03 Apr 2025


30 истории от 30 години

Публикувано на 06 Aug 2024 10:25

За „Темпо“ е чест дългогодишното сътрудничество с проф. д-р Стоянка Кендерова - нашата съгражданка, която е един от най-уважаваните учени османисти и арабисти в България, дългогодишен ръководител на Ориенталския отдел и научен секретар в Народната библиотека „Кирил и Методий“, университетски преподавател. На страниците на велинградския вестник проф. д-р Стоянка Кендерова публикува редица  свои изследвания, свързани с историята на Чепинско: поредица, посветена на поименните списъци на мъжкото население и вдовиците в населените места в Чепинския край, данни от османски регистри за населението, данни от османски документи за участието на Чепинско в Илинденско-Преображенското въстание и др.

 За нашата юбилейна рубрика „30 истории от 30 години“  избрахме нейна статия от 2002 г., посветена на соколарството - древно изкуство, превърнало се в потомствен занаят в Драгиново преди повече от пет века:

Нов извор за соколарите от село Драгиново през XVI век

Соколът, любимата птица на принцовете, заема особено място в живота на западната и източната аристокрация през Средновековието. Да притежаваш сокол – това е право, привилегия и лукс, възможност да създадеш за себе си представата, която желаеш другите да имат за теб.
Със сокола е свързан и ловът в полет, първите свидетелствата за което ни отвеждат в поречието на реките Тигър и Ефрат през второто хилядолетие преди нашата ера. От там, в продължение на дълъг период от време, ловът със соколи прониква в Средиземноморския басейн, а така също и далеч на изток – в Китай и Япония. В Западна Европа, където практикуването му е позволено само за благородните по потекло, той е въведен към края на IV век и достига своя апогей през XII- XIV век.
Отглеждането и обучението на сокола, както и умението да се ловува с него, е считано за вид изкуство. Първите съчинения, посветени на тези дейности, са  създадени в арабския свят. Най-старият запазен до днес трактат датира от 783-785 г. и е дело на Гатриф, виден соколар в двора на халифа в Дамаск. Следващото произведение е създадено един век по-късно от Муамин, придворен лекар в Багдад. В тях се отделя място и на летенето, на болестите и нещастните случаи при птиците, на лечението и грижите, които се полагат за тях. От тези произведения черпят по-късно западните автори. Ето какви препоръки се дават в „Книга за лова на крал Модюс“ от  XIV век: „Ако соколът ти диша трудно, той има астма, която ти не можеш да излекуваш. Изгори бял дроб на лисица до такава степен, че той да се превърне на прах, след което поръсвай от него върху месото, от което даваш на сокола да яде, докато установиш, че той е излекуван“.
Особено внимание се обръща и на соколаря, който носи отговорност за здравето на птиците. Той трябва да избира най-подходящата храна, да предотвратява опасностите от заболяване, да ги наглежда през критичния период от живота им, а именно при падането на перушината и т.н. Подобно на всички останали ловци, соколарят следва да се радва на добро здраве, за бъде ловък и да има перфектно упражнени сетива. „Големият и силен глас“, за да бъде чут отдалеч от птиците, е качество, специфично за него. Към тези физически изисквания се прибавят и морални добродетели: да обича птиците, да бъде любезен с тях и никога рязък.
Соколът е на почит и в Османската империя. Той придружава владетеля в неговия лов, а населението (предимно балканско, християнско), което се занимава с отглеждането, опитомяването и предоставянето на султанския двор на обучени соколи, е причислявано към т.нар. „привилегирована рая“ или „рая със специални задължения“. Тук спадат още дервенджии (лица, натоварени да охраняват приходи) войнуци (лица, които се грижат за конете на султана и свитата му), аканджии (леки конни части), мартолози (охраняващи проходи, гори и брегове от разбойнически нападения), соколари и др. Всички те изпълняват служебните си задължения срещу определени данъчни облекчения и срещу ползване на освободен от данъци дял земя, наречен „бащина“. Това население е регистрирано централно, като финансовото министерство държи строга сметка за броя, местожителството и имотите му. В случай, че не е предаден сокол, соколарят е трябвало да заплати определена сума, която изразява паричната равностойност на непредадената птица.

В запазената до днес документация соколарите са наричани най-често доганджии (от „доган“ – сокол). Според функциите, които изпълняват и според природата на сокола, те получават и други наименования. Някои от тях получават соколчета, за да ги отглеждат и дресират у дома си; други наглеждат гнездата в определени планински местности, грижат се за малките, докато отраснат, дресират ги като ловни соколи и ги предават на султанския двор или на по-висшестоящия си началник; трети поставят примки за улавяне на птицата и т.н.
Основен извор за статута на соколарите и останалите категории население, натоварени със специални задължения към централната власт, представляват запазените до днес документи на османотурски език. Нашата общественост отдавна е запозната с този род материали, благодарение на публикуваните три описа на доганджии в Румелия (част от европейските владения на Османската империя) от  XV век. Тук откриваме първите имена на соколари от село Драгиново, по документ Корова, спадащо към Филибе (Пловдив). Това са: Лалюк, син на Радул; Радул, сина на същия и Драгослав, син на Лалюк.
През 1993 г. беше поставено началото на взаимен обмен на микрофилми на документи между Народната библиотека „Кирил и Методий“ в София и Османския архив в Истанбул, благодарение на което у нас постъпиха първостепенни за българската и балканската история извори. Между тях е и подробен регистър на соколари на техните владения в околиите Самоков, Пловдив, Златица, Враца, Берковица, Русе, Ловеч, Търново, Разград, Шумен и др. Съставен е през 968 г. по мюсюлманското летоброене, което съответства на 1560 г. по Грегорианския календар. Сведенията за Чепинския край се отнасят за 1559-60 г., а за някои от соколарите засягат и по-предни години.
Регистърът започва с данни за соколарите от околия Самоков, подчинена на главния соколар на Филибе. Първото описано село е Корова, спадащо към селската община Чепине. На първо място са отбелязани имената на 15 души от корпуса на т.нар. „каяджияни“ (най-вероятно думата произхожда от „кая“ – скала и означава соколари, които ловят соколи по скалисти места). Това са: Велчо Велко Папас, Велчо Радослав, Велко Доле, Велко Стано (или Стайо), Райко (възможно и Далко), Став, Михаил Драгослав, Гроз Велко, Стойко (или Стойно), Радул (възможно и Радюк), Стойко, Койко, Балин (или Малин), Радул, Стано (или Стайо), Радул Ланджо (или Лалчо), Стано (или Стайо), Драгине, Дончо Ланджо (или Лалчо), Радул Радослав.
Специално означение за предаден през 1559-60 г. сокол е направено само за Велчо Велко Папас, Велко Доле и Михал Драгослав. Посочено е също така, че Велко Велко Папас е внесъл 50 акчета (сребърна монета) „данък овце“ и 20 акчета „данък кошери“, както и 150 акчета – парична равностойност за непредаден за 1558-59 г. сокол. Подобно на него, Михал Драгослав е предал 32 акцета „данък овце“ за 1559-60 г.
Велчо Радослав, Стойно Радул, Балин Радул, Стано Радул, Радул Ланджо и Стано Драгине не са могли да предадат дължимия от тях сокол за 1559-60 г., поради което са изплатили неговата парична равностойност, също в размер на 150 акчета. Между тях Стано Радул дължи същата сума и за 1557-58 г., което навежда на мисълта, че поне от тази година, а може би и по-рано, той е регистриран като соколар. Още „по-стар“ соколар е Велко Тано. Той е предал по 150 акчета за 1550 и за 1557-58 г. Гроз Велко пък дължи тази сума за 1557-58 г.
На второ място в регистъра са посочени имената на децата на соколарите. Под всяко едно от тях е използвано съкращение, което означава „неженен“ – сигурен знак, че централната власт ги води на отчет като бъдещи соколари. Това са: Стойно, син на Велчо Поп; Радул Радослав; Стане, син на Доле; Дане, син на Грозе; Ланджо (или Лалчо), син на Стайко; Дончо, син на Ланджо; Добри, син на Стано (или Стайо).
На последно място в регистъра са отбелязани „бащините“, които се владеят от соколарите и местностите, в които те са разположени. Посочен е също така видът на имота, който включва всяка „бащина“: земя, ливада, пасища и др., като размерът на отделния парцел или участък е даден в „дьонюм“ – мярка за повърхност, равна на 919,3 кв.м.
В регистъра са отбелязани общо 14 соколари, пртежатели на бащина, като за някои от тях е посочено, че владеят имота колективно. Самите бащини включват главно земя, а всеки парцел или участък е в размер приблизително от 1 до 5 декара. Отбелязани са имоти в местностите: Райова, Доляне, Крушинче, Глановеч тор, Брегова, Мечева, Конопище, Борце, Пасбище, Дранак, Дебелсой, Шумендел (или Сумен дел), Хранов лесак, Купен (чете се и Коноп), Пастрачо, Бресмако, Грабадино (или Грамадино, Грамадно), Треволяк, Град, Бродеч (или Бровенеч), Поп, Слива лука, Черни полива, Гърма (Гръма, Грама), Близкото село, Врашчева, Ложене, Вешинеч, Славейов рид, Галеник рид, Лепева (Липова), Дрангамо, Долитнка, Дабанова (Дъбанова), Чемерик, Кръстенеч, Черно поле, Секирче, Стража, Поливер, Баня, Гарван (Градан), Бърчева (Мърчева), Голямото дере, Сава, Янко и др.
Администраторът не е проявил достатъчна прецизност, тъй като данни за големината на имота не са означени навсякъде за ливадите и харманите. При всички случаи обаче това  е първият по рода си извор, който ни предлага подобна информация. Както става ясно, най-голяма по размер е бащината на Михал Драгослав. Тя обхваща около 25 дка земя, около 5 дка ливади и харман в две местности.
Най-често споменаваните местности са Мечева, Дранова, Брегова и Поп. Идентификацията и локализацията на тези и на останалите отбелязани в регистъра места показва, че те са разположени в района на Чепинското корито и по дефилето на Чепинска река (като напр. Доляне). В по-голямата си част топонимите са от славянски произход, което създава доста трудности при разчитането и озвучаването им. Някои от наименованията са изразени в оригинала с турски думи. Така например за „Конопище“ в извора е написано „Кеневир йери“. Наименованието навежда на мисълта, че през онази епоха населението на Чепинско се е занимавало с отглеждането на тази култура. Изразът „Киях йери“ е преведен от нас като „Треволяк“, а „Яйлак“ (лятно планинско пасбище) в „Пасбище“. С „Близкото село“ сме превели арабския израз „Кариб карйе“.
 Предложенията на вниманието на читателите на в-к  „Темпо“ регистър е ценен извор за историята на Чепинския край. Той разкрива статута на част от населението на Драгиново през средата на XVI век, на отношението му с централната власт и на имотното му състояние. Съвсем ясно е, че соколарството се явява потомствен занаят не за едно семейство от селото. Същевременно изворът предоставя и най-ранната и най-подробна топонимия на местности, разположени в Чепинското корито. Макар и с известна степен на условност, начинът на изписването на отделните названия от славянски произход би могъл да бъде обект на езиков анализ на местния говор.
проф. д-р Стоянка Кендерова, 2002


Велинград тел: 0876521487


За „удобство“ за ЕЗОК пътуваме до Пазарджик или Пещера

Публикувано на 01 Apr 2025 10:51

 пространство (Норвегия, Исландия и Лихтенщайн); Конфедерация Швейцария; Република Сърбия и Република Северна Македония. Право, от което много хора се възползват при пътуванията си зад граница. 
От известно време за жителите на община Велинград това право се сблъсква с липсата на банков офис, в който могат да се подадат документи и да се получи ЕЗОК. За дълъг период от време услугата се извършваше от Банка ДСК. Но от месеци Националната здравоосигурителна каса е сключила нов договор, този път с Първа инвестиционна банка. В облас

Към цялата статия »


Общината получава едва 500 лева дневно от минералните води

Публикувано на 01 Apr 2025 10:44

Сравнението с предходни години показва, че броят на ползвателите на минерални води расте, но приходите за общината - не. През 2021 г. от такси за минерални води общината е събрала 189 658 лева, през 2023 г. - 183 361 лева, а през 2024 г. има лек спад до са 182 543 лева. 
Голямата част от фирмите с разрешителни за минерални води от двете находища ги използват за СПА центрове на хотели, басейни, аквапаркове, както и оранжерии, отопление и др. Цената на кубик минерална вода за тези дейности е от малкото държавни такси, които не са проме

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 01. 04. 2025

Публикувано на 01 Apr 2025 10:42

От Община Велинград призовават гражданите да не изпадат в паника или стресови състояния.

АВТОМОБИЛИ Със сумата от 145 833 лева Община Велинград ще закупи два автомобила. Обявена е обществена поръчка с две обособени позиции: нов автомобил за нуждите на децата потребители на социална услуга в ЦНСТДБУ 1 и 2 и нов специализиран автомобил - микробус 8+1 места, за нуждите потребителите на услугите в ДЦДМУ. Според условията на поръчката автомобилите могат да бъдат нови или употребявани. Публичното състезание ще се проведе на 18 април.

Към цялата статия »


4 видеа доведоха до комплексна проверка във велинградската полицията

Публикувано на 01 Apr 2025 10:36

 че са от архива на Петър Петров, известен като Петьо Еврото. БОЕЦ разпространи поредица от 4 видеа от 2019 г., които показват манипулиране, фалшифициране и унищожаване на документи в РУ-Велинград. В записите участват полицаите Б. Б. и Д. Б., които през годините заемат ръководни постове във Велинград и Пазарджик. Гражданската организация обяви, че е сезирала МВР-министъра Даниел Митов, че е възможно полицаи във Велинград да унищожат доказателства за извършени от тях престъпления.
Разпространените записи доведоха и до изслушването на

Към цялата статия »


Парцел на „ВКТВ“ стана публична общинска собственост

Публикувано на 01 Apr 2025 10:33


Предложението беше внесено от кмета Костадин Коев, като част от процедурата за присъединяване на територията на Община Велинград към Асоциацията по ВиК на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализационни услуги гр. Пазарджик“ ЕООД. Част от тази процедура по присъединяване е свързана с обследване на активите и материализирането им в публична собственост с оглед предназначението им да задоволяват обществените потребности. 
Преобразуването на парцела от частна в публична общинска собственост е важно и за запазва

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 27. 03. 2025

Публикувано на 01 Apr 2025 10:33

При повторното гласуване на 27 март съветниците отмениха спорното решение. За момента няма решение за провеждане на търг.

ПАРКИНГ С 21 гласа „за“ мнозинството в местния парламент отново преобразува от публична в частна общинска собственост парцела от 840 кв.м. на ул. „Патриарх Евтимий“, който се ползва за паркинг до полицията. Прегласуването се наложи, тъй като областният управител В. Кайтазова върна решението за прегласуване като незаконосъобразно. Мотивът на Областната управа е, че в гласуваното през февруари решение не е ясно кой е

Към цялата статия »


С какви бюджети разполагат общините през 2025 г.

Публикувано на 01 Apr 2025 10:31

 Целевата субсидия за капиталови разходи възлиза на 1 758 700 лева, а като трансфери за други местни дейности общината ще получи 152 200 лева. Сумата, определена за зимно поддържане на общинските пътища, е 112 500 лева.
Бюджетът на Община Ракитово за 2025 г. е 20 764 000 лева. За капиталови разходи общината получава 832 700 лева, за други местни дейности 108 700 лева, а за зимно поддържане на пътища 180 000 лева.
Община Сърница получава от бюджета 8 030 900 лева. Капиталовата програма на общината ще разполага с 458 900 лева, за ме

Към цялата статия »


Кметът спря търг за 3 имота с рекорден брой участници

Публикувано на 01 Apr 2025 10:28

 начална цена 24 680 лв.; имот на ул. „Царица Десислава“ с площ  906 кв.м. и начална цена 36 775 лв. Цените от около 40 лева за квадрат, които са много под пазарните във Велинград в момента, привлякоха вниманието на голяма част от строителните фирми в курорта и на търга се явиха 16 участници.
Г-жа Томова обясни, че в деня преди търга - на 25 март,  в общината е постъпила молба от фирма с искане за отмяна на търга, в която са били изложени мотиви. За да бъде извършена проверка дали посочените факти и обстоятелства са основат

Към цялата статия »


Променят правилника на общинския солидарен фонд

Публикувано на 01 Apr 2025 10:27

 че е предвидено средствата за финансиране на лечението на болни граждани да се осигуряват чрез дарения. Практиката показва, че събираните по този начин суми са малки. В същото време  хората, които кандидатстват за отпускане на помощ за лечение, са много. Все повече се увеличава делът на болните граждани, както и на тези, които нямат възможност сами или с помощта на техните близки, да посрещнат разходите за лечението си. Поради промените в правилника предвиждат необходимите финансови средства да се осигуряват от бюджета на Община В

Към цялата статия »


В Ракитово събират опасни битови отпадъци

Публикувано на 01 Apr 2025 10:26


гр. Ракитово, ул. „Братя Кръстини“ - под Читалище „Будилник – от 10:00 до 12:00 ч.
гр. Костандово, пл. Европа – от 12:30 ч. до 15:00 ч. 
с. Дорково пред църквата „Св. Пророк Илия“   – от 15:30 ч. до 17:00 ч.
Какво може да предадете:
Лекарства с изтекъл срок на годност;
Бои, латекс, лакове, лепила, смоли, масла, мастила и др. подобни;
Препарати (перилни, почистващи, омекотители, дезинфектанти и др.) и химикали;
Замърсени опаковки с опасни вещества или съдържащи опасни вещества;
Препарати за растителна защ

Към цялата статия »


Две заповеди превръщат крепости в Ракитово в обекти с национално значение

Публикувано на 01 Apr 2025 10:25


В заповедта е отбелязано, че крепостта Кулата-Градот заема площ от 4 дка и е разположена на 1303 м надморска височина, на 8 км югозападно от гр. Ракитово. Години наред на нейната територия не са провеждани археологически проучвания и тя се е превърнала в обект на непрекъснати иманярски интервенции. През 2009 г. са проведени спасителни археологически проучвания. В градежа на крепостните стени се наблюдават няколко строителни периода.
Куртината е ориентирана по дължина в посока североизток-югозапад и следва естествената конфигурация на

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ участва в изложението „Природа, лов и риболов“

Публикувано на 01 Apr 2025 10:24


Щандът на велинградската гимназия посрещна посетителите с модерен дизайн, който представя богатата история и традиции на училището в обучението на кадри в областта на горското и ловното стопанство. С усмивка и полезна информация гостите на изложението бяха посрещани от учениците от XI клас – Албена Мезинова, Анелия Лещарова, Красимир Пехливанов и Петко Шуманов, ръководени от зам.-директора  инж. Надежда Ганчева.
Още през първия ден на изложението зоната на представяне на Националната ПГГС „Христо Ботев“ привлече сериозен интерес.

Към цялата статия »


Малки обяви: 01. 04. 2025

Публикувано на 01 Apr 2025 10:23


***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
КУПУВА
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
***
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
РАЗНИ
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам професионална шевна машина Кинтекс, модел GC55504. 0888 910323.
***
Продавам персийски килим 3/4 метра - 150 лева, 2 броя персийски

Към цялата статия »


Два нови спортни клуба в Ракитово

Публикувано на 01 Apr 2025 10:21

 Негов председател е Тодор Тодоров, а членове на Управителния съвет са Таня Пейчинова и Ани Кантарева. Клубът по тенис на маса също носи името „Левски-Ракитово“, председател е Михаил Попчев, а Стефан Сергиев и Петър Петров са членовете на Управителния съвет. 
Двата нови спортни клуба ще съдействат за провеждането на второто издание на спартакиадата по традиционен тракийски многобой. Първата такава спартакиада се проведе в Ракитово през април миналата година, организирана и спонсорирана от Българска Асоциация за селски спорт (БАС

Към цялата статия »


„Чепинец“ спечели в Паталеница

Публикувано на 01 Apr 2025 10:20


През цялото първо полувреме велинградчани са имали превъзходство, като са владеели по-дълго време топката и са създали повече положения за гол. Единственото попадение през първата част е станало още в 5 мин., когато ветеранът Н. Байраков се е възползвал от точно центриране след ъглов удар и с глава е изпратил топката в мрежата.
През вторите 45 минути домакините са се опитали да променят негативния за тях резултат, но са срещнали добре организирания в защита състав на „Чепинец“, който се е прибрал в своята половина и е разчитал на конт

Към цялата статия »


След обрат „Драгиново“ надделя над „Левски“ (Ракитово)

Публикувано на 01 Apr 2025 10:20


Както се случва в дерби мачовете и този двубой предложи много емоции, гонитба в резултата, обрати, жълти и червени картони, много борба на терена и 6 гола с още толкова други възможности за попадения. Първата част премина в оспорвана игра за надмощие с открити действия и на двата отбора, които търсеха възможности за отбелязване на голове. Първи това сториха ракитовци, които поведоха с 0:1 с гол на Н. Иванов в 28 мин. Равенството беше възстановено в 35 мин. от С. Тахчиев. Полувремето отиваше към своя край, когато драгиновци пропуснаха доб

Към цялата статия »


Емоции и резултати от турнира на КСТ „Импулс“

Публикувано на 01 Apr 2025 10:19

 и безспорния му принос за развитието на този красив и емоционален спорт, не случайно съвпадна с третата година от кончината на Петър Милчев
Ето какво сподели за „Темпо“ след състезанието Йоана Сукиязова, която пое щафетата да ръководи КСТ „Импулс“:
„Състезанието привлече голям брой участници, включително и бивши състезатели на клуба, които с радост се включиха в инициативата. Атмосферата бе заредена с емоции, като освен оспорваните танцови изпълнения, имаше и специална програма в чест на Петър Милчев.
Събитието имаше и благотв

Към цялата статия »


Футболист на „Лийдс Юнайтед“ стана „Спортист на Сърница 2025“

Публикувано на 01 Apr 2025 10:18

 А за наша гордост, той е от Сърница. Винаги съм вярвал че младите хора са бъдещето на нашата община. Затова днес с радост връчих наградата „Спортист на Община Сърница за 2025г.“ на Виктор. Той се състезава в професионалния футбол със сърце и хъс, а усилията му са оценени както на родния терен, така и в английския отбор „Лийдс Юнайтед“. Пожелавам му още много успехи и поводи за гордост. Има потенциала и визията да стигне далеч. И искрено се надявам повече наши деца да се вдъхновят от него и да бъдат амбицирани да се развиват.“
Темпо<

Към цялата статия »


ОУ „Христо Ботев“ спечели викторината за защита при бедствия

Публикувано на 01 Apr 2025 10:16

 които попълват в рамките на 30 минути писмен тест. Петчленно жури в състав Цвета Спасова – началник на отдел „ТР” и Невена Шуманова от община Велинград, както и тримата инспектори към ЗН към РДПБЗН - Пазарджик - Марияна Пепелова, Георги Тодоров и Димитър Димитров, прегледа всички тестове.
Учениците  се представиха на добро ниво. За класиралите се домакините от ОДК бяха осигурили грамоти и медали. 
Грамоти за участие получиха отборите на ОУ „Г. Бенковски” и ИСУ „В. Левски” съответно с 53 и 71 точки, на трето място с брон

Към цялата статия »


ДЦПЛУ празнува 16 години

Публикувано на 01 Apr 2025 10:14

Гост на тържеството беше и илюзионистът Иван Цинцев. Нашата ползвателка Весела Дъбова беше асистентка при изпълнение на фокусите.Лалка Петрова, една от участничките в певческата група, прочете свои стихове от новоиздадената си стихосбирка „По моята пътека в гората“. Стихове прочете и поетесата Стойна Стоянова, която също е ползвателка в ДЦ. 
Гост на тържеството беше г-жа Марияна Зинкова-началник отдел „Хуманитарни и социални дейности“.която подари красиво цвете за празника. Потребителите бяха почерпени с  вкусни сладки от предсе

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023