Билетът за градския транспорт скочи на 1.50 лева
Публикувано на 14 Jan 2025 09:58
Новата 2025 година започна с нова и очаквано по-висока цена на билета за градски транспорт във Велинград. Цената скочи с 50% - от 1 лев на 1.50 лева.
Читатели на „Темпо“ поставиха въпроса при какви условия фирмата-превозвач „Чепино автотранспорт“ има право да повишава цените. Ето какво показва нашата проверка.
През 2023 г. Община Велинград най-после проведе обществена поръчка за избор на фирма-превозвач, след като 15 години поред само удължаваше договора с „Чепино автотранспорт“. Процедурата по Закона за обществените поръчки приключи без изненади: явиха се две фирми, но общината в ролята на възложител отстрани от участие „Либърти АП“ ООД и направи състезанието отново „само с един кон“ - „Чепино автотранспорт“. През пролетта на 2023 г. общината подписа договор за извършване на обществен превоз с „Чепино автотранспорт“ за срок от 5 години и за сумата от 928 795 лева. Според договора, който е публикуван на сайта на Агенцията по обществени поръчки, фирмата печели с оферта от 1 лев като цена на билета за градските линии. В договора е записано, че единичните цени са фиксирани за времето на договора, тоест до 2028 г. Но в друг член от договора са изброени условията, при които цените могат да бъдат актуализирани. Това става, след като фирмата-изпълнител представи пред общината-възложител мотивирано искане и калкулация, при увеличение на цената на пътникокилометър с повече от 10%. Общината може да изрази съгласие или да отхвърли искането за вдигане на цената. Според текста на договора общината се произнася по всяко искане за увеличение на цената. Тоест сегашното повишение с 50% също би трябвало да е съгласувано от Община Велинград, която е възложител на обществената поръчка извършване на обществен превоз на пътници по автобусни линии от общинската, областната и републиканската транспортни схеми и специализиран превоз на деца и ученици по определени маршрутни разписания. Също така общината има правото да контролира цялостното изпълнение на договора, включително годността на автобусите, условията за пътуващите, спазването на маршрутните разписания и др.
Така изглеждат нещата на теория, но не и на практика. Например разписанието на „Единицата“ не може да бъде намерено в публични източници и не се обявява, въпреки че доста граждани недоволстват заради началните и крайни часове на курсовете. А контролът от страна на общината по отношение на условията за пътуване в градските и междуградски автобуси от години е максимално занижен - също независимо от недоволството и сигналите на пътуващи.
Темпо