Подновиха разкопките в светилището на бесите над Клептуза
Публикувано на 01 Oct 2024 10:45
След 4 годишно прекъсване най-после Община Велинград осигури финансиране, за да продължат археологическите разкопки на светилището на бесите над Клептуза, до параклиса „Свети Илия“. „Благодарим на общината, която оцени значението на това място - един уникален обект на бесите, чиято архитектура разкриваме сега. Прекрасно светилище, различно от това на Острец,
което ни дава информация за друг вид обреди и практики.“, казва проф. д-р Диана Гергова, която отново е начело на екипа, извършващ разкопките. През септември на обекта работиха още археолозите Галена Радославова и Асен Салкин плюс хора от Грашево, част от които през годините са помагали и на Острец, както и работници от временната заетост, осигурени от общината.
Резултатите от свършената работа са впечатляващи: тази есен е разкрит така нареченият теменос - свещеният двор пред кулата-храм, който се оказва едно голямо пространство. Неприятна изненада е, че направеният преди 4 години защитен покрив е рухнал и е разрушил една голяма част от западната стена на кулата-храм. Но при разчистването, между нападалите камъни, са намерили истински малки съкровища: почти изцяло запазена глинена каничка, фрагмент от преносим олтар, прешлен от вретено и глинени дискове, които проф. Гергова нарича „слънчеви“, защото са свързани с култа към Слънцето. Открили са и глинен модел на пшеничено зърно, което тук се случва за първи път. Всички тези предмети често се наричат „играчките на Дионис“, разказва проф. Гергова и припомня мита, че с тях титаните са го разсейвали, за да могат да го разкъсат. Сред откритията на сезона са и два глинени съда, които са свързани с даряване от следващ етап.
„Най-важното: търсехме северната фасада на кулата-храм, която досега не беше, но вече е „уловена“. Хванахме и източното лице, както и връзката между кулата и оградните стени. Вече се вижда изграден цялостен светилищен комплекс. Стените са много дебели - около 2.10 метра, но не са много стабилни. Има доказателства за големи свличания, възможно е те да са свързани със силни земетресения, но това ще стане ясно след проучванията“, казва проф. Диана Гергова.
Сега предстои да бъде изготвена документацията за обекта. Ще бъде направен покрив, който да защитава част от кулата. Проф. Гергова смята да търси държавни средства за аварийно спасяване на рухналите стени. Главната й надежда е, че Община Велинград ще оцени извършените проучвания и най-вече огромното значение, което това светилище на бесите има за Велинград. Защото тук наистина може да бъде обособен прекрасен туристически ансамбъл: Клептуза, светилището, параклиса и близката пресечна точка на паралел и меридиан. Проф. Гергова е категорична, че тази точка заслужава да бъде маркирана, защото за нея пита почти всеки преминаващ по този маршрут турист.
За успешния сезон проф. Гергова благодари на Исторически музей - Велинград, на Васил Бучков и неговия екип за изготвянето на прецизната документация на разкопките, както и на Цвета Андонова и хотел „Деви“ за тяхната неизменна съпричастност.
Елена Баева