Правилникът на Общинския съвет спъва изказванията на граждани
Публикувано на 14 May 2024 10:19
В Правилника за организация на дейността на Общински съвет - Велинград има пропуск, който ограничава възможностите за участие на гражданите. Това се видя на практика през месец април, когато бе свикано извънредна сесия. На сайта на общината на 12 април, петък, бе обявено, че извънредното заседание ще се проведе на 15 април, понеделник.
Според чл. 40 от Правилника гражданите, които не са общински съветници, „могат да вземат думата за становище, когато дебатираният въпрос се отнася до тях или касае важен обществен интерес, подали са писмено заявление по реда на чл. 40, ал. 6 и Председателят на Общинския съвет е дал своето разрешение.“ Според ал. 6 заявителят трябва да подаде писменото заявление „не по-късно от 48 часа преди датата на провеждане на заседанието“ и в него подробно да засегне темата, по която иска думата, като посочи личния и съответно обществения интерес.
На сесията на 15 април се видя, че срокът за подаване на заявление за изказване 48 часа преди заседанието, в конкретния случай е неизпълним. Единственият вариант е гражданинът постоянно да следи сайта на общината, да види обявяването на извънредното заседание на 12 април, петък и веднага да успее да подаде заявление за изказване. Ако не успее да свърши това в рамките на работното време в петък, следват два почивни дни, а в понеделник сутринта вече е много късно и срокът от 48 часа няма как да бъде спазен.
Една от точките на извънредното заседание на 15 април беше свързана с бъдещето на общинската болница „МБАЛ-Велинград“ и в залата присъстваха граждани, които искаха да се изкажат по темата. Това им бе отказано с аргумента, че не са подали писмено искане. Двама велинградчани - зинка Благова и Павел Александров все пак успяха да си кажат мнението, като взеха думата без тя да им бъде дадена.
С въпрос как гражданинът да спази Правилника в този конкретен случай, когато извънредна сесия се насрочва от петък за понеделник, се обърнахме към председателя на Общински съвет - Велинград Димитър Гечев. Той отговори, че разпоредбите на Правилника са такива, че те са били обсъдени във временната комисия по неговото изработване, а след това е имало и срок за обществено обсъждане, в който не са постъпили предложения за промени.
Да, процедурите са спазени, но пропускът е налице и той е в ущърб на правата на гражданите да изразяват мнение по важни обществени въпроси по време на заседанията на местния парламент. Съветниците имат право и възможност във всеки един момент да направят нужните промени в Правилника в полза на гражданското участие. Те са приели това и като свое задължение, тъй като в чл. 4 на същия Правилник са записали, че в своята дейност Общинският съвет се ръководи от 4 общи принципа и един от тях е „гарантиране и закрила на интересите на жителите на община Велинград“.
Елена Баева