Местният парламент спешно трябва да приеме правила за електрическите тротинетки
Публикувано на 29 May 2024 12:55
На 28 май пресцентърът на Областната дирекция на МВР - Пазарджик съобщи за инцидент с електрическа тротинетка във Велинград, при който е пострадало 15-годишно момче. По данни на полицията сигнал за случилото се е получен около 18:30 часа на 27 май в РУ - Велинград. По първоначални данни 15-годишното дете в присъствието на единия от родителите си управлявало електрическа тротинетка по пешеходната зона в централната част на града.
(По-късно се оказа, че не е имало присъствие на родител - бел.ред.) Детето загубило управление над електрическото возило и паднало на земята. В резултат на това е транспортирано и настанено в болница с фрактури на крака и рамото, без опасност за живота.
Инцидентът с електрическа тротинетка в пешеходна зона е пореден и затова от ОД МВР - Пазарджик припомниха основните правила, които трябва да се спазват от водачите на този вид превозно средство (виж карето).
Но случаят показва и пропуски в Наредбата за организацията и безопасността на движението и дисциплината на водачите на пътни превозни средства и пешеходците на територията на община Велинград. В наредбата липсват конкретни правила и разпоредби за индивидуални електрически превозни средства, каквито масово навлязоха през последните години. Последните изменения на наредбата бяха направени от Общински съвет - Велинград в края на месец март, но те също не засягат този все по-актуален за града и курорта проблем.
Къде имат право да се движат електрическите тротинетки във Велинград? Ако приемем, че този вид тротинетки са ППС (пътно превозно средство), то в наредбата, в синхрон със Закона за движение по пътищата, е записано, че се забранява „Движение на ППС върху тротоари и градински площи, в паркове, в градини, в зелени площи, в пешеходни подлези, в детски и спортни площадки.“
Наредбата на Община Велинград допълва, че на водача на индивидуалното електрическо превозно средство е забранено: да се движи в зони, обозначени с пътен знак В9 - „Забранено е влизането на велосипеди“ и да управлява превозното средство по площите, предназначени само за пешеходци. В същото време наредбата на Община Велинград допуска едно изключение - забраната да управлява превозно средство по площите, предназначени само за пешеходци, не се отнася за велосипедисти на възраст до 12 години - тоест децата до тази възраст (и само те!) могат да карат колело или тротинетка и в пешеходните зони. Друг е въпросът, че в централната градска част на Велинград няма знаци, които да указват пешеходните зони и това също е пропуск по отношение безопасността на всички участници в движението.Законът за движение по пътищата регламентира минимална възраст на водача за управление на индивидуално електрическо превозно средство: 16-годишните водачи имат право да се движат по велосипедна инфраструктура и по пътища и улици с максимално разрешена скорост до 50 km/h, водачите на 14 години - само по велосипедни алеи (във Велинград има само една такава алея).
Законът посочва още, че със своя наредба Общинският съвет може да определи по-ниски максимално допустими скорости. Също работа на Общинския съвет е да разпише задължителните зони за паркиране на индивидуални електрически превозни средства, включително и максимално допустимия брой, както и условията и реда за тяхното предоставяне и ползване - тема, който също става все по-дискусионна в обществото. Вече има и практика: общини определиха по-ниска разрешена скорост, други забраниха движение на тротинетки в паркове и по площади, гласувани са глоби за нарушители, както и задължения за фирмите, които отдават под наем тротинетки. На фона на реалностите в градската среда във Велинград приемането на правила за електрическите тротинетки става все по-спешна задача за местния парламент.
Елена Баева
СЪВЕТИ ЗА ВОДАЧИТЕ НА ТРОТИНЕТКИ ОТ ОД - МВР ПАЗАРДЖИК
За да участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, всяко индивидуално електрическо средство за придвижване трябва да има изправни:
1. спирачки;
2. механичен или електронен звънец и да няма друг звуков сигнал;
3. устройство за излъчване на бяла или жълта добре различима светлина отпред и устройство за излъчване на червена светлина отзад.
Минималната възраст на водача за управление на електрически тротинетки е:
- над 14 години – само по велосипедни алеи;
- над 16 години – по велосипедна инфраструктура /велоалеи/ и по пътища и улици с максимално разрешена скорост до 50 km/h.
На децата, които управляват тротинетки на възраст до 18-години, е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗПОПЛЗВАНЕТО НА ПРЕДПАЗНА КАСКА. Ние съветваме всички водачи на тротинетки и велосипеди да използват предпазни каски, защото това може да се окаже животоспасяващо при пътен инцидент. Освен това горещо препоръчваме използването освен на стандартното осветление на електрическата тротинетка и на светлоотразителна жилетка. Така ще бъдете видими отдалече за останалите участници в пътното движение, особено в тъмната част на денонощието. ВЪПРЕКИ ТОВА НЕКА ВОДАЧИТЕ /особено тийнейджърите/ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ТРОТИНЕТКИ ДА СЕ ВЪЗДЪРЖАТ ДА ГИ УПРАВЛЯВАТ ПРЕЗ НОЩТА !!!
Хората, ползващи, тротинетки трябва да са наясно, че е необходимо да спазват правилата за движение по пътищата, да спрат на червен светофар, на знак „STOP“. Важно е да отбележим, че на пешеходните пътеки трябва да пресичат както останалите пешеходци, като бутат тротинетката или велосипеда си. Абсолютно забранено е придвижването на повече от един човек на тротинетка, говореното по мобилен телефон по време на движение. Рисково и забранено е и движението в непосредствена близост до друго пътно превозно средство или да се държи за него.
Особено внимание обръщаме на родителите, които предоставят безконтролно на децата си за управление електрически тротинетки. Това крие голям риск от пътен инцидент, при който детето може да пострада много сериозно или с неразумното си поведение на пътя да предизвика катастрофа с други участници в пътното движение.