21 Nov 2025


Лозето иска мотика, управниците си знаят само политика

Публикувано на 19 Jun 2007 16:06

С голяма доза упорство Инициативният комитет “Да поработим за Велинград” се пребори на 14 юни да се състои извънредна сесия по проблемите на активния туристически сезон. Дойдоха едва 19 от общо 29 общински съветници, едва ли случайно в залата не беше и депутатът Фидел Беев, който обичайно не пропуска заседания на Общинския съвет. На сесията дойдоха представители на Сдружението на ресторантьорите и хотелиерите, Сдружение за Велинград, граждани.
Г-жа София Ключкова, председател на инициативния комитет, припомни на съветниците тяхната клетва да работят за благоденствието на хората и поиска да се спре срамното гласуване “Ти не мене, аз на тебе”. Политиката не прави общината такава, каквато искаме да бъде, каза С. Ключкова. В подкрепа на това Божана Маркова, секретар на ИК, показа и коментира десетки снимки, на които се видяха скъсани и непочистени предизборни плакати на входа на града, мръсни охранителни зони за минерална вода, запуснати чешми, топила, бани, неподдържани общински обекти, улици като след бомбардировка, състоянието на емблеми на курорта като Клептуза и Вельова баня, опасни неремонтирани огради в училището в Каменица, непочистени реки и подмостови пространства, разградени гробища, грозни и неудобни за чакащите автобусни спирки, десетки нерегламентирани сметища, изпочупени улични лампи, паркинги в зелени площи като новонаправения до “Бор”, неподдържани паметници, все още недовършения Културен дом... Нямаме лични амбиции, няма политика, защото работата иска мотика, каза С. Ключкова. За да се намери решение за проблемите в последния възможен момент преди активния туристически сезон, от ИК предложиха съветниците да приемат призив към велинградската общественост и оперативен план от 56 точки. В плана са залегнали най-належащите задачи, определени са кратки срокове - до 20-30 юни и отговорници - различни общински и държавни служби, частни фирми, сдружения и граждани.
И вместо дискусията да тръгне към “мотиката”, тя очаквано заби в политиката. Тон даде кметът Стоян Дулев, който се обърна към Инициативния комитет с препоръка да си издигне свои кандидати за изборите през есента и тогава да държат сметка на избраниците си. Той заяви, че на него може да му търси сметка само инициативният комитет, който го е издигнал за кмет. Според кмета целта на ИК “Да поработим за Велинград” е популистка - да се покаже, че кметът не работи. За двете години на моя мандат е направено в пъти повече, отколкото за предишните 15 години управление на общината, със самочувствие заяви Ст. Дулев. Изрази несъгласие, че няма смисъл от план само за летния сезон, защото Велинград е курорт през цялата година и обобщи, че кметът и Общинският съвет не са слънце да огреят всичко, а общината не е майка за всички. В подкрепа на кмета неговият заместник Реджеп Ходжов критикува предложения оперативен план, че в него са залегнали задачи пред фирми и институции като Енергото, КАТ, БДЖ, които общината не може нито да задължи, нито да контролира.
ИК вдига предизборна пушилка, присъедини се и Екатерина Каферинова. Тя обвини хората от комитета, че правят лоша реклама на града, че упражняват натиск върху Общинския съвет, не са поискали да поговорят със съветниците, а правят извънредна сесия, за да покажат на обществото колко лоши са съветниците и да се насади мнение, че те са срещу бизнеса. Според нея всички проблеми е трябвало да бъдат поставени по време на общественото обсъждане на бюджета, на което обаче не дошъл никой. Г-жа Каферинова сравни оперативния план с ОФ и предложи вместо това да се направи кръгла маса за Велинград с представители на всички институции.
Александър Даскалов потърси решение в започването на кампания, която да провокира съзнанието на хората да се пази чистота, да не се изхвърлят строителни отпадъци, да се плащат дължимите такси и данъци. Сега се затваряме в кръг: бизнесмените са прави, че общината не работи по инфраструктурата и затова не искат да внасят курортна такса, а общината не си събира парите и няма пари за същата тази инфраструктура. Трябва партньорство между общината и браншовите сдружения, да се договорят параметрите и как да се разпределят парите.
Мнението на хотелиерите и ресторантьорите изрази председателят на тяхното сдружение Златко Златанов, който се обърна към съветниците с думите, че има много неща, които те виждат по един начин, а хората по друг начин. Той цитира мнението на колегите си, че от 10-12 години тази зала се е превърнала в тържище на недвижими имоти, в бизнес-център, но се разграничи от това мнение. Според Зл. Златанов в залата на Общинския съвет са “орел, рак и щука” и затова работата не върви. За 2008 г. Велинград е предложен да бъде обявен за СПА-столица на Балканите, но как ще стане с тези дупки и мръсотии, като ще идва 22-членна комисия и ще се гледа в Брюксел, попита г-н Златанов. Според него работата на общинската фирма “Стройком” в парковете е некачествена и никаква, но съветниците отказват да дадат парковете да се поддържат от фирми или сдружения. Плачевно е положението, когато дойдат чужденци с идеята да инвестират - всички бързат да си тръгнат заради лошата инфраструктура и боклуците в извънградската зона. Председателят на СХР даде като пример за успешна съвместна работа между общината и бизнеса Сандански и предложи тук също да си подадат ръка и да работят заедно. СХР ще приеме новия вариант за събиране на курортната такса, предложен от кмета, но ще внасят пари само при прозрачност и да се вижда къде отиват парите, а не като досега. Васка Милушева, също от СХР, поиска по-активна работа на Консултативния съвет по туризъм, който е под председателството на кмета. Именно този съвет е органът, който трябва да изработи възможно най-бързо програма как да се изразходват парите от курортната такса. Хората работят, а ние се занимаваме с глупости, каза Георги Михайлов. Той също изрази мнение, че чистотата на града е въпрос на съзнанието на хората и трябва да се работи в тази посока. Препоръча да е ясно, че конфронтация винаги има и ще има, но че не може курортната такса да се плаща само по желание.
Изказаха се и граждани. Васил Бричев попита съветниците защо нито един от тях не е станал съпричастен на идеята за ремонт на Вельова баня, а Ал. Даскалов му припомни, че фирми са дали средства и материали за ремонта. Иванка Цанова настоя съветниците да започнат диалог със своите избиратели, а не само да спорят за правомощия. Всички заедно трябва да работим за чистотата, а общината трябва да се отнася еднакво към гражданите и фирмите, които нарушават, а не да толерира такива, които разкопават улици и съсипват топлопроводи. Неджат Кехайов обобщи 3-часовите дебати с думите, че трябва да се събуди местният патриотизъм, защото съдбата на удавника е в негови ръце. Той напомни, че ще живеем в други условия и че за да има ресурс, общината е задължена да създаде екип и да изготвя проекти по оперативните програми на ЕС. Той прие идеята за кръгла маса и предложи за тема публично-частните партньорства, в които има голямо бъдеще.
Последва гласуване, при което съветниците не приеха предложения от ИК “да поработим за Велинград” оперативен план. Планът бе остро разкритикуван от Атанаска Хрисчева, която обяви ИК за нелигитимен и попита дали комитетът е по-голям от кмета или от Общинския съвет. Снежана Велева направи предложение, което съветниците приеха: оперативният план да се разгледа в Консултативния съвет по туризъм, за да придобие по-реалистична и приложима форма. 15 съветници гласуваха “за” призива на Инициативния комитет и така се стигна до парадокса, че чрез призива приканват велинградчани да работят за изпълнението на оперативния план, който обаче не приеха. Имаше ли реална полза от извънредната сесия? Да, имаше. Не защото ще има някакъв обществено полезен резултат - прехвърлянето на топката в Консултативния съвет по туризъм, който въпреки гръмкото си име изобщо не е показал особена дейност, си е изпращане в “девета глуха”. Ползата е сравнима по-скоро с хвърлянето на камък във вода - винаги предизвиква движение и размества пластовете. Велинград има нужда от такава динамика, защото управлението работи на много бавни обороти, а двете нива на общинската власт така са се капсулирали във властовите си проблеми, че имат належаща нужда все пак да чуят и какво мислят други групи хора. Видя се, че до изборите управляващите няма да хванат мотиката - сега им е най-сладкото време за политика. Но поне граждани започнаха да изричат на глас истини, които толкова трудно стигат от устите на хората до ушите на избраните от тях управници. И е полезно това да продължи - преди избори, след избори и винаги, когато се отнася за интересите на всички ни.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


За първи път общината ще иска кредит от 10 милиона лева

Публикувано на 18 Nov 2025 10:17


Това е третият план за финансово оздравяване в трите мандата на кмета Костадин Коев, тъй като през целия 10-годишен период Велинград е в списъка на общините с финансови затруднения, изготвян по критерии от Министерството на финнасите. Различното този път е, че общината предвижда да поиска от държавата временен безлихвен заем в размер  на 10 милиона лева. До момента общината искаше от Министерството на финансите кредити по 3 милиона лева. Сега за първи път през последните 35 години планираният заем е толкова голям.
Планът за финан

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 18. 11. 2025

Публикувано на 18 Nov 2025 10:14



РЕМОНТ Започнаха ремонтни дейности по улица „Братя Кръстини“, по която от 10 ноември  е въведен временен режим със спиране на движението. В момента се извършва реконструкция на част от водопроводната мрежа. 

КРЪСТАВА Община Велинград стартира две обществени поръчки, свързани с изграждането на новата детска градина в село Кръстава. Едната поръчка е за доставка и монтаж на оборудване на стойност 113 260 лева (57 909,29 евро), а втората е за обзавеждане на стойност 104 722 лева (53 543,51 евро). Крайният срок за подаван

Към цялата статия »


Градището край Драгиново – древна загадка, която оживява

Публикувано на 18 Nov 2025 10:13

каменни стени, възвишение подобно на кула и много натрошени глинени съдове, които заслужаваха внимание. Днес вече знаем със сигурност: тук е имало живот през цялото първо хилядолетие преди Христа.
През есента на 2025 г. след дълга административна процедура и включваща Министерството на културата и Министерски съвет, Исторически музей – Велинград получи разрешение за провеждане на спасителни археологически проучвания на обекта. Работата беше кратка, но интензивна. И макар времето и средствата да бяха ограничени, ние успяхме да излезем отвъ

Към цялата статия »


Светилището на бесите над Клептуза: в зимна премяна и с нова реклама

Публикувано на 18 Nov 2025 10:12

 Тук, в тази най-висока част на планината, се намират техните големи  светилища, а откритите на   връх Острец находки бяха  сериозен аргумент  да се твърди, че именно тук е било и  прочутото Дионисиево прорицалище.  Не случайно за великите пълководци на древността като Александър Велики и Октавиан -  бащата на бъдещия римски император Август, предсказанията в   прорицалището на бесите имали огромно значение.   
Но само високо в планините ли бесите са имали светилища? 
Изграден

Към цялата статия »


Мащабно учение за авиационно произшествие край Драгиново

Публикувано на 18 Nov 2025 10:10

3 хеликоптера, 24 специализирани автомобила и 83 участници. Целта на учението е да се подобри организацията, координацията и оперативната съвместимост между институциите, участващи в националната система за търсене и спасяване при авиационни произшествия, както и да се повиши готовността и уменията за ефективно реагиране при подобни инциденти.
Учението бе открито в присъствието на заместник областния управител на област Пазарджик Осман Мурадов, главния директор на ГДГВА Анелия Маринова и главен комисар Александър Джартов - директор на ГДП

Към цялата статия »


Поредна отмяна на търгове за евтини парцели

Публикувано на 18 Nov 2025 10:09

парцел с площ 129 кв.м. пред болницата с начална тръжна цена 7429 лева (58 лева/кв.м.), парцел с площ 607 кв.м. пред детската градина „Слънчице“ с цена 25 385 лева (близо 42 лева/кв.м.) и парцел в село Абланица с площ 732 кв.м. и начална цена 7064 лева (9.65 лева/кв.м.).
Мотивът за отмяна на трите търга е, че в обявите сумата за депозита, който кандидатите трябва да внесат, е посочена само в лева, но не и в евро. При всички останали суми е спазено изискването на закона за обявяване на цените в лева и евро, но не и за депозита. В кметската

Към цялата статия »


Отстраненият Д. Бараков ще подпомага министъра

Публикувано на 18 Nov 2025 10:09


През изминалата седмица се оказа, че отстраненият Даниел Бараков е преназначен в звеното за подпомагане на  министъра на вътрешните работи. Новината бе съобщена в парламента от министър Даниел Митов. Проверката в ОД на МВР - Пазарджик продължава.
Темпо

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 18. 11. 2025

Публикувано на 18 Nov 2025 10:08

 Разпрата много бързо се разгорещила и по-големият от двамата нанесъл прободна рана с нож в крака на своя опонент. Екипи на участъка в Ракитово са реагирали на място и са задържали извършителя. Пострадалият е настанен за лечение в МБАЛ - Велинград без опасност за живота. По случая е образувано досъдебно производство под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.

ЗИМА Започна вторият етап от акция „Зима“. До 20 ноември до 20 ноември полицията ще се следи дали пешеходците спазват своите задължения при пресичане и използването на

Към цялата статия »


Кристиан Ваклинов: Теснолинейката може без мен, аз без нея не мога!

Публикувано на 18 Nov 2025 10:07


Премиерата на книгата-енциклопедия „Родопската теснолинейка“ се състоя в кафе-клуб „Читалнята“, който едва побра всички желаещи да видят и чуят автора. Г-жа Силвена Байракова, председател на НЧ „Отец Паисий-1893“, представи Кристиан Ваклинов като човека, превърнал една железница в своя житейска кауза. А Кристиан го каза така: „Теснолинейката може без мен, аз без нея не мога“.
Много носталгия и вълнение пробудиха спомените на Кристиан Ваклинов за това как  като дете е пътувал със своите баба и дядо от Пазарджик към Цигов чарк, но

Към цялата статия »


25 години след началото Празникът на картофите е жив и нужен

Публикувано на 18 Nov 2025 10:04

 Тогава за първи път прозвуча и химнът „Ода за картофите“, създаден с много вдъхновение от велинградските творци Анна Маргова - поетеса и Иван Казалиев - автор на музиката и аранжимента. Хубаво е, че 25 години по-късно празникът отново започна с химна „Ода за картофите“ в изпълнение на децата от „Звънче“.
Тазгодишният Празник на картофите бе открит от кмета Костадин Коев и от председателя на Българската асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиев, който определи Велинград и Самоков като двете столици на производството на картофи

Към цялата статия »


Малки обяви: 18. 11. 2025

Публикувано на 18 Nov 2025 10:01


Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
ПОДАРЯВА
Подарявам чугунено казанче за тоалетна, стъклени буркани за компот 750 мл. 0887 962260.
РАЗНИ
Продавам врата-пистолет с трикрилен прозорец и две

Към цялата статия »


Пространството около паметника на Вела ще бъде почистено през пролетта

Публикувано на 18 Nov 2025 10:00

 в общината заявление за достъп до информация, на което кметът Костадин Коев е отговорил на 29. Ето въпросите и отговорите по темата:  
1. Съществуват ли приети проекти, планове или намерения за реконструкция, поддръжка или преустройство на паметника или прилежащите зелени площи?
Проекти за реконструкция или преустройство на национален паметник - мястото, където е погребана главата на Вела Пеева, не са изготвяни. Община Велинград предвижда да облагороди зелените площи около паметника, но с оглед настъпването на зимния сезон,

Към цялата статия »


Спомени за „Старото игрище“

Публикувано на 18 Nov 2025 10:00


През 2011 г. заедно с Филип Устабашиев и Георги Дишлянов написахме книгата „85 години организиран футбол в Чепинско”. При подготовката на тази книга има и данни за началото на спортния живот на това игрище.
Издирихме, че футболен клуб „Чепинец” е имало от 1926 г. Има снимка на първите футболисти. Върху снимката има надпис „Основатели на фут. отбор „Чепинец” 1926 г.”. Клубът е регистриран през 1929 г. Първите мачове са се играли на терена на сегашната ж.п. гара Лъджене, преди да се прекара ж.п. линията през 1926 г. След това се играе н

Към цялата статия »


„Чепинец“ отстъпи пред по-опитния си съперник

Публикувано на 18 Nov 2025 09:59

  Преди този двубой домакините заемаха второто място във временното класиране с актив от 22 т., а велинградчани бяха на шеста позиция с 14 т.
Лошо се е развило първото полувреме за гостуващия тим от Велинград. Футболистите на „Чепинец“ са се прибрали на почивката с пасив от 2 гола, след като са допуснали грешки в защита. Първото попадение е дошло след центриране, а  вторият гол е бил отбелязан с ръка, но съдиите така и не са забелязали това нарушение.
След почивката по-опитният отбор на домакините е успял да задържи резултата

Към цялата статия »


„Драгиново“ най-после усети пак вкуса на победата

Публикувано на 18 Nov 2025 09:57

Домакините бяха в неприятна серия от мачове без успех и беше крайно време да приключат с  тази негативна поредица без точки и да усетят най-после радостта от победата.
 Домакините изглеждаха много мотивирани и още от самото начало притиснаха отбора на „Величково“. Това даде бързо резултат и още в 7 мин. С. Тахчиев беше точен за 1:0. При единствената си по-опасна атака обаче гостите стигнаха до изравнително попадение в 14 мин. В оставащото време до края на първата част те като по чудо се отърваха от други голове във вратата им, с

Към цялата статия »


Призови места за „Джунгла“ и „Грация“

Публикувано на 18 Nov 2025 09:56


В турнира в Казанлък възпитаниците на КСТ „Импулс Велинград 2002“ Янислав Колев - Виолета Целева заеха трето място в категория Деца II ST и второ място в категория 11D (LA, ST), а Калоян Шолев - Кристияна Кирилова се наредиха на второ място в категория 13C (LA, ST).
Темпо

Към цялата статия »


Шампионски титли за КСТ „Импулс“ - Велинград

Публикувано на 18 Nov 2025 09:56

а неговите представители спечелиха общо 5 шампионски титли, 4 вицешампионски титли и 1 бронзов медал, както и участие в множество финали и полуфинали в условията на силна конкуренция.
В ДЛОП „Млади надежди”се изявиха  Ванеса Белухова  в соло момичета до 7 г.  на ST – 1. място и в  соло момичета до 7 г. на LA – 2. място.  Рая Матева в соло момичета до 7 г. на ST е втора, а на  соло момичета до 7 г. на LA е четвърта.
При соло момичета до 9 г. Рая Ракитовска е на 3-о място на  ST и шеста на LA 
В

Към цялата статия »


Анастас Абаджиев отново е част от българската антарктическа експедиция

Публикувано на 18 Nov 2025 09:55

 а в екипа, който осъществява трудната логистика на експедицията до и на Ледения континент е и Анастас Абаджиев. 
Анастас Абаджиев е син на проф. Боряна Чолева и внук на туриста-легенда за Велинград и България Манол Чолев. По образование е строителен инженер, по душа алпинист, турист и пътешественик. Дълго време живее и работи в САЩ, а през последните години все по-често се връща във Велинград. За Анастас Абаджиев това не е първо, а поредно пътуване до Антарктида и участие в българската експедиция, която се провежда през летните

Към цялата статия »


Край Драгиново се води учение за авиационно произшествие

Публикувано на 12 Nov 2025 21:24


Учението се организира от компетентните институции с цел повишаване готовността за реакция при извънредни ситуации.
В рамките на упражнението ще бъдат задействани специализирани автомобили, екипи и техника, което може да предизвика временно повишено присъствие на служби и движение на машини в района.
Община Велинград апелира гражданите да запазят спокойствие и да проявят разбиране, тъй като дейностите са част от предварително планирано учение и няма реална опасност за населението.
Темпо

Към цялата статия »


Общо събрание смени ръководството на Туристическо дружество „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:13


На 6 ноември в голямата зала на общината се събраха членове на ТД „Юндола“, както и велинградчани, които споделят и милеят за каузата на туристическото движение. Отчетено бе, че присъстват 38 от общо 51 членове, така че събранието има кворум и може да взима решения. Гости на общото събрание бяха председателят на Българския туристически съюз (БТС) Венцислав Венев и секретарят Васил Николов. Г-н Венев пожела на ТД „Юндола“ мъдри решения, които да водят към развитие на туризма и обеща подкрепа от БТС. За да се гарантира законността на събра

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023