1.10 лева за кубик минералната вода в Ракитово, 0.50 лева във Велинград
Публикувано на 22 Aug 2024 21:44
На заседанието си в края на юли Общински съвет - Ракитово прие Тарифа за таксите за ползване на минерална вода от находище „Ракитово”, което е публична общинска собственост. До момента общината не е имала нужната нормативна уредба.
С тарифа се определя размерът на редица такси. За издаване на разрешително за водовземане таксата е в размер на 300 лева, а за неговото изменение и/или допълнение 150 лева. За продължаване срока на разрешителното се събира такса в размер на 100 лв.
Съветниците гласуваха, че не се заплаща такса за водовземане в 4 случая: с цел отводняване; от обществени чешми за лични нужди на гражданите в случай на общо водоползване; за хидротермално отопление на общински имоти и за ползване от общински обекти за задоволяване на обществени потребности.
Таксите за водовземане от минерални води се определят по формула, на база разрешения обем вода, температурата на минералната вода и в зависимост от целта на използване на водата. Така таксата за 1 кубик минерална вода с температура до 30 градуса е 0.90 лева, между 30 и 50 градуса - 1 лева, а над 50 градуса - 1.10 лева. Тези цени важат за битово водоснабдяване, лечение и рехабилитация, спорт и развленеие, СПА хотели и центрове, стопански и производствени цели, хидротермално отопление на жилищни имоти на физически лица.
За сравнение тарифата за минерални води, приета от Общински съвет - Велинград, не е променяна от 2012 г. и таксите в нея са като в тарифата на Министерството на околната среда и водите. В момента таксата за издаване на разрешително за ползване на минерална вода е 250 лева, а за неговото продължаване 100 лева. Таксата за кубик минерална вода е 0.029 лева за питейно-битово водоснабдяване, 0.05 лева за лечебни цели в специализирани болници и 0.50 лева за всички останали цели.
За разлика от Ракитово, Велинград няма минерална вода, която да е публична общинска собственост. Държавата е собственик на водата в трите находища във Велинград, като в момента тя управява находищата Чепино и Лъджене, а находищата Каменица и Драгиново са отдадени за стопанисване на общината до 2028 година. И в двете находища температурата на минералната вода е над 50 градуса, което позволява тя да се ползва едновременно за отопление и за СПА развлечения.
В края на 2020 година в Общински съвет - Велинград бе направен един единствен опит за увеличение на цените на минералната вода, които са далеч по-ниски от цената на питейната вода. Но предложението срещна сериозен отпор от съветниците. Аргументът беше, че ако общината вдигне цената на минералната вода от находища Каменица и Драгиново, това ще накара ползвателите да се прехвърлят към по-евтината тарифа, определена от държавата за находищата Чепино и Лъджене. Мнозинството съветници реши, че увеличение на минералната вода само от двете находища би довело до нелоялна конкуренция и цените в СПА столицата останаха на нивото от 2012 г.
Елена Баева
Минералната баня в Ракитово и чешмата „1300 години България“ до нея отдавна не работят.