

Паметникът на Алеко - послание за свобода, честност и любов
Публикувано на 20 May 2025 10:18
50 годишнината на ПГИТ „Алеко Константинов ще остане не само в историята на училището, а и в историята на Велинград. На 9 май 2025 година, като част от юбилейната програма, тържествено беше открит паметник на патрона на гимназията Алеко Константинов. Това е първият паметник на големия български писател и общественик в нашия регион.
Основател на организираното туристическо движение в България, планинар и пътешественик, Алеко не остава безразличен и към красотите на нашия край. Възхитен от планинския рид Алабак и „дремещите през нощта хълмове край Чепинско“, той пише своите пътни бележки „През Марта на Чепино“ и красотата на природата се слива с красотата на перото му.
По инициатива на Училищното настоятелство и учителите в ПГИТ през 2024 година възникна идеята за изграждане на паметник на Алеко Константинов в двора на гимназията и за целта се проведоха много и различни мероприятия за набиране на средства: дарителска кампания, Есенен празник, Коледен благотворителен бал в хотел „Санте“, организиран изцяло от учениците и с подкрепата на учителите, на който присъстваха много гости и приятели, които подкрепиха каузта и др.
„Трудно е да изработиш скулптурен портрет на човек, когото всички познават и голямото предизвикателство и трудност е да влезеш в характера на човека и да усетиш неговото емоционално и психологическо състояние, само така той може наистина да оживее в ръцете ти.“ Това са думи на Борис Борисов, авторът на нашия Алеко, поставен в прекрасния двор на училището. А екипът, с който беше сътворена тази наша мечта, включва арх. Пламен Цанев, Константин Константинов, Деян Тодоров и Галина Христова.
Не може да се изброи всичко онова, което Борис Борисов е изваял във времето, но ето само малка част от него: паметниците на Евлоги и Христо Георгиеви в Карлово, конна фигура на цар Калоян във Варна, Атанас Буров в Горна Оряховица, героят от Дойран генерал Владимир Вазов и Девета плевенска дивизия в град Плевен, пътешественикът Алеко Константинов на булевард „Витоша“ в София, паметниците на Левски в Сандански и Тервел, Иван Хаджийски в Троян, Двореца на кирилицата в Плиска, музей Колю Фичето – град Бяла и още десетки в различни кътчета на родината ни и извън нея.
Без да е кореняк търновец, Борис Борисов е влюбен в града и историята му и затова в ателието му в село Самоводене той и екипът му създават паметници на велики българи и восъчни фигури на царе, боляри и войни.
И ако отидете във Велико Търново, не пропускайте възможността да видите Мултимедийния посетителски център и да се потопите в славната ни история с фигурите на цар Калоян и коронацията му, цар Иван Асен II и съпругата му Ирина Комнина, битките при Адрианопол и Клокотница. Фигурите ни пренасят в едно далечно време, оживяват пред нас, а въздействието им е потресаващо и те оставят без дъх за дълго време. Ние обикновените хора рядко си даваме сметка, че зад всяка емоция на лицето, всяко косъмче, дреха и снаряжение стоят усилия, месеци усилия, за да застанат пред нас живи и изразителни и да ни пренесат някъде там, пред величието и силата на епохата.
А когато си почива от работата, Борис Борисов твори за удоволствие - твори бюстове на своите любимци Лед Цепелин, Мик Джагър, Дейвид Ковърдейл… Със сигурност Борис Борисов е щастлив човек, защото страстта, любовта и усърдието, което влага в работата си, го правят такъв.
Един паметник не е просто фигура, един паметник е послание, а посланието, което стои редом до паметника на Алеко, е неговият девиз „Свобода, честност и любов“. Това е девизът, който достойните Алековци от ПГИТ „Алеко Константинов“ приемат и за свой.
С огромна благодарност към всички подкрепили инициативата: настоящи и бивши учители, ученици и родители от ПГИТ „Алеко Константинов“, партньори на училището, хора от бизнеса, банкери, счетоводни къщи, медици, Община Велинград, Община Ракитово, неформални организации и много приятели, както и на „ Минерали М“ ООД с управител Надежда Ключкова и „Витал тур“ ООД с управител Мария Манолова-Дерменджиева.
ПГИТ „Алеко Константинов“