05 Oct 2025


ПГИТ „Алеко Константинов“ достойно отбеляза своя юбилей под наслов „50 години с пулса на времето“

Публикувано на 13 May 2025 10:16

Има нещо величествено в благородното дело да създадеш училище, да вградиш в него мечтите си, да му вдъхнеш неповторим дух, всичко това да превърнеш в традиция и с любов да го предадеш на поколенията - да го развиват, пазят и да продължат делото. Такова благородно дело е нашето училище, което обединява през годините хиляди хора. Обединява ни с онова нещо, позитивно и съзидателно, което е невидимо за очите и се пази и носи само в сърцето.


Днес, когато нашето училище празнува своята 50-годишнина, сърцата ни се изпълват с гордост, че сме част от неговата история. Да си учител, ученик и служител в такова училище е чест и призвание.
Поредица от празнични дни – изпълнени с много инициативи, емоции, гости... 
На 7 май започнаха традиционните Алекови дни, в които бяха посрещнати партниращите ни училища по НП на МОН „Иновации в действие“ и училища, носещи името на Алеко Константинов. Участниците в програмата: учители и ученици  от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ - гр. Варна, ПГТ „П.К. Яворов“ - гр. Добрич и ПГХРТ „Цар Симеон Велики“ – гр. Провадия  имаха възможността да се запознаят с иновации в ПГИТ „Алеко Константинов” - Велинград и да споделят добри практики и интересни идеи от своята работа, да поставят начало на нови партньорства. Учениците от 12в клас, спец. „Извършване на термални процедури в балнеологични и други възстановителни центрове“ с учители Ваня Грънчарова и Мария Узунова, представиха интересно иновативно занятие по Термални процедури и специализирана техника и чужд език по професията – немски език, свързано с минералните води на Велинград и тяхното приложение. Дванадесетокласниците от спец. „Организация на обслужването в хотелиерството“ с  учители  Атанаска Геджева, Иванка Манолова и Николина Янакиева демонстрираха интересен обобщителен урок по УП Допълнителни дейности в туризма и чужд език по професията – английски език - един цял цикъл на обслужване на гост в хотел, както и изработеното от тях помагало. На организираната кръгла маса, посветена  на професионалното образование, бяха засегнати теми, свързани с възможностите и предизвикателствата  пред професионалните гимназии  в съвременното обучение.
В спортните Алекови игри, организирани от учителите по физическо възпитание и спорт – Мария Филипова, Васил Кривулев и Димитър Маргов,  се включиха училища от града и региона, обединени в името на спорта и доброто сътрудничество. Участниците демонстрираха умения, сръчност, бързина и спортен хъс, а най-добрите бяха отличени. Вдъхновяващи бяха  учебните екскурзии „По стъпките на Алеко“, организирани от Александър Даскалов, Таня Василева, Петър Веселинов и Николай Ташев.
На тържество по повод патронния празник на гимназията на 8 май бяха връчени приз  „Достоен Алековец“ и „Клас на годината“. Наградени бяха всички отличили се ученици. Обявени бяха и първенците в конкурсите, посветени на Алеко. По повод на 50-годишния юбилей от името на признателните Алековци с много старание г-жа Таня Василева и г-жа Анелия Христова подредиха историческа сбирка като част от STEM пространство „От миналото, през настоящето, към бъдещето”. Прекрасният училищен двор бе декориран и озеленен с много любов от ученици и учители на гимназията, мотивирани и  вдъхновени от г-жа Екатерина Ланджова. Представихме и  историческа експозиция. Идейният проект за експозицията бе разработен от екип, ръководен от г-жа Мария Узунова.
В кулминацията на тържествата на 9 май много бивши учители и ученици, директори на училища от цялата страна, представители на държавната и местната власт, на университети, хотели в града и НПО имаха възможност да разгледат училищната база, за да разберат съвременните и иновативни условия, в които сега се обучават учениците. Училището се превърна в желана територия благодарение на съвместните усилия на  непедагогическите и педагогичаските специалисти, ученици, родители и приятели на гимназията.
Сюблимен момент от тържеството бе  церемонията по откриването на  паметник  на  Алеко Константинов  в  двора на гимназията със специалното участие на ПДОМС „Димитър Мечев“ към читалище „Отец Паисий-1893“. Инициативата за построяването на паметника е на Училищното настоятелство, ръководено от г-н Николай Ташев. Цялостната дейност по събирането на средствата и поставянето на паметника  бе осъществена от екип, ръководен от г-жа Магдалена Бизева. С любов и признателност цялата училищна общност осъществи благородната инициатива като послание към идните поколения.
Лентата за паметника бе прерязана от директора на гимназията г-жа Любка Байлова, кмета на община Велинград д-р Костадин Коев и началника на РУО - Пазарджик Албена Димитрова. Всички учители, ученици и приятели на гимназията бяха благословени от отец Стоил и отец Станимир, които отслужиха водосвет.
Ученици от първия випуск на училището с вълнение засадиха дърво, символ на приемственост към поколенията. В капсула на времето  бе поставено послание към бъдещите Алековци да пазят традициите и да славят името на училището си. 
Празниците завършиха с тържествен концерт и впечатляващ кетеринг, подготвен от ученици от специалност „Производство на кулинарни изделия и напитки“ и техните  учители – Ангел Димитров, Спаска Китова, Елена Узунова, Елисавета Върбовска.
 Събитието събра стотици гости – ученици, учители, родители, бивши възпитаници, партньори, приятели на училището и представители на институции. Юбилейната вечер се превърна в емоционален празник на духа, знанието и традициите. Програмата, подготвена от екип, ръководен от г-жа Люба Сергева – главен учител и г-жа Елена Гергова – ЗДУТД, впечатли с музикални и танцови изпълнения, мултимедийни прожекции, ретроспективни моменти и съвременно сценично изкуство, представено от: 

Ивайло Калоянчев като Ганьо Балкански
Ивайло Калоянчев – син на Георги Калоянчев, артист от Сатиричен театър „Алеко Константинов“ – гр. София в ролята на Ганьо Балкански от пиесата на Георги Данаилов ,,Господин Ганьо Балкански“; образователния медиатор в гимназията Николай Ташев  в ролята на Алеко Константинов, талантливите аниматори с  ръководител г-жа Атанаска Геджева, певци  и танцьори  на училището под ръководството на г-жа Аделина Пещерска, изпълненията на бившите възпитаници Иван Паланов и Еми Милева, красивите танцови двойки на клуб „Импулс Велинград 2002“ с треньор Диана Енчева, хороводците на  г-жа Аделина Пещерска към ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“, Смесен хор „Николай Гяуров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ с диригент Йоланта Лазарова. Представени бяха огромен брой поздравителни адреси, а сърдечни приветствия към всички Алековци поднесоха кметът на Велинград Костадин Коев, началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, заместник-председателят на СХР „Велинград и Западни Родопи” Атанас Рангелов, а от името на председателя на сдружението поздравителен адрес поднесе мениджър туристическа дестинация Велинград  Соня Чавдарова. Сърдечен поздрав към всички бивши и настоящи ученици и учители по повод юбилея и благодарност към всички партньори и приятели на училището поднесе директорът на гимназията г-жа Любка Байлова.
Всички юбилейни дни бяха част от дейностите по проект BG05 SFPR001-3.001-0001  „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, финансиран от Програма „Образование“ 2021 – 2027, съфинансиран от Европейския съюз, Дейност № 9 „Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО и засилване връзката ученици/родители-работодатели-училище-местна власт, вкл. с цел кариерно и професионално ориентиране на ученици.“  С финансиране по проекта и за популяризиране на професионалното образование бе подготвен юбилеен алманах, в който внимание бе отделено на историята и постиженията на училището през годините – като утвърдена професионална гимназия, която съчетава традиция и иновации и която възпитава поколения млади хора в ценности, отговорност и стремеж към знание.
За пореден път  ИПГИТ „Алеко Константинов“ заяви своята мисия – да създава бъдеще с вяра, вдъхновение и професионализъм.
ПГИТ „Алеко Константинов“


Велинград тел: 0876521487


Как Велинград да стане не най-скъпата, а най-желаната туристическа дестинация

Публикувано на 30 Sep 2025 10:55

 Това бе поредицата от теми на кръглата маса, организирана от Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константинов“ в навечерието на Световния ден на туризма 27 септември. В дискусията се включиха ученици от VIII до XII клас, преподаватели и гости, свързани със сферата на туризма: общинските съветници Атанас Рангелов - представител на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите и Веселина Сотирова - мениджър продажби в хотел „Вела Хилс“, д-р Таня Беличенова – главен експерт по медицински туризъм, балнеология, спа и уелне

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 30. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:53

Иван Семерджие от клуб „Родопчани“, Музикална школа „Звънче“ с „Децата на България“, Кристияна Кирилова и Калоян Шолев от КСТ „Импулс – Велинград 2002“, Вокална група „Караоке“ с „Родина“ и Представителният фолклорен ансамбъл „Здравче-Венче“ при НЧ „Васил Левски-1904“.

ИНОВАТИВНИ Министерският съвет прие списъка на иновативните училища в България за учебната 2025/2026 година. Със статут на иновативни тази година ще бъдат 4 училища на територията на община Велинград: Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константино“,

Към цялата статия »


Общинският съвет подобрява собствените си рекорди по бързи сесии

Публикувано на 30 Sep 2025 10:53


Септемврийското заседание на местния парламент протече без нито едно (!) изказване - нито от общински съветници, нито от кмета Костадин Коев, който остана на сесията само броени минути в началото. Цялата процедура се сведе до познатия сценарий: председателят прочита точката от дневния ред, комисиите съобщават, че са „за“ и следва гласуване. При гласуванията цареше пълно единодушие. Показателно е, че в приетите 39 решения има само три различни гласувание: двама съветници са гласували против и един въздържал се.
Повече за решенията в СЕ

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 30. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:52

Произшествието е ликвидирано с 1 противопожарен автомобил от РС ПБЗН - Велинград. След ликвидиране на пожара е установено, че в колата е имало човек. Загинал е Д. И. Г. - мъж на 76 г.. Информацията е от прессъобщение на ГД ПБЗН.

ПЕШЕХОДКА На 21 септември в района железопътътния прелез до Клептуза 47-годишна велинградчанка е блъснала с джип „Мерцедес“ движеща се по пешеходна пътека 54-годишна жена от гр. Пловдив. Пешеходката е транспортирана първоначално в МБАЛ - Велинград, а по-късно в пловдивска болница с множество фрактури, наранява

Към цялата статия »


Само служители на общината посетиха срещата за еврото

Публикувано на 30 Sep 2025 10:51


Темата на информационната среща видимо не провокира никакъв интерес от страна на велинградчани. В голямата зала на общината публика беше осигурена, но присъстваха единствено и само служители на Общинска администрация. От аудиторията не беше зададен нито един въпрос и срещата протече формално, в рамките на половин час.
А всъщност имаше какво да се чуе и научи по темата за въвеждането на еврото, особено от гледна точка на бизнеса. Началникът на НАП - Пазарджик Петко Петков синтезира основните проблеми от сферата на счетоводството, с кои

Към цялата статия »


С над 1 милион лева обезопасяват дере в Сърница

Публикувано на 30 Sep 2025 10:50

 и водосток, които ще спомогнат за отвеждането на водите в определеното корито на дерето. По този начин ще се предотврати затлачването му, изнасянето на земни масти от прииждащите води в гробищния парк и нанасянето на щети към имотите в съседство на дерето и гробището. Дължината на отсечката, в която се извършват ремонтните дейности, е 340 метра. Предвижданията са до края на годината строителството да приключи. Ще се изградят и два моста към улиците, които пресичат дерето в този участък.
Средствата за реализацията на проекта са осигу

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 25. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:49



ЮБИЛЕИ Финансова помощ в размер на 7000 лева ще получи музикалната школа „Звънче“ по случай своята 30-годишнина. Средствата са за сценични облекла, сценична украса, фото и видеозаснемане, професионално озвучаване и др. Съветниците отпуснаха и 10 000 лева за предстоящата 50-годишнина на Детска градина „Кокиче“ в село Грашево.

СОЛИДАРЕН ФОНД Приети бяха промени в състава на Общинския солидарен фонд за подпомагане лечението на болни граждани на територията на Община Велингра. Като представител на Общинска администрация – Велингра

Към цялата статия »


Успешно приключи „Terra Bessica 2025“

Публикувано на 30 Sep 2025 10:48


Участниците в „Terra Bessica“ проучиха и почистиха голям брой пещери в района на Ракитово. Бе направен поредният пробив в новооткритата пещера „Здравец“, като след извършените дейности дължината на пещерата е нарастнала на 412 м при денивелация 60 м.
Темпо

Към цялата статия »


ЦПЛР-Велинград бе отличен с национална награда „Про култура“

Публикувано на 30 Sep 2025 10:47


Директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева взе участие в XI Национална конференция „Достъп на младите хора до култура“, която се проведе на 26 и 27 септември в конферентен център „Яйцето“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и се организира от Граждански институт Българска асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) в партньорство с Факултета  по науки за образование и изкуства в СУ „Св. Климент Охридски“. Наградата бе връчена на Катерина Мирчева от д-р Христо Христозов и проф. д-р Момчил Георгиев. 
Г

Към цялата статия »


20 години с мисията, че всеки човек е ценен

Публикувано на 30 Sep 2025 10:47

 Дневният център бе създаден с мечтата, че всеки човек е ценен, че различията не трябва да ни плашат, а да ни вдъхновяват. Хората, които са работили тук през изминалите 20 години, вярват в своята мисия - да създадат един свят, макар и малък, в който всяко дете и млад човек да бъде разбран, да намери своето място и подкрепа. Горди сме, че не се отказахме и благодарим, че бяхте до нас в това дълго, споделено и истински човешко пътуване, казаха служителите в Дневния център. Директорката Мариана Атанасова допълни, че сили им е давал всеки м

Към цялата статия »


Местна инициативна група Белово, Септември, Велинград отчита успешно изпълнена Стратегия

Публикувано на 30 Sep 2025 10:45


През целия програмен период са подадени общо 108 проектни предложения, от които 62 са одобрени от управляващите органи. Сключени са 60 договора за безвъзмездна финансова помощ, а над 50 от тях вече са преминали успешно през финално отчитане. Общата заявена субсидия възлиза на над 8,7 млн. лв., като до момента изплатената подкрепа е над 1,8 млн. лв.
Но зад тези числа стоят реални промени в живота на хората. Благодарение на подкрепата бяха рехабилитирани улици и тротоари в населените места на трите общини, изградена бе велоалея, която с

Към цялата статия »


Малки обяви: 30. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:41


***
Продавам два етажа от къща в кв. Лъджене, без двор, с гараж, от собственик. 0888 551418.
***
Продава търговско помещение, подходящо за магазин, офис, мед.кабинет. Бул. Съединение,център кв.Каменица,ет.1, вход от към булеварда, площ 50 кв.м; ток,вода; 1/360 и.ч. двор; 1/360 и.ч.от общите части; 25 кв.м избено помещение. Цена по договаряне. За контакт: +359 89 5130263.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство,

Към цялата статия »


Музикална школа „Звънче“: 30 години и над 300 „звънчета“

Публикувано на 30 Sep 2025 10:39

а и заедно с настоящите „звънчета“ се включиха в концерта, доказвайки с всяко изпълнение какво е да са възпитаници на семейство Казалиеви.
В концерта на сцената на НЧ „Отец Паисий-1893“ се включиха и приятелите от Младежката музикална формация към ЦПЛР-ОДК, Детският фолклорен ансамбъл „Чепинче“ при ОНЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1905“, народната певица и също „звънче“ Ати Моллова, Кристияна Кирилова и Калоян Шолев от КСТ „Импулс – Велинград 2002“. Част от празника беше и вокалният педагог Гергана Комитска, която вече е една от голямото се

Към цялата статия »


814 000 лева за спорт в училищата в Побит камък и Медени поляни

Публикувано на 30 Sep 2025 10:35


Стойността на проектните дейности възлиза на сумата от 814 000 лв. с ДДС. Предвижда се инвестициите да бъдат изпълнени през 2026 година. Предвидени са строително-монтажни работи за направа на спортни настилки за игрища, огради, осветление, пейки, фитнес и други съоръжения.
Темпо

Към цялата статия »


Спортът - достъпен за всички деца

Публикувано на 30 Sep 2025 10:34


Проведоха се много оспорвани състезания по четири вида спорт: баскетбол, лека атлетика, мини футбол и тенис на маса, в които участваха над 100 ученици от центровете за настаняване от семеен тип от София, Лесичово, Харманли, Бургас, Стара Загора и ракитовските училища ВУИ „Ангел Узунов” и ОУ „Хр. Ботев”. 
В крайното комплексно класиране победители са момчетата от ВУИ „Ангел Узунов”, следвани от бургазлии, а бронзовите медали отидоха при децата от ОУ „Хр. Ботев” Ракитово. Победителите бяха наградени от зам.-кметовете Виляна Колчева

Към цялата статия »


Паметната плоча на Кара тепе заслужава статут на военен паметник

Публикувано на 30 Sep 2025 10:33

 - Пловдив, загинали в първия ден на Балканската война и паметната плоча на Кара тепе, която почита подвига на четата на войводата Иван Ботушанов. 
Паметникът на Велийца е един от общо петте военни (или войнишки) паметници на територията на община Велинград. В Регистъра на военните паметници, който се води от Областната администрация - Пазарджик, наред с паметника на Велийца са включени още паметник-чешма на загиналите във войните за национално обединение 1912-1918 и Втората световна война 1941-1945 г. на централния площад „Маке

Към цялата статия »


Отличен 6 за „Чепинец“

Публикувано на 30 Sep 2025 10:32

И двата тима се намираха на незавидни позиции в дъното на таблицата за временното класиране, като „Чепинец“ заемаше 7-мо място, а „Вихър“ – последното 9-то място.
За пълното си превъзходство през първото полувреме домакините се оттеглиха на почивката само с един гол преднина, отбелязан в 26 мин. от опитния Н. Байраков. Реалният резултат можеше да бъде много по-изразителен, ако не бяха направените пропуски. За сметка на това през втората част велинградчани „коригираха мерника“ си и наваксаха с головете, добавяйки нови 5 попадения. В 53 мин

Към цялата статия »


„Драгиново“ загуби тежко в Калугерово

Публикувано на 30 Sep 2025 10:31

 в с. Калугерово, където на изкуствен терен срещнаха състава на „Спартак“.
Гостуващият тим е започнал много добре двубоя и още в 7 мин. В. Дуев е извел напред състава на „Драгиново“. Домакините са успели да реагират сравнително бързо и в 26 мин. са отбелязали изравнителен гол. Техният подем е довел до пълен обрат и в 40 мин. вече са водели с 2:1. 
Отсъствието на 4 основни футболисти в отбора на „Драгиново“ се е отразило негативно и през второто полувреме домакините са се възползвали от колебанията и грешките в играта на гости

Към цялата статия »


Ротари маратонът вече има две десетилетия история

Публикувано на 30 Sep 2025 10:30

 от РК-Пазарджик, главен съдия на всички 20 издания на маратона.
Участваха 102 състезатели в 4 дистанции: 5 км, 10 км, 20 км и 42 км.
17 мъже и 3 жени пробягаха класическите 42 км При мъжете победител е Георги Пелтеков с време 03:29:20, следван от Нестор Домусчиев и Михаил Степанов. Класирането при дамите е: нина Пелтекова с 05:11:43, Мая Хаджиева и Тодорка Колчагова.
Дистанцията от 20 км пробягаха 12 мъже и 4 жени. Победитеи са Даниел Господинов с 01:38:20 и Дима Гачева с 01:56:56.
14 мъже и 6 жени мериха сили по трасето от

Към цялата статия »


Трима олимпийски шампиони ще са мотиватори на лекоатлетическия маратон в Ракитово

Публикувано на 30 Sep 2025 10:29


Трима олимпийски шампиони - Нонка Матова, Екатерина Дафовска, Иван Лебанов и двама изявени лекоатлети - Шабан Мустафа и Радмила Станкович са приели поканата да се включат като мотиватори в бяганията на 5, 10 и 20 км. 
Генерал-майор, инж. Нонка Матова е притежател на над 600 медала от европейски и световни първенства по стрелба с пушка. Тя е участник в 6 олимпиади: Монреал – 1976, Москва – 1980, Сеул – 1988, Барселона – 1992 и Атланта 1996 г. и вицеолимпийски шампион от Барселона 1992 г. Матова е 28-кратен европейски шампион в стр

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023