

Общината вдигна цените на такси и услуги
Публикувано на 08 Apr 2024 19:56
На 4 април бяха публикувани измененията в Наредбата за местните такси и цени на услуги и Наредбата за организацията на движението на територията на община Велинград. Промените бяха приети на сесията на Общинския съвет на 28 март 2024 г. Ето какви са новите, по-високи такси и цени на услуги, определени от общината.
Поскъпват таксите за ползване на пазари, тротоари, площади, улични платна и др. В същинския и разширен център бистрата и заведенията вече ще плащат месечно 14 лв/кв.м. вместо досегашните 8 лв/кв.м. В другите градски зони таксата расте от 7.50 лв/кв.м. на 10 лв/кв.м. месечно. В населените места от общината същата такса поскъпва от 5 на 8 лв/кв.м.
Таксата за ползване на тротоари, части от улични платна и други обществени площи за временни строителни площадки поскъпва от 5 на 7 лв./кв.м.месечно. Годишно същата такса се увеличава от 250 на 400 лева.
За ползване на търговска маса на Пазара за продажба на селскостопанска продукция с площ 1.5 кв.м. дневната такса от 4.30 лева става 10 лева, а месечната от 81 лева се повишава двойно и става 160 лева. За продажба на промишлени стоки дневната такса става 15 лв, а месечната също 160 лева за маса 1.5 кв.м. Цените важат и за пазарните площи в кварталите. Скачат и всички такси за продажба на различни видове стоки, като за места за организиране на стрелбища, панаири и др. таксата се променя от 2.30 лв/кв.м. на 15 лв/кв.м.
Сериозно поскъпват и таксите за технически услуги. За издаване на скица за недвижим имот физическите лица вече ще заплащат 31.46 лева вместо 20 лева, а юридическите лица 31.40 лева вместо 25 лева.Издаването за удостоверение за описание и идентичност на сграда илипоземлен имот поскъпва от 50 на 71 лева. От 10 на 110 лева поскъпва удостоверението за реално определени части от поземлен имот. Други удостоверения за факти и обстоятелства по ТСУ скачат от 15 на 71 лева. Разрешението за поставяне на преместваеми обекти от 50 лева се вдига на 210 лева. Увеличават се и таксите за одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешение за строеж, които се заплащат на кв.м. според площта на сградата.От 150 на 465 лева се увеличава таксата за ободряване или изменение на подробен устройствен план (УПИ). За повторно разглеждане от ОЕСУТ ще се плащат 50 лева. От 2.50 лв/кв.м. на 4.20 лв/кв.м. расте таксата за прокопаване на улични и тротоарни настилки за полагане на кабели, водопроводи и друга подземна инфраструктура.
По-скъпи стават и таксите за услуги по гражданското състояние, като голяма част от тях се увеличават от 7 на 10 лева: удостоверения за наследници, акт за раждане, за сключен граждански брак, акт за смърт, за различните видове адресна регистрация и др. Събиране, окомплектоване и изпращане на преписка по заявления за установяване наличие на българско гражданство вече ще струва 71,70 лв.
По нови и по-високи цени за копиране, принтиране и др. ще плащат и клиентите на Туристическия информационен център. Променят се голяма част от цените за ползване на обекти на Общинското предприятие „СИП-ТИЦ“. Билетът за плувен басейн расте от 4 на 10 лева, а за Плажа от 6 на 8 лева. Новата цена за ползване на лодка за 30 минути е 15 лева вместо досегашните 10 лева. Първоначалното предложение беше билетът за общинските бани от 2 лева да стане 5 лева, но в крайна сметка се вдига на 2.90 лева.
Таксата за ползване на тротоари, площади, улични платна и други общински терени, които попадат в зони за платено паркиране, се увеличава от 250 лева на 400 лева годишно за паркиране на 1 брой МПС. Живеещите с постоянна адресна регистрация в обхвата на „Синя зона“ ще плащат 100 лева годишно за един самостоятелен жилищен обект. В следващия брой очаквайте информация в кои части от бул. „Съединение“ ще бъде въведено платено паркиране.
Елена Баева
Наемите на Пазара скачат, чакаме да видим дали ще скочат и цените на стоките.