

Временните управители на общински фирми са най-постоянни
Публикувано на 26 Jun 2024 21:45
„Всичко временно е постоянно“ - това е подходящ девиз за общинските фирми във Велинград. Община Велинград е собственик на дружествата „ВКТВ“, „МБАЛ-Велинград“ и доскоро „Медицински център Велинград 2017“. Към момента всички те имат временно изпълняващи длъжността управители. Дали това е част от проблема с лошото финансово състояние на фирмите и ниското качеството на предлаганите от тях услуги на гражданите?
Това е тема, която изобщо не се дискутира от Общинския съвет, който е принципал на общинските фирми. Както не се коментира и темата дали и кога ще бъдат обявени конкурси за управители.
Откакто кмет на Община Велинград е Костадин Коев, начело на общинската фирма „ВКТВ“ са били трима врид управители и само един избран с конкурс. В началото на първия мандат на г-н Коев станахме свидетели на прецедент. Общинският съвет не призна резултата от току-що проведения конкурс за поста, който беше спечелен от Борис Голомехов. Вместо това за врид управител беше избран Йордан Нанов от ГЕРБ. Той остана на поста до 2017 г., когато стана ясно, че не отговаря на изискването на образование. Съветниците обявиха конкурс, който очаквано бе спечелен от друг съветник от ГЕРБ - Георги Мяшков. След серия от нерешени проблеми във ВиК сектора и високо обществено недоволство, през 2019 г. Георги Мяшков бе освободен от длъжността управител на „ВКТВ“. По предложение на ГЕРБ за врид управител бе избран Цветан Сотиров със срок до провеждането на конкурс. Обаче до конкурс отново не се стигна. Вместо това през 2023 г. Цветан Сотиров поиска да бъде освободен от горещия стол и през юни 2023, местният парламент избра нов врид управител - Рени Тренова, също кадър на ГЕРБ. Решението пак беше „до провеждане на конкурс“, обаче вече година такава процедура не стартира. Ситуацията в общинското дружество се приближава към критична точка, а съдбата му за момента е твърде неясна.
Нищо по-различно в управлението на общинската болница „МБАЛ-Велинград“. От 2015 г., след проведе конкурс, управител на здравното заведение беше д-р Жеко Чешмеджиев. През 2021 г. той подаде оставка и на овакантения пост Общинския съвет сложи за врид управител първо д-р Асен Малинов, но той също бързо пожела да напусне. През април 2021 г. врид управител стана д-р Иван Динев, който дотогава беше врид управител в другото общинско дружество „Медицински център Велинград 2017“. На следващата година Общинският съвет реши да проведе дълго отлагания конкурс и той бе спечелен от д-р Данчо Гурдев. Но въпреки че зае поста след конкурс и с 3-годишен договор за управление, няколко месеца по-късно, през февруари 2022 г., 15 общински съветници освободиха по скандален начин д-р Гурдев и отново сложиха врид управител - предложения от кмета Костадин Коев д-р Заприн Пепелов. Той встъпи в длъжност през април, след като бе вписан от Агенцията по вписвания преди оспореното решение на Общинския съвет да влезе в сила. От февруари 2023 г. до днес мина повече от година, през която мнозинството в Общинския съвет не обяви конкурс за управител на болницата, а с последните си решения на практика и го ебезсмисли.
Д-р Иван Динев, д-р Чавдар Калъчев, д-р Кемал Аликов - това е списъкът на врид управителите на „Медицински център Велинград 2017“. Това общинско дружество, окето наскоро бе реорганизирано и стана част от общинската болница, ще остане в историята с факта, че за неговото 7-годишно управление не беше проведен нито един конкурс.
Краткият преглед за последните назначения недвусмислено показва, че всички те са конюнктурни и се определят от политически обвързаности. Резултатът също толкова недвусмислено се вижда в състоянието на общинските дружества, които са доведени до ръба. А дали не идва и моментът, в който общината може да се окаже без общински фирми?
Елена Баева