

Ден на отворените врати в Районен съд - Велинград
Публикувано на 22 Oct 2024 10:18
В Районен съд - Велинград 17 октомври беше Ден на отворените врати. Първите гости в сградата на институцията бяха ученици от СУ „Св. св. Кирил и Методий“. В една от съдебните зали те бяха посрещнати от председателя на съда г-жа Лилия Терзиева, която ги запозна накратко с историята на Районен съд - Велинград.
В нашия регион има дълги правни традиции, защото Мирови съд - село Лъджене е открит през октомври 1920 г., когато на много места в следосвобожденска България не е имало съдилища. Мирови съд - с. Лъджене е бил към Пещерска околия и е създаден за улеснение на правното обслужване на населението. През октомври 1934 г. името е сменено на Околийски съд - село Лъджене. След образуването на Велинград през 1948 г. става Околийски съд - Велинград, след 1952 г. се нарича Народен съд, а сега Районен съд - Велинград, който работи в основно ремонтирана пристройка. В съда са работили общо 35 съдии, като най-дълго съдия е бил г-н Бърдарски - от 1953 до 1980 г. В момента в РС - Велинград работят четирима съдии, а съдът обслужба общините Велинград, Ракитово и Сърница.
Г-жа Лилия Терзиева има 12-годишен стаж като съдия, а от 4 години е председател на РС - Велинград. Тя сподели с учениците, че в момента учи магистратура „Право на Европейския съюз“, защото счита, че ученето трябва да бъде постоянен процес и дори когато човек е завършил своето образование и е заел висок пост, трябва да продължи да се развива професионално.
Учениците изслушаха с интерес нейната беседа за разделението на властите, за ролята на съдията и прокурора в съдебния процес, за участието на полицията като част от изпълнителната, а не от съдебната власт. Правото се занимава с уреждането на човешките отношения, така че те да са справедливи, подчерта съдия Терзиева. С нагледни и разбираеми примери тя обясни разликите между наказателния и гражданския процес и запозна учениците с фундаменталното право на всеки човек, че е невинен до доказване на противното и то от фазата на досъдебното производство до влязла в сила присъда. Съдията налага наказание, което е предвидено в Наказателния кодекс и в закона, а всеки подсъдим има право на обжалване. Разгледана бе и темата за различните видове домашно насилие над деца. Учениците се включиха в решаването на конкретен съдебен казус и така видяха на практика колко трудна, отговорна и сложна е работата на магистратите.
Отваряйки вратите си за младите хора, Районен съд - Велинград направи поредна крачка за повишаване на доверието от страна на обществото към съдебната система.
Елена Баева