Държавата обещава по-високо обезщетение
Публикувано на 04 Dec 2024 10:16
Пресцентърът на Министерството на земеделието информира за поредната среща във Велинград между служебния министър Георги Тахов и семейство Илиева - собствениците на стадото във Велинград. Срещата се е провела вечерта на 2 декември във Велинград, а от снимката, разпространена от пресцентъра, се вижда, че в нея са участвали кметът Костадин Коев и председателят на Общинския съвет и местен лидер на ГЕРБ Димитър Гечев.
Земеделският министър е подчертал, че е „с мандат за последна и решаваща среща с местните стопани“. Той е призовал собствениците на стадото в бърз порядък да вземат решение - обезщетение или трета проба в Европейската референтна лаборатория в Монпелие. Георги Тахов е изразил готовност за изплащане на адекватно обезщетение, като първоначалната сума от около 700 000 лева вече е завишена на 960 000 лв. след финалното изчисление. По думите на служебния министър, ако стопаните изберат обезщетението, „ще могат да го получат в рамките на 7 дни след обезопасяване на огнището и през януари вече ще могат да възобновят дейността си.“ Представители на животновъдни организации са изразили желание да им помогнат, за да може сроковете да се съкратят максимално. Ако изберат още едно тестване в Монпелие - ще се изчака, докато дойдат резултатите.
На 3 декември в Министерството на земеделието и храните се е състояла среща между министъра д-р Георги Тахов и представители на животновъдни организации, на която е коментирана актуалната епизоотична обстановка в страната. „Чумата по овцете и козите, макар и с ниска смъртност от около 2%, представлява сериозен риск за животновъдния сектор, особено когато трябва да осигурим безопасност на храните и да запазим външните пазари“, е казал Бойко Синапов - председател на Обединени български животновъди (ОБЖ). По думите му “адекватни обезщетения ще помогнат на стопаните да възстановят своите ферми и да преминат през този труден период. „ Ние заставаме зад такова разрешение на казуса“, каза Дарина Шишкова - управител на “Развъдна организация за автохтонни породи овце в България”. Тя изрази притеснение относно евентуалната предстояща забрана от ЕК.
“Нямаме съмнение, че в стадото има чума, след като и в пробите, дадени от самите фермери в Гърция са открити антитела”, е коментирал Димитър Зоров, председател на УС на Националния съюз на говедовъдите в България. По думите му, “ниската смъртност при този щам не изключва мерките по обезопасяване на огнището, защото дори животно с антитела е преносител на заразата”. Зоров е бил категоричен: „Ясно е за всички, след двете положителни проби в Националната референтна лаборатория и паралелната проба в Гърция, че чумата е стигнала до тези овце по един или друг начин”.
“Ако изпратим повторно проби в европейската референтна лаборатория в Монпелие и ако се върнат положителни резултати и от там, рискуваме забрана на износ на български овчи млечни продукт не само от Пазарджишка област, но и от цялата страна. И какво правим след това - фалит на целия овцевъден сектор, защото няма да има кой да изкупува овчето мляко и продукти”, коментира и Здравко Узунов, който апелира “да не се политизира случаят, защото се разнася заразата”. Георги Милев подчерта, че въпреки трудностите, в бранша има пълно разбиране за необходимостта от спазване на европейските изисквания. „Министерството направи много за сектора през последните месеци, но сега е важно да бъдем сигурни, че ЕК няма да наложи санкции на цялата страна“, каза той. Животновъдите са припомнили, че при възпрепятстване на обезопасяването на огнище, не се полагат обезщетения, а допълнителни санкции.
За момента собствениците на стадото не са съгласни животните да бъдат евтаназирани, защото считат, че са здрави и през последните дни се раждат агънца. Ако се изпрати проба във Франция, статодо остава под карантина.
Темпо