05 Oct 2025


АДФИ откри нарушения по 3 обществени поръчки на Община Велинград

Публикувано на 25 Jun 2024 11:26

На 20 юни Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) съобщи, че е установила нарушения при 42% от проверените през миналата година обществени поръчки. Проверката е обхванала 1407 обществени поръчки на обща стойност 4 797 202 716 лева, а при 592 от тях са установени нарушения.
През 2023 г. АДФИ е извършила проверка и на 3 обществени поръчки, проведени от Община Велинград.

 Те са на обща стойност 382 000 лева. И в трите случая е проверявана законосъобразността при избора на процедура за възлагането на обществените поръчки. АДФИ е установила, че и при трите поръчки има нарушение на Закона за обществените поръчки (ЗОП): проведени са процедури за възлагане не чрез конкурс, а чрез „пряко договаряне“, без към датата на откриването им да са били налице законовите основания за това. АДФИ е връчила 3 акта за установяване на административно нарушение (АУАН) срещу отговорните длъжностни лица - кмета Костадин Коев и заместник-кмета Атанас Палигоров.
Първата от проверените обществени поръчки е за инженеринг (проектиране, упражняване на авторски надзор и строително-монтажни работи) за укрепителни мероприятия на участък от пътя между селата Абланица и Цветино. Участъкът е с дължина около 40 метра, а поръчката е на стойност 97 000 лева. През пролетта на 2023 г.  кметът К. Коев е възложил поръчката на „Делчев инженеринг“ ЕООД - Пазарджик чрез пряко договаряне. Като мотив за избор на процедурата е посочено „неотложно възлагане“ заради възникнало на пътя свлачище, което застрашава здравето и живота на хората. Според АДФИ няма необходимост от „неотложно възлагане“, защото такова се прилага само при изключителни обстоятелства - природни бедствия, аварии и катастрофи.  От АДФИ посочват, че през 2018 г. кметът К. Коев е провел обществена поръчка за изграждане на нов път Абланица - Цветино. Поръчката е получила безвъзмездно финансиране от Държавен фонд „Земеделие“ на стойност 2 611 569 лева. За изпълнител е избрана фирмата „Техно Строй България“, която е трябвало да я изпълни в срок от 300 дни. Това доказва, че още през 2018 г. общината е била наясно с лошото състояние на пътя и необходимостта от съоръжения за неговото отводняване. Затова от АДФИ считат, че процедурата „пряко договаряне“, избрана от кмета през 2023 г., е в нарушение на ЗОП. Остава и въпросът за качеството на изпълнената през 2018 г. поръчка за 2.6 милиона лева, след като през 2023 г. проблемите по част от пътя се оказват нерешени. 
Идентичен е резултатът от проверката за законосъобразност при възлагането на обществената поръчка  за осигуряване проводимостта на речното корито на река „Луковица“ през 2023 г. Поръчката обхваща около 1100 метра от реката между парк Вельова баня и моста на бул. „Съединение“. Стойността е 70 000 лева без ДДС. Общината я възлага с пряко договаряне на варненската фирма „Сигма-22“ с мотив, че има неотложни обстоятелства - след оглед на място комисия е установила, че проводимостта на речното корито е намалена и това представлява опасност в случай на поройни дъждове и наводнения. От АДФИ напомнят, че според Закона за водите кметът на общината организира почистването на речните корита и това е регулярна дейност, която е негова отговорност, така че в случая няма причина за „неотложно възлагане“ на поръчката.
АДФИ е проверила и обществената поръчка за инженеринг (проектиране, строителство и авторски надзор) за авариен ремонт на довеждащ водопровод по ул. „Цар Калоян” и по бул. „Хан Аспарух” в участъка от ул. „Цар Калоян” до ул. „Юндола” във Велинград. Основание за ремонта е докладна записка от „ВКТВ“, но в нея са изброени аварии по водопровода през 2020, 2021 и 2022 г. Според АДФИ това доказва, че няма необходимост от неотложно възлагане, защото проблемите по този водопровод са били известни на общината от дълго време. Въпреки това за поръчката на стойност 215 000 лева е сключен договор с фирмата „Ай Пи Ел Строй“ от София - отново чрез пряко договаряне, което според инспекцията е нарушение на ЗОП.
След връчването на трите акта за административни нарушения, в АДФИ не е постъпило писмено становище от кмета на Община Велинград, така че актовете остават в сила.
Елена Баева  


Велинград тел: 0876521487


Как Велинград да стане не най-скъпата, а най-желаната туристическа дестинация

Публикувано на 30 Sep 2025 10:55

 Това бе поредицата от теми на кръглата маса, организирана от Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константинов“ в навечерието на Световния ден на туризма 27 септември. В дискусията се включиха ученици от VIII до XII клас, преподаватели и гости, свързани със сферата на туризма: общинските съветници Атанас Рангелов - представител на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите и Веселина Сотирова - мениджър продажби в хотел „Вела Хилс“, д-р Таня Беличенова – главен експерт по медицински туризъм, балнеология, спа и уелне

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 30. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:53

Иван Семерджие от клуб „Родопчани“, Музикална школа „Звънче“ с „Децата на България“, Кристияна Кирилова и Калоян Шолев от КСТ „Импулс – Велинград 2002“, Вокална група „Караоке“ с „Родина“ и Представителният фолклорен ансамбъл „Здравче-Венче“ при НЧ „Васил Левски-1904“.

ИНОВАТИВНИ Министерският съвет прие списъка на иновативните училища в България за учебната 2025/2026 година. Със статут на иновативни тази година ще бъдат 4 училища на територията на община Велинград: Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константино“,

Към цялата статия »


Общинският съвет подобрява собствените си рекорди по бързи сесии

Публикувано на 30 Sep 2025 10:53


Септемврийското заседание на местния парламент протече без нито едно (!) изказване - нито от общински съветници, нито от кмета Костадин Коев, който остана на сесията само броени минути в началото. Цялата процедура се сведе до познатия сценарий: председателят прочита точката от дневния ред, комисиите съобщават, че са „за“ и следва гласуване. При гласуванията цареше пълно единодушие. Показателно е, че в приетите 39 решения има само три различни гласувание: двама съветници са гласували против и един въздържал се.
Повече за решенията в СЕ

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 30. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:52

Произшествието е ликвидирано с 1 противопожарен автомобил от РС ПБЗН - Велинград. След ликвидиране на пожара е установено, че в колата е имало човек. Загинал е Д. И. Г. - мъж на 76 г.. Информацията е от прессъобщение на ГД ПБЗН.

ПЕШЕХОДКА На 21 септември в района железопътътния прелез до Клептуза 47-годишна велинградчанка е блъснала с джип „Мерцедес“ движеща се по пешеходна пътека 54-годишна жена от гр. Пловдив. Пешеходката е транспортирана първоначално в МБАЛ - Велинград, а по-късно в пловдивска болница с множество фрактури, наранява

Към цялата статия »


Само служители на общината посетиха срещата за еврото

Публикувано на 30 Sep 2025 10:51


Темата на информационната среща видимо не провокира никакъв интерес от страна на велинградчани. В голямата зала на общината публика беше осигурена, но присъстваха единствено и само служители на Общинска администрация. От аудиторията не беше зададен нито един въпрос и срещата протече формално, в рамките на половин час.
А всъщност имаше какво да се чуе и научи по темата за въвеждането на еврото, особено от гледна точка на бизнеса. Началникът на НАП - Пазарджик Петко Петков синтезира основните проблеми от сферата на счетоводството, с кои

Към цялата статия »


С над 1 милион лева обезопасяват дере в Сърница

Публикувано на 30 Sep 2025 10:50

 и водосток, които ще спомогнат за отвеждането на водите в определеното корито на дерето. По този начин ще се предотврати затлачването му, изнасянето на земни масти от прииждащите води в гробищния парк и нанасянето на щети към имотите в съседство на дерето и гробището. Дължината на отсечката, в която се извършват ремонтните дейности, е 340 метра. Предвижданията са до края на годината строителството да приключи. Ще се изградят и два моста към улиците, които пресичат дерето в този участък.
Средствата за реализацията на проекта са осигу

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 25. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:49



ЮБИЛЕИ Финансова помощ в размер на 7000 лева ще получи музикалната школа „Звънче“ по случай своята 30-годишнина. Средствата са за сценични облекла, сценична украса, фото и видеозаснемане, професионално озвучаване и др. Съветниците отпуснаха и 10 000 лева за предстоящата 50-годишнина на Детска градина „Кокиче“ в село Грашево.

СОЛИДАРЕН ФОНД Приети бяха промени в състава на Общинския солидарен фонд за подпомагане лечението на болни граждани на територията на Община Велингра. Като представител на Общинска администрация – Велингра

Към цялата статия »


Успешно приключи „Terra Bessica 2025“

Публикувано на 30 Sep 2025 10:48


Участниците в „Terra Bessica“ проучиха и почистиха голям брой пещери в района на Ракитово. Бе направен поредният пробив в новооткритата пещера „Здравец“, като след извършените дейности дължината на пещерата е нарастнала на 412 м при денивелация 60 м.
Темпо

Към цялата статия »


ЦПЛР-Велинград бе отличен с национална награда „Про култура“

Публикувано на 30 Sep 2025 10:47


Директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева взе участие в XI Национална конференция „Достъп на младите хора до култура“, която се проведе на 26 и 27 септември в конферентен център „Яйцето“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и се организира от Граждански институт Българска асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) в партньорство с Факултета  по науки за образование и изкуства в СУ „Св. Климент Охридски“. Наградата бе връчена на Катерина Мирчева от д-р Христо Христозов и проф. д-р Момчил Георгиев. 
Г

Към цялата статия »


20 години с мисията, че всеки човек е ценен

Публикувано на 30 Sep 2025 10:47

 Дневният център бе създаден с мечтата, че всеки човек е ценен, че различията не трябва да ни плашат, а да ни вдъхновяват. Хората, които са работили тук през изминалите 20 години, вярват в своята мисия - да създадат един свят, макар и малък, в който всяко дете и млад човек да бъде разбран, да намери своето място и подкрепа. Горди сме, че не се отказахме и благодарим, че бяхте до нас в това дълго, споделено и истински човешко пътуване, казаха служителите в Дневния център. Директорката Мариана Атанасова допълни, че сили им е давал всеки м

Към цялата статия »


Местна инициативна група Белово, Септември, Велинград отчита успешно изпълнена Стратегия

Публикувано на 30 Sep 2025 10:45


През целия програмен период са подадени общо 108 проектни предложения, от които 62 са одобрени от управляващите органи. Сключени са 60 договора за безвъзмездна финансова помощ, а над 50 от тях вече са преминали успешно през финално отчитане. Общата заявена субсидия възлиза на над 8,7 млн. лв., като до момента изплатената подкрепа е над 1,8 млн. лв.
Но зад тези числа стоят реални промени в живота на хората. Благодарение на подкрепата бяха рехабилитирани улици и тротоари в населените места на трите общини, изградена бе велоалея, която с

Към цялата статия »


Малки обяви: 30. 09. 2025

Публикувано на 30 Sep 2025 10:41


***
Продавам два етажа от къща в кв. Лъджене, без двор, с гараж, от собственик. 0888 551418.
***
Продава търговско помещение, подходящо за магазин, офис, мед.кабинет. Бул. Съединение,център кв.Каменица,ет.1, вход от към булеварда, площ 50 кв.м; ток,вода; 1/360 и.ч. двор; 1/360 и.ч.от общите части; 25 кв.м избено помещение. Цена по договаряне. За контакт: +359 89 5130263.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство,

Към цялата статия »


Музикална школа „Звънче“: 30 години и над 300 „звънчета“

Публикувано на 30 Sep 2025 10:39

а и заедно с настоящите „звънчета“ се включиха в концерта, доказвайки с всяко изпълнение какво е да са възпитаници на семейство Казалиеви.
В концерта на сцената на НЧ „Отец Паисий-1893“ се включиха и приятелите от Младежката музикална формация към ЦПЛР-ОДК, Детският фолклорен ансамбъл „Чепинче“ при ОНЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1905“, народната певица и също „звънче“ Ати Моллова, Кристияна Кирилова и Калоян Шолев от КСТ „Импулс – Велинград 2002“. Част от празника беше и вокалният педагог Гергана Комитска, която вече е една от голямото се

Към цялата статия »


814 000 лева за спорт в училищата в Побит камък и Медени поляни

Публикувано на 30 Sep 2025 10:35


Стойността на проектните дейности възлиза на сумата от 814 000 лв. с ДДС. Предвижда се инвестициите да бъдат изпълнени през 2026 година. Предвидени са строително-монтажни работи за направа на спортни настилки за игрища, огради, осветление, пейки, фитнес и други съоръжения.
Темпо

Към цялата статия »


Спортът - достъпен за всички деца

Публикувано на 30 Sep 2025 10:34


Проведоха се много оспорвани състезания по четири вида спорт: баскетбол, лека атлетика, мини футбол и тенис на маса, в които участваха над 100 ученици от центровете за настаняване от семеен тип от София, Лесичово, Харманли, Бургас, Стара Загора и ракитовските училища ВУИ „Ангел Узунов” и ОУ „Хр. Ботев”. 
В крайното комплексно класиране победители са момчетата от ВУИ „Ангел Узунов”, следвани от бургазлии, а бронзовите медали отидоха при децата от ОУ „Хр. Ботев” Ракитово. Победителите бяха наградени от зам.-кметовете Виляна Колчева

Към цялата статия »


Паметната плоча на Кара тепе заслужава статут на военен паметник

Публикувано на 30 Sep 2025 10:33

 - Пловдив, загинали в първия ден на Балканската война и паметната плоча на Кара тепе, която почита подвига на четата на войводата Иван Ботушанов. 
Паметникът на Велийца е един от общо петте военни (или войнишки) паметници на територията на община Велинград. В Регистъра на военните паметници, който се води от Областната администрация - Пазарджик, наред с паметника на Велийца са включени още паметник-чешма на загиналите във войните за национално обединение 1912-1918 и Втората световна война 1941-1945 г. на централния площад „Маке

Към цялата статия »


Отличен 6 за „Чепинец“

Публикувано на 30 Sep 2025 10:32

И двата тима се намираха на незавидни позиции в дъното на таблицата за временното класиране, като „Чепинец“ заемаше 7-мо място, а „Вихър“ – последното 9-то място.
За пълното си превъзходство през първото полувреме домакините се оттеглиха на почивката само с един гол преднина, отбелязан в 26 мин. от опитния Н. Байраков. Реалният резултат можеше да бъде много по-изразителен, ако не бяха направените пропуски. За сметка на това през втората част велинградчани „коригираха мерника“ си и наваксаха с головете, добавяйки нови 5 попадения. В 53 мин

Към цялата статия »


„Драгиново“ загуби тежко в Калугерово

Публикувано на 30 Sep 2025 10:31

 в с. Калугерово, където на изкуствен терен срещнаха състава на „Спартак“.
Гостуващият тим е започнал много добре двубоя и още в 7 мин. В. Дуев е извел напред състава на „Драгиново“. Домакините са успели да реагират сравнително бързо и в 26 мин. са отбелязали изравнителен гол. Техният подем е довел до пълен обрат и в 40 мин. вече са водели с 2:1. 
Отсъствието на 4 основни футболисти в отбора на „Драгиново“ се е отразило негативно и през второто полувреме домакините са се възползвали от колебанията и грешките в играта на гости

Към цялата статия »


Ротари маратонът вече има две десетилетия история

Публикувано на 30 Sep 2025 10:30

 от РК-Пазарджик, главен съдия на всички 20 издания на маратона.
Участваха 102 състезатели в 4 дистанции: 5 км, 10 км, 20 км и 42 км.
17 мъже и 3 жени пробягаха класическите 42 км При мъжете победител е Георги Пелтеков с време 03:29:20, следван от Нестор Домусчиев и Михаил Степанов. Класирането при дамите е: нина Пелтекова с 05:11:43, Мая Хаджиева и Тодорка Колчагова.
Дистанцията от 20 км пробягаха 12 мъже и 4 жени. Победитеи са Даниел Господинов с 01:38:20 и Дима Гачева с 01:56:56.
14 мъже и 6 жени мериха сили по трасето от

Към цялата статия »


Трима олимпийски шампиони ще са мотиватори на лекоатлетическия маратон в Ракитово

Публикувано на 30 Sep 2025 10:29


Трима олимпийски шампиони - Нонка Матова, Екатерина Дафовска, Иван Лебанов и двама изявени лекоатлети - Шабан Мустафа и Радмила Станкович са приели поканата да се включат като мотиватори в бяганията на 5, 10 и 20 км. 
Генерал-майор, инж. Нонка Матова е притежател на над 600 медала от европейски и световни първенства по стрелба с пушка. Тя е участник в 6 олимпиади: Монреал – 1976, Москва – 1980, Сеул – 1988, Барселона – 1992 и Атланта 1996 г. и вицеолимпийски шампион от Барселона 1992 г. Матова е 28-кратен европейски шампион в стр

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023