02 Jul 2025


30 истории от 30 години

Публикувано на 29 Oct 2024 09:52

Статии за рудодобива и плановете за волфрамова мина край Велинград, за миналото и бъдещето на Клептуза, за проблемите на местните водоизточници и геотермалната енергия, краеведски проучвания за хора със значим принос в историята на Чепинско - всички тези и още много важни за града ни теми са застъпени в статиите, които г-н Мрамор Полежански е публикувал във вестник „Темпо“. Въпреки че е химик по образование, той с любов и усърдие проучва много документи и факти, свързани с историята на Чепинско. Не случайно избираме негов материал от 2016 г.: искаме в навечерието на Деня на будителите да припомним името напоборника, родолюбеца и будителя поп Топорчо. И да повдигнем отново (за кой ли път?!) въпроса при толкова много паметници и планове за такива във Велинград къде остава днешната ни памет за свещеник Илия Попатанасов Топорчев?


Дойде време да построим скромен паметник на големия българин поп Топорчо

На 23 август 2016 г. се навършиха 83 години от смъртта на свещеник Илия Попатанасов Топорчев - поп Топорчо - поборника, будителя и родолюбеца от Чепинското корито.
Кой е свещеник Илия Попатанасов - поп Топорчо? Основоположник на рода на поп Топорчо е дядо му Тоско Топорчев, роден 1770 г. и преселил се в с. Каменица в края на ХVIII, началото на ХIХ век от “долния шоплук“. Той е имал три деца: Атанас - свещеник, Петко и Груда. Баща на поп Топорчо е поп Атанас. Поп Атанас е имал трима сина: Илия, Павел и Георги. Най-големият от тях е свещеник Илия поп Атанасов - поп Топорчо.
Съгласно родословното дърво, съставено от Димитър Гълъбов и по-късно от Симеон Симеонов, поп Топорчо е роден през 1828 г. и е починал 1933 г. на 105 години. На паметника му при олтара на каменската църква “Света Троица“ е изписано от сина му Атанас, че е починал на 97 години. В Акта за умирането му № 31 от 23 август 1933 г., съставен от Стою Георгиев Ушев - кмет на с. Каменица и свидетели Димитър Николов Керин и Димитър Атанасов Узунов, е записано, че е умрял на 101 години. Най-голямото му дете Гина е твърдяла, че е починал на 105 години. В биографията му, написана от Асен Дамянов и издадена в 1966 г., пише, че поп Топорчо е казал на Асен Дамянов, че е запопен на 40 години.
В Държавен архив - Пазарджик (арх. фонд № 105К, опис 2, арх. единица 2) е запазена Справката от 1902 г., направена от поп Топорчо за състоянието на Каменската селска енория и Сборната справка за наличните черковни енории и състоянието им в Пещерското архирейство. От тези справки научаваме, че поп Топорчо е ръкоположен за свещеник на 29 май 1869 г., броят на еноряшите е 1950 души и каменската църква „Св. Троица“ е построена през 1818 г. Справката е подписана от поп Топорчо, каменският кмет Илия Стоев (Малинов) и черковните настоятели Атанас Петров Груюв, Георги Илинов и Ката Пухалева.
Тази дата за построяване на църквата посочва и Христо поп Константинов в пътеписа си “Чепино - едно българско краище в северо-западните разклонения на Родопските планини“. Тази дата е посочена за построяването на църквата и в Сведение от 1943 г. до Околийския управител, съставено и подписано от каменския кмет Никола Павлов Пендаров и секретаря на Общината Димитър Манов (арх. фонд № 14К, опис 1, арх. единица 509).
Образованието си Илия поп Атанасов получава при даскал Илин Ждраков в каменското килийно училище и в килийното училище в с. Якоруда - едно от най-добрите по онова време в Родопите, дължащо се на хаджи Никола Вардев и хаджи Стефан Вардев-Табака - първите пътуващи книжари в страната.
Учителствува в с. Каменица и участва в създаването към черквата на килийно училище, а по-късно е един от инициаторите за построяването на новото класно каменско училище.
Поп Топорчо се оженва за Велика Петкова Петакова. От брака си има четири дъщери и четирима синове. Чрез тях се сватосва с осем каменски рода - Малинови, Гугалови, Керини, Чорбови, Топорчеви, Караджови, Шуманови и Горанови, от които има над тридесет внуци и внучки. Той е обичал много децата и не е пропускал като срещне дете, да го почерпи с бонбон.
Природно интелигентен и получил добро образование за времето си, поп Топорчо в средата на 19-и век се превръща в религиозен, просветен и революционен водач на християнското население в Чепинско. Ръкоположен за свещеник от баща си - поп Атанас, той обслужва двете черкви в района - на с. Каменица и на с. Ракитово.
Още преди Априлското въстание установява контакти с революционното движение за освобождаването ни от османско робство. В м. октомври 1871 г. се среща с Васил Левски в Ръжанковия хан в Пазарджик. Голямо е приятелството му със свещеник Михаил Радулов - председател на Тайния революционен комитет в с. Голямо Белово и Петър Горанов - председател на Баташкия таен революционен комитет. Председател е на тайния революционен комитет за Априлското въстание на с. Каменица и войвода на въоръжена чета, защитаваща населението на Чепинско - християни и мюсюлмани, от хайтите през втората половина на 19-и век. Той е единственият председател на революционен комитет, който оказва помощ на батачани през Априлското въстание и това негово дело е отбелязано по подобаващ начин от батачани в музейната експозиция в гр. Батак. Изпраща въоръжена чета в помощ на батачани. Поддържа активна връзка с революционния комитет в с. Батак и в с. Голямо Белово. В паметта на рода му са се запазили притчи, че се е срещал с Васил Левски и Георги Бенковски. След смъртта на Апостола на свободата е отслужвал редовно панахиди за него.
Като реглигиозен и духовен пастир на каменчани, поп Топорчо е полагал големи грижи за живота, опазването и развитието на с. Каменица. Между него и мохамеданите от с. Баня е имало споразумение при неуспех на въстанието те да не разсипят с. Каменица. Обещанието е изпълнено и Каменица не е ограбена и опожарена.
По време на погрома на въстанието в Батак сваля жените и децата от селото в с. Голямо Белово. В книгата си от 1936 г. „Дейност на Големо Белово във въстанието от 1876 г.“ Констатин М. Радулов описва пристигането на каменските жени и деца начело с поп Топорчо в с. Голямо Белово. Цитирам: “В Чепино се научили, че Белово се освободило и укрепило и че главният войвода е бил там. Свещеник Илия от Каменица, едничко българско село в Чепино, събира 15-20 челяди каменци и ги води в Белово за спасение от помаците. Над пътя над Белово пуква пушка. Беловчани помислили, че помаците идат. Бият тревота. Гласът на Иван “ревалото“ известява на селото, че настъпва опасност, та всеки да си бъде на мястото. Очакват въоръжени врагове. Ала що да видят? Свещеникът Илия Тодоров (сгрешено е второто име) от с. Каменица, късичък, дебеличък като буре, накривил капа, нарамил пушка, води подир себе си, като квачка деца, жени старци - цяла олелия. Комитета прибрал в Белово по къщите децата и старците, а здравите мъже наредил по позициите.“ С останалите мъже организира охраната на с. Каменица срещу набезите на хайтите.
Поп Топорчо е бил човек реалист и не е допускал разхищения. Бай Димитър Керин ми разказа следната случка, станала в Мандиловата кръчма: “Била дълга и люта зима. Хранилката за добитъка свършила. Започнали са Великденските празници и пости. На един каменчанин му свършила хранилката за добитъка. Раздал прасенцата от свинята, но едно му останало. Няма с какво да го храни и то щяло да умре. Предлага да го заколи и да се изяде, но са пости и блажно не се яде. Тогава решават да питат поп Топорчо, дали е грехота да го изядат прасенцето. Било Велик четвъртък. Поп Топорчо им казва, че е грехота прасенцето да стане зян (да умре и да се хвърли). След неговата благословия прасенцето е заклано и на Разпети петък, след сутрешната църковна служба, то е изядено заедно с поп Топорчо на обяд в Мандиловата кръчма.“
След освобождението на България от турско робство продължава революционната си дейност, като подпомага ВМРО в Разложкия край. Бил е хванат от турските власти в Разлог по време на такава мисия. Успял е да ги убеди, че е по църковни дела. Но въпреки това са му опрели ятагана на врата и са го предупредили, че ако дойде пак в Разлог, жив няма да остане. След този случай при посещенията си в Якоруда е бил посрещан от якорудчани край селото, сменял е свещеническото облекло с такова на дърварин или кюмюрджия и с магаре е влизал в селото. Една от явките за среща с четниците от ВМРО е била някогашната “Вельова баня“, скътана във върбалаците между пътя за с. Якоруда и р. Луковица.
Участвува в покръстването на българомохамеданите от Чепинския край през 1913 г. и от с. Якоруда. Влиянието му сред тях е много голямо, което се засвидетелствува от поставеното условие от българомохамеданите на Якоруда, че те ще се покръстят, ако ги покръсти поп Топорчо.
Един от инициаторите е за построяването на каменското класно училище. Ползва познанството си с Георги Консулов и издейства да се отпуснат от Румелийското правителство в Пловдив средства за строителството му. То е умалено копие на “жълтото училище“ в Пловдив от онова време. Подкрепя Стойо Докумов и Яна Грънчарова за организирането на светско българско обучение на българомохамеданчетата от с. Баня и с. Лъжене.
Инициатор е на построяването на пътя Пазарджик - Варвара - Велинград по дефилето на р. Чепинска.
Земния си път свещеник Илия поп Атанасов - поп Топорчо, завършва на 23 август 1933 г. в 6 ч. 30 мин. в родния си дом с думите: “Василе, Георги, чакайте да си взема пищовите и да се кача на кобилата - идвам с вас.“
След смъртта му читалището на с. Каменица поставя въпроса за направата на паметник пред кмета на Каменица, председателя на църковното настоятелство, ГПК “Арапчал“, кредитна кооперация “Зора“, директора на прогимназията, председателя на училищното настоятелство и главния учител с писмо с изх. № 43/28.10.1933 г. Председател на читалището е Тодор Ямаков, а секретар - Атанас Ст. Попов. Изглежда е образуван комитет, тъй като има запазено писмо с изх. № 4/03.02.1934 г. с изброените по-горе лица и институции за заделяне на средства за построяването на паметник на поп Топорчо. Не е запазено кой е бил председател на този комитет, както и неговите членове. Известно е само, че секретар му е бил Тодор Ямаков. Въпреки положените усилия за построяването на паметник на този голям будител, просветител, религиозен водач и революционер, до реализиране на инициативата не се стига.
Предлагам да се създаде инициативен комитет, който да организира и направи паметник на този наш родолюбив съгражданин. В него би трябвало да се включат по право и задължение църквата “Света Троица“ в Каменица, НЧ “Васил Левски-1904г“, ОУ “Христо Ботев”, Общината и обществеността на града. Поп Топорчо заслужава да му бъде отдадена тази почит.
За съжаление, почти нищо материално не се е запазило от него до наши дни, освен няколко снимки и притчите за него, разказвани в родовете на наследниците му и бойните му другари.
Добре ще е да се построи скромен паметник на този голям поборник, будител и религиозен водач в онези тежки за нас българите дни.
Настоящето списване го извърших на основата на съществуващи писмени материали в Държавен архив-Пазарджик, Исторически музей-Велинград и по спомени и разкази на хората от рода му и като пряк наследник на поп Топорчо от дъщеря му Гина. Цитатите съм ги транслирал на съвременния български правопис и правоговор.
Мрамор Полежански, 2016



Велинград тел: 0876521487


Традицията продължава с музика

Публикувано на 01 Jul 2025 10:14

 Доказателството с днешна дата: десетките вдигнати ръце, когато по време на концерта водещият Костадин Филипов призова да вдигне ръка всеки, който е бил или е свързан с оркестъра и мажоретния състав.
Честването на 60-годишния юбилей започна пред Народно читалище „Отец Паисий-1893“ с откриване на изложба.

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:57


 
ПОЖАРИ Областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова издаде заповед във връзка с опасностите от пожари заради високите летни температури. До края на месец август се забраняват всякакви дейности в земеделските територии (почистване на пасища, ливади, мелиоративни дейности, почистване на затревени площи, механизирано косене на тревни площи), с изключение на дейностите по жьтвената кампания, почвообработка, балиране на сено и слама и заораването на територии. В заповедта подробно са разписани задълженията на кметовете, зем

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:54



КАПИТАЛОВИ РАЗХОДИ При поредните изменения на Програмата за капиталови разходи гласуваните преди месец 127 700 лева за ремонт на покрива на Закрития плувен басейн „Антон Митров“ бяха преразпределени по други пера. Темата беше коментирана в комисиите, като от ОА обясниха, че е покривът на плувния басейн е в добро състояние и не се нуждае от такава сума за ремонт. Със 123 216 лева се намалява и сумата за асфалтиране на улици във Велинград. Парите се преразпределят за закупуване на копирна машина за Общинска администрация, климатик за к

Към цялата статия »


Започна мащабен ремонт на читалището в Чепино

Публикувано на 01 Jul 2025 09:46

 кмет на община Велинград Светла Томова запозна присъстващите с дейностите и целите, които са заложени за изпълнение през 30 месечния срок. 
Кметът д-р Коев заяви „Ще бъдем внимателни и бдителни, за да може всичко, което се изгради да е красиво и без забележки”. На събитието присъстваха и двамата зам-кметове Любомир Перчинков и Исмаил Моллов, както и представители на фирмата-изпълнител, на независимия строителен надзор и екипа на проекта. 
В дейностите е заложено пълно обновяване на фасадата и помещенията в сградата, сан

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:44

 Не след дълго бил спрян и задържан на друга улица. Направен му е и алкотест, при който дрегерът отчел 2 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Шофьорът е задържан за срок от 24 часа в ареста на РУ - Велинград, а водилото му е иззето. Спрямо него са образувани две бързи производства под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.

ХУЛИГАНСТВО Мъж е задържан за хулиганство от ракитовски полицаи, съобщават от ОД МВР - Пазарджик. Случката се разиграла по време на връчване на наказателно постановление на жител на Ракито

Към цялата статия »


Ракитово ще празнува три дни

Публикувано на 01 Jul 2025 09:43


Вечерта на 4 юли, петък, на ракитовска сцена ще пеят дует Мания и Цветелина. В събота, 5 юли, ще гостуват кипърската звезда Андреас и неговата банда. Кулминацията ще бъде на 6 юли, неделя, с концерти на Поли Паскова и група Тангра.
Темпо

Към цялата статия »


До 15 юли записват за фестивала в Дорково

Публикувано на 01 Jul 2025 09:42


Събитието събира фолклорни състави от България и чужбина. Програмата включва дефиле, концерти, автентични танци и вечерни спектакли с участието на известни изпълнители. Фестивалът се организира с подкрепата на Община Ракитово, кметство Дорково и местното читалище и е символ на съхраненото културно наследство и международното сътрудничество. 
Ако желаете да вземете участие във фолклорните изяви, може да го заявите на телефон: 0879 491890 или на email: dorkovo@abv.bg Ще намерите заявката за участие на официалните Facebook страници:

Към цялата статия »


Малки обяви: 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:41


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


ВЕЛИНГРАДСКИ ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:40

и Гражданско сдружение „За теснолинейката”
13 часа: Представяне на прабългарска школа БАГА-ТУР – практически занимания с посетителите: стрелба с лък, тренировка с обезопасени мечове, въртене на бич, хвърляне на копия и снимки с коне в парк Вельова баня
18.45 часа: Парад - дефиле на Представителен младежки духов оркестър с мажоретен състав „Димитър Мечев” при НЧ „Отец Паисий-1893”
18.55 часа: Дефиле на прабългарска школа БАГА-ТУР
19 часа, площад „Н. Гяуров“: Церемония по издигане на знамена с участието на ПМДОМС „Димитър Мечев” и

Към цялата статия »


Дискусия за туристическия потенциал на курорта Цигов чарк

Публикувано на 01 Jul 2025 09:39


Лекторите представиха различни теми, свързани с развитието на туризма в района на язовир Батак и Цигов чарк: история и ресурси на района, СПА туризм и уелнес чрез вода, тишина и медитация, мистиката и мистицизма на изживяванията като акценти в района и неговото популяризиране, търсене на правилните таргет групи за локацията, стимулиране на Бранд Родопи сред вътрешния и входящ туризъм, връзката на Източни и Западни Родопи, с идентичен, но и индивидуално разпознаваем профил с гостоприемство в четири сезона за Велинград и Цигов чарк сред жу

Към цялата статия »


Пещерата Лепеница - чудесен маршрут за горещите летни дни

Публикувано на 01 Jul 2025 09:34

Пещерите са много повече от загадъчни подземни пространства. Те са крехки, жизненоважни екосистеми, източници на прясна питейна вода, местообитания  на редки и застрашени видове и мълчаливи свидетели на древната история! Диви и уединени,  места на страхопочитание и тишина, на преследваща красота и сурова естествена сила“ - това е част от призива на Андрей Жалов, председател на Българското пещерно дружество. 
И тъй като идват все по-горещи летни дни, времето е подходящо да се отправим към Лепеница - не само най-известната, н

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 01 Jul 2025 09:32

 но преди подновяването на първенството през пролетта пазарджиклии се отказват от участие. 
През зимната пауза става ясно, че треньорът на „Чепинец‘ Стефан Кошлуков е взел решение да се оттегли от футбола и да се занимава с дейност в друга сфера. За заместник на Ст. Кошлуков е предложен Иван Камов, който ще бъде консултиран и съветван от Атанас Пашев. 
В борбата за лидерство „Чепинец“ остава на второто място, изоставайки с цели 9 т. от водача „Чико-Бунара“ в края на Първата фаза.  В новото класиране за плейофната Вт

Към цялата статия »


Юбилейно и силно издание на фестивала „Дъга над Клептуза“

Публикувано на 01 Jul 2025 09:31

 и членове Хайгашот Агасян, Мая Райкова и Силвия  Михайлова присъди на Симона Динчева от Стара Загора. Като най -добър вокален педагог бе отличена Юлия Дончева от Нови хан.
Ето и наградите, които спечелиха възпитаниците на велинградските музикални школи.
От ДЮВИШ „Звънче“ с ръководители Йорданка и Иван Казалиеви участваха 12 деца, които спечелиха:
Габриела Пиндева - първа А група - второ място.
Йордана Методиева - първа А група - второ място.
Рая Матева - първа А група - второ място.
Цветомира Беева - първа Б груп

Към цялата статия »


Деца рисуваха „Нашата прекрасна Вселена“

Публикувано на 01 Jul 2025 09:30

 Поздрави към децата поднесоха министърът на образованието Красимир Вълчев, американският посланик в България Х. Мартин Макдауъл и д-р Хенк Хуйстра - професор по наблюдателна космология в университета в Лайден, Нидерландия. Обща снимка събра 15-те наградени деца измежду 480 участници. 
Гордеем се с прекрасните рисунки на Виктория Бонсиньоре и Антония Пиперова, Александър Семерджиев, Снежина Юрукова и Дарина Пещерска, които също се включиха в конкурса.
ЦПЛР-ОДК

Към цялата статия »


На юбилеен концерт в Пазарджик

Публикувано на 01 Jul 2025 09:29


Радост и усмивки съпътстваха концерта ни в НЧ „Виделина“, гр. Пазарджик. На 16-17 юни бяхме поканени да вземем участие в юбилейния концерт на ВГ „Георги Шаранков“, гр. Пазарджик.
Повече от 20 години имаме приятелство с тази група. Взаимно присъстваме на отделни изяви в Пазарджик и Велинград. Съвместните ни концерти са истински празник не само за участниците от двете групи, но и за нашата публика. Последният ни съвместен юбилеен  концерт донесе много настроение на всеки, докоснал се до магията на старата градска песен.
В истинс

Към цялата статия »


Лятна библиотека в центъра на Ракитово

Публикувано на 01 Jul 2025 09:28

 а всички книги са дарени от жители и гости на Ракитово. 
Децата могат да играят и различни настолни игри, които се взимат от фронт офиса на общината.
От Община Ракитово молят гостите на библиотеката да пазят чистота, да се отнасят с уважение към четивата и да ги ползват само в рамките на парка. И напомнят, че библиотеката е подсигурена с видеонаблюдение.
Темпо

Към цялата статия »


Петър Мицин триумфира на европейското първенство за младежи

Публикувано на 28 Jun 2025 14:06


На 26 юни Петър Мицин постави нов национален рекорд на 200 м св. стил и спечели сребърен медал. 19-годишният състезател финишира за 1:46,48 мин., с което свали 2 стотни от досегашното върхово за България постижение в дисциплината, също негово притежание - от 5 юли 2023 г. в Белград. Във финала на Евро 2025 за младежи Мицин беше изпреварен единствено от олимпийския шампион на 200 м кроул от Париж 2024 Давид Попович. Румънският феномен плува за 1:43,64 мин. Трети на почетната стълбичка се качи британецът Чарли Хъчисън с 1:46,84.
Ден по-

Към цялата статия »


Мотоциклетист загина в дефилето

Публикувано на 28 Jun 2025 14:04

Но 38-годишният моциклетист по-късно е починал в болницата. Мъжът е от Дупница и е работел в столицата.
Инцидентът доведе до временно забавяне на движението по дефилето, което бе регулирано от полицията само в една лента.
Темпо

Към цялата статия »


На 5 юли ще празнуваме с ансамбъл „Пирин“ и „Бага-тур“

Публикувано на 24 Jun 2025 10:58

 По традиция в 10:15 часа на гарата ще посрещнем теснолинейката и хората, които са се включили в инициативата „С малкия влак в деня на Велинград” на Гражданско сдружение „За теснолинейката”. От 13:00 до 18:00 часа в пярк Вельова баня ще има представяне  на прабългарска школа БАГА-ТУР, която от 2013 г. многократно гостува във Велинград. Посетителите ще могат да се включат в практически занимания като стрелба с лък, тренировка с обезопасени мечове, въртене на бич, хвърляне на копия и да направят снимки с конете.
Вечерта в събота п

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 24. 06. 2025

Публикувано на 24 Jun 2025 10:56

Ще бъде гласувано решение за разполагане на 10 билборда с размер 3х4 метра в тротоарната площ на ул. „Д-р Дошкинов“ в кв. Чепино, които ще рекламират забележителности във и около Велинград. Предстои и поредна промяна на Програмата за капиталови разходи, като се предлага отпуснатата на предната сесия сума от 127 700 лева за подмяна на покрива на Покрития басейн „Антон Митров“ да бъде преразпределена за други обекти.

ПРОСРОЧЕНИ Към 31 май просрочените задължения на Община Велинград възлизат на 16 328 441 лева, сочи публикувана на официа

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023