По трудния и славен път на 27-и пехотен Чепински полк
Публикувано на 05 Nov 2024 11:02
Хубаво е, когато залата на Художествената галерия се окаже тясна и повод за това е нова книга. В навечерието на Деня на народните будители Исторически музей - Велинград представи десетата книга от своята поредица „Цепина“. Авторът Стойчо Маров е намерил точното заглавие „Пътят към Скопие“, защото книгата проследява трудния, кървав и славен път на 27-и пехотен Чепински полк в периода септември - декември 1944 г.
Знаме, предоставено от г-н Кирил Тодоров, военни униформи, предоставени от г-н Илия Халачев и изпълнението на гайдарската група с ръководител г-н Петко Пунев създадоха тържествена и емоционална атмосфера. Г-н Стойчо Маров благодари за присъствието на г-жа Севдалина Попова, директор на ИМ - Белово, както и на колегите си от РИМ - Пазарджик и ИМ - Велинград, помогнали за създаването на книгата. „За нас 115 години музейно дело е много повече от бърсане на прах, то е изследване, проучване, анализиране, обучение и възпитание“, каза директорът на Исторически музей - Велинград и припомни страници от историята на първия музей в Родопите.
И днес музейните работници продължават по пътя на своите предшественици да събират парченца от пъзела на местната история. Част от този пъзел е и историята на бойните действия на 27-и пехотен Чепински полк по време на Втората световна война. Не само името на полка е свързано с нашия район, голяма част от участниците в него са от тогавашните села Драгиново, Лъджене, Каменица, Чепино, Ракитово, Грашево, Света Петка и др. Стойчо Маров подчерта, че изследването има две цели: да избяга от идеологическата трансформация на Втората световна война и да избяга от интерпретацията на спомените, като представи максимално автентични материали.
Книгата е плод на едногодишно проучване. В нея, по думите на автора, няма възвеличаване на герои и събития, а има пресъздаване на хронология. Кратката история на полка започва с архивна снимка от 29 септември 1912 г., когато в центъра на Лъджене тържествено е връчено знамето на частта. Книгата проследява участието на 27-и Чепински полк в бойните действия при Крива паланка, Страцин и Куманово. Полкът е изпратен по направлението Кюстендил - Куманово - Скопие със задача да се пресече изтеглянето на немските войски от Гърция. Стойчо Маров разказа и за част от проблемите при снабдяването на нашите войски, липсата на координация между артилерия и пехота, трудностите в борбата с много по-опитната и технически осигурена немска армия. За 3 месеца в боевете умират 240 войници, чиито имена са изброени в приложението към книгата. Полкът достига Скопие, но има данни, които трябва допълнително да бъдат проучени, че там не им е разрешено да минат в тържествен марш по улиците на града.
Съставът на полка е бил над 2000 човека, а загубите около 10% са съизмерими за конвенционална война, обясни Славчо Велков и допълни, че ранените са били много повече. Той каза, че принципът на набиране на военнослужещи от едно или близки населени места се е оказал дълбоко погрешен, защото се отразява много лошо на демографията и след това е бил променен.
В залата присъстваха потомци на войници от 27-и Чепински полк, членове на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, велинградчани с интерес към историята. Представянето на книгата беше и заключителното от поредицата събития, посветени на 115 години музейно дело в Чепинско.
Елена Баева