

Злополука в Сярна баня
Публикувано на 28 Jan 2002 14:01

Това стана на 29 декември 2001 година, около 10.30 часа. Случи се в самия басейн. Хората спокойно се къпеха и разговаряха. Едва се виждаха от водни пари и мъгла. Изведнъж се чу тревожен стон. Спогледахме се и се питахме какво стана. След малко се разбра всичко: г-н Стоян Смиленов, жител на кв. Каменица, ул. “Баба Тонка” 12, слизайки по стълбичката за басейна получава удар и рана по лицето, потича му кръв. Оказва се, че от купола (тавана) на банята падат отломки от цимент и фаянсови плочки. Потърпевшият имаше голям късмет, че не паднаха върху главата му, защото биха го оставили на място. Човекът събра парчета и ги пази за спомен, а и за доказателство.
Паникьосани започнахме да гледаме нагоре, очаквайки срутването на целия таван. Някои започнаха да излизат. Страхувахме се да не падне таванът, както това се случи преди време в Женското отделение на банята. За щастие, тогава банята не е работела и нямало хора, в противен случай щяха да загинат възрастни и деца. От станалото хората с основание се възмутиха и изплашиха, защото тук можеше да стане това, което се случи в дискотека “Индиго” в София.
Питахме се кои са виновни за този инцидент. Ще им потърси ли някой отговорност? Трябва ли повече хората да излагат на риск живота си при къпането в Сярна баня? Някои с ирония подхвърлиха дали не трябва при вземането на билет за баня да се дават и каски на всеки? Но в такъв случай и каската не може да помогне, защото такива отломки могат да нанесат тежки контузии и по други части на тялото.
За сведение на читателите напомняме, че строежът на тази баня е започнал през 1912 г. от общината на село Каменица тогава. Поради войните строежът е прекъснат и завършен едва през управленето на Ал. Стамболийски през 1920-21 г. От вички бани в града ни тя и сега е с най-добър външен вид и вътрешно разпределение. Някогашното село Каменица се славеше с тази баня. Преди няколко десетилетия се направи пристройка и монтираха душове, а сега тя е занемарена, не се поддържа, десетки години не е правен солиден ремонт.
Става ни обидно, срамно и тъжно, че няма никъде в родината ни такъв кът с толкова много минерални, целебни извори. Някои данни сочат, че изворите дават 150 литра в секунда, други - 160, даже 180 литра, което прави 15 милиона литри в денонощие. Към този природен дар като прибавим и горите с чистия въздух, Велинград е много привлекателен. Но учудващо е, че управляващите града нямат виждане, желание да стане курортът чуден, ползвайки природните дадености.
Учудващо е и това занемарено или по-точно окаяно положение на банята. Може би нечии интереси налагат това. Може би това се прави с някаква цел от някого или за някого. Личи, че банята няма добър стопанин. Просто е изоставена. Няма ръководство, няма контрол. Често пъти сме влизали в банята в началото на работното време, а басейнът е или много студен, или много горещ. И в единия, и в другия случай къпещите се не могат да го ползват, основателно негодуват и се възмущават като заявяват, че повече няма да се къпят в тази баня. Как да се обясни това неугледно състояние на банята, след като не се правят разходи за отоплението на водата, както е случаят в много други населени места, където се налага това да се прави с твърдо или течно гориво. Помислете сериозно и отговорно, господа управляващи, в кой век живеем и в какъв вид вие сте наследили този обект.
Обръщаме се към ръководителитне на града и пряко отговорните за банята и настояваме:
1. Да се провери от компетентни органи, които да постановят дали може в това състояние да се ползва банята, без да има опасност за живота и здравето на хората.
2. Да се приведе в изряден вид банята, като се направи необходимия ремонт, тъй като такъв не е правен вече 40-50 години.
3. Работният ден на банята да започва сутрин от 06.00 или 07.00 часа в зависимост от годишното време.
4. Да се премахне това порочно работно време от 10.00 часа в делничните дни, защото за ползвалите банята вече денят е загубен.
5. Да се потърси отговорност и се накажат виновните за станалата злополука, за което да се уведоми обществеността.
Към материала, който публикуваме с незначителни съкращения, е прикрепена подписка с 83 имена начело с пострадалия Стоян Смиленов
От редакцията: Във връзка с описания инцидент потърсихме управителката на велинградския филиал на “Специализирани болници за рехабилитация - Национален комплекс” д-р Илза Попова. “СБР-НК” е търговското дружество, наследник на “СКК” и собственик на Сярна баня.
Д-р Попова съобщи, че знае за злополуката и че след нея в Сярна баня е направен частичен ремонт. В момента обаче ремонтните дейности са силно затруднени от тежките зимни условия. Д-р Попова информира, че през пролетта на тази година ще бъдат направени сериозни ремонти на трите бани, собственост на фирмата - Сярна, Вельова и Кремъчна.
По въпроса за работното време на баните д-р Попова подчерта, че причините са обективни и по-дългото работно време е икономически неизгодно. Тя сподели, че ситуацията с баните е много сложна, тъй като от една страна те са социални обекти, но от друга страна “СБР-НК” - филиал Велинград е търговско дружество, което не получава никакви субидии за скъпата издръжка и поддържане на баните.
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023