кабинет. Бул. Съединение,център кв.Каменица,ет.1, вход от към булеварда, площ 50 кв.м; ток,вода; 1/360 и.ч. двор; 1/360 и.ч.от общите части; 25 кв.м избено помещение. Цена по договаряне. За контакт: +359 89 5130263.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство,

Към цялата статия »


Музикална школа „Звънче“: 30 години и над 300 „звънчета“

Публикувано на 30 Sep 2025 10:39

а и заедно с настоящите „звънчета“ се включиха в концерта, доказвайки с всяко изпълнение какво е да са възпитаници на семейство Казалиеви.
В концерта на сцената на НЧ „Отец Паисий-1893“ се включиха и приятелите от Младежката музикална формация към ЦПЛР-ОДК, Детският фолклорен ансамбъл „Чепинче“ при ОНЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1905“, народната певица и също „звънче“ Ати Моллова, Кристияна Кирилова и Калоян Шолев от КСТ „Импулс – Велинград 2002“. Част от празника беше и вокалният педагог Гергана Комитска, която вече е една от голямото се

Към цялата статия »


814 000 лева за спорт в училищата в Побит камък и Медени поляни

Публикувано на 30 Sep 2025 10:35


Стойността на проектните дейности възлиза на сумата от 814 000 лв. с ДДС. Предвижда се инвестициите да бъдат изпълнени през 2026 година. Предвидени са строително-монтажни работи за направа на спортни настилки за игрища, огради, осветление, пейки, фитнес и други съоръжения.
Темпо

Към цялата статия »


Спортът - достъпен за всички деца

Публикувано на 30 Sep 2025 10:34


Проведоха се много оспорвани състезания по четири вида спорт: баскетбол, лека атлетика, мини футбол и тенис на маса, в които участваха над 100 ученици от центровете за настаняване от семеен тип от София, Лесичово, Харманли, Бургас, Стара Загора и ракитовските училища ВУИ „Ангел Узунов” и ОУ „Хр. Ботев”. 
В крайното комплексно класиране победители са момчетата от ВУИ „Ангел Узунов”, следвани от бургазлии, а бронзовите медали отидоха при децата от ОУ „Хр. Ботев” Ракитово. Победителите бяха наградени от зам.-кметовете Виляна Колчева

Към цялата статия »


Паметната плоча на Кара тепе заслужава статут на военен паметник

Публикувано на 30 Sep 2025 10:33

 - Пловдив, загинали в първия ден на Балканската война и паметната плоча на Кара тепе, която почита подвига на четата на войводата Иван Ботушанов. 
Паметникът на Велийца е един от общо петте военни (или войнишки) паметници на територията на община Велинград. В Регистъра на военните паметници, който се води от Областната администрация - Пазарджик, наред с паметника на Велийца са включени още паметник-чешма на загиналите във войните за национално обединение 1912-1918 и Втората световна война 1941-1945 г. на централния площад „Маке

Към цялата статия »


Отличен 6 за „Чепинец“

Публикувано на 30 Sep 2025 10:32

И двата тима се намираха на незавидни позиции в дъното на таблицата за временното класиране, като „Чепинец“ заемаше 7-мо място, а „Вихър“ – последното 9-то място.
За пълното си превъзходство през първото полувреме домакините се оттеглиха на почивката само с един гол преднина, отбелязан в 26 мин. от опитния Н. Байраков. Реалният резултат можеше да бъде много по-изразителен, ако не бяха направените пропуски. За сметка на това през втората част велинградчани „коригираха мерника“ си и наваксаха с головете, добавяйки нови 5 попадения. В 53 мин

Към цялата статия »


„Драгиново“ загуби тежко в Калугерово

Публикувано на 30 Sep 2025 10:31

 в с. Калугерово, където на изкуствен терен срещнаха състава на „Спартак“.
Гостуващият тим е започнал много добре двубоя и още в 7 мин. В. Дуев е извел напред състава на „Драгиново“. Домакините са успели да реагират сравнително бързо и в 26 мин. са отбелязали изравнителен гол. Техният подем е довел до пълен обрат и в 40 мин. вече са водели с 2:1. 
Отсъствието на 4 основни футболисти в отбора на „Драгиново“ се е отразило негативно и през второто полувреме домакините са се възползвали от колебанията и грешките в играта на гости

Към цялата статия »


Ротари маратонът вече има две десетилетия история

Публикувано на 30 Sep 2025 10:30

 от РК-Пазарджик, главен съдия на всички 20 издания на маратона.
Участваха 102 състезатели в 4 дистанции: 5 км, 10 км, 20 км и 42 км.
17 мъже и 3 жени пробягаха класическите 42 км При мъжете победител е Георги Пелтеков с време 03:29:20, следван от Нестор Домусчиев и Михаил Степанов. Класирането при дамите е: нина Пелтекова с 05:11:43, Мая Хаджиева и Тодорка Колчагова.
Дистанцията от 20 км пробягаха 12 мъже и 4 жени. Победитеи са Даниел Господинов с 01:38:20 и Дима Гачева с 01:56:56.
14 мъже и 6 жени мериха сили по трасето от

Към цялата статия »


Трима олимпийски шампиони ще са мотиватори на лекоатлетическия маратон в Ракитово

Публикувано на 30 Sep 2025 10:29


Трима олимпийски шампиони - Нонка Матова, Екатерина Дафовска, Иван Лебанов и двама изявени лекоатлети - Шабан Мустафа и Радмила Станкович са приели поканата да се включат като мотиватори в бяганията на 5, 10 и 20 км. 
Генерал-майор, инж. Нонка Матова е притежател на над 600 медала от европейски и световни първенства по стрелба с пушка. Тя е участник в 6 олимпиади: Монреал – 1976, Москва – 1980, Сеул – 1988, Барселона – 1992 и Атланта 1996 г. и вицеолимпийски шампион от Барселона 1992 г. Матова е 28-кратен европейски шампион в стр

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023