Велинградски парадокси в компостирането на зелените отпадъци
Публикувано на 21 May 2024 11:05
„Радващ е фактът за разделно събиране на отпадъците в съседните селища от „Екопак-България“. Те са снабдени със 75 нови контейнери, но от такива има нужда и за още улици във Велинград. И във връзка с това мисля няколко удачни предложения.
Да се изкупуват част от стъклените отпадъци от търговските обекти, ако това все още не може да се случи с пластмасовите.
Същите тези обекти всекидневно изхвърлят доста картони (кашони),
а защо да не ги пакетират и по определен за целта график фирмата да ги събира, а не да се изхвърлят в общите контейнери?
В момента е сезон, в който се косят дворовете. Къде отидоха кафявите контейнери за компостиране? А органичните отпадъци отново са в общия кюп.
Няколко думи и за електроуредите. Вече имаме голяма верига от магазини. Но нямаме сключен договор от страна на общината за изкупуването им срещу минимална сума и замяна с нов електроуред. А почти всяко домакинство има някъде по дворовете си подобни отпадъци. Защо да не ги изчистим?
Същото се отнася и за вредните химични вещества - по примера на съседната ни община Ракитово.
Нека всички заедно мислим рационално, ако искаме да ни бъде чисто и красиво. С общи усилия да се грижим, а не да протестираме срещу по-високите от тази година такси за смет. Да сме по-отговорни!“
Писмото от г-жа Лилия Герова, което получихме през седмицата, е повод да потърсим от Община Велинград отговор на въпроса къде изчезнаха кафявите контейнери за зелени отпадъци, предназначени за компостиране? Пролет е, велинградчани чистят дворовете си, а и заради дъждовното време зелените отпадъци са в пъти повече. Но за момента единственият вариант е хората да ги натрупват пред оградите си, на тротоарите или до кошовете за битови отпадъци. И това при положение, че Велинград има инсталация за компостиране с капацитет 4000 тона годишно!
Да припомним: през юли 2022 г. във Велинград бяха поставени кафяви контейнери за зелени отпадъци, като това се случи с голямо закъснение - повече от 10 месеца след тържественото откриване на новата инсталация за компостиране, построена с европейски средства в местността „Благовото“. При поставянето на кафявите контейнери нямаше никаква разяснителна кампания за какво са предназначени и затова много хора ги използваха за ихвърляне на общ отпадък. По-късно общината сложи надписи на контейнерите, но скоро след това ги събра и от есента на 2022 г. до момента разделно събиране на зелени отпадъци във Велинград няма. През април 2023 г. общината се похвали, че за първи път почвата в зелените площи във Велинград е обогатена с компост, произведен от инсталацията и така е в синхрон с приетите принципи за управление на отпадъците. Тогава от общината препоръчаха събраните от частни дворове и градини листа, треви, клони, храсти, стебла от растения да не бъдат смесвани с общия отпадък при изхвърлянето им, но не дадоха повече информация къде точно гражданите да изхвърлят т.нар. „зелен отпадък“, след като от улиците на Велинград изчезнаха предназначените за целта малко на брой кафяви контейнери.
Направихме справка каква е ситуацията в съседната община Ракитово, която също ползва инсталацията за компостиране във Велинград. Оказа се, че и в трите населени места има кафяви контейнери за зелени отпадъци: 4 в Ракитово и по един в Костандово и Дорково. Броят е малък, но толкова се полага според спечеления преди години от двете общини проект. От Община Ракитово сами организират извозването на зеленияте отпадъци до инсталацията във Велинград.
До края на месец май във Велинград ще бъдат поставени 17 кафяви контейнери - това съобщи за „Темпо“ Радка Халачева, еколог на Община Велинград. Контейнерите ще бъдат поставени и ще се обслужват от „„Гео-Бор Нова“ - фирмата, която от 2021 г. има 5-годишен договор с двете общини за оператор на инсталациите за предварително третиране на битови отпадъци и за компостиране на зелени отпадъци на стойност 5 789 600 лева.
В очакване това да се случи, можем да си спомним къде беше Велинград преди повече от 20 години по отношение на модерната технология за компостиране.
През 2002 г. общината, начело с кмета Цветан Дафов и еколога Мария Александрова, спечели пилотен проект и над 100 семейства във Велинград получиха компостери с обем 150 литра за изпробване на технологията. Много от тези контейнери служат на своите собственици и досега, а специалистите натрупаха добри практики. Благодарение на тези практики през 2011 г. общината получи награда от „Интер-ко 21“, а кметът общинското ръководство начело с Иван Лебанов обяви амбициозен план всеки дом във Велинград да се превърне в еко-къща с разполагането на нови дървени контейнери за биокомпостиране с обем 300 литра. Уви, този план изобщо не премина важната граница от идея към осъществяване. И днес сме свидетели на парадокс: Велинград - пилотна община за България в сферата на компостирането и собственик на платена с европейски пари модерна и скъпоструваща инсталация за компостиране, изхвърля зелени отпадъци по тротоари и улици и чака разполагането на 17 кафяви контейнера...
Специалистите отдавна казват, че чрез компостирането поговорката „Сливи за смет” се превръща в „Пари за смет”. И това извиква на дневен ред още един логичен въпрос: какво става с плановете на общината да продава висококачествен компост от инсталацията и така да печели пари?
Елена Баева