

Браншът поиска, министърът обеща ново начало в туризма
Публикувано на 15 Jul 2025 17:42
Докато на 8 юли в Брюксел и Страсбург течаха последните гласувания за приемане на България в еврозоната, в голямата зала на Община Велинград се проведе поредната среща с български министър на туризма. Практиката показва, че за всеки нов министър на туризма Велинград е задължителна спирка в програмата и министър Мирослав Боршош не направи изключение.
Първоначално се състоя среща между ръководния екип на домакините от общината - кмета Костадин Коев, председателя на Общинския съвет Димитър Гечев и четиримата заместник кметове, екипа на Министерството на туризма (МТ) начело с министър Мирослав Боршош, народния представител Дафинка Семерджиева и областния управител Валентина Кайтазова.
Последва среща с представители на туристическия сектор, читалища и училища. Кметът К. Коев откри дискусията с думите, че за първи път вижда институционална подкрепа за важни прироритети на Велинград от страна на МТ и похвали министъра за неговата голяма амбиция да работи. Мирослав Боршош заяви, че е дошъл, за да чуе на място проблемите на бранша. Той подчерта, че знае какво се е случило на държавата през последните години и колко е голямо обезверяването, но сега държавата е готова да помага на местната власт, а за него това е приоритет, защото всичко в туризма се случва на място - от рекламата до инфластруктурата и събитията. Министърът посочи, че Велинград е много добър пример, защото привлича 10 пъти повече туристи от броя на местното население. Освен това СПА столицата успява постепенно да увеличава цените, но без да увеличава бройката на туристите, така че все още не сме се докарали до явление като свръхтуризма.
Тъй като председателят на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите „Велинград и Западни Родопи“ Златко Златанов не успя да присъства на срещата, от името на сдружението говори Атанас Рангелов. Той благодари за високата оценка, като допълни, че Велинград е една от най-елитарните дестинации и сме първенци по платен туристически данък на база легла. Атанас Рангелов изрази надежда, че министър Мирослав Боршош ще сложи ново начало в работата на министерството, защото досега Велинград е имал много молби, които са боксували през годините. Той подчерта, че местната власт и местният бизнес работят много добре съвместно, но е нужна и подкрепа от държавата. Като основни искания г-н Рангелов формулира следните:
* Изграждане на теснолинейката като ретро атракция, за което има сформирана работна група от 2020 г.
В допълнение Васил Тодев - председател на „Байкария“ и бивш народен представител, по чиято инициатива бяха проведени редица инициативи по темата, разясни, че през 2023 г. е разработен 5-годишен план за развитие на теснолинейката съвместно с БДЖ и НКЖИ. В Министерството на транспорта има документ с набелязани мерки, които чакат да бъдат изпълнени. Министър Боршош се ангажира да разговяра с министъра на транспорта Гроздан Караджов.
* Национална реклама за Велинград.
Атанас Рангелов посочи, че международните туристи във Велинград не са много, работим предимно с българи и затова искаме МТ да включи града ни в националната реклама - на първо място Велинград да се появява на картата за прогноза на времето в националните телевизии. Според него скъпа дестинация като Велинград няма да работи успешно с европейските здравни каси, така че трябва да търсим не международна, а национална реклама.
* Подкрепа за събития - провежданите във Велинград фестивали, състезания, концерти и др. да бъдат включени в календара на МТ.
* Намалена ставка на ДДС за хотелиери и ресторантьори, като двата бранша да не се делят. Г-н Рангелов даде пример, че във всички държави около нас има диференцирани ставки на ДДС, което трябва да стане и в България.
* Инфраструктирни проблеми - като основен такъв проблем Ат. Рангелов посочи нуждата от разширение на шосето по дефилето Велинград - Варвара, тъй като трафикът е изключително натоварен. Даден бе и премер с неасфалтиран пътен участък от 2.8 километра, заради който провеждането на колоездачното състезание Тур дьо Франс - етап България тази година бе преместено от Велинград в Пещера.
* Средства за културно-исторически туризъм - с акцент върху светилището на връх Острец, което от години чака финансиране.
* Изграждане на многофункционална спортна зала, която ще спомогне за провеждането на спортни и културни събития.
Министър Боршош отговори, че е заварил изключително занижена реклама на вътрешния туризъм, но Велинград ще получи съдействие от МТ и в следващите 6 месеца ще стане акцент, включително в телевизионните прогнози за времето. Подкрепа бе дадена и за предложението на Цвета Андонова за излъчване на кратки клипчета за туристически обекти във Велинград в информационните канали на МТ. Министърът обяви, че винаги е подкрепял диференцираната ставка на ДДС за хотелиери, ресторантьори и туроператори, но ситуацията с бюджет 2025 е била много трудна, а за 2026 г. е възможно, стига браншът да отговори със светъл бизнес плюс добри заплати и осигуровки за служителите.Обещано бе и съдействие за включване на събитията в календарите на министерствата на туризма и културата, както и за асфалтиране на посочения участък от 2.8 км.
Васил Тодев постави на вниманието на МТ процедурите за обявяване на връх Сютка и местността Грънчарица за защитени зони. Двете процедури са в напредвал стадии и на практика чакат само подписа на министъра на околната среда Манол Генов, така че съдействие от МТ ще бъде от полза.
От сдружението „Социални системи Юндола“ на Мая Бежанска настояха съборът на Юндола да се проведе, както е традиционно от години - в края на август, а не както сега е преместен в средата на месеца. Сдружението има планове за развиване на туризъм с Франция и се опасява от факта, че след събора се почиства само видимата част, а ливадите около параклиса миришат на тоалетна до първия сняг. Въпросът към местната власт беше дали е важен просперитетът на общността на Юндола или по-важна е логистиката на един от организаторите на събора. Кметът К. Коев отговори, че в края на август е съборът в Драгиново и за да се редуват, съборът на Юндола е планиран за 17 август.
Д-р Таня Беличенова, главен експерт на СХР по балнеология, СПА и уелнес, изведе два актуални проблема, свързани с туризма в СПА столицата. Тя посочи, че преди време броят на минералните извори във Велинград беше 78, а в момента те са 59. Има рязко намаление и на дебита, и на броя извори, каза д-р Беличенова и попита защо това е така и къде е водата. Тя подчерта, че заради огромното презастрояване ще се задъхваме от липса на минерална вода. Д-р Беличенова посочи, че във Велинград има ниша и база за здравен туризъм и то основно за профилактика, за да не се стига до скъпо струващо лечение. Кметът К. Коев отговори, че находищата на минерална вода Каменица и Драгиново, които стопанисва общината, имат достатъчен дебит, както и че не знае за проблеми в находищата Лъджене и Чепино. Министър Боршош също изтъкна, че не виждат намаление на минералната вода за туризъм, а за здравния туризъм все още няма цялостно проучване.
Иван Пещерски попита какви са възможностите Велинград да има многофункционална зала не само за спорт, а и за фестивали и други събития. Областният управител Валентина Кайтазова посочи, че СУ „Васил Левски“ има много добър проект за зала, която би удовлетворила всички потребности, ако се намери финансиране. Според Дафинка Семерджиева има идеен проект за зала, а финансиране ще се търси както от Министерството на финансите за безлихвен заем, така и по програмата на Министерството на спорта. Кметът К. Коев допълни, че проблемът с програмата на спортното министерство е, че финансирането е само на 50%, а останалите трябва да намери общината.
От позицията на ресторантьор с 50-годишен опит Бисер Скендеров постави на дневен ред големия проблем с кадрите в туризма. Според него са се изгубили професии като сервитьор, сладкар, готвач, като критиката му беше към Професионалната гимназия по икономика и туризъм.Той настоя държавата да създаде условия за препитание и доходи на хора, за да могат и те да дойдат във Велинград, защото сме изгубили обикновените туристи, а семейният бизнес разчита на тях. Министър Гуцанов обещава, че нищо няма да поскъпва, обаче хората са паникьосани, каза Б. Скендеров. Той призова кметът да не дава минерална вода на всеки, който поиска и попита защо в Каменица беше ликвидиран плажът. Увеличете таксата за минерална вода 10 пъти, призова Бисер Скендеров.
Основен проблем на ресторантьорите е, че всички туристи са вързани с пакети в хотелите и ние не можем да работим, каза Незабравка Пачалова. Тя също посочи липсата на кадри като един от най-големите проблеми в туристическия сектор, с което се съгласи и министър Мирослав Боршош. Той обобщи, че нещата в туризма се променят, туристите вече не почиват по 2 седмици, дефицитът на млади кадри е огромен, само 30% от младите хора остават да работят в туризма и това е национален проблем.
Темпо