

Опасно: деца хвърлят камъни по влаковете
Публикувано на 05 Jun 2007 09:55
Транспортна полиция и БДЖ биха тревога, че във Велинград зачестяват случаите на хвърляне на камъни по влаковете. В общата за страната статистика за такива инциденти нашият град се нарежда на второ място. От началото на 2007 г. в страната има 70 случая, от които 7 са на наша територия. Това бе поводът в заседанието на постоянната комисия по обществен ред и транспорт към Общинския съвет на 29 май да вземат участие гл. инсп. Димитър Петров от Транспортна полиция - Пловдив, инсп. Веселин Георгиев от Криминална полиция - Велинград, Георги Мавродиев - началник на Регионален център “Пътнически превози БДЖ” АД и Никола Хаджийски - инспектор в БДЖ Пловдив.
Гл. инсп. Петров информира, че заради хвърлени камъни ежедневно БДЖ търпи сериозни материални щети - счупени стъкла, увредено имущество. Това създава големи проблеми пред безопасността на движението и застрашава здравето и живота на пътниците във влаковете. На денонощие през Велинград минават 8 влака - по 4 в едната и другата посока. Най-честите случаи на хвърляне на камъни са в отсечката гара Чепино - гара Лъджене. Причините са криворазбрано забавление или спречкване с кондукторите. Случва се хора да искат да пътуват без билети от Чепино до Лъджене и когато кондукторите ги разкрият и свалят от влака, те си отмъщават, хвърляйки камъни.
От началото на годината от 7 сериозни случая са разкрити 6. Техни извършители са деца на възраст от 12 до 16 години - две от децата са от ромската махала Анезица, две са българчета. Това не е безобидна детска игра, каза Г. Мавродиев и напомни, че в Пловдивско има смъртен случай на машинист, ударен от камък. Опасността за пътниците идва от това, че се наслагват скоростта на влака и скоростта на камъка и ударът понякога може да се окаже фатален.
Със съдействието на общината ще се работи в посока превенция и в училищата децата ще се запознаят с опасностите от такова поведение. Ще се разговаря и с родителите да обяснят на децата, че това не е игра. В работата ще се включи и Комисията за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
Темпо
Със съдействието на общината ще се работи в посока превенция и в училищата децата ще се запознаят с опасностите от такова поведение. Ще се разговаря и с родителите да обяснят на децата, че това не е игра. В работата ще се включи и Комисията за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
Темпо
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023