Спорове за пари и води на сесията
Публикувано на 30 Apr 2024 09:54
Спорове за пари - това бе основна тема на редовното заседание на Общински съвет - Велинград на 25 април 2024 г. Този път сесията проъдлжи по-дълго - за 27 точки съветниците отделиха 52 минути.
Спорната точка се оказа искането на „Спорт Инвест Груп” ЕООД - София за прекратяване на съсобствеността между тях и общината върху самостоятелен обект - магазин в сградата на бившите хали (сега Туристически информационен център).
Площта на магазина е 78.81 кв.м., като фирмата е собственик на 40.63 кв.м. идеални части, а общината на 38.18 кв.м. Фирмата предлага да изкупи общинската част, а пазарната оценка, изработена от лицензиран оценител инж. Марина Аврамова, е в размер на 31 110 лева.
Още при гласуването на дневния ред съветникът Атанас Рангелов предложи точката да бъде отложена и да се направи проучване на пазара на имоти, защото цената е доста занижена. Предложението му за отлагане бе отхвърлено и точката остана. При нейното обсъждане Злати Льотин обяви, че в предишния мандат е имало предложение общината да продава по 1000 евро/кв.м., но сега Комисията по икономика предлага цената да бъде 2000 евро за кв.м. „Стига подаръци!“, заяви г-н Льотин и допълни, че ако фирмата не желае, то тогава общината може да предложи да изкупи нейния дял. От останалите комисии постъпиха предложения за цена 2000 лева/кв.м. Съветникът Емил Моллов припомни, че на сесията на 15 април Общинският съвет гласува цена от 100 лева за кв.м. за 3 парцела на общинската болница. Той настоя, че трябва да има методика и съотносимост, защото не може общината да е скъпа на триците и евтина на брашното. При предишния опит за продажба на цена 1000 евро/кв.м. общината не е намерила купувач, но и цена от 2000 евро/кв.м. не е нормална, каза г-н Моллов. Рахим Енгяк се включи в разискванията, като припомни, че за малка площ на Юндола общината е получила цена от 100 000 лева, а за спортния магазин във Велинград цената стигна 260 000 лева. Според него, а и според Злати Льотин, предложената от лицензирания оценител цена от 400 евро/кв.м. е ниска. Радослав Димов опонира, че цената е нормална, защото става въпрос за ликвидиране на съсобственост, а не за самостоятелен обект. Сходни позиции изразиха съветникът Мустафа Еюпов и кметът Костадин Коев, който каза, че сградата е строена преди повече от 70 години, обектът не е самостоятелен и няма отделен вход и според него цената може да се вдигне да 700-800 евро/кв.м. Като вносител кметът изтегли точката от дневния ред, за да се водят преговори с купувача и да се излезе от ситуацията по темата, която „се дъвче от миналия мандат“.
Другият спор за пари възникна в самия край на сесията, при гласуването на предложението общината да отпусне ежемесечна финансова помощ на крайно нуждаещи лица изразяваща се под формата на „Топъл обяд“ в размер на 80 лв. за 25 човеак за период до 31.12.2024 г. Злати Льотин протестира, че помощта е само за граждани на Велинград, а в селата също има много бедни и нуждаещи се хора. Трябва обхватът на програмата „Топъл обяд“ да е много по-голям и да бъдат включени и жители на селата от общината, настоя съветникът.
Спор предизвикаха и петте точки, свързани с разрешителни за минерални води. те бяха отложени на миналата сесия, за да има повече информация с какви свободни количества разполага общината. На заседанието на 25 април обаче такава информация не бе дадена.
Единственото изказване по темата беше от Емил Моллов. Той каза, че свободният дебит от сондажите Власа и Сярна баня вече пада под 2 литра. Съветникът призова общината да търси вариант приоритетно с минерална вода да се отопляват публични сгради - читалища, училища, църкви и др. Той посочи, че залата на читалището в Лъджене 6 месеца в годината е неизползваема, защото трудно може да бъде отоплена, а има възможност да се захрани с минерална вода. Кметът Костадин Коев успокои, че дебитът се вдига и има съответната заповед на Министерството на околната среда и водите. Председателят на Общинския съвет Димитър Гечев заяви, че читалището не е искало минерална вода. Наша проверка показва, че НЧ „Отец Паисий-1893“ многократно е поставяло проблема пред общината и са входирани нужните документи за осигуряване на минерална вода за отопление на сградата.
Съветниците удовлетвориха петте искания на хотелиери. „Вели СПА“ получи разрешение за ползване на вода със средноденонощен дебит от Сондаж № 5 „Сярна баня“ до 1,50 л/сек, целогодишно за 365 дни в годината (годишен воден обем до 47 304,00 куб.м.). За „Строителна къща Диамант“ бе гласувано разрешение за срок от 10 години за средноденонощен дебит от Сондаж № 3 „Мизинка” до 1,00л./сек., целогодишно (годишен воден обем до 31 536 куб/год.). Разрешителното на „Елена 4“ бе изменено за средноденонощен дебит от КЕИ № 7 „Сярна баня” до 0,60л/сек, целогодишно за 365 дни в годината (годишен воден обем до 18 920,00 куб.м.). Изменено бе и разрешителното на „Братя Коцеви“ за минерално вода от Сондаж №4 Власа.Изменя се периодът на водовземане от 01 октомври до 30 април за 212 дни с 0,50 л/сек., като става от 01 януари до 31 декември за 365 дни до 0,50л./сек. (годишен воден обем до 15 768 куб./м.). „Експерия лукс“ вече няма да получава минерална вода от сондаж Сярна баня, а само от Мизинка със средноденонощен дебит до 1,00л/сек, 365 дни в годината (годишен воден обем до 31 536,00 куб.м.).
Елена Баева