Ефектът на доминото: „ремонт на ремонта“ във Велинград
Публикувано на 27 Jun 2024 15:32
Рано сутринта на 25 юни 2024 г. част от улица „Юндола“ беше затворена за движение. Причината - авария на канализацията на кръстовището между ул. „Юндола“ и ул. „Бачо Киро“. Аварията е на мястото, където новата канализация по „Бачо Киро“ е включена към съществуващата канализация по ул. „Юндола“.
Улица „Юндола“ е най-натоварената пътна артерия във Велинград, като изпълнява ролята и на околовръстен път. Тя е част от републиканската пътна мрежа и по нея минава голяма част от междуградския трафик. Въпреки това общината беше принудена за часове да спре движението на моторни превозни средства в участъка на ул. „Юндола“ от кръстовището с ул. „Тошо Стайков“ до кръстовището с бул. „Хан Аспарух“. Движението беше пренасочено по улиците „Евлоги Георгиев”, „Гоце Делчев” и „Димитър Талев”. А за тежкотоварните камиони бе организиран единствения обходен маршрут - през Юндола и Белово.
На мястото на аварията бе струпана техника, ремонтите дейности контролираше лично заместник-кметът Светла Томова. В ранния следобед движението по ул. „Юндола“ бе пуснато. Но поредната авария и поредният ремонт на ремонта направиха велинградчани преки свидетели на ефекта на доминото.
Да припомним няколко факта за мястото на аварията: кръстовището на ул. „Юндола“ и ул. „Бачо Киро“. И по двете улици бяха извършени мащабни ремонти. През 2013 г. улица „Юндола“ като част от републиканската пътна мрежа бе включена в големия ремонт на Лот 22, при който беше асфалтирано цялото трасе от магистрала Тракия през Велинград до Юндола.
Ремонтът на Лот 22 предвиждаше рехабилитация и асфалтиране, но Община Велинград реши паралелно с това да подмени водопроводната и канализационна мрежа по двете улици „Александър Стамболийски“ и „Юндола“. Кметът Иван Лебанов води преговори с държавното предприятие ПУДООС, което отпусна около 2 милиона лева за смяна на водопроводите и канализацията по двете улици, както и за полагане на тръби за газ, интернет, телевизия, противопожарни хидранти и др. Отговорният ремонт, който съвпадна с честването на 5 години от обявяването на Велинград за СПА столица на Балканите, беше поверен на фирма „ИСА 2000“. Двете улици се превърнаха в огромни изкопи, но в крайна сметка ремонтът завърши успешно. А общината дълго след това не успяваше да върне дълга си към ПУДООС.
През август 2022 г. започна ремонтът на улица „Бачо Киро“, където авариите по ВиК мрежата години наред бяха ежедневие. За ремонта на участък от улицата с дължина около 600 метра общината получи финансиране от над 1.9 милиона лева (почти колкото за смяната на ВиК мрежата по ул. „Стамболийски“ и ул. „Юндола“!). За изпълнител на поръчката беше избрана фирмата „Техно Строй България“. Тя трябваше да асфалтира улицата и да смени водопровода, а смяна на старата канализация беше предвидена само в участъка между ул. „Юндола“ и Зайче блато (около 470 метра). Ремонтът приключи през 2023 г., а още при първия силен дъжд шахтата на кръстовището между „Бачо Киро“ и „Юндола“ се запуши и се наложи първия ремонт на ремонта. Сега аварията стана отново на същото кръстовище и пак се стигна до ремонт на ремонта.
Какво се случи, след като движението бе пренасочено по съседните улици? Шофьорите, които бяха принудени да минат по двете платна на ул. „Евлоги Георгиев“ около река Луковица, попаднаха в съществуващите там огромни дупки, подходящи за офроуд трасе. А около два часа по-късно, в резултат на засиления трафик, бе спукана поставената дни по-рано нова водопроводна тръба. Тогава заради пропадналата канализация кварталът остана почти 5 дни без вода. За всички беше ясно, че поставеният на тридесетина сантиметра дълбочина нов водопровод няма да издържи много дълго. Две седмици по платното не минаваше дори сметосъбиращата машина на „КМД“, за да няма нова авария. Но на 25 юни очакваното се случи, наложи се ново спиране на водата и нов ремонт на ремонта.
Ето този ефект на доминото, при който една авария води до друга авария и един ремонт води до друг ремонт е изключително тревожен сигнал за инфраструктурата на Велинград. Засега градската управа не е обявила публично идеите си как ще се справи с това. Но е ясно, че само с „гасене на пожари“ на една или друга улица няма да стане.
Питания по горещата тема до кмета Костадин Коев внесе общинският съветник Стефан Малинов. Но на сесията на 27 юни не получи отговори, а председателят на Общинския съвет Димитър Гечев поясни, че питането не е внесено в срок.
Елена Баева