Общината сурвака велинградчани с по-високи данъци за 2025 година
Публикувано на 23 Dec 2024 10:36
На последното за 2024 г. заседание на Общински съвет - Велинград беше гласувано увеличението на общо 5 местни данъци и такси. Така през 2025 г. ще трябва да плащаме повече за данък недвижими имоти, данък възмездно придобиване на имущество, данък МПС, такса за битови отпадъци и туристически данък. Предложените ставки няма да бръкнат дълбоко в джоба на хората, успокоиха от общината.
Предложенията бяха обсъдени първо в постоянните комисии, които предпразнично заседаваха по едно и също време - 14 часа на 18 декември.
На практика съветниците гласуваха в комисиите, докато все още не беше изтекъл законният срок на общественото обсъждане, в рамките на който гражданите можеха да дават мнения и предложения. От Общинска администрация не обявиха дали има постъпили становища и какви са те.
На заседанието на комисиите ресорният заместник-кмет по финансите Атанас Палигоров заяви, че увеличението на данъците не е каприз, а се налага заради натрупаните и увеличени разходи. Разходите за чистотата са около два пъти повече от приходите, които събира общината. Парите не достигали не защото общината харчи безконтролно, а защото разходите са се увеличили, особено за работни заплати. Като основен проблем Ат. Палигоров посочи ниските данъчни оценки, които са база за определяне на местните данъци. Той изчисли, че във Велинград данъчните оценки на сградите са 5-6 пъти подценени спрямо пазарните цени на недвижимите имоти. Ако държавата оцени реално данъчните оценки, то няма да се налага общината да вдига данъци, а дори ще трябва да ги намали, заяви г-н Палигоров.
Директорът на дирекция „Местни данъци“ Спас Шулев изброи множество примери за предложеното увеличение за моторните превозни средства. Той обясни, че в проценти увеличението изглежда голямо, но когато се превърне в пари, става въпрос за между 10 и 40 лева според вида на МПС. Съветникът Радослав Димов предложи увеличението от 35% за някои от МПС да падне на 25%, но това не бе прието.
В хода на обсъждането възникна дебат какво прави общината, за да намали своите разходи. Въпросът бе поставен от Александър Даскалов, а Емил Моллов припомни, че през 2000 г. общинските служители са били 80-90 щатни бройки, а сега са почти двойно повече. Атанас Палигоров се върна към наследения голям дълг, който по неговите думи не бил увеличен през последните 9 години.
Спорове имаше и за повишението на такса смет. Надежда Ключкова попита защо през 2025 г. юридическите лица няма да могат да заявяват кофа Мева и с колко това увеличава таксата за фирмите. Заплащането на брой кофа е директен метод да се крадат и укриват данъци, категоричен беше Атанас Палигоров. Съветниците не подкрепиха предложението на Н. Ключкова за връщане на плащането за брой кофа.
Мустафа Еюпов постави въпрос кога във Велинград ще има площадка за изхвърляне на изкопни и строителни отпадъци. Въпреки огромното строителство в курорта, ситуацията остава като досега - фирмите плащат и строителните отпадъци се транспортират до депо в Пазарджик.
Емил Моллов призова общината да упражнява много по-сериозен контрол по отношение на качеството на сметосъбирането. План-сметката за чистотата за 2025 г. е 6 013 630 лева лева и расте с близо 1 милион лева. Това означава, че задълженията на почистващата фирма и контролът от страна на общината трябва също да се увеличат. Зам.-кметът Атанас Палигоров отговори, че това са необходимите разходи за поддържане на чистотата, като през 2025 г. ще бъдат увеличени броят съдове за селата и кратността на събирането на боклука там. Той посочи, че се е увеличило количеството боклук, което се събира месечно, а общината плаща и повече за неговото извозване, което е вече не на километър, а на тон.
С предварително записване за изказване позиция изрази Антон Бояджиев, председател на сдружение „НИЛЕТ“ и член на гражданската инициатива „Чист Велинград“, която от години работи активно по проблемите на чистотата в общината. Г-н Бояджиев обърна внимание върху факта, че общественото обсъждане за такса битови отпадъци е проведено по абсурден начин - то свършва, след като постоянните комисии вече са гласували решение и така се отнема правото на гражданите да участват в процеса. Не сме съгласни с план-сметката за отпадъците за 2025 г., каза Антон Бояджиев и изреди редица причини, включително забавянето на въвеждането на методиката „Замърсителят плаща“. На местно и на национално ниво няма никакви усилия за промяна на методиката, контролът на нерегламентираните сметища е изключително занижен, разделното събиране се извършва с непрактични контейнери. В същото време план-сметката се е увеличила с 1 милион в сравнение с 2024 г., а в сравнение с 2023 г. увеличението е почти двойно.
С 24 гласа „за“ мнозинството прие предложените увеличения на местните данъци и такси. Против гласува Надежда Ключкова, а Емил Моллов, Атанас Рангелов и Рахим Енгяк се въздържаха.
Ето и новият размер на данъците, които велинградчани ще плащат през 2025 г.:
ТАКСА БИТОВИ ОТПАДЪЦИ
* за жилищни имоти на физически лица във Велинград - от 3 на 3.92 промила
* за жилищни имоти на физически лица в селата с организирано сметоизвозване - от 13.5 на 16.75 промила
* нежилищни имоти на физически лица във Велинград - от 6 на 14.5 промила
* нежилищни имоти на юридически лица извън регулация, с организирано сметоизвозване - от 11 на 14.5 промила
За юридически лица: 5100 лева за контейнер КС-4 и 3100 лева за контейнер тип „Бобър“.
ДАНЪК НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
* данък жилищни и нежилищни имоти на граждани и фирми - от 2.44 промила се увеличава на 2.7 промила върху данъчната оценка на сградите
ДАНЪК ВЪЗМЕЗДНО ПРИДОБИВАНЕ НА ИМУЩЕСТВО
* увеличение от 2.75 на 3 промила
ДАНЪК ВЪРХУ ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА
* МПС до 55 kW вкл.: сегашната ставка от 0.42 се вдига на 0.59 лв за 1 kW
* МПС от над 55 до 76 kW вкл.: сегашната ставка от 0.67 се вдига на 0.90 лв за 1 kW
* МПС от над 76 до 110 kW вкл.: сегашната ставка от 1.37 се вдига на 1.78 лв за 1 kW
* МПС от над 110 до 150 kW вкл.: сегашната ставка от 1.54 се вдига на 1.77 лв за 1 kW
* МПС от над 150 до 245 kW вкл.: сегашната ставка от 2 се вдига на 2.20 лв за 1 kW
* МПС над 245 kW вкл.: сегашната ставка от 2.62 се вдига на 2.88 лв за 1 kW
ТУРИСТИЧЕСКИ ДАНЪК
Според категорията на местата за настаняване:
* 1 звезда и клас „В“ - от сегашните 0.94 на 1 лев
* 2 звезди - от сегашните 1.25 на 1.40 лева
* 3 звезди - от сегашните 1.56 на 1.70 лева
* 4 звезди - от сегашните 1.87 на 2.20 лева
* 5 звезди - от сегашните 2.31 на 2.50 лева
Елена Баева