.jpg)

5 години след ковид - научихме ли уроците на кризата?
Публикувано на 18 Mar 2025 10:07
Изминаха 5 години от 13 март 2020 г. - датата, на която в цяла България беше обявено извънредно положение заради пандемията от ковид-19. Първият случай на болен в област Пазарджик беше регистриран на 21 март, а в община Велинград на 22 април. Шок, недоверие, тревога - различните емоции взеха връх още с първите въведени противоепидемични мерки.
Да си спомним: първо бяха отменени всякакви културни и спортни събития, носенето на маски стана задължително, започна дезинфекцията в училища и детски градини, затворени бяха заведенията и баните. Туристическият бранш обяви, че уикендът 13 - 15 март 2020 г. е бил най-слабият от години във Велинград. Мерките се затегнаха още повече, като част от тях бяха лишени от реален смисъл: въведоха коридори за движение на Пазара, забраниха посещението в парковете, играта на детските площадки, ползването на вендинг машини...
Заради вълната от отменени резервации и забрани туристическият бранш поиска данъчни облекчения и по-ниски цени на минералната вода. Ковид кризата удари и хазната на общината, като кметът Костадин Коев обяви, че тежкото финансово състояние ще става още по-тежко и трябва „да свиваме чергата“. На същото мнение беше и Министерството на финансите, което в прав текст препоръча заради финансовата криза в общината да бъдат намалени разходите за Общинския съвет, но нищо такова не се случи. В същото време общината тръгна да опрощава наеми и да вдига данъци.
Но проблемите на всяка друга обществена сфера бледнееха в сравнение с това, което се стовари върху цялата система на здравеопазването. Още в първите дни на пандемията Велинград се изправи пред факта, че години по-рано с лека ръка беше затворено Инфекциозното отделение в общинската болница. Общинският кризисен щаб умува върху различни планове, но не можа да намери вариант за изолиране на болните от ковид-19. С цената на сериозни компромиси в „МБАЛ-Велинград“ беше обособено Ковид-отделение, а първият пациент в него беше приет на 8 юни 2020 г. Започна ремонт на един от етажите на Медицинския център, за да бъде приспособен за Ковид-отделение - добра идея, за чиято реализация бяха събрани десетки дарения, но така и не бе изпълнена. Извънредната ситуация ескалира, когато медиците от общинската болница заплашиха с колективна оставка, настоявайки за ясен алгоритъм за лечение на коронавируса и за изграждане на асансьор за Ковид-отделението, за да няма смесване на потоците пациенти. Общинската болница изнесе на свой гръб огромната част от борбата с ковид-19, включиха се и медиците от болница „Здраве“. Много хора от Велинград и района оцениха труда и отговорността, с която лекари и медицински персонал бяха натоварени 24 часа във всеки ден от дългите месеци на пандемията, и помогнаха на болниците с дарения.
Бяха наистина трудни времена, в които най-тежкото беше загубата на човешки животи. Сухата статистика, зад която се крият толкова човешки съдби: през годината преди пандемията 2019 г. в община Велинград починаха 365 човека, през 2020 г. броят на починалите скочи до 452, а 2021 г. записа печалният рекорд от 512 починали.
5 години след по-късно е логично да си зададем въпроса дали сега Велинград е по-готов да посрещне нова пандемия или отново не научихме уроците на кризата? И още няколко въпроса, които водят към отговори:
1. Имаме ли Велинград болнично отделение за лечение на инфекциозни болести? Кратък отговор - не. Структурата на здравеопазването във Велинград вече е съвсем различна, но отново без наличие на инфекциозно отделение. Някъде във времето остана без отговор въпросът защо общината и общинската болница не довършиха ремонта на бъдещото отделение, което да разполага с асансьор и по-добри възможности за изолиране на потоците пациенти.
2. Защо не беше даден пълен отчет по дарителската кампания за „МБАЛ-Велинград“ ЕООД, в която участваха стотици хора и организации? Дарителите проявиха истинска съпричастност и щедрост. Но за да го направят отново в случай на нужда, трябва да има пълна прозрачност как се харчат даренията. В случая, след преобразуването на общинската болница, цялата дарена техника и оборудване във времето на пандемията вече е на новото дружество „МБАЛ-Велинград“ ООД с основен собственик „Булфарма“.
3. Успя ли Община Велинград да стабилизира своите финанси, разклатени от ковид-кризата? Данните от финансовите отчети и проверки са ясни - общината все още има непогасени в срок кредити и милиони задължения. Не се вижда никакво „свиване на чергата“ по отношение на общинските разходи, а местните данъци и такси от година на година стават все по-големи.
Надяваме се никога повече да не ни сполети криза като тази с коронавируса. Но живеем с поредица от други кризи като войни и инфлация. А ако не сме научили уроците от една криза, винаги ще бъдем още по-уязвими при следващата.
Темпо