И след потвърдените във Франция проби няма да има умъртвяване на овце
Публикувано на 23 Dec 2024 10:27
На 16 декември Европейската референтна лаборатория в Монпелие, Франция, потвърди положителните проби за чума по дребните преживни животни, взети от пет взаимосвързани животновъдни обекта във Велинград. Резултатите бяха представени на пресконференция в Централното управление на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) с участието на зам.-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев,
главният ветеринарен санитарен инспектор доц. д-р Илиян Костов, изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински, зам.-изпълнителният директор на БАБХ д-р Валентин Атанасов, ветеринарният лекар от гр. Пловдив д-р Красимир Колев, регистрираният ветеринарен лекар д-р Александър Кехайов и официалният ветеринарен лекар д-р Александър Семерджиев.
Зам.-министър доц. Деян Стратев обяви, че според резултатите от Монпелие „вирусът в стадата от Велинград е същият като този в Гърция и Румъния“ и става дума за див вирус. Трима от ветеринарните лекари, преглеждали стадото, представиха подробна хронология на събитията, снимки и видеоклипове, свързани с установяването на заболяването, като потвърдиха, че е имало симптоми на чума. Д-р Даниел Денев изясни симптоматиката на заболяването и подчерта, че установеният вирус на чума във Велинград се характеризира с по-ниски нива на смъртност, но това не значи, че не може да се стигне до мащабни поражения. Д-р Патарински обясни, че схемата за държавна помощ за унищожаване на мъртви животни се изпълнява по указания, одобрени от Европейската комисия (ЕК) и финансирана от Държавен фонд „Земеделие“. Тя обхваща само вече умрели животни и не се прилага при евтаназия, свързана с епизоотични мерки, така че в случая с чума по овцете във Велинград схемата за държавна помощ не е приложима.
На 18 декември в Народното събрание се състоя заседание на създадената временна комисия, която проучва проблема с обявеното огнище на чума по овцете във Велинград. Пред народните представители земеделският министър Георги Тахов заяви, че резултатите от лабораторията във Франция, която е референтна за целия Европейски съюз, са положителни за заболяването, но овцете във фермите във Велинград остават под карантина и няма да бъдат евтаназирани. Същата позиция служебният земеделски министър потвърди и при изслушването в Народното събрание на 19 декември.
Позицията на стопаните на стадото беше изразена на 19 декември пред БНТ от адвокат Яничка Методиева. Тя подчерта, че лабораторията на БАБХ е референтна според писмо на ЕС, но няма акредитация да извършва изследвания за чума. Адвокатката отказа да коментира лабораторните резултати от Монпелие, тъй като там са изпратени проби, които преди това са били обработени в лабораторията на БАБХ. Серологичните изследвания не са диагноза, подчерта адвокат Методиева и изрази категорично менние, че във фермата на сем. Илиеви няма чума, няма клинична картина на заболяването. Според нея от БАБХ се страхуват да дойдат във фермата, защото са издали заповед за умъртвяване на овцете без да имат поставена диагноза. Адвокатката поясни, че се води съдебно дело, чиято крайна цел е отмяна на заповедта за евтаназиране на животните.
До редакционното приключване на броя не беше обявен очакваният доклад от представители на Европейската комисия (ЕК), които са в България, за да проверят случая с овцефермата във Велинград. Представители на ЕК и директорът на Европейската референтна лаборатория в Монпелие правят оценка на стъпките, които са били предприети от БАБХ. Предстои да бъде обявено какви допълнителни мерки биха предприели към държавата ни, но според министър Г. Тахов няма как при доказано огнище на няколко нива и при непредприети действия, както твърдят от ЕК, България да не получи санкции. Първия кръг от санкции е забраната за търговия с животни и продукти от тях от област Пазарджик, която ЕК обяви на 6 декември.
Същевременно се извършва и проверка в Областната дирекция по безопасност на храните - Пазарджик. От МЗХ съобщиха още, че директорът на лабораторията в Монпелие е поканил стопаните от обекта във Велинград на среща. Ще продължим да сладим развитието по случая на сайта www.tempo.velingrad.com.
Темпо