

Проби и протести
Публикувано на 30 Nov 2024 13:05
Сутринта на 30 октомври Велинград осъмна със сняг, но и със стотици хора, които дойдоха от различни краища на страната да подкрепят фермерите от семейство Илиеви. Полиция и жандармерия охраняват моста към фермата, а в района на „Кристал“ от сутринта са паркирани десетки автомобили. На поляните около фермата има множество хора, част от тях са останали около огньовете от вчера.
Български знамена, плакати „Стига!“, скандирания с искания за оставка на земеделския министър и против Брюксел са част от протеста. Пред събралите се хора говорят различни оратори, има представители на политически партии. Основното искане е животните да не бъдат евтаназирани, като се сочат отрицателни проби от лаборатория в Солун, Гърция, за които на митинга говори Йордан Мицикулев. Голяма част от изказванията са да се запази българското животновъдство, да не се посяга на поминъка на хората и да бъдат защитени дребни фермери като семейство Илиеви. Обявено бе, че протестиращите ще останат и ще дойдат отново в понеделник, за да пазят овцете от евтаназиране.
Взетите на 27 ноември над 300 проби от фермата във Велинград са на 100 процента положителни за опасно заразната болест чума по дребните преживни животни. Това заяви на брифинг вечерта на 29 ноември министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов, по чието предложение премиерът Димитър Главчев свика Централния епизоотичен съвет.
Министърът на земеделието беше категоричен, че няма никакво съмнение, че животните са болни и че има доверие на експертите и пробите, които бяха взети и ескортирани до националната референтна лаборатория в присъствието на стопаните, медиите, органите на реда и представители на животновъдни организации. Тахов припомни, че е допуснат дори прецедент с взимането на втори проби, за да няма никакво съмнение в отчетените резултати. Въпреки това министърът заяви готовност да бъдат изпратени повторно проби в единствената референтна европейска лаборатория за чума по дребните преживни животни, намираща се във френския град Монпелие. В такъв случай засегнатата ферма ще продължи да бъде под карантина. По-късно в телевизионно интервю министърът каза, че са готови да обезщетят засегнатото стопанство, като посочи и конкретна сума - 700 000 лева. „Ще спазваме правилата“, заяви министър Тахов. Европейският регламент е категоричен, че огнището трябва да бъде ликвидирано – в противен случай страната ни ще бъде санкционирана.
Проби и протести - така изглежда в момента ситуацията във Велинград, а развръзката предстои.
Темпо