Фестивалът не го чувствам като мой, а като наш!
Публикувано на 21 May 2024 10:50
Преди 2 години г-н Филип Филипов, учител по български и руски език в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ - Велинград, създаде първия в България училищен многоезичен театрален фестивал. Първи и засега единствен училищен фестивал с постановки на 6 езика, с десетки участници от цялата страна, а от тази година вече е и част от календара на Министерството на образованието и науката - нагледен пример за това колко много зависи от усилията на един човек и на една общност. Разговаряме с г-н Филипов в навечерието на празника на словото 24 май и на третото издание на фестивала, което очакваме с нетърпение от 6 до 8 юни 2024 г.
- Г-н Филипов, откъде тръгна идеята за многоезичния театрален фестивал и как се вписва театърът в днешното българско училище?
- Идеите се преплетоха. Още в началото, когато започнах работа в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, идеята се роди спонтанно. Първо за театър на руски език, но реших да включа и другите езици, които се изучават в нашето училище, да се обединим с колегите и да работим в екип. Името на фестивала „Словото - сила и необятност“ също се роди спонтанно. Занимавам се с театър от 2011 г. Театърът помага за по-лесното усвояване на учебното съдържание, а интересът на учениците е голям - от години правим театрални постановки по „Еразъм+“, много деца се включват, дори с по няколко роли.
- Как си обяснявате факта, че вашата идея успя да увлече много хора?
- На първо място получих подкрепа от директора на училището г-жа Ани Василева, от нейния екип и от колегите. Всички заедно правим така, че фестивалът да се развива. Без помощта на всички това не може да се случи и всички работим за името на нашето училище. Един човек не би могъл да направи такова събитие. Фестивала не го чувствам като мой, а като наш.
Получих подкрепа и от моите преподаватели от катедра „Руска филология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, от състудента си Енчо Тилев, от бившия директор на моето първо работно място - училището в село Баните, Смолянско Пенчо Токучев, от научния си ръководител доц. Райчева, от д-р Димитрова, д-р Стойкова, доц. Надя Чернева, Зоя Капон - доктор по актьорско майсторство, от експертите от РУО - Пазарджик - Снежана Иванова.
Тази година към фестивалното жури се присъединяват директорът на Кукления театър в Пловдив и деканът на факултет „Сценични изкуства“ в НАТФИЗ. Започнахме сътрудничество с НАТФИЗ, всяка година с учениците ще правим по едно посещение, а с разрешението на ректора Пенко Господинов получихме достъп до тяхната библиотека и ще можем да ползваме техни текстове.
Голяма е и подкрепата от Община Велинград - не само финансово, а и с личната съпричастност на кмета Костадин Коев, г-жа Мариана Зинкова и г-жа Илиана Гешева.
Театралният фестивал има подкрепата и на Народно читалище „Отец Паисий-1893“ с председател г-жа Силвена Байракова, на които благодарим за безплатното предоставяне на залата и за изготвянето на сертификатите за всички ръководители на групи. Тази година читалището ще връчи и специална награда на една от театралните групи.
- Преди година си поставихте за цел да получите подкрепа от Министреството на образованието?
- Кандидатствахме и Многоезичният театрален фестивал „Словото - сила и необятност“ вече е включен в календара на МОН, като ще получим и скромен награден фонд от 100 лева. Фестивалът получи подкрепа и от Двореца на децата, който осигурява безплатни грамоти за всички участници.
- Фестивалът се развива, през втората година броят на участниците се увеличи двойно, а какво очаквате за третото издание?
- Тази година очакваме 60 театрални групи от почти всички области на страната и около 700 участници. Очакваме и две гостуващи групи, които не са в конкурсната програма - от катедра „Романски езици“ с постановка на испански език, а катедрата „Руска филология“ подготвя поздрав. На фестивалната сцена ще видим и новата театрална група на учителите от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ - Велинград. Идеята за тази театрална група е на г-жа Нели Калъчева, учител по английски език, а за сценария помогна г-жа Иванка Дебелушина. Първото представление на театралната вечер на 13 май 2024 г. беше истински фурор! Който не е успял да го види, ще може да гледа постановката на театралната група на нашите учители по време на фестивала.
- Има ли в България друг подобен училищен фестивал с такъв мащаб?
- Не, това е първият многоезичен училищен фестивал в България. Има фестивали на отделни езици, но няма обединяващ като нашия и то в такъв мащаб. Тази година във фестивала във Велинград ще има повече участници, отколкото в Двореца на децата в София. Интересно и показателно е, че идват и групи от двете национални училища по сценични изкуства и актьорско майсторство в Пловдив и Плевен. Затова каним всеки, който иска да се наслади на театъра и на тържеството на духа - входът за фестивала е свободен, през трите фестивални дни сцената е открита за всички посетители. Програмата ще бъде поставена пред и във фоайето на читалището в Лъджене, така че хората да могат да си изберат. Ще има и авторски, и класически произведения, а всички чуждоезикови сценки са с превод на български език.
- Как виждате развитието на фестивала?
- Да се разраства и защо не са достигне до международно ниво. Нашите партньори по „Еразъм +“ биха се включили. Всичко зависи от нас, но с подкрепата на другите ние можем повече. Учителят е модератор и знае, че всяко дете има талант - ние трябва да го открием и да развием.
Елена Баева