

Точното време да чуем Кристиан Таков
Публикувано на 21 May 2024 10:39
„България се събужда ужасно бавно, търка очи, обръща се отново на другата страна, вика „Хайде, да си поспя още малко“, но вече е ясно, че слънцето е изгряло и е високо. И ще се става.“
Това е един от точните, откровени и въздействащи текстове от изложбата на Кристиан Таков, подредена пред Народно читалище „Отец Паисий-1893“.
Изложбата гостува във Велинград от средата на април и може би сега – в навечерието на 24 май и преди поредните избори, е точното време да видим снимките и да прочетем думите на доц. Кристиан Таков. През 2023 г. по покана на читалището в Лъджене велинградчани получиха възможността да видят документалния филм „Моралът е доброто“, посветен на паметта на Кристиан Таков – юрист, учен, любим преподавател за своите студенти и будител за справедливост.
Ако минавате през центъра на Велинград, ще можете да видите снимките, направени от Кристиан Таков. А ето още от неговите думи, над които си струва да помислим:
„Истината не може да те отклони в грешна посока. Мълчанието със сигурност ще го направи.“
„Ако изберете светлата страна, ще ви е трудно, вероятно бедно, може би самотно и - със сигурност - несправедливо.“
„Обществото ни дири стабилност не в морала си, а в институции. Ала институциите се състоят от хора; хората пък често нямат морал.“
„Доброто е дезорганизирано, а злото – в стройни редици. И е време това да се промени.“
„Бъдете будители, но не будете никого силом. И не размахвайте юмрук, а протегнете ръка.“
Елена Баева