

Състоянието на баните е плачевно и не отговаря на предназначението им
Публикувано на 06 Aug 2024 10:43
Гражданка, която е подала сигнал до кмета на Община Велинград Костадин Коев, пожела да сподели проблема и на страниците на вестник „Темпо“, защото той е свързан с важна за обществото тема - състоянието на баните:
„Приложено изпращам снимки от общинската баня в Хасковски минерални бани. Сравнението с баните в СПА-столицата
не е в полза на последните. Със снимки от велинградските бани не разполагам, но такива могат да бъдат направени от общинските служители, за да можете да ги разгледате и да се запознаете със състоянието им. За съжаление то е плачевно и не отговаря на предназначението на тези обществени заведения.
За Ваша информация, преди да разпоредите проверка (много се надявам да има такава), Ви предлагам следното кратко описание :
1. Вельова баня – построена с 2 отделения: мъжко и женско. В момента работи 1 отделение, с редуване мъжко/женско.
2. Лъдженска мъжка баня – не работи
3. Лъженска женска баня (Кремъчна). Редуване мъжка/женска.
4. Чепинска Радонова баня - мъжка и женска. В женската баня шкафчетата за дрехи и кушетките са стари. Много от крановете за студена вода са повредени и разхлаждането на водата в коритата се извършва с маркуч, от който тече студена вода. Същият се използва и за разхлаждане на водата и в басейна.
5. Кална баня с 2 отделения – мъжко и женско. Шкафчетата и кушетките са стари. Дебитът на водата е непостоянен и в редица случаи се налага хората да бъдат връщани, поради недостатъчно количество вода за къпане.
6. Каменска Сярна баня – построена с 2 отделения :мъжко и женско. Сега работи само едното, с редуване мъжко/женско. Шкафчетата са стари, без ключалки, кушетките са кърпени с парчета балатум, а стените са черни и мухлясали. Дебитът на водата в следобедните часове е слаб и водата в басейна е студена.
В баните, където се редуват мъже с жени, водата в басейна се сменя веднъж седмично, което е крайно нехигиенично. „СПА-столичани“ са принудени да се примиряват с тези нередности, а гостите на града дори и да не помислят да се къпят при тези условия.
Присъденото звание „СПА столица на Балканите“ е много претенциозно, ако се имат предвид само спа процедурите, предлагани в хотелите.
СПА (SPA – Sanitas per aquam) означава ЗДРАВЕ ЧРЕЗ ВОДА, а здравето и водата са еднакво важни за всички.
Надявам се, че ще удостоите с внимание изложеното по-горе и ще направите необходимото за подобряване състоянието на баните в спа-курорта.“
Въпреки че сигналът е подаден преди месеци, отговор от Община Велинград все още няма. Част от изброените бани (Сярна, Вельова и Кремъчна) са държавни, но това не пречи на общината да води разговори с Министерството на здравеопазването като техен собственик за осигуряване на по-добри условия за хората, които ги ползват. Очакваме от общината отговор за състоянието и за бъдещето на общинските бани (Радоновите в Чепино, Женска и Кална баня в Лъджене) и сме готови да го поместим.
Темпо