Програма Великден гради мостове
Публикувано на 16 Apr 2024 10:47
Днес писаните яйца и восъчната техника за тяхното сътворяване са една от разпознаваемите емблеми на Велинград. В нашия музей се съхранява най-голямата колекция с великденски яйца в България, нашата ПГД „Иван Вазов“ прави уникални за България яйца от дърво, само във Велинград има ученически конкурс за майстори с награда „Сребърна писалка“ и само тук правим Голямото писане на великденски яйца от Чепинския край.
Но пътят на този успех в съхраняването и популяризирането на традицията е дълъг. Главният герой е Исторически музей - Велинград и неговата Програма Великден, благодарение на която нашата местна традиция и нашите красиви писани яйца са познати в цяла България и на много места на европейския континент.
През април 1999 г. изложбата „Великденски яйца от Чепинския край“ е показана в Етнографския музей в Пловдив. Това е и първото гостуване на Исторически музей - Велинград във втория по големина и по „старост“ етнографски музей в България. Велинградският музей показва 85 модела великденски яйца-образци, 180 модела по рисунки на Мария Малчева, серия картички. На голям интерес се радва демонстрацията „на живо“ на местната восъчна техника от майсторката Гера Грънчарова.
През изминалите оттогава 25 години Исторически музей - Велинград прави изложби на писани яйца в десетки музеи в България. През 2000 г. музеят създава своята оригинална Програма Великден, която започва с ентусиазма и знанията на тогавашния директор Снежана Велева и етнолога Георги Куманов, а фирма „ПЕТ“ и Петър Русев стават дългогодишни спомоществуватели на многобройните инициативи. Започва и популяризиране на традицията на нашите писани яйца в чужбина, а първата изложба на нашия музей зад граница също е с писаните яйца - през 2016 г. в Българския културен център в полската столица Варшава.
В рамките на Програма Великден през 2000 г. се провежда първият конкурс
за най-красиво писано яйца, като организатори са музеят и ОДК. През годините в този конкурс са участвали десетки деца и ученици от община Велинград. Всички те изпълняват основното изискване - изписване на яйцата по старата восъчна технология, с типичната за Чепинския край линия на рисунъка и орнаментика. По инициатива на Петър Русев години наред победителят в конкурса получава като награда Сребърна писалка.
Програма Великден слага началото и на ателието за писани яйца в музея. То дава възможност на много деца и младежи от общината да се запознаят с традицията и да станат нейни продължители. Най-добрите майстори от ателието участват в работилниците за великденски яйца, с които нашият музеят гостува в други музей, на културни и туристически изложения у нас и в чужбина. Ателието е и мястото, където всеки посетител на музея може да вземе писалката в ръка и с помощта на музейните работници да се опита да изпише своето великденско яйце, създавайки един хубав спомен от Велинград.
Много ценна част от Програма Великден са изложбите на велинградските майсторки на писани яйца. Всяка от тях е пример за това как се пази и развива традицията, до какво съвършенство може да достигне изписването на яйцето, как техниките се променят през годините, но оставайки верни на традиционните багри и рисунък. Майсторките на писани яйца разнасят славата на Велинград чрез участия в базари и изложби, някои от тях гостуват на фестивали в чужбина, а в навечерието на всеки Великден техните яйца са една от най-търсените стоки във Велинград.
Програма Великден има своя американски приятел в лицето на майстора на резбовани яйца Брайън Бейтли, създава контакти и приятелства с културните центрове на Чехия, Словакия, Унгария, печели вниманието на ЮНЕСКО. Но най-важното е, че гради мостове - между поколения, между градове и държави, между нашето вчера и нашето днес.
Тазгодишната образователна великденска програма на Историческия музей включва традиционните ателиета и работилници за писани яйца, ежегодния ученически конкурс на 18 април и участие в Голямото писане на великденски яйца от Чепинския край на 4 май. От 17 април до 8 май нашият музей ще гостува в музея в Батак с изложбата „Писаните яйца на България“, а от 29 април до 12 май ще покаже изложбата „Пътят на писаните яйца“ в Исторически музей - Дряново.
На 11 април гост на музея беше изпълнителният директор на Регионален Център София - ЮНЕСКО Ирена Тодорова. Заедно с директора на музея Стойчо Маров, етнолога Георги Куманов, Бояна Бозаджиева и доц. д-р Светла Ракшиева от Института по етнология и фолклористика при БАН, Ирена Тодорова обсъди възможностите и разясни процедурите, с които писаните яйца могат да бъда вписани в Представителния списък на елементи на нематериалното културно наследство на България.
Елена Баева