01 Jul 2025


Сто години „Седмица на гората“ - от миналото към вечността

Публикувано на 08 Apr 2025 09:58

„Който е посадил поне едно дръвче, 
не е миналъ напраздно живота си на земята“
С тази арабска поговорка започва издание №1 от поредицата  „Популярна лесовъдка библиотека“ от преди точно един век (1925 г.), озаглавено „ПРАЗНИКЪ НА ЗАЛЕСЯВАНЕТО ВЪ УЧИЛИЩАТА“ 

с автор „учен-лесовъд І разред“ Тома Захариев - тогавашен главен инспектор по горите при Министерството на Земл. и Държ. Имоти. С публикацията си в това издание  и последвалата я през същата година( №2/ 2025) „КАКЪ ДА УРЕДИМ ПРАЗНИКА НА ЗАЛЕСЯВАНЕТО ВЪ УЧИЛИЩАТА“ (и двете предназначени за учащата се младеж), може да се смята, че той е един от тези, които поставят началото на „Седмицата на гората“, възникнала именно като „Празник на залесяването“. Стогодишният юбилей е повод да се върнем към началото!
През м. декември на 1924 г. в предговора към първото издание, Тома Захариев пише: „Между многото въпроси, които изискват големи усилия и упорита планомерна работа от страна на всички близки до народа кръгове на нашата интелигенция за да се запази страната от катастрофи и да се повдигне общото благосъстояние, несъмнено и на видно място стои тоя за запасване на горите, спиране на обезлесяването и залесяване на обезлесените и пустеещи земи… Като първо и най-привлекателно начинание ние считаме и затова безрезервно възприемаме и най-горещо препоръчваме въвеждането и у нас, по примера на много от културните и във всяко отношение  напреднали страни на така наречения „Празник на залесяването“ за учащата се младеж от всички родове училища“.
В резултат, през 1925 г. в приетия пореден (шести) Закон за горите е заложен текст, „учредяващ“ празник на залесяването на 12 април същата година. Този ден е било Благовещение и след тържествен молебен и обстойна реч за важността и значението на такъв празник за подобряване на горското дело на страната, произнесена от Тома Захариев, пред храма „Св. Александър Невски“ в София се засаждат фиданки в горските култури, създадени в покрайнините на столицата. ”Деньтъ 12. априлъ, 1925 г. ще остане паметенъ день въ историята на развитието на горското дЂло въ България“, пише Г. Петровъ в статията „Празникътъ на залесяването у насъ“ в кн.5/1925 г. на сп. Горски преглед . „С това у нас  се туря началото на едно ново културно-просветно дело: насаждане у народа на любов към горите…“, посочва авторът.
В своя статия „Защо е въведенъ празника на залесяването“- сп. Горски преглед, кн.4/1927 г., инж. Д. Йорд. Загорчев пише, „Нека у нашето дете се възпита чрез училището и празника на залесяването любов към горите. Нека още в най-крехката му и впечатлителна възраст се събуди интерес към тях… Нека туризма, който развива обич към природата и Родината вземе гората под своя закрила. Нека учителството, със своя идеализъм при служене на Родината - опознае що е гората и възпита у децата това, което по-късно при възрастния гражданин не ще позволи да гледа на най-светия природен дар като на плячка… Нека всички, които са се посветили на служене на Отечеството и говорят за патриотизъм  да съединят усилията си с нашите за спасяване на горите… Българският лесовъд, комуто се пада най-големия дял при изпълнението на дълг ще удвои и утрои енергията си, като се види подпомогнат от Обществото и ще бъде морално удовлетворен от съзнанието, е в своите усилия той не е сам и изолиран“.
Така, по данни на посочения автор, през първите 2 години, в които се провежда празника на залесяването (1925 и 1926 г.), са залесени 3  540 000 фиданки и са засети 228 кг. семена.
В „Празникътъ на залесяването“, сп. Горски преглед, кн.4/1927 г., В. Стоянов пише: „…ТрЂбва да се заработи съ голЂма жилавость и устремъ, за да се разбие коравата и дебела покривка на скования невежественъ духъ, който отъ день на день отваря все по-дълбоки и по-дълбоки смъртоносни рани въ живитЂ меса на горското стопанство…Прочее идеята за празникътъ на залесяването не трЂбва да се оставя да изстине. Напротивъ, нека се импулсира съ по-голЂма жаръ и енергия.”
И това се случва! През следващите години това мероприятие добива популярност и започва да се провежда в цялата страна. То се доразвива, като в дните преди  провеждането му се изнасят беседи, пишат се листовки, в лесничействата се получават заявки от различни институции (училищата, войската, местните управи, читалищата…) за осигуряване на фиданки и терени за залесяване. М. Фетфаджиев в своята „ГоритЂ и празникътъ на залесяването“/1927 г. споделя: „Всеки, който съумее да спомогне да се роди вместо един клас два, вместо едно отсечено дърво да се засадят две и вместо литър мляко да се произведат два, ще допринесе за народа си много повече от всеки най-виден партизанин, който държи политически речи в селата!“
Идеята за празника еволюира през следващите години и пръв стажант-лесовъдът Георги Минков в статията му в сп. „Горски преглед“ - „За празника на залесяването (кн. 1-2, 1934 година) предлага „Празникът на залесяването“ да се превърне в „Седмица“. Идеята му е още лесовъдите от всички краища на страната да се ангажират с разяснителна дейност за значението на горите и на залесяването. Идеята е осъществена и първата „Седмица на гората“ е проведена от 15 до 22 април 1934 година, а за първи път , „Седмицата на гората“ е проведена по предварително утвърдена програма през 4-11 април 1937 година.
Следващите три години мероприятието добива известност и е съпроводено с тържествени и културни изяви с участието на редица видни представители на тогавашната интелигенция, а лесовъдската колегия е особено активна в пропагандата си за запазването и разумното използване на българските гори. Сбъдва се написаното от  Г. Петров в „Следъ празника на залесяването“, бр.6/1925 г. на сп. Горски преглед: „Лесовъдът трябва чрез пресата, чрез публични беседи, чрез работа в училищата да разясни на Обществото, какво грамадно влияние имат горите за стопанско-икономическото повдигане на страната и защо трябва да се пазят и отглеждат“.
Преди избухването на Втората Световна Война (заради която „честването“ се прекратява за повече от 10 години), „Седмицата” е особено атрактивна и се  провежда за най-дълъг период (в рамките на 1-14 април, 1940 година). Тогава лесовъдът Методи Милков пише в статията „Какво се цели със Седмицата на гората“ в сп. „Родопски лес“ - април, 1940 г. : „Делото на българските лесовъди е общодържавно и народно дело, затова в неговото изграждане трябва да се вложат не само усилията на специалистите, но и усилията на голяма част от нашия народ и интелигенция“.
През 1956 година събитието е възобновено като професионален празник на всички, които работят в сферата на горите и оттогава и до наши дни през първата седмица на м. април всяка година, хиляди българи от цялата страна засаждат хиляди и милиони декари гори и се наслаждават на спонтанното народно веселие по този повод.
В днешно време „Седмицата на гората“ е позагубила тази си масовост и популярност от миналото. Замислена  повече като трудова и просветителска,  днес тя е тачен професионален празник, провеждащ се всяка година през първата цяла седмица на м. април в средите на лесовъдите. За да се възвърне усещането за автентичност и  истинската традиция, е нужно тази проява да е и своеобразна ежегодна равносметка от страна на горскостопанските структури! Да се  информира своевременно, точно и детайлно Обществото за постиженията, но и за проблемите. И да се търсят професионални и оптимални (не политически и комерсиално угодни) решения на последните, предвид обществената чувствителност по отношение на този ценен природен, социален и все още наличен у нас феномен - гората! Опити в това отношение и с помощта на мас медиите и социалните мрежи се правят от ИАГ-МЗХ, Държавните горски преприятия, ЛТУ и Институт за гората-БАН през последните години. В духа на думите, изречени още през далечната 1937 година от учения-лесовъд Тома Захариев, вече директор на тогавашната Служба за горско-опитно дело (сега Институт за гората-БАН):  „Нужно е всичко във и около гората да се върши със съзнанието, че се работи за народа и с народа, нищо без него, а още по-малко срещу него. Противното е отчуждаване на народа от горите и горското стопанство“. 
По повод Юбилея и под мотото „ВЕК ОТ ВЕЧНОСТТА В СЪЗДАВАНЕ, ОПАЗВАНЕ И ГРИЖА“, нека да честитим празника на всички, които чувстват гората със сърцето си и таят надеждата, че тя ще пребъде! Честито и на тези колеги, отдали личния и професионалния си живот за святото дело в ИСТИНСКА служба на българската гора! Нека да празнуваме, но и да не забравяме и това, което пише инж. Д. Загоров още през 1927 г.: „Прочее, празникът на залесяването не е нито флирт, нито луксозна забава, а едно пълно с народовъзпитателен и стопански смисъл мероприятие от съдбоносно значение за бъдещето на страната и нацията ни“. 
Важни са поуките от миналото, за да може да превърнем този изминал един век „Седмица на гората“  във вечност!
  доц.  д-р. Ангел Ат. Ферезлиев-  ръководител на Научно-изследователската база и уредник в Регионалния център за историята на горите, горското стопанство и горскостопанската наука-Велинград,  към Институт за гората-БАН


По повод Юбилейното честване на тазгодишната „Седмица на гората“, Регионалният център за историята на горите, горското стопанство и горскостопанската наука към Институт за гората-БАН осигурява свободен достъп до музейната сбирка, находяща се в гр. Велинград, бул. “Хан Аспарух“ №44 за периода от 07.04. до 11.04. 2025 г. от 14.30 до 16.30 ч. (входът е от централната пешеходна алея).



Велинград тел: 0876521487


Традицията продължава с музика

Публикувано на 01 Jul 2025 10:14

 Доказателството с днешна дата: десетките вдигнати ръце, когато по време на концерта водещият Костадин Филипов призова да вдигне ръка всеки, който е бил или е свързан с оркестъра и мажоретния състав.
Честването на 60-годишния юбилей започна пред Народно читалище „Отец Паисий-1893“ с откриване на изложба.

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:57


 
ПОЖАРИ Областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова издаде заповед във връзка с опасностите от пожари заради високите летни температури. До края на месец август се забраняват всякакви дейности в земеделските територии (почистване на пасища, ливади, мелиоративни дейности, почистване на затревени площи, механизирано косене на тревни площи), с изключение на дейностите по жьтвената кампания, почвообработка, балиране на сено и слама и заораването на територии. В заповедта подробно са разписани задълженията на кметовете, зем

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:54



КАПИТАЛОВИ РАЗХОДИ При поредните изменения на Програмата за капиталови разходи гласуваните преди месец 127 700 лева за ремонт на покрива на Закрития плувен басейн „Антон Митров“ бяха преразпределени по други пера. Темата беше коментирана в комисиите, като от ОА обясниха, че е покривът на плувния басейн е в добро състояние и не се нуждае от такава сума за ремонт. Със 123 216 лева се намалява и сумата за асфалтиране на улици във Велинград. Парите се преразпределят за закупуване на копирна машина за Общинска администрация, климатик за к

Към цялата статия »


Започна мащабен ремонт на читалището в Чепино

Публикувано на 01 Jul 2025 09:46

 кмет на община Велинград Светла Томова запозна присъстващите с дейностите и целите, които са заложени за изпълнение през 30 месечния срок. 
Кметът д-р Коев заяви „Ще бъдем внимателни и бдителни, за да може всичко, което се изгради да е красиво и без забележки”. На събитието присъстваха и двамата зам-кметове Любомир Перчинков и Исмаил Моллов, както и представители на фирмата-изпълнител, на независимия строителен надзор и екипа на проекта. 
В дейностите е заложено пълно обновяване на фасадата и помещенията в сградата, сан

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:44

 Не след дълго бил спрян и задържан на друга улица. Направен му е и алкотест, при който дрегерът отчел 2 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Шофьорът е задържан за срок от 24 часа в ареста на РУ - Велинград, а водилото му е иззето. Спрямо него са образувани две бързи производства под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.

ХУЛИГАНСТВО Мъж е задържан за хулиганство от ракитовски полицаи, съобщават от ОД МВР - Пазарджик. Случката се разиграла по време на връчване на наказателно постановление на жител на Ракито

Към цялата статия »


Ракитово ще празнува три дни

Публикувано на 01 Jul 2025 09:43


Вечерта на 4 юли, петък, на ракитовска сцена ще пеят дует Мания и Цветелина. В събота, 5 юли, ще гостуват кипърската звезда Андреас и неговата банда. Кулминацията ще бъде на 6 юли, неделя, с концерти на Поли Паскова и група Тангра.
Темпо

Към цялата статия »


До 15 юли записват за фестивала в Дорково

Публикувано на 01 Jul 2025 09:42


Събитието събира фолклорни състави от България и чужбина. Програмата включва дефиле, концерти, автентични танци и вечерни спектакли с участието на известни изпълнители. Фестивалът се организира с подкрепата на Община Ракитово, кметство Дорково и местното читалище и е символ на съхраненото културно наследство и международното сътрудничество. 
Ако желаете да вземете участие във фолклорните изяви, може да го заявите на телефон: 0879 491890 или на email: dorkovo@abv.bg Ще намерите заявката за участие на официалните Facebook страници:

Към цялата статия »


Малки обяви: 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:41


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


ВЕЛИНГРАДСКИ ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:40

и Гражданско сдружение „За теснолинейката”
13 часа: Представяне на прабългарска школа БАГА-ТУР – практически занимания с посетителите: стрелба с лък, тренировка с обезопасени мечове, въртене на бич, хвърляне на копия и снимки с коне в парк Вельова баня
18.45 часа: Парад - дефиле на Представителен младежки духов оркестър с мажоретен състав „Димитър Мечев” при НЧ „Отец Паисий-1893”
18.55 часа: Дефиле на прабългарска школа БАГА-ТУР
19 часа, площад „Н. Гяуров“: Церемония по издигане на знамена с участието на ПМДОМС „Димитър Мечев” и

Към цялата статия »


Дискусия за туристическия потенциал на курорта Цигов чарк

Публикувано на 01 Jul 2025 09:39


Лекторите представиха различни теми, свързани с развитието на туризма в района на язовир Батак и Цигов чарк: история и ресурси на района, СПА туризм и уелнес чрез вода, тишина и медитация, мистиката и мистицизма на изживяванията като акценти в района и неговото популяризиране, търсене на правилните таргет групи за локацията, стимулиране на Бранд Родопи сред вътрешния и входящ туризъм, връзката на Източни и Западни Родопи, с идентичен, но и индивидуално разпознаваем профил с гостоприемство в четири сезона за Велинград и Цигов чарк сред жу

Към цялата статия »


Пещерата Лепеница - чудесен маршрут за горещите летни дни

Публикувано на 01 Jul 2025 09:34

Пещерите са много повече от загадъчни подземни пространства. Те са крехки, жизненоважни екосистеми, източници на прясна питейна вода, местообитания  на редки и застрашени видове и мълчаливи свидетели на древната история! Диви и уединени,  места на страхопочитание и тишина, на преследваща красота и сурова естествена сила“ - това е част от призива на Андрей Жалов, председател на Българското пещерно дружество. 
И тъй като идват все по-горещи летни дни, времето е подходящо да се отправим към Лепеница - не само най-известната, н

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 01 Jul 2025 09:32

 но преди подновяването на първенството през пролетта пазарджиклии се отказват от участие. 
През зимната пауза става ясно, че треньорът на „Чепинец‘ Стефан Кошлуков е взел решение да се оттегли от футбола и да се занимава с дейност в друга сфера. За заместник на Ст. Кошлуков е предложен Иван Камов, който ще бъде консултиран и съветван от Атанас Пашев. 
В борбата за лидерство „Чепинец“ остава на второто място, изоставайки с цели 9 т. от водача „Чико-Бунара“ в края на Първата фаза.  В новото класиране за плейофната Вт

Към цялата статия »


Юбилейно и силно издание на фестивала „Дъга над Клептуза“

Публикувано на 01 Jul 2025 09:31

 и членове Хайгашот Агасян, Мая Райкова и Силвия  Михайлова присъди на Симона Динчева от Стара Загора. Като най -добър вокален педагог бе отличена Юлия Дончева от Нови хан.
Ето и наградите, които спечелиха възпитаниците на велинградските музикални школи.
От ДЮВИШ „Звънче“ с ръководители Йорданка и Иван Казалиеви участваха 12 деца, които спечелиха:
Габриела Пиндева - първа А група - второ място.
Йордана Методиева - първа А група - второ място.
Рая Матева - първа А група - второ място.
Цветомира Беева - първа Б груп

Към цялата статия »


Деца рисуваха „Нашата прекрасна Вселена“

Публикувано на 01 Jul 2025 09:30

 Поздрави към децата поднесоха министърът на образованието Красимир Вълчев, американският посланик в България Х. Мартин Макдауъл и д-р Хенк Хуйстра - професор по наблюдателна космология в университета в Лайден, Нидерландия. Обща снимка събра 15-те наградени деца измежду 480 участници. 
Гордеем се с прекрасните рисунки на Виктория Бонсиньоре и Антония Пиперова, Александър Семерджиев, Снежина Юрукова и Дарина Пещерска, които също се включиха в конкурса.
ЦПЛР-ОДК

Към цялата статия »


На юбилеен концерт в Пазарджик

Публикувано на 01 Jul 2025 09:29


Радост и усмивки съпътстваха концерта ни в НЧ „Виделина“, гр. Пазарджик. На 16-17 юни бяхме поканени да вземем участие в юбилейния концерт на ВГ „Георги Шаранков“, гр. Пазарджик.
Повече от 20 години имаме приятелство с тази група. Взаимно присъстваме на отделни изяви в Пазарджик и Велинград. Съвместните ни концерти са истински празник не само за участниците от двете групи, но и за нашата публика. Последният ни съвместен юбилеен  концерт донесе много настроение на всеки, докоснал се до магията на старата градска песен.
В истинс

Към цялата статия »


Лятна библиотека в центъра на Ракитово

Публикувано на 01 Jul 2025 09:28

 а всички книги са дарени от жители и гости на Ракитово. 
Децата могат да играят и различни настолни игри, които се взимат от фронт офиса на общината.
От Община Ракитово молят гостите на библиотеката да пазят чистота, да се отнасят с уважение към четивата и да ги ползват само в рамките на парка. И напомнят, че библиотеката е подсигурена с видеонаблюдение.
Темпо

Към цялата статия »


Петър Мицин триумфира на европейското първенство за младежи

Публикувано на 28 Jun 2025 14:06


На 26 юни Петър Мицин постави нов национален рекорд на 200 м св. стил и спечели сребърен медал. 19-годишният състезател финишира за 1:46,48 мин., с което свали 2 стотни от досегашното върхово за България постижение в дисциплината, също негово притежание - от 5 юли 2023 г. в Белград. Във финала на Евро 2025 за младежи Мицин беше изпреварен единствено от олимпийския шампион на 200 м кроул от Париж 2024 Давид Попович. Румънският феномен плува за 1:43,64 мин. Трети на почетната стълбичка се качи британецът Чарли Хъчисън с 1:46,84.
Ден по-

Към цялата статия »


Мотоциклетист загина в дефилето

Публикувано на 28 Jun 2025 14:04

Но 38-годишният моциклетист по-късно е починал в болницата. Мъжът е от Дупница и е работел в столицата.
Инцидентът доведе до временно забавяне на движението по дефилето, което бе регулирано от полицията само в една лента.
Темпо

Към цялата статия »


На 5 юли ще празнуваме с ансамбъл „Пирин“ и „Бага-тур“

Публикувано на 24 Jun 2025 10:58

 По традиция в 10:15 часа на гарата ще посрещнем теснолинейката и хората, които са се включили в инициативата „С малкия влак в деня на Велинград” на Гражданско сдружение „За теснолинейката”. От 13:00 до 18:00 часа в пярк Вельова баня ще има представяне  на прабългарска школа БАГА-ТУР, която от 2013 г. многократно гостува във Велинград. Посетителите ще могат да се включат в практически занимания като стрелба с лък, тренировка с обезопасени мечове, въртене на бич, хвърляне на копия и да направят снимки с конете.
Вечерта в събота п

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 24. 06. 2025

Публикувано на 24 Jun 2025 10:56

Ще бъде гласувано решение за разполагане на 10 билборда с размер 3х4 метра в тротоарната площ на ул. „Д-р Дошкинов“ в кв. Чепино, които ще рекламират забележителности във и около Велинград. Предстои и поредна промяна на Програмата за капиталови разходи, като се предлага отпуснатата на предната сесия сума от 127 700 лева за подмяна на покрива на Покрития басейн „Антон Митров“ да бъде преразпределена за други обекти.

ПРОСРОЧЕНИ Към 31 май просрочените задължения на Община Велинград възлизат на 16 328 441 лева, сочи публикувана на официа

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023