Велинградският футбол през последните 30 години
Публикувано на 09 Jul 2024 09:21
Сезон 2001/2002 г.
И с промененото име „Чепинец-Беев“ не успя в поредния бараж
В началото на 2001 г. вестник „Темпо“ проведе анкета за определяна на май-добрия треньор и футболист на всички времена, свързани с велинградския футбол. Читателите посочиха за най-добър треньор Борис Чолев, а за най-добър футболист - Орлин Кадьов.
На 12 юли 2001 г., месец и половина преди началото на новия футболен сезон, се провежда Общо събрание на ФК „Чепинец“. На него за президент е избран бизнесменът Фидел Беев, а в новия УС влизат още Красимир Беев като вицепрезидент и членове – кметът Цветан Дафов, адвокатът Венцислав Левичаров и треньорът Борис Чолев. Няколко дни по-късно са посочени и новите треньори – Димитър Муртин и Митко Ваклинов. Става ясно, че за възстановяването на градския стадион, ден преди датата на Общото събрание, е образувано Акционерно дружество между Община Велинград с дял от 25% и СД „Братя Бееви“ със 75% дялово участие, като Фидел Беев е изпълнителен директор на дружеството. Обещано е стадионът да бъде възстановен и готов да се гледат мачове там през септември 2002 г., като основен изпълнител е новосъздаденото „Чепинец“ АД.
Много силно започва първенството за „Чепинец” в четвъртия пореден сезон в „А“ областната група. За първи път тимът приключва есенния полусезон без загуба, с 13 победи, 2 равни мача и с рекордните 41 точки, макар и на второ място след „Хебър” (Пазарджик). Единствено по-лошата голова разлика на велинградчани ги поставя след временния лидер. Селекцията на отбора включва изключително местни футболисти, което беше и едно от желанията на треньорския тандем Муртин – Ваклинов. В мачовете участваха точно 24 футболисти: вратари - Ст. Божков и П. Шулев, защитници - П. Аврамов, Ст. Дринов, Цв. Шулев, Ив. Миленов, И. Кюркчиев, Г. Пейков, полузащитници - Н. Миленов, Бл. Муртин, Д. Чонков, П. Чавдаров, А. Неделчев, П. Иванов, Е. Иванов, нападатели - Т. Хаджиев, В. Кадьов, Л. Папазов, И. Стоилов, И. Муртин, Ст. Узунов, А. Минчев, Н. Шулев, Г. Налбантов.
Куриозното в края на есенния сезон беше свързано с факта, че от 7 домакинства „Чепинец“ изигра само 3 мача във Велинград. В останалите срещи гостуващите отбори или не пристигаха за мачовете, или идваха едва със 7 играчи и след „контузии‘ срещите приключваха със служебни резултати. След края на домакинския мач срещу „Хебър“ (Пазарджик), завършил 1:1, част от зрителите, недоволни от съдийските решения, нахлуха на терена на игрище „Кална баня“ и проявиха агресия към съдийската тройка, както и към някои от футболистите на пазарджиклии. Последва наказание за „Чепинец-Беев“ с лишаване от домакинство за 3 срещи и глоба от 2 500 лв.
През пролетта на 2002 г. в състава бяха привлечени 3 нови футболисти – вратаря В. Маринов, защитника Т. Васев и крилото С. Христов, а от юношеския отбор са взети Кр. Зоринов, Й. Димитров и Г. Кривулев. В първенството „Чепинец-Беев“ се представя добре и е само на 3 точки след лидера „Хебър“. И най-неочаквано за едни, а напълно закономерно за други, точно преди гостуването в Пазарджик старши треньорът Д. Муртин е освободен от отбора, който се води от администратора Н. Тончев. Следва тежка загуба от „Хебър“ с 1:6 и пораждане на напрежение преди края на сезона. Все пак до края на първенството е оставен да работи като треньор М. Ваклинов, а „Чепинец-Беев“ постига целта си, запазвайки второто място, което му дава право да участва в бараж. Това е възможно след промени в Наредбата, която дава възможност на първите два отбора в областните групи да играят баражи за влизане във „В“ група.
Жребият определя за съперника на „Чепинец-Беев“ в баража отбора на „Ботев“ (Ихтиман). Мачът се играе на познат терен – стадион „Академик“ в София, но лошите спомени от миналия бараж, придобиват актуално значение и в мача срещу „Ботев“ от Ихтиман. Велинградчани губят с 2:3 трети пореден бараж след 0:0 в редовното време и множество пропуснати дузпи. Само Н. Миленов и Г. Налбантов са точни от бялата точка, а четирима пропускат.
Следва
Темпо