15 Apr 2025


Сто години „Седмица на гората“ - от миналото към вечността

Публикувано на 08 Apr 2025 09:58

„Който е посадил поне едно дръвче, 
не е миналъ напраздно живота си на земята“
С тази арабска поговорка започва издание №1 от поредицата  „Популярна лесовъдка библиотека“ от преди точно един век (1925 г.), озаглавено „ПРАЗНИКЪ НА ЗАЛЕСЯВАНЕТО ВЪ УЧИЛИЩАТА“ 

с автор „учен-лесовъд І разред“ Тома Захариев - тогавашен главен инспектор по горите при Министерството на Земл. и Държ. Имоти. С публикацията си в това издание  и последвалата я през същата година( №2/ 2025) „КАКЪ ДА УРЕДИМ ПРАЗНИКА НА ЗАЛЕСЯВАНЕТО ВЪ УЧИЛИЩАТА“ (и двете предназначени за учащата се младеж), може да се смята, че той е един от тези, които поставят началото на „Седмицата на гората“, възникнала именно като „Празник на залесяването“. Стогодишният юбилей е повод да се върнем към началото!
През м. декември на 1924 г. в предговора към първото издание, Тома Захариев пише: „Между многото въпроси, които изискват големи усилия и упорита планомерна работа от страна на всички близки до народа кръгове на нашата интелигенция за да се запази страната от катастрофи и да се повдигне общото благосъстояние, несъмнено и на видно място стои тоя за запасване на горите, спиране на обезлесяването и залесяване на обезлесените и пустеещи земи… Като първо и най-привлекателно начинание ние считаме и затова безрезервно възприемаме и най-горещо препоръчваме въвеждането и у нас, по примера на много от културните и във всяко отношение  напреднали страни на така наречения „Празник на залесяването“ за учащата се младеж от всички родове училища“.
В резултат, през 1925 г. в приетия пореден (шести) Закон за горите е заложен текст, „учредяващ“ празник на залесяването на 12 април същата година. Този ден е било Благовещение и след тържествен молебен и обстойна реч за важността и значението на такъв празник за подобряване на горското дело на страната, произнесена от Тома Захариев, пред храма „Св. Александър Невски“ в София се засаждат фиданки в горските култури, създадени в покрайнините на столицата. ”Деньтъ 12. априлъ, 1925 г. ще остане паметенъ день въ историята на развитието на горското дЂло въ България“, пише Г. Петровъ в статията „Празникътъ на залесяването у насъ“ в кн.5/1925 г. на сп. Горски преглед . „С това у нас  се туря началото на едно ново културно-просветно дело: насаждане у народа на любов към горите…“, посочва авторът.
В своя статия „Защо е въведенъ празника на залесяването“- сп. Горски преглед, кн.4/1927 г., инж. Д. Йорд. Загорчев пише, „Нека у нашето дете се възпита чрез училището и празника на залесяването любов към горите. Нека още в най-крехката му и впечатлителна възраст се събуди интерес към тях… Нека туризма, който развива обич към природата и Родината вземе гората под своя закрила. Нека учителството, със своя идеализъм при служене на Родината - опознае що е гората и възпита у децата това, което по-късно при възрастния гражданин не ще позволи да гледа на най-светия природен дар като на плячка… Нека всички, които са се посветили на служене на Отечеството и говорят за патриотизъм  да съединят усилията си с нашите за спасяване на горите… Българският лесовъд, комуто се пада най-големия дял при изпълнението на дълг ще удвои и утрои енергията си, като се види подпомогнат от Обществото и ще бъде морално удовлетворен от съзнанието, е в своите усилия той не е сам и изолиран“.
Така, по данни на посочения автор, през първите 2 години, в които се провежда празника на залесяването (1925 и 1926 г.), са залесени 3  540 000 фиданки и са засети 228 кг. семена.
В „Празникътъ на залесяването“, сп. Горски преглед, кн.4/1927 г., В. Стоянов пише: „…ТрЂбва да се заработи съ голЂма жилавость и устремъ, за да се разбие коравата и дебела покривка на скования невежественъ духъ, който отъ день на день отваря все по-дълбоки и по-дълбоки смъртоносни рани въ живитЂ меса на горското стопанство…Прочее идеята за празникътъ на залесяването не трЂбва да се оставя да изстине. Напротивъ, нека се импулсира съ по-голЂма жаръ и енергия.”
И това се случва! През следващите години това мероприятие добива популярност и започва да се провежда в цялата страна. То се доразвива, като в дните преди  провеждането му се изнасят беседи, пишат се листовки, в лесничействата се получават заявки от различни институции (училищата, войската, местните управи, читалищата…) за осигуряване на фиданки и терени за залесяване. М. Фетфаджиев в своята „ГоритЂ и празникътъ на залесяването“/1927 г. споделя: „Всеки, който съумее да спомогне да се роди вместо един клас два, вместо едно отсечено дърво да се засадят две и вместо литър мляко да се произведат два, ще допринесе за народа си много повече от всеки най-виден партизанин, който държи политически речи в селата!“
Идеята за празника еволюира през следващите години и пръв стажант-лесовъдът Георги Минков в статията му в сп. „Горски преглед“ - „За празника на залесяването (кн. 1-2, 1934 година) предлага „Празникът на залесяването“ да се превърне в „Седмица“. Идеята му е още лесовъдите от всички краища на страната да се ангажират с разяснителна дейност за значението на горите и на залесяването. Идеята е осъществена и първата „Седмица на гората“ е проведена от 15 до 22 април 1934 година, а за първи път , „Седмицата на гората“ е проведена по предварително утвърдена програма през 4-11 април 1937 година.
Следващите три години мероприятието добива известност и е съпроводено с тържествени и културни изяви с участието на редица видни представители на тогавашната интелигенция, а лесовъдската колегия е особено активна в пропагандата си за запазването и разумното използване на българските гори. Сбъдва се написаното от  Г. Петров в „Следъ празника на залесяването“, бр.6/1925 г. на сп. Горски преглед: „Лесовъдът трябва чрез пресата, чрез публични беседи, чрез работа в училищата да разясни на Обществото, какво грамадно влияние имат горите за стопанско-икономическото повдигане на страната и защо трябва да се пазят и отглеждат“.
Преди избухването на Втората Световна Война (заради която „честването“ се прекратява за повече от 10 години), „Седмицата” е особено атрактивна и се  провежда за най-дълъг период (в рамките на 1-14 април, 1940 година). Тогава лесовъдът Методи Милков пише в статията „Какво се цели със Седмицата на гората“ в сп. „Родопски лес“ - април, 1940 г. : „Делото на българските лесовъди е общодържавно и народно дело, затова в неговото изграждане трябва да се вложат не само усилията на специалистите, но и усилията на голяма част от нашия народ и интелигенция“.
През 1956 година събитието е възобновено като професионален празник на всички, които работят в сферата на горите и оттогава и до наши дни през първата седмица на м. април всяка година, хиляди българи от цялата страна засаждат хиляди и милиони декари гори и се наслаждават на спонтанното народно веселие по този повод.
В днешно време „Седмицата на гората“ е позагубила тази си масовост и популярност от миналото. Замислена  повече като трудова и просветителска,  днес тя е тачен професионален празник, провеждащ се всяка година през първата цяла седмица на м. април в средите на лесовъдите. За да се възвърне усещането за автентичност и  истинската традиция, е нужно тази проява да е и своеобразна ежегодна равносметка от страна на горскостопанските структури! Да се  информира своевременно, точно и детайлно Обществото за постиженията, но и за проблемите. И да се търсят професионални и оптимални (не политически и комерсиално угодни) решения на последните, предвид обществената чувствителност по отношение на този ценен природен, социален и все още наличен у нас феномен - гората! Опити в това отношение и с помощта на мас медиите и социалните мрежи се правят от ИАГ-МЗХ, Държавните горски преприятия, ЛТУ и Институт за гората-БАН през последните години. В духа на думите, изречени още през далечната 1937 година от учения-лесовъд Тома Захариев, вече директор на тогавашната Служба за горско-опитно дело (сега Институт за гората-БАН):  „Нужно е всичко във и около гората да се върши със съзнанието, че се работи за народа и с народа, нищо без него, а още по-малко срещу него. Противното е отчуждаване на народа от горите и горското стопанство“. 
По повод Юбилея и под мотото „ВЕК ОТ ВЕЧНОСТТА В СЪЗДАВАНЕ, ОПАЗВАНЕ И ГРИЖА“, нека да честитим празника на всички, които чувстват гората със сърцето си и таят надеждата, че тя ще пребъде! Честито и на тези колеги, отдали личния и професионалния си живот за святото дело в ИСТИНСКА служба на българската гора! Нека да празнуваме, но и да не забравяме и това, което пише инж. Д. Загоров още през 1927 г.: „Прочее, празникът на залесяването не е нито флирт, нито луксозна забава, а едно пълно с народовъзпитателен и стопански смисъл мероприятие от съдбоносно значение за бъдещето на страната и нацията ни“. 
Важни са поуките от миналото, за да може да превърнем този изминал един век „Седмица на гората“  във вечност!
  доц.  д-р. Ангел Ат. Ферезлиев-  ръководител на Научно-изследователската база и уредник в Регионалния център за историята на горите, горското стопанство и горскостопанската наука-Велинград,  към Институт за гората-БАН


По повод Юбилейното честване на тазгодишната „Седмица на гората“, Регионалният център за историята на горите, горското стопанство и горскостопанската наука към Институт за гората-БАН осигурява свободен достъп до музейната сбирка, находяща се в гр. Велинград, бул. “Хан Аспарух“ №44 за периода от 07.04. до 11.04. 2025 г. от 14.30 до 16.30 ч. (входът е от централната пешеходна алея).



Велинград тел: 0876521487


Опити за спиране на продажбата на парцели в ската на Боров парк

Публикувано на 14 Apr 2025 08:52

 С решението си съдът прекрати производството по това дело, а по казуса е образувано и друго дело в същия съд.
Опит за спиране на продажбата направи и общинският съветник Стефан Малинов. На 7 април той е внесъл предложение на сесията в края на април Общинският съвет да гласува решение да не бъдат продавани седемте парцела в ската на Боров парк. Посочените мотиви са голямото обществено неодобрение и нуждата да се запази обликът на Велинград като зелен град. Решението дали предложението на Стефан Малинов ще влезе в дневния ред на април

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг ще дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 10 Apr 2025 16:58

 ябълки (подложка), както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста! Пре

Към цялата статия »


Във Велинград писаните яйца са символ на Великден

Публикувано на 09 Apr 2025 10:10


АТЕЛИЕ ЗА ПИСАНИ ЯЙЦА В МУЗЕЯ
От 25 март, Благовещение, в Историческия музей работи ателието за писани великденски яйца. То дава възможност на всеки, който проявява интерес, да се запознае със старата техника за изписване на яйца. Музейните работници демонстрират как се работи със свещ, писалка и восък, показват най-характерните за Чепинския край мотиви за изписване, разказват за традицията. Интересът е много голям, особено в дните на пролетната ваканция, когато ателието посрещна десетки деца от различни краища на България. 
Т

Към цялата статия »


Клептуза между желаното и реалното

Публикувано на 08 Apr 2025 10:15

се събуди и с днешна дата се виждат резултатите от свършена през последните месеци работа. Парк Клептуза в момента е един от най-зелените и красиви в града, с чисти алеи, с подредени цветя и храсти. Това стана, след като през 2024 г. специалистите по озеленяване и чистота от „Вега про“ и „КМД“ отстраниха опасните дървета, засадиха много нова растителност и положиха истински грижи за парковото пространство. Сега то е превърнато в приятно място за разходка, но типично по нашенски си стоят и нерешените проблеми. Първият от тях е табелата за защ

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 08. 04. 2025

Публикувано на 08 Apr 2025 10:11



ПЪТ От 1 април е затворен за движение пътят, който свързва Ракитово и Костандово  (PAZ 1180). Причината е започнал ремонт на пътя, който включва и изграждане на велоалея и полягане на оптичен кабел. Община Ракитово спечели финансиране на ремонта от Програмата за развитие на селските райони. Обходният маршрут е през Салкиното ханче.

ТЪРГ Кметът Костадин Коев пусна заповеди за два търга за отдаване под наем на общински обекти. На 16 април от 10 часа ще се проведе търг с явно наддаване за отдаване под наем за срок от 10 годи

Към цялата статия »


Проект за центъра на Велинград спечели архитектурна награда

Публикувано на 08 Apr 2025 10:09


И в 11-то издание на конкурса основните направления са „Архитектура“ и „Урбанизъм, ландшафтен дизайн и градска среда“. Участваха 102 проекта в 22 категории, разделени в три основни групи: реализации, проекти и концепции. Журито отново беше в два различни състава за двете направления. Председател на журито за направление „Архитектура“ бе арх. Радо Илиев,  а за  направление „Урбанизъм, ландшафтен дизайн и градска среда“ - ланд арх. Ганчо Бакалов. Журито определи 32 номининации, от които излъчи 18 награди.
Награди в две независ

Към цялата статия »


ОТЗВУК: Велинград - община на мизерията!

Публикувано на 08 Apr 2025 10:06


500 лева! В града, където има 80 минерални извора! Много бе! Направо ще влезем в книгата на Гинес за „най-богата“ община!
Знаете ли какво е „туристически данък“? С него се облага всяка нощувка на едно лице в местата за нощуване! Съгласно чл. 61с. от ЗМДТ Общинският съвет определя с наредба размера на данъка в граници от 0,20 лв. до 3,00 лв. за всяка нощувка! Съгласно общинска наредба този данък за Велинград в момента е от 1 лев до 2,50 лв., в зависимост от категорията на хотела!
Хайде сега да смятаме! В петзвездните хотели има стаи

Към цялата статия »


Пореден търг с минимално наддаване

Публикувано на 08 Apr 2025 10:03

 очаквано привлече голям брой участници.
 На явния търг се явиха 7 кандидат-купувачи: Красимир Бошнаков, „ВИП 2005“ ЕООД, Вела Велева, Явор Бишев, „Екомед 5“ ООД, Елка Паскова-Досева и Борис Качак.  Тръжната комисия с председател заместник-кмета Светла Томова допусна всички до явното наддаване. Но, както и на предишния търг за имот на ул. „Васил Априлов“ в идеалния център на Велинград, до същинско наддаване отново не се стигна. Единествено представителят на „ВИП 2005“ вдигна над началната цена с една стъпка от 1502 лева на

Към цялата статия »


Нова жалба на съветник срещу решение на местния парламент

Публикувано на 08 Apr 2025 10:02

 Тогава мнозинството съветници едновременно, в едно и също решение,  отмениха  вече върнатото от областния управител като незаконосъобразно решение за преобразуване на имота от публична в частна общинска собственост и отново гласуваха същото преобразуване.
В жалбата си Стефан Малинов посочва 4 мотива. На първо място, че имотът от 840 кв.м. е с неизяснен статут. От една страна имотът има акт за частна общинска собственост (АЧОС) от 2024 г., издаден въз основа на АЧОС от 2008 г. Но от друга страна за същия имот има акт за пуб

Към цялата статия »


Сговорна дружина засади 200 фиданки над Каменица

Публикувано на 08 Apr 2025 10:00


После скара си стъкмихме
и на сушина се скрихме.“
В стихове и рими така звучи засаждането на 200 фиданки бял бор над Каменица, което група велинградчани направиха в дъждовната събота на 5 април. Групата доброволци се събира по идея на Ангел Цикалов и за поредна година залесява дръвчета в близките околности на Велинград. В групата са деца и родители, защото най-важен е личният пример.
Тази година в групата се включи и Иван Гьошев - началник на пожарното звено в Ракитово. С младежите и децата, участвали в залесителната акция, той&

Към цялата статия »


Залесяване на Юндола в Седмицата на гората

Публикувано на 08 Apr 2025 09:59

  венци и цветя от изпълнителния директор на ИАГ Асен Марков, председателя на Съюза на лесовъдите проф. Иван Палигоров и ректора на ЛТУ доц. д-р Христо Михайлов.
„Век от вечността в създаване, опазване и грижа“ е мотото на юбилейната Седмица на гората. В националната програма са включени десетки мероприятия, като едно от тях е с адрес Юндола. На 11 април в Учебно-опитното горско стопанство „Г. Аврамов“ - Юндола ще се проведе залесяване с участието на студенти и преподаватели от ЛТУ. Ще бъде организирано и посещение в първия български

Към цялата статия »


Сто години „Седмица на гората“ - от миналото към вечността

Публикувано на 08 Apr 2025 09:58

с автор „учен-лесовъд І разред“ Тома Захариев - тогавашен главен инспектор по горите при Министерството на Земл. и Държ. Имоти. С публикацията си в това издание  и последвалата я през същата година( №2/ 2025) „КАКЪ ДА УРЕДИМ ПРАЗНИКА НА ЗАЛЕСЯВАНЕТО ВЪ УЧИЛИЩАТА“ (и двете предназначени за учащата се младеж), може да се смята, че той е един от тези, които поставят началото на „Седмицата на гората“, възникнала именно като „Празник на залесяването“. Стогодишният юбилей е повод да се върнем към началото!
През м. декември на 1924 г. в пре

Към цялата статия »


Малки обяви: 08. 04. 2025

Публикувано на 08 Apr 2025 09:56


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава струг метален СУ 500. 0884 219798.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам професионална

Към цялата статия »


„Чепинец“ пак не успя да победи „Балкан-1952“

Публикувано на 08 Apr 2025 09:55

През последните 8 години, от сезон 2017/2018 г., откакто велинградчани играят в „А“ областната футболна група, те нямат победа срещу отбора от Варвара. В изиграните досега 12 срещи за първенство „Чепинец“ е постигнал едва 5 равенства и е допуснал 7 загуби, а головата разлика е 13:23! Щеше ли да спре най-после тази  неубедителна поредица за велинградчани?
Едва ли „Чепинец“ имаше по-добра възможност да прекъсне негативната си серия без победа срещу в мачовете си с  „Балкан-1952“ от с. Варвара, но и този път се провали. Изводът не

Към цялата статия »


„Драгиново“ с първо равенство от две години насам

Публикувано на 08 Apr 2025 09:55

 Студеното и ветровито време е измъчило футболистите и на двата отбора, които така и не са успели през целия мач да стигнат до победно попадение. Все пак гостуващият тим е бил по-активен и с повече възможности за точни завършващи удари. В два случая са били отменени голове заради съмнителни засади, което в някаква степен е ощетило състава на „Драгиново“ и неговите футболисти трябва повече да съжаляват за няколкото пропуска в ситуации на озовали се сами срещу вратаря играчи. Това нулево равенство се оказва първото за ФК „Драгиново“, отка

Към цялата статия »


Плувен турнир с кауза

Публикувано на 08 Apr 2025 09:54


Турнирът се проведе на 5 април на Закрития плувен басейн „Антон Митров”. Инициативата на плувните клубове беше подкрепена от ЦПЛР-ОДК и Община Велинград. В състезанието се включиха над 60 плувци на различна възраст, за които организаторите бяха подготвили медали и почерпка. Адмирации за всички тях, за треньорите и родителите, които подкрепиха каузата на турнира. Всички те показаха истинския смисъл на идващите големи празници като Цветница и Великден.
Темпо

Към цялата статия »


Отлично представяне на бойците от СК „Мусаши“

Публикувано на 08 Apr 2025 09:53


Състезателите на СК „Мусаши“ се представиха много силно и спечелиха общо  14 медали в техните категории – 3 златни, 9 сребърни и 2 бронзови, което им определи първото място в отборното класиране.
При мъжете Джошкун Харизанов спечели  златен медал  в GI и сребърен в NO GI, а Иван Янев пък се окичи със сребърен в GI и със златен в NO GI. В надпреварата при юношите  Иван Нейков е със сребърни медали в  GI и NO GI. Мартин Узунов  взе два бронзови медала в  GI и NO GI, Никита Минков  със златен, и ср

Към цялата статия »


Открито е производство за обявяване на защитена местност „Грънчарица“

Публикувано на 03 Apr 2025 10:05


В едномесечен срок заинтересованите лица могат да представят в РИОСВ – Пазарджик мотивирани писмени становища, възражения и предложения относно проекта на заповед за обявяване на защитената територия. 
В едномесечен срок от публикуване на уведомлението ще бъде свикана комисията по чл. 38, ал. 1 от Закона за защитените територии, в рамките на която ще бъдат разгледани и постъпилите становища.
Защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти (ПИ) или части от тях съгласно кадастралната карта

Към цялата статия »


Две сдружения ще възстановят заслона на Булин чаир

Публикувано на 03 Apr 2025 10:03

в участъка между местностите Драгиче и Платот; довършване на възстановяването и маркиране на туристическата пътека между местностите Локвата и Бялата скала. Успоредно с това е планирано и провеждане на ежегодното почистване на всички маркирани пътеки в района.
Споменатите събития ще се проведат, както следва:
25 - 26 април 2025 година: в този период ще се работи по възстановяване на пътеката между Драгиче и Платот, както и по почистването на пътеките в района.
9 - 11 май 2025 година: за този период е планирано възстановяването на за

Към цялата статия »


За „удобство“ за ЕЗОК пътуваме до Пазарджик или Пещера

Публикувано на 01 Apr 2025 10:51

 пространство (Норвегия, Исландия и Лихтенщайн); Конфедерация Швейцария; Република Сърбия и Република Северна Македония. Право, от което много хора се възползват при пътуванията си зад граница. 
От известно време за жителите на община Велинград това право се сблъсква с липсата на банков офис, в който могат да се подадат документи и да се получи ЕЗОК. За дълъг период от време услугата се извършваше от Банка ДСК. Но от месеци Националната здравоосигурителна каса е сключила нов договор, този път с Първа инвестиционна банка. В облас

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023