02 Jul 2025


30 истории от 30 години

Публикувано на 06 Aug 2024 10:25

За „Темпо“ е чест дългогодишното сътрудничество с проф. д-р Стоянка Кендерова - нашата съгражданка, която е един от най-уважаваните учени османисти и арабисти в България, дългогодишен ръководител на Ориенталския отдел и научен секретар в Народната библиотека „Кирил и Методий“, университетски преподавател. На страниците на велинградския вестник проф. д-р Стоянка Кендерова публикува редица  свои изследвания, свързани с историята на Чепинско: поредица, посветена на поименните списъци на мъжкото население и вдовиците в населените места в Чепинския край, данни от османски регистри за населението, данни от османски документи за участието на Чепинско в Илинденско-Преображенското въстание и др.

 За нашата юбилейна рубрика „30 истории от 30 години“  избрахме нейна статия от 2002 г., посветена на соколарството - древно изкуство, превърнало се в потомствен занаят в Драгиново преди повече от пет века:

Нов извор за соколарите от село Драгиново през XVI век

Соколът, любимата птица на принцовете, заема особено място в живота на западната и източната аристокрация през Средновековието. Да притежаваш сокол – това е право, привилегия и лукс, възможност да създадеш за себе си представата, която желаеш другите да имат за теб.
Със сокола е свързан и ловът в полет, първите свидетелствата за което ни отвеждат в поречието на реките Тигър и Ефрат през второто хилядолетие преди нашата ера. От там, в продължение на дълъг период от време, ловът със соколи прониква в Средиземноморския басейн, а така също и далеч на изток – в Китай и Япония. В Западна Европа, където практикуването му е позволено само за благородните по потекло, той е въведен към края на IV век и достига своя апогей през XII- XIV век.
Отглеждането и обучението на сокола, както и умението да се ловува с него, е считано за вид изкуство. Първите съчинения, посветени на тези дейности, са  създадени в арабския свят. Най-старият запазен до днес трактат датира от 783-785 г. и е дело на Гатриф, виден соколар в двора на халифа в Дамаск. Следващото произведение е създадено един век по-късно от Муамин, придворен лекар в Багдад. В тях се отделя място и на летенето, на болестите и нещастните случаи при птиците, на лечението и грижите, които се полагат за тях. От тези произведения черпят по-късно западните автори. Ето какви препоръки се дават в „Книга за лова на крал Модюс“ от  XIV век: „Ако соколът ти диша трудно, той има астма, която ти не можеш да излекуваш. Изгори бял дроб на лисица до такава степен, че той да се превърне на прах, след което поръсвай от него върху месото, от което даваш на сокола да яде, докато установиш, че той е излекуван“.
Особено внимание се обръща и на соколаря, който носи отговорност за здравето на птиците. Той трябва да избира най-подходящата храна, да предотвратява опасностите от заболяване, да ги наглежда през критичния период от живота им, а именно при падането на перушината и т.н. Подобно на всички останали ловци, соколарят следва да се радва на добро здраве, за бъде ловък и да има перфектно упражнени сетива. „Големият и силен глас“, за да бъде чут отдалеч от птиците, е качество, специфично за него. Към тези физически изисквания се прибавят и морални добродетели: да обича птиците, да бъде любезен с тях и никога рязък.
Соколът е на почит и в Османската империя. Той придружава владетеля в неговия лов, а населението (предимно балканско, християнско), което се занимава с отглеждането, опитомяването и предоставянето на султанския двор на обучени соколи, е причислявано към т.нар. „привилегирована рая“ или „рая със специални задължения“. Тук спадат още дервенджии (лица, натоварени да охраняват приходи) войнуци (лица, които се грижат за конете на султана и свитата му), аканджии (леки конни части), мартолози (охраняващи проходи, гори и брегове от разбойнически нападения), соколари и др. Всички те изпълняват служебните си задължения срещу определени данъчни облекчения и срещу ползване на освободен от данъци дял земя, наречен „бащина“. Това население е регистрирано централно, като финансовото министерство държи строга сметка за броя, местожителството и имотите му. В случай, че не е предаден сокол, соколарят е трябвало да заплати определена сума, която изразява паричната равностойност на непредадената птица.

В запазената до днес документация соколарите са наричани най-често доганджии (от „доган“ – сокол). Според функциите, които изпълняват и според природата на сокола, те получават и други наименования. Някои от тях получават соколчета, за да ги отглеждат и дресират у дома си; други наглеждат гнездата в определени планински местности, грижат се за малките, докато отраснат, дресират ги като ловни соколи и ги предават на султанския двор или на по-висшестоящия си началник; трети поставят примки за улавяне на птицата и т.н.
Основен извор за статута на соколарите и останалите категории население, натоварени със специални задължения към централната власт, представляват запазените до днес документи на османотурски език. Нашата общественост отдавна е запозната с този род материали, благодарение на публикуваните три описа на доганджии в Румелия (част от европейските владения на Османската империя) от  XV век. Тук откриваме първите имена на соколари от село Драгиново, по документ Корова, спадащо към Филибе (Пловдив). Това са: Лалюк, син на Радул; Радул, сина на същия и Драгослав, син на Лалюк.
През 1993 г. беше поставено началото на взаимен обмен на микрофилми на документи между Народната библиотека „Кирил и Методий“ в София и Османския архив в Истанбул, благодарение на което у нас постъпиха първостепенни за българската и балканската история извори. Между тях е и подробен регистър на соколари на техните владения в околиите Самоков, Пловдив, Златица, Враца, Берковица, Русе, Ловеч, Търново, Разград, Шумен и др. Съставен е през 968 г. по мюсюлманското летоброене, което съответства на 1560 г. по Грегорианския календар. Сведенията за Чепинския край се отнасят за 1559-60 г., а за някои от соколарите засягат и по-предни години.
Регистърът започва с данни за соколарите от околия Самоков, подчинена на главния соколар на Филибе. Първото описано село е Корова, спадащо към селската община Чепине. На първо място са отбелязани имената на 15 души от корпуса на т.нар. „каяджияни“ (най-вероятно думата произхожда от „кая“ – скала и означава соколари, които ловят соколи по скалисти места). Това са: Велчо Велко Папас, Велчо Радослав, Велко Доле, Велко Стано (или Стайо), Райко (възможно и Далко), Став, Михаил Драгослав, Гроз Велко, Стойко (или Стойно), Радул (възможно и Радюк), Стойко, Койко, Балин (или Малин), Радул, Стано (или Стайо), Радул Ланджо (или Лалчо), Стано (или Стайо), Драгине, Дончо Ланджо (или Лалчо), Радул Радослав.
Специално означение за предаден през 1559-60 г. сокол е направено само за Велчо Велко Папас, Велко Доле и Михал Драгослав. Посочено е също така, че Велко Велко Папас е внесъл 50 акчета (сребърна монета) „данък овце“ и 20 акчета „данък кошери“, както и 150 акчета – парична равностойност за непредаден за 1558-59 г. сокол. Подобно на него, Михал Драгослав е предал 32 акцета „данък овце“ за 1559-60 г.
Велчо Радослав, Стойно Радул, Балин Радул, Стано Радул, Радул Ланджо и Стано Драгине не са могли да предадат дължимия от тях сокол за 1559-60 г., поради което са изплатили неговата парична равностойност, също в размер на 150 акчета. Между тях Стано Радул дължи същата сума и за 1557-58 г., което навежда на мисълта, че поне от тази година, а може би и по-рано, той е регистриран като соколар. Още „по-стар“ соколар е Велко Тано. Той е предал по 150 акчета за 1550 и за 1557-58 г. Гроз Велко пък дължи тази сума за 1557-58 г.
На второ място в регистъра са посочени имената на децата на соколарите. Под всяко едно от тях е използвано съкращение, което означава „неженен“ – сигурен знак, че централната власт ги води на отчет като бъдещи соколари. Това са: Стойно, син на Велчо Поп; Радул Радослав; Стане, син на Доле; Дане, син на Грозе; Ланджо (или Лалчо), син на Стайко; Дончо, син на Ланджо; Добри, син на Стано (или Стайо).
На последно място в регистъра са отбелязани „бащините“, които се владеят от соколарите и местностите, в които те са разположени. Посочен е също така видът на имота, който включва всяка „бащина“: земя, ливада, пасища и др., като размерът на отделния парцел или участък е даден в „дьонюм“ – мярка за повърхност, равна на 919,3 кв.м.
В регистъра са отбелязани общо 14 соколари, пртежатели на бащина, като за някои от тях е посочено, че владеят имота колективно. Самите бащини включват главно земя, а всеки парцел или участък е в размер приблизително от 1 до 5 декара. Отбелязани са имоти в местностите: Райова, Доляне, Крушинче, Глановеч тор, Брегова, Мечева, Конопище, Борце, Пасбище, Дранак, Дебелсой, Шумендел (или Сумен дел), Хранов лесак, Купен (чете се и Коноп), Пастрачо, Бресмако, Грабадино (или Грамадино, Грамадно), Треволяк, Град, Бродеч (или Бровенеч), Поп, Слива лука, Черни полива, Гърма (Гръма, Грама), Близкото село, Врашчева, Ложене, Вешинеч, Славейов рид, Галеник рид, Лепева (Липова), Дрангамо, Долитнка, Дабанова (Дъбанова), Чемерик, Кръстенеч, Черно поле, Секирче, Стража, Поливер, Баня, Гарван (Градан), Бърчева (Мърчева), Голямото дере, Сава, Янко и др.
Администраторът не е проявил достатъчна прецизност, тъй като данни за големината на имота не са означени навсякъде за ливадите и харманите. При всички случаи обаче това  е първият по рода си извор, който ни предлага подобна информация. Както става ясно, най-голяма по размер е бащината на Михал Драгослав. Тя обхваща около 25 дка земя, около 5 дка ливади и харман в две местности.
Най-често споменаваните местности са Мечева, Дранова, Брегова и Поп. Идентификацията и локализацията на тези и на останалите отбелязани в регистъра места показва, че те са разположени в района на Чепинското корито и по дефилето на Чепинска река (като напр. Доляне). В по-голямата си част топонимите са от славянски произход, което създава доста трудности при разчитането и озвучаването им. Някои от наименованията са изразени в оригинала с турски думи. Така например за „Конопище“ в извора е написано „Кеневир йери“. Наименованието навежда на мисълта, че през онази епоха населението на Чепинско се е занимавало с отглеждането на тази култура. Изразът „Киях йери“ е преведен от нас като „Треволяк“, а „Яйлак“ (лятно планинско пасбище) в „Пасбище“. С „Близкото село“ сме превели арабския израз „Кариб карйе“.
 Предложенията на вниманието на читателите на в-к  „Темпо“ регистър е ценен извор за историята на Чепинския край. Той разкрива статута на част от населението на Драгиново през средата на XVI век, на отношението му с централната власт и на имотното му състояние. Съвсем ясно е, че соколарството се явява потомствен занаят не за едно семейство от селото. Същевременно изворът предоставя и най-ранната и най-подробна топонимия на местности, разположени в Чепинското корито. Макар и с известна степен на условност, начинът на изписването на отделните названия от славянски произход би могъл да бъде обект на езиков анализ на местния говор.
проф. д-р Стоянка Кендерова, 2002


Велинград тел: 0876521487


Традицията продължава с музика

Публикувано на 01 Jul 2025 10:14

 Доказателството с днешна дата: десетките вдигнати ръце, когато по време на концерта водещият Костадин Филипов призова да вдигне ръка всеки, който е бил или е свързан с оркестъра и мажоретния състав.
Честването на 60-годишния юбилей започна пред Народно читалище „Отец Паисий-1893“ с откриване на изложба.

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:57


 
ПОЖАРИ Областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова издаде заповед във връзка с опасностите от пожари заради високите летни температури. До края на месец август се забраняват всякакви дейности в земеделските територии (почистване на пасища, ливади, мелиоративни дейности, почистване на затревени площи, механизирано косене на тревни площи), с изключение на дейностите по жьтвената кампания, почвообработка, балиране на сено и слама и заораването на територии. В заповедта подробно са разписани задълженията на кметовете, зем

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:54



КАПИТАЛОВИ РАЗХОДИ При поредните изменения на Програмата за капиталови разходи гласуваните преди месец 127 700 лева за ремонт на покрива на Закрития плувен басейн „Антон Митров“ бяха преразпределени по други пера. Темата беше коментирана в комисиите, като от ОА обясниха, че е покривът на плувния басейн е в добро състояние и не се нуждае от такава сума за ремонт. Със 123 216 лева се намалява и сумата за асфалтиране на улици във Велинград. Парите се преразпределят за закупуване на копирна машина за Общинска администрация, климатик за к

Към цялата статия »


Започна мащабен ремонт на читалището в Чепино

Публикувано на 01 Jul 2025 09:46

 кмет на община Велинград Светла Томова запозна присъстващите с дейностите и целите, които са заложени за изпълнение през 30 месечния срок. 
Кметът д-р Коев заяви „Ще бъдем внимателни и бдителни, за да може всичко, което се изгради да е красиво и без забележки”. На събитието присъстваха и двамата зам-кметове Любомир Перчинков и Исмаил Моллов, както и представители на фирмата-изпълнител, на независимия строителен надзор и екипа на проекта. 
В дейностите е заложено пълно обновяване на фасадата и помещенията в сградата, сан

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:44

 Не след дълго бил спрян и задържан на друга улица. Направен му е и алкотест, при който дрегерът отчел 2 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Шофьорът е задържан за срок от 24 часа в ареста на РУ - Велинград, а водилото му е иззето. Спрямо него са образувани две бързи производства под надзора на Районната прокуратура в Пазарджик.

ХУЛИГАНСТВО Мъж е задържан за хулиганство от ракитовски полицаи, съобщават от ОД МВР - Пазарджик. Случката се разиграла по време на връчване на наказателно постановление на жител на Ракито

Към цялата статия »


Ракитово ще празнува три дни

Публикувано на 01 Jul 2025 09:43


Вечерта на 4 юли, петък, на ракитовска сцена ще пеят дует Мания и Цветелина. В събота, 5 юли, ще гостуват кипърската звезда Андреас и неговата банда. Кулминацията ще бъде на 6 юли, неделя, с концерти на Поли Паскова и група Тангра.
Темпо

Към цялата статия »


До 15 юли записват за фестивала в Дорково

Публикувано на 01 Jul 2025 09:42


Събитието събира фолклорни състави от България и чужбина. Програмата включва дефиле, концерти, автентични танци и вечерни спектакли с участието на известни изпълнители. Фестивалът се организира с подкрепата на Община Ракитово, кметство Дорково и местното читалище и е символ на съхраненото културно наследство и международното сътрудничество. 
Ако желаете да вземете участие във фолклорните изяви, може да го заявите на телефон: 0879 491890 или на email: dorkovo@abv.bg Ще намерите заявката за участие на официалните Facebook страници:

Към цялата статия »


Малки обяви: 01. 07. 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:41


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166.
***
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. Еделвайс (до Камена). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РА

Към цялата статия »


ВЕЛИНГРАДСКИ ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА 2025

Публикувано на 01 Jul 2025 09:40

и Гражданско сдружение „За теснолинейката”
13 часа: Представяне на прабългарска школа БАГА-ТУР – практически занимания с посетителите: стрелба с лък, тренировка с обезопасени мечове, въртене на бич, хвърляне на копия и снимки с коне в парк Вельова баня
18.45 часа: Парад - дефиле на Представителен младежки духов оркестър с мажоретен състав „Димитър Мечев” при НЧ „Отец Паисий-1893”
18.55 часа: Дефиле на прабългарска школа БАГА-ТУР
19 часа, площад „Н. Гяуров“: Церемония по издигане на знамена с участието на ПМДОМС „Димитър Мечев” и

Към цялата статия »


Дискусия за туристическия потенциал на курорта Цигов чарк

Публикувано на 01 Jul 2025 09:39


Лекторите представиха различни теми, свързани с развитието на туризма в района на язовир Батак и Цигов чарк: история и ресурси на района, СПА туризм и уелнес чрез вода, тишина и медитация, мистиката и мистицизма на изживяванията като акценти в района и неговото популяризиране, търсене на правилните таргет групи за локацията, стимулиране на Бранд Родопи сред вътрешния и входящ туризъм, връзката на Източни и Западни Родопи, с идентичен, но и индивидуално разпознаваем профил с гостоприемство в четири сезона за Велинград и Цигов чарк сред жу

Към цялата статия »


Пещерата Лепеница - чудесен маршрут за горещите летни дни

Публикувано на 01 Jul 2025 09:34

Пещерите са много повече от загадъчни подземни пространства. Те са крехки, жизненоважни екосистеми, източници на прясна питейна вода, местообитания  на редки и застрашени видове и мълчаливи свидетели на древната история! Диви и уединени,  места на страхопочитание и тишина, на преследваща красота и сурова естествена сила“ - това е част от призива на Андрей Жалов, председател на Българското пещерно дружество. 
И тъй като идват все по-горещи летни дни, времето е подходящо да се отправим към Лепеница - не само най-известната, н

Към цялата статия »


Велинградският футбол през последните 30 години

Публикувано на 01 Jul 2025 09:32

 но преди подновяването на първенството през пролетта пазарджиклии се отказват от участие. 
През зимната пауза става ясно, че треньорът на „Чепинец‘ Стефан Кошлуков е взел решение да се оттегли от футбола и да се занимава с дейност в друга сфера. За заместник на Ст. Кошлуков е предложен Иван Камов, който ще бъде консултиран и съветван от Атанас Пашев. 
В борбата за лидерство „Чепинец“ остава на второто място, изоставайки с цели 9 т. от водача „Чико-Бунара“ в края на Първата фаза.  В новото класиране за плейофната Вт

Към цялата статия »


Юбилейно и силно издание на фестивала „Дъга над Клептуза“

Публикувано на 01 Jul 2025 09:31

 и членове Хайгашот Агасян, Мая Райкова и Силвия  Михайлова присъди на Симона Динчева от Стара Загора. Като най -добър вокален педагог бе отличена Юлия Дончева от Нови хан.
Ето и наградите, които спечелиха възпитаниците на велинградските музикални школи.
От ДЮВИШ „Звънче“ с ръководители Йорданка и Иван Казалиеви участваха 12 деца, които спечелиха:
Габриела Пиндева - първа А група - второ място.
Йордана Методиева - първа А група - второ място.
Рая Матева - първа А група - второ място.
Цветомира Беева - първа Б груп

Към цялата статия »


Деца рисуваха „Нашата прекрасна Вселена“

Публикувано на 01 Jul 2025 09:30

 Поздрави към децата поднесоха министърът на образованието Красимир Вълчев, американският посланик в България Х. Мартин Макдауъл и д-р Хенк Хуйстра - професор по наблюдателна космология в университета в Лайден, Нидерландия. Обща снимка събра 15-те наградени деца измежду 480 участници. 
Гордеем се с прекрасните рисунки на Виктория Бонсиньоре и Антония Пиперова, Александър Семерджиев, Снежина Юрукова и Дарина Пещерска, които също се включиха в конкурса.
ЦПЛР-ОДК

Към цялата статия »


На юбилеен концерт в Пазарджик

Публикувано на 01 Jul 2025 09:29


Радост и усмивки съпътстваха концерта ни в НЧ „Виделина“, гр. Пазарджик. На 16-17 юни бяхме поканени да вземем участие в юбилейния концерт на ВГ „Георги Шаранков“, гр. Пазарджик.
Повече от 20 години имаме приятелство с тази група. Взаимно присъстваме на отделни изяви в Пазарджик и Велинград. Съвместните ни концерти са истински празник не само за участниците от двете групи, но и за нашата публика. Последният ни съвместен юбилеен  концерт донесе много настроение на всеки, докоснал се до магията на старата градска песен.
В истинс

Към цялата статия »


Лятна библиотека в центъра на Ракитово

Публикувано на 01 Jul 2025 09:28

 а всички книги са дарени от жители и гости на Ракитово. 
Децата могат да играят и различни настолни игри, които се взимат от фронт офиса на общината.
От Община Ракитово молят гостите на библиотеката да пазят чистота, да се отнасят с уважение към четивата и да ги ползват само в рамките на парка. И напомнят, че библиотеката е подсигурена с видеонаблюдение.
Темпо

Към цялата статия »


Петър Мицин триумфира на европейското първенство за младежи

Публикувано на 28 Jun 2025 14:06


На 26 юни Петър Мицин постави нов национален рекорд на 200 м св. стил и спечели сребърен медал. 19-годишният състезател финишира за 1:46,48 мин., с което свали 2 стотни от досегашното върхово за България постижение в дисциплината, също негово притежание - от 5 юли 2023 г. в Белград. Във финала на Евро 2025 за младежи Мицин беше изпреварен единствено от олимпийския шампион на 200 м кроул от Париж 2024 Давид Попович. Румънският феномен плува за 1:43,64 мин. Трети на почетната стълбичка се качи британецът Чарли Хъчисън с 1:46,84.
Ден по-

Към цялата статия »


Мотоциклетист загина в дефилето

Публикувано на 28 Jun 2025 14:04

Но 38-годишният моциклетист по-късно е починал в болницата. Мъжът е от Дупница и е работел в столицата.
Инцидентът доведе до временно забавяне на движението по дефилето, което бе регулирано от полицията само в една лента.
Темпо

Към цялата статия »


На 5 юли ще празнуваме с ансамбъл „Пирин“ и „Бага-тур“

Публикувано на 24 Jun 2025 10:58

 По традиция в 10:15 часа на гарата ще посрещнем теснолинейката и хората, които са се включили в инициативата „С малкия влак в деня на Велинград” на Гражданско сдружение „За теснолинейката”. От 13:00 до 18:00 часа в пярк Вельова баня ще има представяне  на прабългарска школа БАГА-ТУР, която от 2013 г. многократно гостува във Велинград. Посетителите ще могат да се включат в практически занимания като стрелба с лък, тренировка с обезопасени мечове, въртене на бич, хвърляне на копия и да направят снимки с конете.
Вечерта в събота п

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 24. 06. 2025

Публикувано на 24 Jun 2025 10:56

Ще бъде гласувано решение за разполагане на 10 билборда с размер 3х4 метра в тротоарната площ на ул. „Д-р Дошкинов“ в кв. Чепино, които ще рекламират забележителности във и около Велинград. Предстои и поредна промяна на Програмата за капиталови разходи, като се предлага отпуснатата на предната сесия сума от 127 700 лева за подмяна на покрива на Покрития басейн „Антон Митров“ да бъде преразпределена за други обекти.

ПРОСРОЧЕНИ Към 31 май просрочените задължения на Община Велинград възлизат на 16 328 441 лева, сочи публикувана на официа

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023