Книга върна спомена за анархистите от Чепинско
Публикувано на 23 Apr 2024 10:21
Книгите имат способността да събират хората. На 16 април книгата на Костадин Зяпков „Анархисти в Чепинско и Пазарджишко“ събра в залата на читалището в кв. Чепино различни хора, дошли да научат повече за своите предци, да си спомнят за отминали времена, а и да споделят носена с години болка.
Срещата започна с поздрав към автора от Мъжката фолклорна група към ансамбъл „Чепино“. Г-жа Мария Чорбаджиева, председател на ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“, разказа накратко биографията на Костадин Зяпков и проследи как от математик по образование, работил в сферата на банките и програмирането, той се превръща в съставител на 20 книги, краевед и автор на статии и книга за анархистите.
Костадин Зяпков също се върна назад в годините, за да разкаже за своя род, дошъл от Драмско, за дядо си, учил в Духовната семинария в Одрин, който избягал в Каменица и тук се задомил, след което фамилията се преместила в Ракитово. Бащата на Костадин Зяпков също учи в Духовната семинария в Пловдив, но не успял да си плати таксата и го изгонили. Така вместо да стане поп, намерил други приятели и от Борис Станудин за първи път чул за анархистите. По това време във Велинград вече са се върнали от Франция Милош и Георги Попови, които са се срещали с френски идеолози на анархизма. „Нямам за цел да разказвам биографиите на местните анархисти, искам само по-възрастните да си спомнят, а по-младите да чуят за тези смели мъже, които са се борили за каузата „Без бог, без господар“ и без да искат награди“, подчерта Костадин Зяпков. Той цитира данни на Държавна сигурност, че след 9 септември 1944 г. в България е имало около 11 000 анархисти. Първият удар на комунистическата власт срещу тях е бил през март 1945 г., когато на Национална конференция на анархистите в Княжево са арестувани всички делегати и изпратени в концлагер до река Джерман. През 1948 г. и в следващите години арести на анархисти има и в Чепинско. Костадин Зяпков не скри, че е имало много хора, които са криели даже от своите деца, за да ги предпазят от преследване. Той показа събрания архив със снимки на анархисти от днешните общини Велинград и Ракитово, като се постара да каже по няколко думи за всеки от тях. Разказа истории за взаимопомощта, която е била в кръвта на анархистите и ги е превърнала в сплотена общност. С разбираемо вълнение говори за годините на своя баща Георги в лагера Богданов дол, за смелата анархистка баба Султана от Дорково, за брат си Милош - поет и демократ, загинал трагично преди първите избори в България след промените през 1989 г. Анархистите са били свестни мъже, които с личния си пример са възпитали свестни деца, каза авторът. А за да покаже силата на идеите на анархизма К. Зяпков посочи връзките на тази идеология с убежденията на видни българи като Христо Ботев, Гео Милев, Пею Яворов, Пеньо Пенев и др.
Срещата завърши с два благородни жеста. Пазарджишкият художник Константин Анастасов подари на читалището своя картина на църквата „Свети Георги“ в Чепино. Костадин Зяпков обяви, че всеки може да си вземе от книгите, които е донесъл, като дари сума за ремонта на Старото читалище и неговото превръщане отново в място за духовност и култура. А срещите и разговорите между събралите се наследници и родственици на анархисти продължиха - със снимки, с разкази и спомени, които винаги ще пазят.
Елена Баева