20 Apr 2025


Защитник и мъченик на българската национална кауза

Публикувано на 12 Jun 2007 08:49

Навършват се 95 г. от рождението на най-видния българо-мохамеданин в Западните Родопи, радетел за “народностно осъзнаване” и укрепване сплотеността между българите-християни и българите, изповядващи мюсюлманската религия - Мустафа (Маньо) Шарков.
Роден е на 18 юни 1912 г. в с. Драгиново (тогава с. Корова) в известно и уважавано семейство. По предания и сведения на изследователи Шарковият род произхождя от старата фамилия Трейови, за която се твърди, че са преки потомци на Методий Драгинов, летописец на насилственото помохамеданчване в Чепинско. Неговият дядо и баща, който е учител и народен лечител, са духовници и са учили в училището за българо-мохамеданчета на известния българо-мохамеданин Осман Нури ефенди в Пещера. Първият учител на Шарков е баща му. От него научава да чете мюсюлманските духовни книги на арабица. Проявява завидна способност в овладяването им и ги чете с присъщата за тях интонация. Посещава и началното светско училище в родното си село. Проявява своите религиозни знания, които се оказват на висота, в мюсюлманските училища в Пловдив и Шумен. През 1930 г. е назначен за имам в Драгиново и се радва на уважение.
Постепенно у имам Шарков настъпва решителен прелом. Полага неимоверни усилия за самообразованието си. Като частен ученик завършва прогимназия. Чете книги, вестници, списания. Заживява с мисълта за сподели онова, което го вълнува, със своите единоверци, да ги убеди в правотата и необходимостта от борба с фанатизма и невежеството. Да се пробуждат неговите братя българо-мохамедани към нов живот и да се учат успоредно с българите-християни. По негова инициатива се издава поредицата на мюсюлманската просветна библиотека “Легенди”. В нея пише за нравствеността и човешката чистота, за трудолюбието и обичта между хората, за религиозните и народни празници. В това отношение той се учи и старае да действа като добрия си приятел пастор Герасим Попов, който оказва сериозно влияние върху неговата дейност. В кратко време Шарков спечелва уважението на елита в Лъджене и се утвърждава като изтъкнат представител на българите-мохамедани в Чепинския край. През 1939 г. възниква широко обществено движение за запазване на непълната гимназия в Лъджене от закриване. Създава се граждански акционен комитет, Шарков е негов активен член. Иска се не само запазване на непълната гимназия, но и разширяването й до пълна. Начело е на българо-мохамеданската делегация за среща с министъра на проствещението при идването му в Лъджене. Под изложението до Борис III от акционния комитет за откриване на пълна гимназия стои и подписът на М. Шарков. В доводите на изложението е записано: “компактната маса на българи-мохамедани, които още нямат достатъчно съзнание за своята национална принадлежност”. Издигане културно-просветното равнище на своите съселяни и на българо-мохамеданското население в Чепинско, противопоставянето на фанатизма, премахване на съмнението в българската национална принадлежност стават съдържание на неговия живот, неговото ежедневие и борба. Сам работи за повишаване на знанията си, пише статии за печата, изнася беседи.
Нов етап в живота му е осъществената връзка, а в последствие чудесно приятелство, с дейци на културно-просветната организация Дружба “Родина” гр. Смолян. Възгледите му напълно съвпадат с целите и идеите на родинци. Те стават негова горда и трагична съдба. По предложение на родинци цялата Пирино-Родопска област, населявана от българо-мохамедани, се обособява в самостоятелно духовно управление, неподвластно на турското Главно мюфтийство в София. С цел откъсване от турцизма и религиозния фанатизъм са открити българо-мохамедански духовни управления, в това число и в Лъджене. За мюфтия в Лъдженската духовна околия, обхващаща Чепинския и Разложки край, е назначен М. Шарков - при пълна подкрепа на цялата лъдженска общественост.
По негова инициатива и предложение е учреден и клон на Дружба “Родина” в Чепинско с членове от целия район. Той е избран за председател. В ръководството е и баща му, който е неотклонна негова опора. Родинци безрезервно подкрепят новия мюфтия. Той е непрекъснато в движение по района и особено внимание отделя на Драгиново. Произнася слова и беседи в джамиите по различни поводи. Непрекъснато напомня, че не бива да се свързва религиозната привързаност и националната принадлежност. Счита нещастие за българите-мохамедани, че са принудени на чужд, непознат за тях език, да изповядват своята религия, защото си имат свой собствен. Един от множеството спомени, които ми е разказвал: при посещение на джамията в Цветино Шарков констатира, че имамът, заучил механично молитви, без да знае съдържанието им, отправя възхвала и се моли за здравето на турския султан, независимо, че Турция била вече република. Той отправя апел към присъстващите вместо за несъществуващия султан да се молят за българския цар и то на роден език. Тези и други му позиции и действия навличат на мюфтията редица неприятности и беди. Фанатизирани ходжи и техни привърженици люто му се заканват, нанасят му побои, чупят прозорците му вкъщи и на работното място, замерват го с камъни и т.н. Но той не отстъпва ни на йота от избрания път. Пише статии, публикува в местния и централен печат. Неговата публицистика е свежа и сега, повече от всякога. Той е блестящ оратор, от дълбоки философски прозрения прави убедителни изводи. Редовно сътрудничи и е един от авторите на сборник “Родина”. По примера на приятелите си от Смолян и други родопски градове е инициатор за провеждане на редица родински утра с програма от родопски мотиви и с активно участие на младежи българо-мохамедани. Лично написва сценария за пиесата “Годеж в с. Корово”. Ще минат години и на честване годишнинатата на читалището в Драгиново това дело ще се препише на други.
Обичта му към родината е безгранична. Взира се в нейната история и се възхищава на светлите имена, които тя е записала. Радва се за обединението на България и за освобожданието на българите-мохамедани между Места и Гюмюрджина, обича и своето родно село и се гордее, че нито един негов съселянин не е участвал в Баташката драма, че е родното място на поп М. Драгинов. Изучава местния фолклор, който не се отличава от съседните селища. По време на Втората световна война поведението му като гражданин и свещенослужител е безукорно. Дейността му като родинец е високо хуманна. Той назначава в мюфтийството за секретар уволнения за комунистическа дейност Мильо Михайлов, от чиято работа е много доволен. А когато той е арестуван и подведен под отговорност по Закона за защита на държавата, намира в себе си необходимата доблест и гражданска смелост, като се явява на процеса в негова защита. Промените след 9 септември 1944 г. посреща с надежда, че ще срещне разбиране и подкрепа за дейността си като духовник и родинец, но остава излъган в очакванията си. Учудващо защо, новите властници и най-влиятелната политическа сила у нас не оцени обективно високо партриотичното и благородно родинско движение, възникнало спонтанно измежду средите на българо-мохамеданите в Родопите. Историята на Родопите не познава друг подобен пример. Даже и впоследствие те, властниците, не отчетоха тази историческа грешка, която допуснаха. Въпреки настъпилия поврат, околийският мюфтия Шарков не се отказва от своята дейност, неколкократно информира властта за активизиране на джамийските училища и непосещение на учениците в светски такива. Провежда съвещание с представители на обществеността, но резултатите са неблагоприятни.
През 1946 г. Шарков е директор на духовно училище в Райково, но демонстративно го напуска поради несъгласие с неговото съдържание и редица публикации в печата. Нееднократно посещава Министерството на вътрешните работи и прави редица писмени предложения какво трябва да бъде духовното училище. Споделяйки за ограничеността на момчетата, които завършват тези училища, пише: “Ако въпросът е да излезнат само ходжи, ние си имаме такива и то кротки и смирени божи чада. На нас са ни необходими просветени и културни духовници, които да бъдат фокус за издигането на това население, което е било приспивано от векове насам”. По негова инициатива няколко момчета от Драгиново учат в Пловдив, а той за известно време е възпитател в Родопския пансион. До края на живота си контактува с интелигенцията в селото си и беседва главно по въпросите на просветата и културата.
През 1946 г. научава, че под ръководството на консул на наша чужда съседка се събират подписи, които се изпращат на мирната конференция в Париж с цел откъсване на родопската област от България под предлог, че в Родопите не живее българско население. Много разтревожен, будният българин написва обширна телеграма от две страници и със собствени средства я изпраща в Париж. Същата е преведена на френски език и редактирана от уважаваната ни съгражданка, при която Шарков по това време посещава курс, мадам Кантарджиева. В нея околийският мюфтия заявява пред света, че Родопите са българска земя, в която живеят българи, независимо че част от тях изповядват мюсюлманска религия. За това, че е ръководител на Дружба “Родина” в Чепинско, която е обявена за противодържавна и фашиска, е обвинен в шпионаж в полза на англо-американците, а по всяка вероятност и наклеветен от противници - местни фанатици и туркофили, както самият той твърди. Без съд и присъда от май 1950 г. прекарва в килиите на МВР и Белене около 3 години. Покърителен е разказът на Шарков за униженията, на които е подложен.
След 30 г. в спомените си той пише: “То бе чудо голямо! В Корово като ме видяха, посрещаха ме като връщане от умрели. Бях слаб и едвам се движех. Баща ми ме прегръщаше. Прибрах се у дома! Така се върнах от преизподнята, но за какво страдах и каква ми беше вината за тези терзания и мъки, не разбрах. И сега, близо 30 г., не мога да си го обясня... А и сега си живея с убеждението, че “Родина” беше права и затова съм страдал. Приктиката и животът доказаха това... Страдах от неразбранщината и от мохамедани, и от християни, и от атеисти...” В заключение: делото на Шарков е свято. То е за защита на българския национален дух в Родопите. Сега неговите врагове са много по-силни. Нека помислим...
Георги Пашов, председател на Дружество за защита на Родопите-Велинград

Велинград тел: 0876521487


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »


„Драгиново“ беше ощетен в Главиница

Публикувано на 15 Apr 2025 10:22


Интересен и динамичен мач са предложили двата отбора, но в главен герой се е превърнал главният съдия Васил Лукаев, който с някои от своите отсъждания определено е наклонил везните в полза на домакините. Те са успели да поведат резултат в 8 мин., а И. Качаков е изравнил в 27 мин. Малко преди края на първата част домакините отново излизат напред в 43 мин. – 2:1.
През втората част драгиновци заиграват по-добре и в 55 мин. Н. Атипов е отбелязал за 2:2. Имало е и няколко добри ситуации за гостите, но са били пропуснати. И е дошла 70 мин.,

Към цялата статия »


КСТ „Импулс Велинград- 2002“ спечели над 100 медала в Солун

Публикувано на 15 Apr 2025 10:21


При двойките Веселин Дурчев - Лилиа Беева спечелиха 18 медала в клас juvenile 2; Николай Немков - Рая Манолева също 18 медала в junior 2 and youth; Калоян Шолев - Кристияна Кирилова -  22 медала в Junior 1 Open; Борис Ушев - Ивана Енчева -  6 медала в Under 21, Rising Stars and Adult и Янислав Колев - Виолета Целева - 30 медала juvenile 2.
При индивидуалните състезатели Цветомира Беева завова 5 медала в Juvenile 1 Solo Lady, Павлина Ангелов - 9 медала Junior 2 Solo Lady и Костадин Немков - 2 медала junior 2.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023