Успешно реализирани мобилности за специалисти от ЦСОП – Велинград
Публикувано на 27 Aug 2024 09:56
Учителите от ЦСОП – Велинград успешно участваха в проект „Добри практики за приобщаващо професионално образование и обучение (ПОО) за ученици с обучителни затруднения“, сектор „Професионално образование и обучение“ по програма „Еразъм+“. Тази квалификация представлява важна стъпка в професионалното развитие на педагогическите специалисти и е част от по-широката инициатива за подобряване на образователната среда за учениците със СОП в сферата на професионалното образование.
С изпълнението на този проект ние получихме възможност да се запознаем с международния научнообоснован опит в областта на приобщаващото образование.
15 педагогически специалисти от ЦСОП - Велинград посетиха Италия в две отделни групи за периода от 3 до 20 ноември 2023 г. Приемащата организация беше Асоциация „LUCE APS ED ETS“ с председател Лучия Велева, която има дългогодишен опит в организирането на качествени структурирани курсове за ученици и учители от цяла Европа. Асоциацията е известна със своето високо ниво на професионализъм и експертиза в организирането на образователни дейности, които са насочени към подобряване на квалификацията и обмен на добри практики в областта на образованието по Програма „Еразъм+“.
Работната програма на обучението обхващаше широк спектър от наблюдения и изпълнение на практически задачи в областта на професионално образование за ученици и лица със СОП. Педагогическите специалисти посетиха първото училище по туризъм в Италия „Istituto di Istruzione Superiore E. Magia” и наблюдаваха различни учебни дейности, които включваха приготвяне на топла и студена кухня, както и производство на хляб, сладкарски изделия и безалкохолни коктейли. Тези дейности бяха внимателно проектирани да отговарят на нуждите на учениците със СОП, предоставяйки им практически професионални умения и знания, които могат да бъдат приложени в реална работна среда. Получихме ценни уроци за адаптиране на образователните дейности, съобразени с индивидуалните нужди на учениците, и за подобряване на тяхното включване и участие в учебния процес. Опитът от посещението в такова иновативно учебно заведение предостави нови перспективи и стратегии, които могат да бъдат приложени в нашата работа.
В заведение за хранене „Primavera” и пицария „PizzAut“, наблюдавахме как работят лица със синдром на Даун и младежи с аутизъм. Ние, като клиенти на заведението, станахме свидетели на реалната трансформация, която приобщаващите практики могат да постигнат. Видяхме как тези младежи успешно се интегрират в работния процес, изпълнявайки задачи с усърдие и отдаденост. Тяхното активно участие в различни дейности и тяхната способност да се адаптират и да допринасят за общото благо са доказателство за силата и потенциала, които приобщаващото образование може да развие. Всичко това бе постигнато благодарение на активното участие на родителските общности с успешното взаимодействие с местната власт и заинтересованите страни.
Посетихме Асоциация за социално насърчаване „AMICIGIO“, където ни бяха представени открити работилници за изработка на материали, сувенири и подаръци от дърво със съвместно участие на ученици и младежи с типично развитие и такива със СОП. Успешната им реализация в работна среда и тяхното активно включване в обществото ни вдъхновиха, потвърждавайки стойността и значението на приобщаващото образование и на съществуващите практики за подкрепа на хора със специални потребности. Този пример ни доказа, колко важно е да продължаваме да работим за създаването на среда, в която всички хора, независимо от техните специални потребности, могат да намерят своето място и да допринесат за доброто на обществото.
В рамките на обучението специалистите от ЦСОП-Велинград се запознаха подробно с европейските обучителни стратегии и методики, иновациите в приобщаващото образование, както и получиха практически съвети и насоки за професионалното развитие и социализация на учениците със СОП
Тези мобилности имаха значително въздействие върху професионалното развитие на учителите от центъра, като не само подпомогнаха тяхното самоусъвършенстване и разширяване на компетенциите, но също така насърчиха създаването и внедряването на по-модерни и ефективни образователни практики в професионалното образование и обучение на учениците със СОП.
Педагогическите специалисти от ЦСОП - Велинград с голямо вълнение и ентусиазъм многократно споделяхме своите преживявания и постижения от участието си в проекта, финансиран по Програма „Еразъм+“. Тези резултати бяха представяни на кръгли маси и конференции, включително на Националната работна среща Националната асоциация на работещите в ЦСОП на тема „ЦСОП в новите образователни реалности - иновации и креативност“. Също така, бяха обсъждани и на междуинституционалната работна среща в гр. Пловдив „Проекти по Еразъм+ в подкрепа на приобщаващото образование“. На тези форуми специалистите дискутираха иновативните подходи, които са интегрирали в своята работа благодарение на мобилностите по проекта. Също така споделиха конкретни примери за прилагането на иновации в образователната практика на професионалното образование и обучение на учениците със СОП, включително нови методики за приобщаване им към групови занимания, ефективно структуриране и управление на класната стая, както и разработване на планове за формиране на позитивно поведение и включването на младежите със СОП в реални работни и социални среди.
Присъствието на тези събития не само повиши видимостта на нашата работа и постижения, но и насърчи диалога относно значението на приобщаващото образование в съвременната образователна система. Това даде възможност за обмяна на добри практики, които могат да бъдат адаптирани и прилагани във всяка образователна институция, с цел подобряване на качеството на образование и осигуряване на равни възможности за всички ученици.
Националната агенция ЦРЧР удължи проекта с още една година с допълнително финансиране, което дава възможност за още мобилности за педагогически специалисти, които ще обогатят знанията и уменията си в сферата на приобщаващото образование.Ще се сподели опит с международни партньори, ще се изучат иновативни образователни практики, нови технологии и методологии, насочени към подобряване на образователния процес за учениците със СОП.
С ангажираността и усилията на всички участници, проект „Добри практики за приобщаващо ПОО за ученици с обучителни затруднения“, финансиран по Програма „Еразъм+“ ще продължи да играе ключова роля в подобряването на образователната среда за учениците със СОП от ЦСОП - Велинград и ще допринесе за тяхната реализация. Удовлетворени и обогатени с нови знания и умения, заредени с ентусиазъм, ще продължим да работим в името на професионална реализация на нашите ученици.
ЦСОП-Велинград