„Медиите и младите“: Най-важната новина е добрата новина
Публикувано на 30 Apr 2024 09:48
„Медиите и младите“ - това бе темата на дискусията, която проведохме на 23 април 2024 г. с колегите от училищната телевизия „Междучасие“ в СУ „Васил Левски“ във Велинград. Избрахме темата без колебание, защото е актуална и важна. И най-вече за да чуем гласа на млади и активни хора, които правят своите първи стъпки в журналистиката.
Училищната телевизия „Междучасие“ бе създадена преди 6 години и всеки петък представя емисия новини в собствения си канал в YouTube. Тя е плод на амбицията на директора на училището Емил Моллов, който с помощта на проекти осигури финансиране за създаване на професионален медиен център. Главен редактор е г-жа Юлия Съртева, преподавател по български език и литература, която е двигател на екипа от ученици от осми до дванадесети клас. Работата е структурирана като в истинска медия: планиране на събитията за седмицата, разпределяне на репортажите, редактиране, монтаж, сглобяване и записване на емисията. „За нас е приоритет ученикът да има интерес към това, което прави. Когато има желание, нещата се получават по адекватен начин“, подчерта г-жа Съртева.
За журналистите от „Междучасие“ най-важната новина е добрата новина. Това е обратното на общоприетото схващане и практика в медиите, но в училищната телевизия държат на принципа, че трябва да се гледа позитивно, да се отбелазват постиженията, да се изтъкват добрите примери. Директорът г-н Моллов припомня, че още когато са решили да създадат училищна телевизия, са си поставили за цел да отразяват позитивните новини от училищния живот. Младите журналисти споделят същото мнение: положителните новини зареждат техните зрители с добри емоции и им дават основание да се чувстват горди като възпитаници на учебното заведение. Всяка тяхна емисия доказва, че не лошите новини владеят мрежата и че позитивните и красиви новини са по-успешни и се гледат от повече хора.
В канала им в YouTube вече има над 200 емисии. Новините са не само от училищния живот, търсят и любопитни и интересни факти в мрежата. Но когато правят репортаж, залагат на живото общуване с учители, ученици, родители, гости, а не само на суха фактология от интернет. Тъй като журналистите се редуват да бъдат водещи на емисиите, всеки от тях може да проследи работата си, да види как се развива с времето и опита. Сред ценните качества, които работата в медия възпитава у тях, г-жа Съртева откроява дисциплината и уменията за работа в екип. А младите журналисти споделят, че приемат тази работа като голяма отговорност, учи ги да бъдат перфекционисти, да преодолеят страховете си и да комуникират по-свободно, а всяко интервю с интересна личност ги обогатява. Случва се да чуят критики или подигравки от съученици, но „това не значи, че това, което правим, не е правилно и достойно“. Цялостният сложен процес на работа ги прави не само по-организирани, но и развива критичното им мислене, прави ги активни млади хора, със знания и позиции, с идеи и инициативи.
В рамките на дискусията поговорихме и за мястото на печатните медии в днешно време, припомняйки, че „Междучасие“ първо беше вестник. Разказахме малко от вече 30-годишната история на „Темпо“, споделихме от нашия опит, обсъдихме част от правилата на добрата журналистика и особено актуалната днес опасност от фалшиви новини. Представихме накратко и целта на проекта „От мен зависи! От нас зависи!“, по който „Темпо“ работи с финансовата подкрепа на платформата за независима регионална журналистика „За истината“.
Целият екип на „Междучасие“ се вълнува и за бъдещето на телевизията, по-големите искат да предадат своя опит, да има приемственост, да са като дърво с дълбоки корени, което ще остане в СУ „В. Левски“ още дълги години. С днешна дата училището има мини медийна империя - вестник, радио, телевизия, а отскоро и подкаст. Г-жа Съртева е убедена, че телевизията ще просъщестува и сочи като пример за успех Надежда Ачева, която вече работи в голяма телевизия и Давид Георгиев, който се занимава с монтажа на новините и с техническата работа още от самото начало. Г-н Моллов също гледа с оптимизъм към бъдещето, защото е убеден, че в българските училища няма по-добра телевизия от „Междучасие“ - и като техническа обезпеченост, и като качество на ежеседмичните новинарски емисии.
Времето на дискусията отмина неусетно бързо. Благодарим на колегите от „Междучасие“, че ни презаредиха с тяхната вяра в силата на добрите новини и им пожелаваме успех!
Елена Баева